Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Temat: Zatarty wałek rozrządu alfa 146 1.6 boxer

  1. #11
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Cytat Napisał czupi Zobacz post
    Dzisiaj po pracy wsiadam do auta po calym dniu stania na zewnątrz temperatura 2 stopnie powyzej zera odpalam i jak gdyby nigdy nic zero szarpania jak za starych dobrych czasów jakby nic się nie działo. Jadę sobie i przy 80 stopniach temperatury silnika zapala się marchewka. O czym to moze swiadczyć, co mam sprawdzić.

    Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
    są jakieś zmiany w pracy silnika po zapaleniu cheka?

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2008
    Auto
    146 Boxer 1.6 95 r.
    Postów
    284

    Domyślnie

    Nie ma właśnie żadnych zmian. Miałem tylko może wrażenie że kopcił bardziej z rury wydechowej tak jakby więcej spalin było a jak zgasiłem auto i odpaliłem wtedy kontrolka zgasła to tak jakby mniej dymiło nie wiem czy to tylko mi się wydawało. Ale czy możliwe że przy odpalaniu sonda wpływałaby na takie nierówne odpalanie?

    Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

  3. #13
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    do sprawdzenia jak wczesniej wspomniano sonda i czujnik temperatury zasysanego powietrza bo problem jest z doborem mieszanki paliwowej. Na zapalenie cheka mają wpływ czujniki ecu silnika a tam dużo ich nie ma

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  4. #14
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2008
    Auto
    146 Boxer 1.6 95 r.
    Postów
    284

    Domyślnie

    Dzisiaj jadąc rano do pracy to tak jak wczoraj przy 80 stopniach temperatury silnika zapaliła się kontrolka awarii ale wtedy jechłem na obwodnicy stałą prędkością około 90 przez dłuższy czas. Po chwili zjechałem z obwodnicy do miasta i przycisnąłem trochę w gaz parę razy taka aby sprawdzić przyśpieszenie było chyba lepsze i po chwili nawet nie gasząc silnika kontrolka zgasła. Czujnik przed przepustnicą sprawdziłem pokazuje opór. A sonda sprawdziłem na dwóch chyba brązowych ma ciągłość przewodu a na pozostałych dwóch nic nie pokazuje. Pytanie mam takie jak sprawdzić sondę zwykłym miernikem sonda ma 4 piny. I najważniejsze pytanie czy może ona być przyczyną takiego szarpania przy odpalaniu, duszenia?

    Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

  5. #15
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Arek1987
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    PL-00
    Auto
    F..k new cars, I'm driving oldschool :)
    Postów
    317

    Domyślnie

    musisz się wpiąć w pracującą sonde i sprawdzić ile V pokazuje, dwa przewody są od grzania pewnie białe a na jednym będzie się zmieniać z obrotami wskazanie woltomierza, z komputera byłoby najłatwiej

  6. #16
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2008
    Auto
    146 Boxer 1.6 95 r.
    Postów
    284

    Domyślnie

    Dzisiaj odpiąłem całkiem czujnik temperatury powietrza w dolocie i sonde lambda odpaliłem i nawet się kontrolka awarii nie zapaliła czy tak powinno być. Nie rozumiem nic z tego.

    Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

  7. #17
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Cytat Napisał czupi Zobacz post
    Dzisiaj odpiąłem całkiem czujnik temperatury powietrza w dolocie i sonde lambda odpaliłem i nawet się kontrolka awarii nie zapaliła czy tak powinno być. Nie rozumiem nic z tego.

    Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
    za nim ecu porówna odczyty lub ich brak trzeba trochę poczekać

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  8. #18
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cytat Napisał czupi Zobacz post
    Dzisiaj odpiąłem całkiem czujnik temperatury powietrza w dolocie i sonde lambda odpaliłem i nawet się kontrolka awarii nie zapaliła czy tak powinno być. Nie rozumiem nic z tego.

    Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
    Aby sonda pokazywała poprawne wartości musi się nagrzać do właściwej temperatury, w czym z resztą pomaga jej grzałka. Dlatego też komputer w fazie rozgrzewania silnika(niestety nie wiem jak długo) ignoruje odczyty z sondy - to pierwsza sprawa. Podobnie z resztą odczyty z sondy są ignorowane przy żądaniu maksymalnej mocy, czyli gdy czujnik położenia przepustnicy wykryje jakiś większy lub maksymalny wychył. W tych warunkach mieszanka leci na sztywno z mapy w kompie i nie jest na bieżąco korygowana.
    Druga sprawa - awaria sondy może wprowadzać niepożądane korekty w mapach kompa, bo komp adaptuje się do jej nieprawidłowych wskazań. Zapewne, gdy te korekty przekroczą pewną wartość, komputer uznaje to za nienormalną sytuację i wywala błąd. Także przed każdą próbą testu czegokolwiek wypadałoby zresetować te dane adaptacji. Zwykle robi się to poprzez odpięcie zasilania od kompa, ale czy w 145/6 jest tak dokładnie to nie wiem. Nie wiem też dokładnie w których momentach co sprawdzałeś, ile jeździłeś czasu, także nie wypowiadam się konkretnie, nt. Twojej sytuacji, ale z grubsza teraz powinieneś rozumieć jak to działa.

    Co do braku reakcji na odpięcie czujnika - nie jest powiedziane, że komp musi wywalać checka od razu, albo ze czas po jakim wywali jest ten sam dla wszystkich czujników, albo że w ogóle obchodzi go ten czujnik. Nie znamy niestety dokładnych algorytmów. W dokumentacji serwisowej kompa mojej 33ki(ostatni Motronic, na mapsensorze), którego błędy odczytuje się żarówką, nie ma nawet takiego błędu dla czujnika temperatury powietrza. Nawet brak wskazań sondy nie jest monitorowany, ale uszkodzenie jej grzałki, owszem. Obydwa wspomniane wyżej(sonda, temp. powietrza) mam przez większość czasu odpięte i nie ma to zauważalnego wpływu na spalanie (nadal wysokie, niestety). Jedyną różnicę jaką zauważyłem to po odpięciu temp. powietrza, silnik na jakiś czas traci cut-off'a, czyli pod odjęciu gazu nie odcina paliwa, ale po parunastu minutach cut-off wraca i już zostaje do kolejnego resetu danych adaptacji.

  9. #19
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2008
    Auto
    146 Boxer 1.6 95 r.
    Postów
    284

    Domyślnie

    Alfa była już u kilku mechaników oczywiście nikt nic nie wie, ale doszły nowe objawy wczoraj jak odkręciłem korek płynu chłodniczego to wychodziły jakby gazy i bulgotało poza tym dziwnie mętny jest ten płyn a wymieniany był w tym roku i poziom wzrósł ponad stan a później zmalał. Poza tym pod korkiem wlewu oleju też dziwnie paruje na rozgrzanym silniku. Z rury na rozgrzanym silniku też mocno dymi białym siwym dymem a czasami jest ok. Pytanie brzmi czy jest to uszkodzona uszczelka pod głowicą oraz czy wspomniana kontrolka awarii silnika może się od niej świecić np. przez to że lambda wykrywa jakieś anomalie lub dlatego że wypadają zapłony? To wszystko tłumaczyłoby że po dłuższym postoju nie palił na wszystkie świece a czasami go dusiło.

  10. #20
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Generalnie to zależy co masz na myśli pisząc gazy, bulgotanie, zmienny poziom, bo wszystko to można wytłumaczyć jeśli występuje w małej skali. Jeśli np. bulgocze tak jak wrząca woda w czajniku to na pewno nie jest to normalne i wskazywałoby na konieczność rozbiórki silnika. Wobec powyższego zajmowanie się kontrolką wydaje się być bezcelowe na tym etapie. Jednak nie rozumiem czegoś... kilku mechaników, a nie wykryli jednogłośnie tak oczywistych objawów?

Podobne wątki

  1. [159] Wałek rozrządu
    Utworzone przez ArturO79 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-08-2016, 20:28
  2. [146] Czy to wałek rozrządu???
    Utworzone przez esco1982 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-11-2012, 22:11
  3. [145] Wałek rozrządu
    Utworzone przez nietyx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-12-2009, 15:07
  4. wałek rozrządu jtd
    Utworzone przez jendriu w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-11-2009, 18:15
  5. wałek rozrządu
    Utworzone przez morales1 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-05-2009, 17:48

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory