Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Temat: [146] problem po sprzedaży

  1. #1
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar aqaz
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Konstantynów Łódzki
    Postów
    305

    Domyślnie [146] problem po sprzedaży

    witam. mam problem sprzedałem 146 boxer. 2 razy testował auto jednego dnia wieczorem, i następnego po południu. koleś na następny dzień od zakupu przejechał ~40 km i zepsuł silnik. chce ode mnie pełnego zwrotu kasy za auto (w sensie chce mi odsprzedać uszkodzony za tyle za ile kupił sprawny) lub żebym zapłacił za nowy(używany) silnik z z założeniem 2200zł.

    Jak ma się to w kwestii prawa cywilnego? I czy zasadne są jego roszczenia?
    Zdaję sobie sprawę, że po zakupie ma prawo zrezygnować, ale wiadomo, że auto musi być w stanie takim jakie kupił czyli sprawne.

    Dodam, że na jeździe testowej zimny silnik kręcił do około 4500 obr/min. co uważam, że następnego dnia po ponownym takim wycisku skończyło się uszkodzeniem silnika.


    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
    dźwięk + przyspieszenie + elastyczność = V6

  2. #2
    Administrator ds. zlotu Romeo Avatar fr33
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Czestochowa, Poland
    Auto
    164 Super TS
    Postów
    1,618

    Domyślnie

    wydaje mi sie ze koles nie ma racji bo kupował auto sprawne tj. ogladał je, jezdził nim i widzial co kupuje. Ty nie jestes mechanikiem ani prorokiem ani kimkolwiek co widzi co sie w silniku dzieje i skad masz wiedziec jak on auto traktował po kupnie.

    wydaje mi sie ze musisz isc po porade do dobrego radcy prawnego, zaplacic 100zł i miec spokoj..
    Jurajski Klub Alfa Romeo
    www.jkar.org

    Warsztat samochodów włoskich
    www.flar-ital.pl

    Dorabianie części, elementów itp na zamówienie - kontakt PW

  3. #3
    J@rek
    Gość

    Domyślnie

    IMHO - sprzedałeś mu bubla.
    Czy sądzisz, że ktoś celowo psuje silnik, by zażądać zwrotu pieniędzy, zwłaszcza że on daje ci wybór - zwrot lub naprawa.

    "kręcił zimny" itd. - no i co z tego, że zimny? czy uważasz, ze nawet kilkunastokrotne takie kręcenie na zimno ma prawo uszkodzić silnik???


    Na Twoim miejscu - naprawiłbym ten silnik.
    Chciałbys być na jego miejscu?

  4. #4
    ViP Romeo Avatar Lesio
    Dołączył
    02 2007
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Subaru Forester XT, Mini Countryman CS
    Postów
    1,917

    Domyślnie

    Z tego co mi sie wydaje jesteś osobą fizyczną (nie jesteś np. autokomisem) tak więc nie odpowiadasz za takie wady jak uszkodzenie silnika po zakupie, chyba ze wiedziałeś o jego wadzie i zataiłeś to, ale to będzie kupującemu ciężko udowodnić chyba że zapewniłeś go pisemnie o tym. W sumie w tym momencie aby żądać od Ciebie jakiejkolwiek kwoty musiałby mieć orzeczenie sądu podparte opinią biegłego.

  5. #5

  6. #6
    Bianco
    Gość

    Domyślnie

    Nie zgadzam się z przedmówcą, w umowie kupna - sprzedaży jest zawarty punkt w którym jest informacja, że kupujący zapoznał sie ze stanem technicznym pojazdu i go akceptuje lub jakoś tak podobnie. Zwłaszcza, że wcześniej dwa razy testował auto. Nie przejmuj się niczym, jeśli w umowie miałeś taki podpunkt. Umowa ta jest prawomocnym dowodem kupna - sprzedaży samochodu. Ale z drugiej strony nie jestem prawnikiem, oni potrafią różne kruczki stosować...

  7. #7
    Administrator weteran Romeo Avatar ozzy
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia Kombi
    Postów
    915

    Domyślnie

    A nie jest przypadkiem tak, że jak już się zakupi auto od os. fizycznej to klamka zapadła? W standardowej umowie kupna/sprzedaży jest przecież zapis:

    Pkt. 5
    Kupujący oświadcza, że stan techniczny pojazdu jest mu znany.



    http://moto.money.pl/docs/umowa.doc
    Jest: Outlander II, 2.0MIVEC, CVT, 2WD, Lift
    Były: Mitsubishi Lancer Sportback CYxA 1.8; Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia; Alfa Romeo 156 2.0 T.S. Selespeed; Alfa Romeo 166 3.0 V6 SporTronic; Honda Civic 1.4i EJ9; Fiat 126p 650.

  8. #8
    ViP Romeo Avatar Lesio
    Dołączył
    02 2007
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Subaru Forester XT, Mini Countryman CS
    Postów
    1,917

    Domyślnie

    Gadałem z mamuśką, w tym przypadku kupujący musi udowodnić że do uszkodzenia doszło z winy sprzedającego i dopiero wtedy będzie miał prawo regresu wobec Aqaza.

  9. #9
    J@rek
    Gość

    Domyślnie

    Na miejscu kupujacego najspokojniej w swiecie wystąpiłbym z roszczeniem z tytułu niezgodności towaru z umową.
    Po pierwsze jaka jest wada silnika? Jeżeli korbowód wyszeł bokiem, to sorki, ale jak kupujący ma stwierdzić 'znajomość stanu technicznego' co do stanu silnika?
    Czy ma rozebrac silnik przed zapłatą?
    A co gdy facet pójdzie do sądu, wezwany zostanie rzeczoznawca i on spokojnie stwierdzi, ze silnik ten wskazuje na przebieg 450000 a na liczniku jest 170000? I kupujący nie musiał sie obawiac takiego uszkodzenia.
    Rozumiem - znany stan techniczny - ale co do blachy, lakieru, tapicerki, zawieszenia czy opon.
    Jak sobie wyobrazacie znajomość stanu silnika? Sprawdzeniem kompresjii? Wygląd świec?
    Ze dwa tygodnie temu widziałem silnik 2.0TS z rozwalonym blokiem. Na liczniku było 70000. Brali pod uwagę niedokręcony korbowód. Pech. Auto było kupione z rozwalonym silnikiem z myślą o naprawie.

    I na zakończenie - ponownie zapytam - chcecie być w sytuacji, gdy dwa dni po kupnie auta, silnik wylatuje przez wydech? Chcecie byc olani przez sprzedawcę?

    I polecam http://pl.wikipedia.org/wiki/Honor_(poj%C4%99cie_moralne) - bo chyba to pojęcie jest tu obce.


    A w drugą stronę - może jakiś facet w warsztacie powiedził Ci - panie, opyl pan tę furę, bo silnik jest padlina. I co wówczas? Mogło tak być?


    A czy kupujący nie może się tym podeprzeć?
    Art. 559.
    Sprzedawca nie jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego, chyba że wady wynikły z przyczyny tkwiącej już poprzednio w rzeczy sprzedanej.

    Idź człowieku z kupującym na ugodę, pokryj połowę kosztu naprawy.
    Ty nie stracisz twarzy i nerwów a może on na to pójdzie.

  10. #10
    ViP Romeo Avatar Lesio
    Dołączył
    02 2007
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Subaru Forester XT, Mini Countryman CS
    Postów
    1,917

    Domyślnie

    Widze że kolega Jarek strasznie sie grzeje na tym poscie, czemu winisz tylko Aqaza, niech on coś powie jak było a nie z góry przesądasz o jego winie. Piszesz o honorze a w tym przypadku to honor sobie można wsadzić w d...e bo to moze być najzwyklejsze wyłudzenie ze strony kupującego.

Podobne wątki

  1. [164] cena przy sprzedaży
    Utworzone przez T omek w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 25-01-2013, 17:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory