Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Temat: [146] Regulator napięcia

  1. #1
    ŁukaszG
    Gość

    Domyślnie [146] Regulator napięcia

    Witam,

    zauważyłem w swoje alfie 146 1.4 TS V16 '99 mrużenie świateł, podświetlenia oraz lampki sufitowej. Mruży tylko na włączonym silniku, a częstotliwość zależy od obrotów - czym więcej RPM tym szybciej mruży aż do praktycznie zaniku efektu na wysokich obrotach. Ładownie w normie, powyżej 14V na jałowym, masa na silniku, karoserii i alternatorze (kole pasowym altka) jest. Klemy wyczyszczone, plusową nawet zmieniłem bo oryginalna była w fazie rozkładu. Według mojej wiedzy jest to regulator napięcia. Teraz mam kilka pytań do kolegów i koleżanek:
    1) diagnoza wydaje się ok czy coś jeszcze można sprawdzić?
    2) alternator - jaki to model, ewentualnie oznaczenie regulatora?
    3) Jak się do tego dostać? Zauważyłem, że teoretycznie dało by się to zrobić bez wyjmowania alternatora: zdjąć przewody, plastykową osłonkę (chyba jakiś zatrzask widziałem), odkręcić (co? sam regulator czy trzeba całe urządzenie prostownicze?) i poskładać. Ktoś już to przerabiał? Czy niestety trzeba wyjąć cały alternator - w takim razie jak dostać się do górnej śruby, bo dolna z kanału jest dobrze widoczna?
    4) Czy ktoś zna we Wrocku jakiś fajny sklep z takimi częściami?

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar gonzo
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Fiat Tipo SW 1.4 T-jet
    Postów
    2,004

    Domyślnie

    Miałem podobne efekty na wolnych. Wystarczyło dokręcić nakrętkę przy alternatorze, była luźna i nie stykała dobrze.

  3. #3
    ŁukaszG
    Gość

    Domyślnie

    W sumie to mogłem poruszać kablami jak już oglądałem ten altek... Jutro sprawdzę nakrętki jeżeli nie będzie padać (kanał pod chmurką :/ ).
    A na wszelki wypadek: ktoś bawił się regulatorem?

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar ANET
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Bochnia
    Auto
    ALFA 164 SUPER 3.0V6 24V
    Postów
    2,442

    Domyślnie

    Ale jeśli ładowanie masz powyzej 14v na biegu jałowym to jest jak najbardziej ok,sprawdż jeszcze przy włączonych odbiornikach jakie wtedy jest.

    - - - Updated - - -

    To wcale może nie być regulator a diody na mostku prostowniczym,ale elektrykiem nie jestem więc 100% pewności nie mam.

  5. #5
    ŁukaszG
    Gość

    Domyślnie

    >14V jest na krótkich włączonych i dmuchawie na 2 i to jeszcze zanim się nagrzeje i aku podładuje. Z tego co pamiętam to wartości na mierniku oscylowały w przedziale +/- 0,2V ale powyżej 14V na jałowym.

    Przy diodach chyba powinien mieć znacznie mniejsze ładowanie?

    Cytat Napisał ANET Zobacz post
    Ale jeśli ładowanie masz powyzej 14v na biegu jałowym to jest jak najbardziej ok,sprawdż jeszcze przy włączonych odbiornikach jakie wtedy jest.

    - - - Updated - - -

    To wcale może nie być regulator a diody na mostku prostowniczym,ale elektrykiem nie jestem więc 100% pewności nie mam.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar ANET
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Bochnia
    Auto
    ALFA 164 SUPER 3.0V6 24V
    Postów
    2,442

    Domyślnie

    Nie koniecznie zależy która będzie uszkodzona,a jarzenie kontrolki może o tym swiadczyć,ale jak pisałam wyżej elektrykiem nie jestem.

  7. #7
    Moderator Fachowiec Avatar Lukasz A.
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Koszalin/Szczecin
    Auto
    155 2.5 V6
    Postów
    2,690

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁukaszG Zobacz post
    zauważyłem w swoje alfie 146 1.4 TS 16V '99 mrużenie świateł, podświetlenia oraz lampki sufitowej.
    Cytat Napisał ANET Zobacz post
    Nie koniecznie zależy która będzie uszkodzona,a jarzenie kontrolki może o tym swiadczyć
    Gdzie tu jest mowa o jarzącej się kontrolce?
    Alfa Romeo 155 1.8 T.S. 1992-pozostały piękne wspomnienia 03.09.2017
    Alfa Romeo 155 2.5 V6 1992
    Alfa Romeo 155 2.0 Q4 1992

    I wszystkie są czerwone

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    kolego ŁukaszG pomierz omomierzem uzwojenie wirnika i stojana jak będzie ok to wymień regulator tylko nie na ten za 20zł bo on nawet nowy powoduje mruganie.

    awaria diod (tez zależ których bo jest ich 9 i mają różne funkcje) objawia się czymś innym.

  9. #9
    Moderator Fachowiec Avatar Lukasz A.
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Koszalin/Szczecin
    Auto
    155 2.5 V6
    Postów
    2,690

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal_155 Zobacz post
    kolego ŁukaszG pomierz omomierzem uzwojenie wirnika i stojana jak będzie ok
    Rafał,omomierz zbyt dużo nie da.Proponował bym podpiąć stojan i wirnik pod 220V.Przewód,żarówka.Jeden przewód przecięty w pół.Jednym końcem do pierścienia ślizgowego,drugi do masy.Jak zapali się zarówka to jest przebicie na masę.Wirnik szrot.Co do stojana to żeby jego w ten sposób sprawdzić to trzeba by odlutować mostek prostowniczy,żeby diód nie spalić.Stojan ma trzy wyjścia.I po kolei.Do jednego końca uzwojenia i do masy,itd.
    Alfa Romeo 155 1.8 T.S. 1992-pozostały piękne wspomnienia 03.09.2017
    Alfa Romeo 155 2.5 V6 1992
    Alfa Romeo 155 2.0 Q4 1992

    I wszystkie są czerwone

  10. #10
    ŁukaszG
    Gość

    Domyślnie

    Wiem, że należałoby wszystko pomierzyć (i wiem jak to zrobić) ale do tego trzeba wyjąć alternator co mi się nie uśmiecha (moje, coraz bardziej aktualne pytanie: jak dostać się do górnej śruby?). Miałem nadzieję zrobić to bez zdejmowania bo dostęp do puszki z tyłu alternatora jest całkiem łatwy i stąd próba wytypowania najbardziej prawdopodobnej przyczyny takiego zachowania.

    Co do stojana i wirnika to jeżeli byłoby przebicie to miałbym znacznie mniejsze ładowanie i problemy z akku (jeżdżę na krótkich dystansach więc słabe ładowanie szybko rozładowałoby akku). Ponadto alternator grzałby się bardziej od silnika. Podobne objawy chyba dałyby diody. Ja tymczasem ładowanie mam w normie i alternator raczej nie gotuje się...

Podobne wątki

  1. [159] Regulator napięcia alternatora 1.9 JTDm
    Utworzone przez magil w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 14-08-2023, 15:24
  2. jaki regulator napięcia do alternatora?
    Utworzone przez lukas1983 w dziale GT
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-02-2015, 09:38
  3. Czy to będzie ten regulator napięcia ?
    Utworzone przez albert51 w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-09-2012, 21:31
  4. Regulator napięcia 1,9 jtd
    Utworzone przez slider2002 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-02-2012, 17:13
  5. Regulator napięcia
    Utworzone przez slejerek w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-05-2009, 21:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory