Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Demontaż turbiny w silniku 1.9 JTD 8v

  1. #1
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie Demontaż turbiny w silniku 1.9 JTD 8v

    A dzień dobry, dzień dobry

    Właśnie przymierzam się do demontażu turbiny w mojej Alfince, wygląda na to że zapiekły się łopatki bo odczuwalny jest znaczny spadek mocy i cięgno gruchy przestało się ruszać, nawet po odpaleniu silnika stoi w miejscu. Wiem że to mogę być jeszcze nieszczelne wężyki podciśnienia lub ewentualnie zawór overboost ale obstawiam turbo (zawór wymieniony rok temu, wężyk grucha - overboost też nowy, ten drugi można sprawdzić odłączając go od zaworu overboost, jeśli będzie szczelny to zejdzie powietrze i usłyszymy świst więc zaraz to sprawdzę)

    Nigdzie nie znalazłem info o demontażu turbiny w tym konkretnym aucie więc pytam o Wasze doświadczenia? Z tego co wyczytałem to najlepiej zrzucić turbo razem z kolektorem wydechowym - idzie to odkręcić w miarę bez problemu bez demontażu zderzaka i chłodnicy? Na pierwszy rzut trochę ciasno tam jest. Wyciągać górą czy dołem z kanału?

    Czym najlepiej wyczyścić turbo i jak je rozkręcić? Słyszałem że podobno lubią sie zapiekać. Czy po rozkręceniu i wyczyszczeniu zmiennej geometrii konieczne jest ponowne wyważanie wirnika czy obejdzie sie bez tego? Nie pytam o teorię tylko o praktykę, czy ktoś z doświadczenia coś wie na ten temat ?

    Takie przydatne link przy okazji wrzucam dla potomnych na których sam będę bazował
    https://www.youtube.com/watch?v=7v94DGI2h7I
    http://www.technologie-entwicklung.d...t15-turbo.html

    Z góry dzięki za pomoc

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    małopolska
    Auto
    Alfa Romeo 147 1,9 jtd 8v 115KM 2003r
    Postów
    162

    Domyślnie

    Zderzaka i chłodnicy nie ruszasz,wyjąć obudowę filtra powietrza,osłony termiczne kolektora i katalizatora,Odkręcić 8 śrub od kolektora ,odkręcić rurę wydechową z elementem elastycznym,odkręcić rurę która idzie do egr,jeżeli się da to przy turbinie ,jak się nie da to dalej na opasce.Oczywiście odkręcic przewody olejowe od turbiny .Kolektor z turbiną,katalizatorem i krótka rurą wydechową wyjmujesz dołem.
    Można napotkać trudności z odkręceniem śruby od kolektora ponad sprężarką klimatyzacji ,ciężki dostęp,generalnie śruby w układzie wydechowym się trudno odkręca i potrzebne są dobre klucze,jeżeli nie można odkręcic w jednym miejscu to próbować w innym .Uważać aby nie urwać uszkodzić ,obrobić śrub zwłaszcza od kolektora wydechowego,bo będzie problem.

  3. #3
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Dzięki tom.pk za szczegółowy opis u mnie na szczęście okazało się że to jednak nie turbo. Po wejściu do kanału oczom mym ukazał się pęknięty wężyk podciśnienia łączący overboost zzzzz... no właśnie nie wiem z czym. w każdym razie nie ten łączący się z gruchą turbo tylko ten drugi biegnący do komory silnika. Zabierając się za wymianę jego, przy demontażu tego czegoś od strony grodzi silnika, w co ten wąż był wpięty, zauważyłem że drugi wężyk, który biegnie stamtąd do tej takiej jakby małej gruszki przy kolektorze dolotowym i przepustnicy, też jest pęknięty a w zasadzie był rozerwany na pół w miejscu gumowego kolanka. Aż się dziwię że wężyk mógł tak się przerwać na dwie części. I dziwię się że auto jeździło z taką usterką.

    Po wymianie obu wężyków auto śmiga jak nowe Przeładowanie dalej niestety czasem występuje przy wyższych obrotach ale nie zawsze - to już na pewno jest wina leciwego turbo bo na liczniku 300tyś a turbo chyba od nowości

    Także u mnie problem rozwiązany a przyczyna inna niż myślałem zakładając ten temat ale może przyda się on potomnym

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar n.lukasz
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Marklissa
    Auto
    Alfa 147 1,9 JTD 2002, Hexagon V6
    Postów
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał flatbeet Zobacz post
    Po wejściu do kanału oczom mym ukazał się pęknięty wężyk podciśnienia łączący overboost zzzzz... no właśnie nie wiem z czym.
    To coś to zbiorniczek podciśnienia, dochodzi do niego wężyk z pompy vacum a następnie do zbiorniczka i ze zbiorniczka m. in do kap gaszących oraz zaworu n75. U mnie za problem z przeładowaniem odpowiadał zawór n75, przy okazji wymieniłem czujnik doładowania.

  5. #5
    Administrator ds. gadżetów Maniak resoraków Avatar flatbeet
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    876

    Domyślnie

    Cytat Napisał n.lukasz Zobacz post
    To coś to zbiorniczek podciśnienia, dochodzi do niego wężyk z pompy vacum a następnie do zbiorniczka i ze zbiorniczka m. in do kap gaszących oraz zaworu n75. U mnie za problem z przeładowaniem odpowiadał zawór n75, przy okazji wymieniłem czujnik doładowania.
    nooo i teraz już wiem co z czym się je, dzięki u mnie ten zawór n75 VGT (overboost) był wymieniany na nowy rok temu bo też miałem problemy z przeładowaniem, wymiana na nowy nie pomogła, pomogła za to trochę wymiana dolotu gór/dół na rurę kwasiak ale do dziś dzień problem czasem jeszcze sie pojawia z tym że na wyższych obrotach niż wcześniej i już nie za każdym razem.

    a propo, u mnie przewód biegnący z zaworu sterującego przepustnicą /to ten przykręcony do zbiorniczka podciśnienia tak??/ biegnący do siłownika klapy gaszącej był przerwany w pół jak na załączony obrazu. Rozumiem że w przypadku takiej usterki to cały układ podciśnienia nie działa tak? Swoją drogą dziwię się że tam takie siły występują żeby rozerwać w pół przewód.
    Klapa gasząca ma za nas chronić przed efektem rozbiegania silnika tak? czy jeszcze jakąś funkcję spełnia? bo wygląda że ze 2 tygodnie jeździłem bez sprawnego tego siłownika


  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Klapa gasząca służy do łagodnego wyłączania silnika.

    Zadymił diesel!
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Jarosław
    Auto
    Zafira b 1.9 120
    Postów
    195

    Domyślnie

    W 8v jest klapa gasząca??

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    QJawyY
    Auto
    Giulietta 2.0 ~200KM 440Nm 2010r
    Postów
    513

    Domyślnie

    Jest. To co wygląda jak przepustnica jest klapą gaszącą.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Jarosław
    Auto
    Zafira b 1.9 120
    Postów
    195

    Domyślnie

    W 105 chyba czegoś takiego nie ma.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-01-2015, 20:49
  2. Cena za montaż/demontaż turbiny
    Utworzone przez Grand231 w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-05-2013, 23:03
  3. Demontaż turbiny z 1,9 JTD 16 V
    Utworzone przez BMan w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-10-2012, 21:54
  4. Turbiny w 2,4 JTD????
    Utworzone przez GrzesiuSiedlce w dziale 166
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-06-2012, 10:22
  5. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 15-01-2012, 23:17

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory