Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Wymiana osłony przegubu wewnętrznego

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9jtd 115km
    Postów
    11

    Domyślnie Wymiana osłony przegubu wewnętrznego

    Witam, zauważyłem że mam pękniętą gumę przegubu wewnętrznego. Czy dużo roboty jest z jej wymiana? Prosiłbym, żeby ktoś opisał jak wymienić tą osłonę. Z góry dzięki.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Ostatnio robiłem to u siebie tylko, że z wymianą wahacza dolnego (lewa strona). Przegub wewnętrzny tzw. tripod

    Robiłęm to ogólnie tak:
    - luzujesz nakrętkę półosi
    - odkręcasz jedna końcówkę łącznika stab
    - wybijasz sworzeń drążka kier i dolnego wahacza (ściągacz z Castoramy z ok. 30 zł)
    - wyjmujesz półoś ze zwrotnicy
    - zdejmujesz wahacz dolny
    - rozcinasz większą opaskę na osłonie przegubu wewnętrznego i wyjmujesz półoś z auta

    Chciałem wyjąć kielich by wymienić uszczelniacz ale po 3-4 godzinach kombinacji, gięcia, stukania, proszenia po dobroci i złości, siarczystej łacinie nie zrobiłem tego.

    Przy okazji możesz wymienić przegub wewnętrzny jeśli stuka, pracował długo bez smaru lub są oznaki rdzy.

    Zaopatrz się w smar do przegubów.

    Nie wiem jaki u Ciebie jest przegub, bo u mnie zwykły "tripod", także wystarczyło rozgiąć pierścień segera szczypcami i miałem przegub i jego osłonę w ręku. Numer osłony znajdz w VIN, szukaj zamiennika (chyba, że oryginał w podobnej kasie) po tym numerze. Jeśli ktoś się nie walnął to dobierzesz prawidłową (jeśli występowało ileś rodzajów a pewnie tak).

    Czyścisz wszystko ze smaru, weryfikujesz. Nakładasz na półoś opaskę małą (chyba, że można rozginać ją), gumę i przegub. Gumę umiejscawiasz na swoim miejscu, wciskasz pod przegub smar i do kielicha który został w skrzyni. Na kielich nakładasz opaskę metalową. Teraz kombinujesz z włożeniem przegubu do kielicha by nie rozpaćkać smaru. Osłonę gumową umiejscawiasz jak trzeba, zaciskasz opaski i już. Teraz moim zdaniem rzecz najgorsza (jak się raz zrobi to się wie ). Wkładanie półosi w zwrotnice, wkłądanie wahacza w zwrotnicę i na sanki. Trzeba kombinować. Przeszkadzają w tym widełki. Trzeba mieć podnośnik typu żaba (hydrauliczny dobrze by było) by zwrotnicę wraz z całą resztą dzwignąć do góry celem zamocowania wahacza do sanek. Teraz skręcanie wszystkiego zgodnie z momentami. Widełki na koniec (poszukaj tematu odnośnie skręcania widełek, jest wymiar podany wg. którego manual każe skręcać).

    Przyda się przy okazji mały palnik gazowy za ok. 20 zł i za ok. 15 zł spray zamrażający oraz długie łyżki do zdejmowania opon. Nasadka 36 do odkręcania nakrętki piasty.

    Tak na szybko. Jest też trochę tematów opisujących Twój problem, poczytaj.


  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    małopolska
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9 jtd 8v 115KM 2003r
    Postów
    162

    Domyślnie

    Wszystko się zgadza ,tylko po co odkręcać dolny wahacz od sanek ,wystarczy wybić sworzeń .

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom.pk Zobacz post
    Wszystko się zgadza ,tylko po co odkręcać dolny wahacz od sanek ,wystarczy wybić sworzeń .
    Bo ja przy okazji wymieniałem dolny wahacz i zaznaczyłem to w powyższym tekście

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    małopolska
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9 jtd 8v 115KM 2003r
    Postów
    162

    Domyślnie

    Ok

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Zapomniałem dodać, że trzeba było zdjąć tarczę i jarzmo do tego co robiłem.


    A tak w ogóle to robota zajęła mi trzy dni (!!!!). Odczyszczenie ze smaru (w jednym i drugim przegubie nie było w ogóle smaru, cały na zawieszeniu, sankach), oskrobanie z rdzy, syfu... pamalowanie zacisku i jarzma na czerwono itd. W dodatku walka z włożeniem wahacza.Tak to jest jak poprzedni właściciel tylko jeździł, a jeśli chodziło o dbanie to tylko mył auto. Ale jestem tak czy inaczej zadowolony z roboty. Nic nie stuka, nie skrzypi, prowadzi się Alfa pewniej i patrząc na wnękę koła - jest porządek.

    Teraz kolej na drugą stronę - na szczęście wygląda lepiej.


  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    [QNie trzeba zdejmować tarczy. Najlepiej moim zdaniem zrobić to tak:
    - odkrecic nakretke poloski przy tarczy (nasadka 36)
    - odkrecic nakretke koncowki drazka kierowniczego i wyjac go
    - odkrecic nakretke swoznia gornego wahacza i wyjac ze zwrotnicy
    - odkrecic nakretke i wyjac srube laczaca zwrotnice z dolnym wahaczem, opadnie wtedy czesc zawieszenia, ostatnie jest odkrecenie 6 nakretek i srob od przegubu wewnetrzenego (klucz 15 i torx 40) i wtedy mozesz latwo wyjac cala poloske i spokojnie wymienic oslone. Mlotkiem i srubokretem zbijasz oslone kielichu i sciagasz pierscien segera i wyciagasz ze sworznia poloske. Jesli jest malo smaru w przegubie to uzupelnij go, zakladasz nowa oslone i mala opaske, wkladasz poloske do przegubu, zakladasz segera i montujesz wtedy szeroka czesc oslony i opaske. montujesz polsoke z auto i skrecasz wszystkie sruby i nakretki i po robocie. Jesli nie napotkasz problemow z odkrecaniem srub to robota jest na 4h. Oslone warto kupic kompletan czyli z opaskami i smarem. Nie warto kupowac taniej bo z doswiadczenia wiem ze pol roku i wymiana na nowe. Lepiej zaplacic 50 zlotych za moog'a lub skf i miec spokoj na dlugo bo wtedy jest porzadna guma a nie gumo-plastik.
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  8. #8
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9jtd 115km
    Postów
    11

    Domyślnie

    czy przy tej operacji trzeba zlewać olej za skrzyni?

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar vakos8
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Klucze
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4JTDM 200km, była 147 1.9JTD 115km
    Postów
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alex1888 Zobacz post
    czy przy tej operacji trzeba zlewać olej za skrzyni?
    dołączam się do pytania

  10. #10
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    156 2.5 V6 SW jakiś SP, 02r. / 147 1.9 jtd 8v 115km. 3d czerwona :)
    Postów
    2,768

    Domyślnie

    Nie trzeba zlewac oleju. Mozna rozkręcić przegub wew, wyjąć polos i zrobić co trzeba na stole.

Podobne wątki

  1. Wymiana osłony przegubu wewnętrznego
    Utworzone przez SG0240 w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 13-03-2017, 12:53
  2. Wymiana przegubu wewnętrznego
    Utworzone przez jaroslaw200 w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-02-2014, 19:36
  3. Wymiana lewej osłony przegubu wewnętrznego
    Utworzone przez czerwcowy0520 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-11-2013, 20:28
  4. Wymiana przegubu wewnętrznego V6
    Utworzone przez Hamster w dziale 166
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 28-02-2011, 22:17
  5. Wymiana przegubu wewnętrznego w JTD
    Utworzone przez cin1 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-04-2010, 19:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory