Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: [AR147] Selespeed -wyciek ze zbiorniczka i rurki odpowietrzajacej

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 T.S Selespeed
    Postów
    17

    Domyślnie [AR147] Selespeed -wyciek ze zbiorniczka i rurki odpowietrzajacej

    Witam
    W mojej swieżo zakupionej Alfie odkryłem pewien problem i chcę prosić o wsparcie w diagnostyce.

    Objawy:
    -wyciekanie oleju spod nakretki zbiornika płynu selespeed i z ryrki odpowietrzającej ten zbiorniczek
    -lekkie podskakiwanie podczas ruszania po nocnym staniu auta - może być niezwiazane z tematem (bo skok tarczy mam 27,9 a nie 28-28,5)

    Czestotliwość:
    -raz na 3 tygodnie wyrzuci okolo 50ml

    Diagnostyka- wydaje mi sie że to wina akumulatora ciśnienia :
    -pierwsze otwarcie drzwi kierowcy po nocy- pompa pompuje 8 sekund do cisnienia 54 MPa- zrobilem wykres , załacze później.
    -ciśnienie spada z prędkością 10MPa na 220 sekund, czyli po 220 sek mamy 45Mpa
    -gdy cisnienie spadnie pompa dopompowuje w mniej niz 1 sek

    Dodatkowo zobaczylem ze napiecie akumulatora na zgaszonym silniku to okolo 12,1V.

    Prosze o opinie czy zachowanie sie ciśnienia wskazuje na padajacy akumulator ciśnienia czy może problem być zwiazany z czymś innym.

    Innych wycieków z ukladu nie ma , skrzynia pracuje rewelacyjnie po za tym faktem.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    147
    Postów
    280

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubamtx Zobacz post
    Witam
    W mojej swieżo zakupionej Alfie odkryłem pewien problem i chcę prosić o wsparcie w diagnostyce.

    Objawy:
    -wyciekanie oleju spod nakretki zbiornika płynu selespeed i z ryrki odpowietrzającej ten zbiorniczek
    -lekkie podskakiwanie podczas ruszania po nocnym staniu auta - może być niezwiazane z tematem (bo skok tarczy mam 27,9 a nie 28-28,5)

    Czestotliwość:
    -raz na 3 tygodnie wyrzuci okolo 50ml

    Diagnostyka- wydaje mi sie że to wina akumulatora ciśnienia :
    -pierwsze otwarcie drzwi kierowcy po nocy- pompa pompuje 8 sekund do cisnienia 54 MPa- zrobilem wykres , załacze później.
    -ciśnienie spada z prędkością 10MPa na 220 sekund, czyli po 220 sek mamy 45Mpa
    -gdy cisnienie spadnie pompa dopompowuje w mniej niz 1 sek

    Dodatkowo zobaczylem ze napiecie akumulatora na zgaszonym silniku to okolo 12,1V.

    Prosze o opinie czy zachowanie sie ciśnienia wskazuje na padajacy akumulator ciśnienia czy może problem być zwiazany z czymś innym.

    Innych wycieków z ukladu nie ma , skrzynia pracuje rewelacyjnie po za tym faktem.
    - stara gruszka może wyrzucać płyn korkiem, jak najbardziej
    - uszkodzona gruszka powoduje nagłe zmiany ciśnienia, np. pompa dobija ciśnienie i za kilka sekund ciśnienie spada z 60 bar do 20 bar
    - spadki ciśnienia takie jak Ty masz sugerują nieszczelności wewnątrz aktywatora, na elektrozaworach i siłownikach
    - szarpanie przy ruszaniu może być spodowane kiepskim sprzęgłem, starym olejem w SS lub nieszczelnością na elektrozaworze sprzęgła

  3. #3
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 T.S Selespeed
    Postów
    17

    Domyślnie

    Sprawdzam inny trop , to znaczy zly typ oleju w selespeedzie.
    Mam pytanie: Jaki jest nominalny spadek cisnienia w ukladzie?

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    147
    Postów
    280

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubamtx Zobacz post
    Sprawdzam inny trop , to znaczy zly typ oleju w selespeedzie.
    Mam pytanie: Jaki jest nominalny spadek cisnienia w ukladzie?
    Na takie spadki ciśnienia zużyty olej nie będzie miał aż takiego znaczenia, ale warto wymienić.

    Dane techniczne nie podają normy dla spadków ciśnienia w układzie, ale jak montuję zregenerowane aktywatory to spadek ciśnienia wynosi około 1 bar na 3-4 minuty.

  5. #5
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 T.S Selespeed
    Postów
    17

    Domyślnie

    Ciekawe jest to ze po wymianie n dużo bardziej płynny olej jakim jest Tutella CS cisnienie spadało szybciej ale po pojedynczym odpowietrzeniu utrzymalo sie na takim samym poziomie jak na starym oleju ktry chyba byl zwyklym ATFem...
    Spadek wynosi dokladnie 6.5 bar na 4 minuty.

    Jutro powtorze procedure odpowietrzania i zobacze czy nachylenie krzywej sie zmniejszy.

    Co do poszarpywania rano to jeszcze przeprowadze kalibracje EOL i ponownie autokalibracje i sprawdze czy sa jakies zmiany.

    Czy przy kalibracji serwisowej wspolczynnik degradacji sprzegla tez jest rekalkulowany automatycznie?

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2013
    Auto
    Alfa 147 2.0 16v selespeed
    Postów
    40

    Domyślnie

    Witam, podpinam sie pod temat. Mianowicie chodzi mi o to co ile powinna włańczac się pompa ? bo u mnie jest tak że ok 30sek dopompowuje..

  7. #7
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 T.S Selespeed
    Postów
    17

    Domyślnie

    Jesli dopompowuje co 30 sek to znaczy ze akumulator cisnienia juz nie trzyma albo pompa nie daje.rady podbic cisnienia. U mnie to byl akumulator cisnienia. Wymiana samemu 2 godzinki I po problemie.

    Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 T.S Selespeed
    Postów
    17

    Domyślnie

    Łatwo to zdiagnozować multiecuscan lub Alfafiagiem obserwując wykres ciśnienia w systemie selespeed.
    Ostateczna śmierć akumulatora ciśnienia często kończy się błędem Selespeed pump relay stuck.
    Akumulator przestaje akumulowac ciśnienie i pompa albo za długo pracuje albo przekracza maksymalne ciśnienie bo to nie ma się gdzie skumulowac i system myśli ze przekaźnik sie zapiekl - glupio ale tak jest.



    Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2015
    Auto
    Lancia Delta 1.6 MultiJET Selectronic
    Postów
    5

    Domyślnie lancia alfa

    Cytat Napisał gord Zobacz post
    - stara gruszka może wyrzucać płyn korkiem, jak najbardziej
    - uszkodzona gruszka powoduje nagłe zmiany ciśnienia, np. pompa dobija ciśnienie i za kilka sekund ciśnienie spada z 60 bar do 20 bar
    - spadki ciśnienia takie jak Ty masz sugerują nieszczelności wewnątrz aktywatora, na elektrozaworach i siłownikach
    - szarpanie przy ruszaniu może być spodowane kiepskim sprzęgłem, starym olejem w SS lub nieszczelnością na elektrozaworze sprzęgła
    Witam,
    Jezdze lancia delta 1.6 120km ze skrzynia selectronic (selespeed, dualogic) . Skrzynia dziala ok ale mam nastepujace problemy:

    1. Od dluzszego czasu pojawia sie wyciek gdzies spod zbiorniczka na plyn do selespeeda. Czy to normalne, ze kiedy po postoju otworze maske to plyn siega az po korek, wyzej niz górna miarka na zbiorniczku, ale kiedy aktywuje pompe (np. otwierajac drzwi kierowcy) poziom spada znacznie ponizej minimum w zbiorniczku?? Czy ktos moze sprawdzic w swojej Lanci czy tez tak ma? :-)

    2. Cisnienie w ukladzie miesci sie miedzy 35 a 40 barow...czy to normalne wartosci?

    BARDZO dziekuje za pomoc z gory

    Artur

Podobne wątki

  1. Wyciek selespeed
    Utworzone przez piter_alfa w dziale 147
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-01-2018, 13:45
  2. [159] Delikatny wyciek oleju z rurki przy filtrze
    Utworzone przez Łukasz.L. w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-04-2016, 09:45
  3. wyciek z selespeed
    Utworzone przez lukasz-ek84 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-06-2014, 18:22
  4. [156] Wyciek płynu chłodniczego ze zbiorniczka
    Utworzone przez binio_vfr w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-09-2013, 20:49
  5. [145] Wyciek płynu ze zbiorniczka wspomagania
    Utworzone przez AlfaRosso w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-03-2012, 19:57

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory