Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Samodzielna wymiana oleju, filtra oleju, paliwa i powietrza w silniku 1.9 JTD 8v

  1. #1
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie Samodzielna wymiana oleju, filtra oleju, paliwa i powietrza w silniku 1.9 JTD 8v

    Taka mnie właśnie myśl naszła czy nie zabrać się w tym roku samodzielnie za wymianę oleju oraz wszystkich filtrów w mojej Włoszce. Zawsze w tej kwestii oddawałem auto do mechanika ale w sumie z roku na rok coraz częściej lubię podłubać przy Alfie i się zastanawiam czy wymiana tych elementów, o których w temacie jest jakoś specjalnie skomplikowana? Mam już za sobą samodzielną wymianę termostatu, przepływki, rur od dolotu oraz pomniejszych rzeczy jak czujniki czy wężyki ale oleju jeszcze nigdy nie wymieniałem

    Olej jak rozumiem spuszczam korkiem z miski, zalać nowym w ilości 4.4 l do tego silnika? Dostęp do filtra oleju i paliwa na pierwszy rzut oka jest bezproblemowy, przy demontażu paliwem chyba nie zaleję całego silnika bo tam nie ma ciśnienia na wyłączonym silniku? Jedynie co to czytałem że z filtrem powietrza bywają problemy ale jak sie ma kanał /a ja mam/ to i z wymianą tego nie powinno być problemów tak?

    Może ktoś się podzielić swoimi doświadczeniami w tym silniku i samodzielnej wymianie elementów o które pytam? Może jakieś sugestie nabyte w praktyce?

    Z góry dzięki za wszelkie rady

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar largo
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa 147 1,9 jTD 2004r 154 KM (fabr 115KM)
    Postów
    491

    Domyślnie

    Filtr paliwa - dostęp od góry dobry. Tylko trzeba uważać, żeby wykręcając czujnik wody w filtrze i sam filtr nie zalać całego silnika ropą. No chyba, że masz zamiar myć silnik
    Filtr oleju - dostęp z kanału. Na upartego można nawet bez zdejmowania osłony, ale skoro będziesz wymieniał filtr powietrza to i tak będziesz miał zdjętą Dobrze mieć klucz do filtrów, bo trzeba dokręcić dosyć mocno.
    Filtr powietrza - dostęp od dołu. Trzeba opuścić w dół belkę podtrzymującą obudowę filtra. Ogólnie jest on na 2 bolcach i ciągniemy w dół, aż wyjdzie z tych bolców. Odpinamy obudowę (na górze i na dole po zapince). Miejsca raczej mało, ale przy odrobinie gimnastyki można wyjąć i włożyć nowy. Tylko przy wyjmowaniu sprawdź jak był zamontowany poprzedni
    Kabinowy - wymiana zgodnie z instrukcją na stronie filtrona.
    Sam olej dobrze wymieniać na lekko ciepłym silniku (nie gorącym!). Przed zalaniem można jeszcze przelać płukanką. Oczywiście olej spuszczasz poprzez odkręcenie korka spustowego (z tego co pamiętam to jest na imbus). Ja osobiście polecam wymieniać korek spustowy przy każdej wymianie, gdyż miedziana uszczelka (niedostępna oddzielnie) przy korku się odkształca przy jednorazowym dokręceniu i ponowne jej użycie może generować jakieś minimalne wycieki (nieznaczące jeżeli ktoś nie wymienia oleju jak w budzie do frytek). Ilość jest w instrukcji (chyba 4,4 ale dokładnie nie pamiętam). Po wymianie wszystkiego 3x MAR, żeby "odpowietrzyć" układy. Później sprawdzić na bagnecie czy poziom oleju ok. Jak za mało to dolać.

  3. #3
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Dzięki kolego za rzeczowe i fachowe rady !
    W takim razie spróbuje swoich sił, zapewne weekend za tydzień bo jutro zamawiam graty

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Cytat Napisał largo Zobacz post
    Dobrze mieć klucz do filtrów, bo trzeba dokręcić dosyć mocno.
    Klucz do filtrów jest często potrzebny do odkręcania f. oleju. Wkręcając filtr robimy to dość mocno ręką, nie używamy klucza (tutaj wcześniej smarujemy uszczelkę filtra olejem).

  5. #5
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaSS Zobacz post
    (tutaj wcześniej smarujemy uszczelkę filtra olejem).
    zakładając ten temat właśnie o takie cenne uwagi mi chodziło dzięki !
    mam nadzieję ze poradzę sobie ogólnie bez klucza a pewnie znajdę w garażu jakieś narzędzie które okaże sie przydatne, nie będę specjalnie klucza kupował na jednorazową akcję

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Cytat Napisał largo Zobacz post
    Ja osobiście polecam wymieniać korek spustowy przy każdej wymianie, gdyż miedziana uszczelka (niedostępna oddzielnie) przy korku się odkształca przy jednorazowym dokręceniu i ponowne jej użycie może generować jakieś minimalne wycieki (nieznaczące jeżeli ktoś nie wymienia oleju jak w budzie do frytek).
    To jest zwykła podkładka miedziana dostępna w każdym motoryzacyjnym sklepie. Samą podkładkę można wymienić koszt ok 2 zł. Korek wymieniasz wtedy jak jest objechany wpust na imbusa 8.

    Ja spuszczam olej bez podnoszenia samochodu - mam fajny niski pojemnik na zużyty olej
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  7. #7
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Wezmę tą podkładkę na wzór i poszukam po sklepach motoryzacyjnych.

    A właśnie - co robicie z przepracowanym olejem, przyznać sie bez bicia ? Jakie zakłady powinny to przyjąć nieodpłatnie? U mnie sprawa wygląda tak że zaraz po wyminie oleju będę i tak jechał do mojego mechanika na wymianę wahaczy górnych /wahacze to jedna z tych rzeczy z którą nie mam zamiaru sie brać/, powinien on taki olej ode mnie przyjąć?

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Cytat Napisał flatbeet Zobacz post
    Wezmę tą podkładkę na wzór i poszukam po sklepach motoryzacyjnych.

    A właśnie - co robicie z przepracowanym olejem, przyznać sie bez bicia ? Jakie zakłady powinny to przyjąć nieodpłatnie? U mnie sprawa wygląda tak że zaraz po wyminie oleju będę i tak jechał do mojego mechanika na wymianę wahaczy górnych /wahacze to jedna z tych rzeczy z którą nie mam zamiaru sie brać/, powinien on taki olej ode mnie przyjąć?
    Ja zbieram do beczki 20-litrowej, co później - okaże się. Pewnie zawiozę tu: http://stenaekostacja.pl, na pewno nie wyleję. Może też masz gdzieś w pobliżu podobne stacje? Zapytaj mechanika czy nie chce zużytego oleju. Sporo warsztatów opalanych jest zużytym olejem. Nie wiem czy CPNy nie są zobowiązane do przyjmowania zużytego oleju czy akumulatorów.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar slider2002
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Gniezno
    Auto
    Alfa Romeo 156 1,9JTD 110KM
    Postów
    591

    Domyślnie

    znam ludzi co pozbywaja sie przepracowanego oleju lejąc do w węgiel który poźniej palą w CO

Podobne wątki

  1. Klucz do nakrętki pompy paliwa /filtra oleju
    Utworzone przez supa_adam w dziale Mazowieckie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-12-2014, 01:35
  2. Wymiana filtra oleju V6
    Utworzone przez Bolo1990 w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-10-2010, 13:17
  3. [156] Wymiana oleju i filtra
    Utworzone przez Qki w dziale 156
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 10-01-2009, 00:19
  4. [156] Wymiana oleju i filtra
    Utworzone przez dance1 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-08-2008, 09:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory