Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: [145] Czunik fazowy

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Jasło
    Auto
    145 1.6 16V
    Postów
    216

    Domyślnie [145] Czunik fazowy

    Witam, patrzyłem na forum ale nic nie znalazłem google.pl tez mi nie odpowiedzialo, ale mianowicie, bylem dzis u mechanika i podłaczył moja Alfe Romeo 145 1.6 16V pod komputer by sprawdzic co jest z kontrolka ukladu wtryskowego, i powiedzial mi ze to jest 'Czujnik fazowy' zepsuty, ale ja nie wiem co to jest i wogole na czym to polega, jesli ktos sie zna niech mi poradzi co to jest, gdzie to najtaniej zrobic a dobrze, czym to grozi jesli jezdzi sie z zepsutym czujnikiem i jakie moga byc nastepstwa jesli nie wymienie tego teraz a za powiedzmy 1miesiac badz 2miesiace, prosilbym o jak najwiecej informacji na ten temat, do wyczerpania niech kazdy sie wypowiada dziekuje z gory i przepraszam jesli cos nie tak napisalem

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Zależy o jaki czujnik chodzi. Silnik TS ma 2 czujniki fazowe - jeden wału korbowego indukcyjny i drugi wałka rozrządu wydechowego halla. Jeżeli pada czujnik wału korbowego to zwykle samochód przestaje jechać. Może to się różnie objawiać, np. w pewnej chwili gaśnie silnik, czasami nie chce zapalić, czasami szarpie, itp.
    Natomiast jeżeli pada czujnik halla to samochód jedzie w miarę dobrze, ale oczywiście świeci się wtedy kontrolka i system przechodzi w tryb pracy awaryjnej, co skutkuje zmniejszeniem mocy i zwiększonym zużyciem paliwa.

  3. #3
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    11 2006
    Mieszka w
    Skawina/obok wsi Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 145, 1.4T.S 1997r.
    Postów
    1,276

    Domyślnie

    ile kosztuje czujnik halla i trudno sie go wymienia?? To jest cos jak sonda ?

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Jasło
    Auto
    145 1.6 16V
    Postów
    216

    Domyślnie

    To jest to drugie nie od wału tylko od wałka rozrzadu wydechowego, bo auto jeździ mi i tylko swieci sie no ale chcialbym wiecej wiedziec o tym ?

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Z tego co się orientuję to AR 145 ma taki sam czujnik halla jak AR 156 - za oryginał boscha chcieli ode mnie we Wrocławiu 550 zł, możesz kupić taniej z firmy EPS za ok. 230 zł, ale zdania co do jakości tych czujników są podzielone. Ja walczę właśnie z drugim już czujnikiem z EPS i czekam na wynik reklamacji, bo wytrzymał tylko 3 miesiące.
    Niestety wymiana tego czujnika jest kosztowna i skomplikowana bo trzeba zdemontować koło wałka wydechowego, więc roboty tyle samo, co przy wymianie rozrządu.

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Jasło
    Auto
    145 1.6 16V
    Postów
    216

    Domyślnie

    Dobrze a ile koszt wymiany tego czujnika ? I jak zmieniaja parametry sie gdy jezdzi sie z zepsutym? ile wiecej pali i jak moc spada duzo? Co radzicie mi zrobic?

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Koszt wymiany kształtuje się podobnie jak wymiana rozrządu - na ogół w warsztatach ceny są w okolicach 300-400 zł, więc jeżeli powoli zbliża Ci się termin wymiany rozrządu to warto zrobić go przy okazji bo po co potem znowu płacić.
    Natomiast jaki jest spadek mocy i ile więcej pali trudno powiedzieć - może fabryka robiła takie badania i można gdzieś zdobyć takie dane. Możesz to sam ewentualnie ocenić, znając spalanie swojego samochodu i jego osiągi. Generalnie przy awarii tego czujnika jest wyłączone sterowanie wariatora, więc występują dziury w mocy w zakresie obrotów 2000-3000 i 5000-6200. Brak sygnału z tego czujnika daje na kompie błąd P0340.

  8. #8
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    166 JTD
    Postów
    2,650

    Domyślnie

    czujnik fazowy chyba tez wyskakuje jak jest uszkodzone sterowanie wariatora..

    ale jesli to czujnik halla lepiej sprawdz bo moze tez byc rozrząd przestawiony,

    poszukaj info o tym problemie w dziale 156, duzo juz o tym było

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    W samoistne przestawienie rozrządu raczej wątpię - skoro kolega jeździł i wszystko było OK, a od jakiegoś czasu zaczęła się zapalać kontrolka to wyglądałoby to na awarię czujnika. Ale oczywiście dobrze byłoby najpierw sprawdzić, czy czasami nie ma gdzieś przerwy na jego instalacji bo ECU tego nie rozróżnia. Problem w tym, że sprawdzić ten czujnik można tylko oscyloskopem, więc trzeba podjechać do fachowca - ale może warto upewnić się, zanim się wyda dużo kasy na wymianę czujnika.

  10. #10
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    166 JTD
    Postów
    2,650

    Domyślnie

    dokładnie najlepiej odpiąć wtyczke, podłaczyc pod oscyloskop i zapalić silnik i sprawdzić czy daje jakis sygnał, no i jesli jest to ewentualnie sprawdzic z prawidłowym wg autodaty

Podobne wątki

  1. [159] AQS czunik jakości powietrza, czujnik zapachu - gdzie w 159?
    Utworzone przez murgal w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 23-04-2022, 09:17
  2. Szukam czunik Abs lewy przedni 147 przed FS
    Utworzone przez mich27 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-12-2011, 22:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory