Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Silnik w Alfie zdechł

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Alfa 156 1.9 JTD
    Postów
    5

    Domyślnie Silnik w Alfie zdechł

    Mam wielki problem, opiszę teraz co się działo przez ostatnie 2 miesiące.
    Alfa Romeo 156 1,9 JTD 115KM 2002 zaczęła głośniej pracować, zaprowadziłem do mechanika (nie autoryzowanego Fiata) stwierdził, że pasek rozrządu przeskoczył o 2 ząbki. Po zrobieniu i wzięciu pieniędzy silnik nadal głośniej pracował, pomyślałem, że jest to spowodowane tumnikiem i jeździłem dalej. Będąc w trasie po około 2 miesiącach silnik zatrzymał się i już nie mogłem auta odpalić, zaholowałem do tego samego mechanika. Po wstępnej diagnozie mechanik oznajmił mi, że pasek przeskoczył o 2 ząbki. Po odkręceniu koła zębatego na wałku rozrządu okazało się, że klin był ścięty. Moje pytanie brzmi czy było możliwe wcześniejsze ustawienie rozrządu ze ściętym klinem w kole zębatym przy wałku rozrządu i czy mechanik powinien sprawdzić za pierwszym razem czy ten klin tam się znajduje. Bo teraz oznajmił mi, że mam silnik do wyrzucenia bo jeden z zaworów zrobił spustoszenie w moim silniku. Kończąc poinformował mnie, że miał problem z odkręceniem głowicy, że aż musiał użyć łomów żeby ją zdjąć. Prosiłbym kolegów o pomoc czy to nie był jego ewidentny błąd przy pierwszym ustawieniu rozrządu.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie

    Ewidentny błąd kolego to popełniłes ty nie wymieniając kompletnego rozrządu po kupnie auta - takie oszczędnosci jak widać się mszczą. Co ten mechanik robił za pierwszym razem? - tylko go ustawił, a nie wnikał dlaczego pasek przeskoczył - co zleciłeś? Klin ścieło po kolizji tłoka i zaworu
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pawel2910
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Były: 156 2.4 JTD 02r. AR 159 2.4 JTDM 06r. Jest: Giulietta QV 12r.
    Postów
    927

    Domyślnie

    Mi ostatnio również ścięło klin ale na kole zębatym wału korbowego, jak zajechałem do mechanika to mój silnik głośniej pracował, zmieniłem sam pasek bo rozrząd kompletny zmieniałem 20 tys. temu i oczywiście kółko i śrubę, po wymianie silnik pracuje normalnie.
    Nie koniecznie ścięło klin po kolizji, mogło go ściąć wcześniej a kolega po prostu tak jeździł aż w końcu urwało zawór, jak samochód został zaprowadzony do mechanika gdy głośniej pracował to, powinno zostać to dogłębnie sprawdzone.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Alfa 156 1.9 JTD
    Postów
    5

    Domyślnie

    Mechanik stwierdził, że nie trzeba wymieniać żadnego paska chociaż mu to zasugerowałem. Przestawił rozrząd bez sprawdzania czy na kole jest klin. Odkręcając po kolizji była tak zaciśnięta śruba, że nie można było jej odkręcić.
    Nie chodzi mi o to co się stało drugim razem ale czy za pierwszym razem mechanik powinien sprawdzić czy ten klin jest i czy mógł ustawić rozrząd bez tego klinu jak koło było w innej pozycji. Pasek nie przeskoczył. Nie znam się na samochodach i zaufałem mechanikowi. Czy mogę go w jakiś sposób ruszyć.

    Myślę, że wymiana paska by nic tu nie dała kiedy było koło przestawione. Nie wiem czy dobrze rozumiem.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie

    Kolego wymiana rozrządu to nie wymiana "jakiegoś paska" tylko jeszcze pompy wody, rolek prowadzących i napinacza - pasek pęka lub rozrząd się przestawia dlatego że łożyska pompy lub napinacza się blokują. Generalnie to klin jest tylko zabezpieczeniem - śruba tak mocno trzyma że mogłoby go nie być, ale ustala on położenie kątowe. Ten pierwszy raz to był ostatni dzwonek ostrzegawczy na wymianę rorządu i trzeba było ją zrobić
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pawel2910
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Były: 156 2.4 JTD 02r. AR 159 2.4 JTDM 06r. Jest: Giulietta QV 12r.
    Postów
    927

    Domyślnie

    Maciek od razu się spytam bo masz większe doświadczenie w tej kwestii, co mogło być przyczyną, ścięcia klina na kole zębatym wału korbowego w 2.4 jtd 10v, ja sobie tak gdybam i myślę czy mogła do tego przyczynić się rozklekotana dwumasa, silnik szarpie przy odpalaniu i gaszeniu, tak samo przy ruszaniu, ogólnie auto wibruje i dzisiaj poszło na wymianę kompletu, jak sądzisz? Rozrząd był kompletny wymieniony po kupnie auta i do momentu aż to się zdarzyło przejechałem trochę ponad 20 tys. km

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar borsukmax
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    piotrków trybunalski
    Auto
    ALFA ROMEO 156 1.8 106KW TS
    Postów
    531

    Domyślnie

    hopaki alfy to ogóły złom,o wszystkim trzeba pamiętać,wymieniać na czas,kupować zajbiscie drogie oryginalne części,szukać mechaników,kombinować, cudować,srać kombinować,a wszystko po to żeby jeździć alfa,moja zona jeszcze parę lat do tyłu mówiła nie alfa dziś,jak wspomnę ze ja sprzedam słyszę o rozwodzie jaki morał,,,,,,,JAK SIE NIE MA CO SIE LUBI TO SIE LUBI ALFE

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    Cytat Napisał borsukmax Zobacz post
    hopaki alfy to ogóły złom,o wszystkim trzeba pamiętać,wymieniać na czas,kupować zajbiscie drogie oryginalne części,szukać mechaników,kombinować, cudować,srać kombinować,a wszystko po to żeby jeździć alfa,moja zona jeszcze parę lat do tyłu mówiła nie alfa dziś,jak wspomnę ze ja sprzedam słyszę o rozwodzie jaki morał,,,,,,,JAK SIE NIE MA CO SIE LUBI TO SIE LUBI ALFE
    Alfy to dobre samochody
    Tylko jak dbasz tak masz. Ja ładuje drogie dobre części i jeżdżą moje alfy bez problemów. Lądujesz byle co byle tanio to potem masz takie problemy jak napisałeś
    Tu się nie oszczędza, bo potem wychodzi 2 razy drożej.




    Verzonden vanaf mijn iPhone 4S met behulp van Tapatalk

  9. #9
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Kobylnica, Gniezno, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDM Distinctive Premium Q-Tronic + wyścigowa terenówka czyli firmówka
    Postów
    727

    Domyślnie

    nie wiem czy po przeskoczeniu paska jest w stanie zerwać klin na kole raczej zerwanie klina powoduje przeskoczenie paska a mechanik którym wymieniał rozrząd musiał widzieć przesunięty wał względem koła, niezgodność wrębu na wale a wcięciu na kole na klin.
    Jeśli chcesz być kimś - kup VW, jeśli jesteś kimś - jeździsz Alfą Romeo.

Podobne wątki

  1. Zagadka, prędkościomierz zdechł....
    Utworzone przez molek w dziale 147
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 14-03-2013, 17:22
  2. [146] zdechł immobilizer.
    Utworzone przez kroy w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-04-2012, 00:06
  3. W alfie silnik się wogule nie grzeje
    Utworzone przez bartek78 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-11-2011, 23:23
  4. Kto ma najmocniejszy silnik w alfie na forum?
    Utworzone przez h0se166 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 08-08-2010, 09:46
  5. [159] 1.8 Turbo - nowy silnik w Alfie Romeo 159
    Utworzone przez Hammer w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 05-02-2009, 15:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory