Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Jak zmienić olej w skrzyni biegów?

  1. #1
    Seb_S
    Gość

    Domyślnie Jak zmienić olej w skrzyni biegów?

    Witam serdecznie,

    Jako że już prawie 230 000 km na liczniku, doszłem do wniosku że najwyższy czas wymienić olej w skrzyni.

    I ztąd moje pytanie, ile oleju zmieści się w skrzyni, gdzie jest spust ojeju, którędy wlać i gdzie sprawdzić ile wlałem?

    I jeszcze jedno
    Jaki olej polecacie do alfy?

    Pozdrawiam

  2. #2
    ViP Romeo Avatar Lesio
    Dołączył
    02 2007
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Subaru Forester XT, Mini Countryman CS
    Postów
    1,917

    Domyślnie

    W skrzyni są dwa korki jeden skierowany do dołu to wylewowy i drugi w przedniej części ustawiony w pionie wlewowy.
    Wchodzi 2 litry oleju, wlewasz strzykawką do momentu aż zaczenie się wylewać z korka wlewowego. Stan oleju powinien być na równi z krawędzią dolną korka. No trochę zamotane ale jak sam to zobaczysz to się kapniesz o co chodzi, i najlepiej robić to na kanale.

  3. #3
    Seb_S
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc

    pozdrawiam

  4. #4
    cypis1948
    Gość

    Domyślnie

    Czy w 146 opcja wlewu, oraz spuszczanie go odbywa się w ten sam sposób ? . Znaczy się, czy występuje korek do spuszczania, i nalania z osobna ? .

    Olej polecany to Tutela zc 75 synth, w książce chyba jak i użytkowników, czytałem o nim niedawno. A moje pytanie dotyczy sie tego, czy baaardzo kiepsko wchdząca "jedynka" może mieć jakiś powód. Diesel ma 300 tyś przebiegu, i nie wiem, czy olej był zmieniony.
    Ostatnio edytowane przez cypis1948 ; 25-11-2009 o 18:59

  5. #5
    Seb_S
    Gość

    Domyślnie

    U mnie też biegi wchodzą ciężko, najgorzej z wstecznym, jedynka jeszcze wchodzi. Zdjęcie powyżej jest z instrukcji obsługi(instrukcja z silnikiem 2.0TD), więc powinno być tak samo.

    Pozdrawiam

  6. #6
    ViP Romeo Avatar Lesio
    Dołączył
    02 2007
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Subaru Forester XT, Mini Countryman CS
    Postów
    1,917

    Domyślnie

    Cytat Napisał cypis1948 Zobacz post
    Czy w 146 opcja wlewu, oraz spuszczanie go odbywa się w ten sam sposób ? . Znaczy się, czy występuje korek do spuszczania, i nalania z osobna ? .

    Olej polecany to Tutela zc 75 synth, w książce chyba jak i użytkowników, czytałem o nim niedawno. A moje pytanie dotyczy sie tego, czy baaardzo kiepsko wchdząca "jedynka" może mieć jakiś powód. Diesel ma 300 tyś przebiegu, i nie wiem, czy olej był zmieniony.
    Tak są dwa korki jeden do spuszczania drugi do wlewania, ja na jednym oleju przejechałem 235000 km (11 lat) biegi wchodziły już ciężko, jedynka strasznie się blokowała, po zmianie oleju jest znacząca poprawa, można powiedzieć że biegi wchodzą bez problemu, trochę za późno pomyślałem ale mogłem wlać jakiś tani olej żeby pojeździć i oczyścić trochę skrzynie a potem wlać coś lepszego.
    Ja użyłem właśnie Tuteli ZC 75 Synth, jest też Tutela ZC 80, która była wcześniej zalecana w sumie ja u siebie w książce też miałem zalecaną ZC 80.

  7. #7
    cypis1948
    Gość

    Domyślnie

    Ok, to wiem na czym stoję zmiana oleju nie kłopotliwa, prócz najecia kanału . Olej eh no jest zalecana ta Tutela 75, a jak pisze Lesio zwykła mineralna 80 nie była by też raczej złą opcją. Pakiet dość tani. Różnica syntetyk, a minerałek, ogółem chyba również w klasie lepkości nie duża. Bo do 100 zeta zmiana, to niezbyt wygórowane koszta. na zime, czyli po następnej wypłacie jednak się skusze bo mój pierwszy bieg jest tragedią..

  8. #8
    hobbit_666`
    Gość

    Domyślnie

    Kolego, zeby wymienic olej w skrzyni nie potrzebny jest kanal, ja wymienilem olej pod blokiem na parkingu bez najmniejszego problemu. Zalalem olej Tutela ZC 80/S taki jak zaleca moja instrukcja do Alfy. Olej wymienialem 31.07.2009 i od tego czasu przejechalem prawie 10 tys. km. Wszystkie biegi ladnie wchodza bez oporow, skrzynia chodzi cichutko wiec jezeli chodzi o mnie ja polece do 145 olej ZC 80/s. Bo skoro nie widac roznicy to po co przeplacac?

  9. #9
    ViP Romeo Avatar Lesio
    Dołączył
    02 2007
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Subaru Forester XT, Mini Countryman CS
    Postów
    1,917

    Domyślnie

    Cytat Napisał hobbit_666` Zobacz post
    Kolego, zeby wymienic olej w skrzyni nie potrzebny jest kanal, ja wymienilem olej pod blokiem na parkingu bez najmniejszego problemu. Zalalem olej Tutela ZC 80/S taki jak zaleca moja instrukcja do Alfy. Olej wymienialem 31.07.2009 i od tego czasu przejechalem prawie 10 tys. km. Wszystkie biegi ladnie wchodza bez oporow, skrzynia chodzi cichutko wiec jezeli chodzi o mnie ja polece do 145 olej ZC 80/s. Bo skoro nie widac roznicy to po co przeplacac?
    Można i tak, wymiana oleju u mechaniora byle jakiego 10 zł.

Podobne wątki

  1. [159] Olej w skrzyni biegów
    Utworzone przez werter81 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-02-2016, 21:57
  2. [159] olej w skrzyni biegów manualnej od skrzyni automatycznej!!!
    Utworzone przez jackblackxxx w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 06-11-2015, 21:00
  3. Olej w skrzyni biegów
    Utworzone przez hubus18xx w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-06-2013, 11:18
  4. [156] Olej w skrzyni biegów...
    Utworzone przez Mario211 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-04-2008, 12:15
  5. [164] Olej do skrzyni biegów
    Utworzone przez MASTERHARD w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-12-2007, 11:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory