Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Temat: termostat

  1. #1
    ViP Maniak resoraków Avatar Rufik
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Ruda Śląska
    Auto
    wigry 3/AR166 1,4 tdi
    Postów
    822

    Domyślnie termostat

    czesc
    mam pytanie?
    czy uświadomi mnie ktoś jak wymienic !!
    z góry dzięki

    mam cos ale bez obrazkow hehe :?

    Opis na podstawie silnika 1.4 boxer (z wtryskiem elektronicznym) w mojej AR33. Powinien pasować również do innych boxerków i tych ze 145/6. Wbrew pozorom nie jest to czynność bardzo skomplikowana, acz nieco czasochłonna.

    Potrzebne narzędzia:
    1. śrubokręty: krzyżakowy i płaski
    2. klucz 13mm wszelkiego możliwego typu lub grzechotka z przedłużaczem ok. 20cm
    3. klucz 17 oczkowy
    4. niewysoki pojemnik ok. 6-7l
    5. pojemnik nowego płynu chłodniczego min. 4l
    6. nowe uszczelki pod kolektor dolotowy (pająk)
    7. drobnoziarnisty papier ścierny
    8. podnośnik i stojak(i) zabezpieczający(e)
    9. czysta szmatka.

    Wymiana:
    Na początek podnosimy przód samochodu i wypuszczamy do pojemnika płyn chłodniczy z głowicy od strony termostatu. Druga głowica może pozostać napełniona płynem. Nie ma to znaczenia. Otwór spustowy to środkowa z trzech śrub 17mm ułożonych równolegle do osi pojazdu wzdłóż łączenia głowicy z blokiem silnika patrząc od spodu samochodu. WAŻNE! Płyn chłodzący nie może być gorący, bo można sobie mocno poparzyć ręce! Trzeba odczekać minimum godzinę od zakończenia jazdy aż jego temperatura spadnie przynajmniej do ok. 50st.C. Gdy płyn spłynie, wkręcamy na miejsce śrubę spustową i opuszczamy samochod. Przechodzimy do komory silnika.

    Żeby dostać się do termostatu, trzeba zdjąć kolektor (pająk). Najwygodniej będzie zdjąć również całą część dolotu od filtra powietrza do przepustnicy, co da nam niewspółmiernie większe pole manewru podczas dalszych czynności. Następnie odłączamy wszelkie rurki połączone z kolektorem, pamiętając gdzie która ma trafić po wymianie i odkręcamy sześć nakrętek 13mm mocujących go do korpusu silnika (po trzy z każdej strony). No właśnie, tutaj trzeba wykazać się nie lada gibkością i pomysłowością, bo miejsca jest bardzo niewiele, a śruby mocno dokręcone - w tym celu potrzebna nam ta cała armia "trzynastek". Najrozsądniejszy wydaje się tutaj klucz nasadowy na pionowej przedłużce i mocna grzechotka. Nieco dodatkowej przestrzeni daje zdjęcie silniczka sterującego lewym reflektorem.

    Termostat mocowany jest na jednej śrubie - również 13mm. Odkręcamy ją. Luzujemy obejmy na przewodach gumowych przyłączonych do termostatu i kolejno je wyjmujemy. Najwygodniej zacząć od najgrubszej rury biegnącej górą od termostatu do chłodnicy, następnie dwie od strony pompy wody, wreszcie przewód ogrzewania. Na końcu wyjmujemy termostat z najkrótszego przewodu. Demontaż za nami.

    Nowy termostat zakładamy dokładnie w odwrotnej kolejności. Przed nałożeniem przewodów trzeba przetrzeć ich końcówki od wewnątrz szmatką. Czyste lepiej będą przylegać do miejsc mocowania. Jest to również doskonała okazja do sprawdzenia wizualnie ich stanu i szczelności. W przypadku AR33 większość przewodów można kupić na metry w sklepie motoryzacyjnym podając ich średnicę wewnętrzną, więc warto wymienić wszystkie "podejrzane" fragmenty na nowe. Następnie skręcamy obejmy na przewodach i przykręcamy termostat do bloku silnika. Teraz... idziemy na kawę. Dlaczego? Ponieważ guma układa się do nowego położenia i po kilku-/kilkunastu minutach obejmy dają się ponownie zacieśnić. Lepiej poczekać chwilkę, niż rozbierać wszystko jeszcze raz, żeby dokręcić zbyt luźne mocowania przez które wycieka płyn. Można się zabezpieczyć na przyszłość i zamocować obejmy tak, aby możliwe było ich ewentualne dokręcenie bez zdejmowania kolektora.

    Następny krok to umieszczenie pająka na swoim miejscu. Zazwyczaj stare uszczelki pod kolektorem nie są zbyt mocno zniszczone i można ponownie je założyć, jednak najrozsądniej od razu zaopatrzyć się w świeży komplet i nie ryzykować przymusowego przestoju, gdy np. okażą się wypalone. Nowe kosztują kilkanaście złotych za komplet i są łatwodostępne. Stykające się z uszczelkami powierzchnie zarówno kolektora, jak i te od strony silnika czyścimy z resztek i zabrudzeń drobnym papierem ściernym (ja miałem akurat 1500, ale może być nieco grubszy). Nakładamy uszczelki (przed założeniem można je deklikatnie pokryć smarem), przykręcamy kolektor i zakładamy resztę oprzyrządowania.

    Nalewając nowy płyn chłodzący, staram się robić to bardzo powoli, tak by bąbelki miały możliwość zostać wypchnięte ze wszystkich zakamarków do zbiorniczka wyrównawczego. Gwałtowne uzupełnienie płynu w zbiorniczku może się skończyć zapowietrzeniem układu i kłopotami z przegrzewaniem. Włączamy silnik i pozwalamy mu się nagrzać na wolnych obrotach, aby system chłodzenia samoczynnie pozbył się resztek powietrza. Niektórzy radzą uzupełniać płyn na pracującym silniku. Ja nie próbowałem.

    Teraz możemy pojechać na jazdę próbną. Nie szarżujemy, to ma być taka rozgrzewka i "spasowanie" dla nowego termostatu. Sprawdzamy, czy wszystko w porządku, czy temp. jest właściwa, a płyn nie wycieka. Zabieramy ze sobą resztki płynu chłodzacego na wypadek, gdyby trzeba go było uzupełnić (najlepiej jednak wrócić do domu i zostawić sobie uzupełnianie, aż chłodziwo ponownie ostygnie - gorący płyn pod ciśnieniem może wystrzelić przy odkręcaniu korka i nas poparzyć!). Przez jakiś czas od wymiany, kontrolujemy śruby mocujące kolektor do silnika i ewentualnie je dokręcamy.

    Nie jestem mechanikiem, nie gwarantuję, ze nie pominąłem niczego istotnego w tym opisie

    morze ktos ma jakies ilustracje poprosiłbym

    a tak to wygląda 120 zł koszt zakupu i fotka ponizej
    [IMG][/IMG]Lubia chlyb ze tustym

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    11 2006
    Mieszka w
    Skawina/obok wsi Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 145, 1.4T.S 1997r.
    Postów
    1,276

    Domyślnie

    Fajny termostat Dobrze ze ja juz jestem po tym

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar as
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Zduńska Wola
    Auto
    AR 145 / 1994 1,4 BOXER
    Postów
    1,112

    Domyślnie [145]

    Nie wiem czy w najbliższym czasie nie będzie mnie czekała wymiana termoststu i to właśnie mnie skłoniło do odświeżenia tematu. Czy tego wszystkiego nie da się zrobić prościej? Bo jeśli się okaże, że jednak będę musiał go wymienić to będę chciał to zrobić przed blokiem :mrgreen:
    Errare humanum est - Mylić się jest rzeczą ludzką.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar turek1601
    Dołączył
    01 2008
    Mieszka w
    Pruszków, Ostrołęka
    Auto
    147 1,6 105km
    Postów
    388

    Domyślnie

    Nie rozumiem pytania....wszystko opisane
    Do wymiany potrzebny jest nowy termostat i troszeczke pojecia. Nie chce obrazic ale Jesli majac taki opis nie wiesz jak to zrobic to daj sobie spokoj, albo zapraszam do mnioe gora 30 min roboty.

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar as
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Zduńska Wola
    Auto
    AR 145 / 1994 1,4 BOXER
    Postów
    1,112

    Domyślnie

    Kolego turek1601 trochę się nie zrozumieliśmy - przedstawiony opis jest dla mnie, jak najbardziej zrozumiały tylko chodziło mi o to, że nie posiadam zaplecza technicznego w postaci stodoły z podnośnikiem itd. Jeśli się okaże, że termostat jest na 100% do wymiany, będę chciał to zrobić sam w spartańskich warunkach tj. na parkingu przed blokiem, bo nie mam zamiaru czekać przynajmniej 2 tygodni na jakiegoś mechaniora, który oprócz tego, że zrobi mi wielką łaskę, będzie patrzył na mój bolid, jak na jakiś wynalazek i jeszcze mnie skasuje za tak banalną robotę nie wiadomo ile :wink:
    Errare humanum est - Mylić się jest rzeczą ludzką.

  6. #6
    siwy144
    Gość

    Domyślnie

    http://www.alfa-restoration.co.uk/th...thermostat.htm w 145 bedzie tak samo wymienialem przed blokiem silnik wiec kolego termostat raczej tez dasz rade

  7. #7
    ViP Maniak resoraków Avatar Rufik
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Ruda Śląska
    Auto
    wigry 3/AR166 1,4 tdi
    Postów
    822

    Domyślnie

    czesc
    asior jest prosciej niz pisze ja nie demontowałem pajączka
    a niezapomnij posmarowac łączeń jakims tłuszczem lub smarem aby zniwelowac ewentualne wycieki lub nieszczelnosci pozdrówka rufik

    Edit:
    as a jakie masz objawy ze chcesz termostat wymieniac ??
    [IMG][/IMG]Lubia chlyb ze tustym

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar as
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Zduńska Wola
    Auto
    AR 145 / 1994 1,4 BOXER
    Postów
    1,112

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufiki
    czesc
    asior jest prosciej niz pisze ja nie demontowałem pajączka
    Też się zastanawiałem, czy da się to zrobić bez demontażu kolektora dolotowego

    Cytat Napisał rufiki
    ...niezapomnij posmarowac łączeń jakims tłuszczem lub smarem aby zniwelowac ewentualne wycieki lub nieszczelnosci pozdrówka rufik
    Wazelina techniczna może być?

    Cytat Napisał rufiki
    ...jakie masz objawy ze chcesz termostat wymieniac ??
    Jakiem mam objawy? W sumie to nie jestem jeszcze na 100% pewien - czy to termostat, jednak pierwsze co mi dało do myślenia to wskaźnik temperatury. Tak, jak wcześniej wspominałem wcześniej po dłuższej jeździe stabilizował się na poziomie dobrze ponad 80 st. teraz nie dochodzi do 80 st. Jest coś na ok. 70 st. Jednak może to być wina zegarów, które jak wcześniej wspomniałem przekladałem.

    Druga sprawa - dziś po uruchomieniu silnika, po ok. 4 min. na biegu jałowym poczułem, że górny wąż termoststu (ten gruby biegnący do chłodnicy) zaczyna robić się letni, żeby nie powiedzieć ciepły i nie byłoby w tym nic dziwnego jeśli wskaźnik temperatury nie pokazywał lekko ponad 40 st. Teraz jednak zastanawiam się gdzie dokładnie znajduje się czujnik temperatury podający sygnał na wskaźnik tablicy zegarów :?:

    I jeszcze jedno, jak na razie nie zauważyłem znacząco zwiększonego "apetytu" na paliwko - na oko bez większych zmian :|
    Errare humanum est - Mylić się jest rzeczą ludzką.

  9. #9
    ViP Maniak resoraków Avatar Rufik
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Ruda Śląska
    Auto
    wigry 3/AR166 1,4 tdi
    Postów
    822

    Domyślnie

    czesc
    powiem ci tak jak bys miał otwarty na dużym obiegu to by sie znacznie dłużej nagrzewał a jak bys miał na małym to by sie przegrzewał mi sie temperatura przd wymianą trzzymała ok 60 stopni a teraz 80 mniej wiecej

    --------------------------------
    ales moderator zaszalał
    jak moje ostrzezenie jest widac to niech imoje sugestie tez bedziewidac
    za jeden post pod postem ostrzezenie hehe jestes smieszny.
    TO MÓWIŁEM JA JAŻĄBEK :p
    [IMG][/IMG]Lubia chlyb ze tustym

  10. #10
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Stolica(nie mylić z wsią Warszawa)
    Auto
    146 1996r 1,4 BOXER + LPG
    Postów
    161

    Domyślnie

    Miesiąc temu wymieniłem termostat w swojej 146 1,4 boxer bez klimy 1996rocznik.Nic oprucz termostatu nie demontowałem.Nawet płyn spuszczałem wsuwając cienki wężyk przez zbiornik wyrównawczy do głównego odejścia.Stare opaski na wężach poprzecinane,założone nowe zaciskane śrubowo.
    45 ninut roboty plus poobcierane łapki czyli cena za ciasnotę.
    No i teraz trzyma temperaturę około 80 stopni.

Podobne wątki

  1. termostat 1.6 ts
    Utworzone przez daniel1986 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-05-2014, 11:50
  2. Termostat
    Utworzone przez czanket w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-11-2012, 10:57
  3. [156] Termostat
    Utworzone przez mar_1981 w dziale 156
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 02-03-2011, 18:42
  4. Termostat EPC
    Utworzone przez cysio w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-11-2009, 08:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory