Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Temat: 1.6 TS 120KM - kolejny olejoholik?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie 1.6 TS 120KM - kolejny olejoholik?

    Witam,
    Wiem, że to nie pierwszy temat tego typu, dlatego proszę o wyrozumiałość
    Moja Alfa 147 z 2002r distinctive v2 z silnikiem 1.6 16V TS 120KM przyjechała do PL z Niemiec, (oczywiście gumy z przodu na wahaczach i stabilizatorze wyrobione, ale już wymienione i jest cisza. Do zrobienia jest jeszcze sprzęgło bo nisko bierze, objawy jakby przy walniętym wysprzęgliku, ale nie ubywa płynu, a skrzynia sucha, obstawiam, ze słoneczko w kiepskim stanie, ale to nie o tym).
    Samochód dosyć długo stał niejeżdżony, zauważyłem, ze przy mocniejszym starcie przy wyższych obrotach zostawia za sobą biały dymek, myślałem, że to kwestia katalizatorów (jest 3), jednak po przejechaniu ok +-160km sytuacja nie ulega poprawie, powiedziałbym nawet, że przy rozgrzanym silniku efekt się nasila, a w dymie który jest raczej biały niż niebieski, jest wyczuwalna woń oleju.
    Olej nie wiem kiedy był wymieniany, na bagnecie jest stan pomiędzy full, a środkiem a co gorsza nie wiem jaki jest zalany. Póki co nie zauważyłem ubytku. Na bagnecie olej jest czysty, nie ma "kawy z mlekiem".
    Dzisiaj na postoju przygazowałem na ciepłym silniku, a z wydechu wydobyły się znaczne kłęby raczej białego dymu z wyczuwalna wonią oleju. Wykręciłem świece, żeby sprawdzić czy w gniazdach nie ma oleju. Świece nieco były zabrudzone olejem, ale same świece są w bardzo kiepskim stanie, aż tak, że jedną kiedy z powrotem wkręcałem, bez użycia siły praktycznie - urwał się gwint. Na szczęście udało się go wykręcić z gniazda, jutro silnik dostanie nowe świece, zrobię jeszcze trochę km i zobaczę jak sytuacja będzie się rozwijać. Niestety pozytywnie nie jestem nastawiony.
    Macie Państwo jakieś sugestie gdzie może kryć się przyczyna tego dymienia? Silnik raczej ma odpowiednią moc, fajnie się zbiera jak na 1.6, na kompie brak błędów.
    Zastanawiam się nad nagarem zebranym w silniku po tym dłuższym postoju samochodu i czy przy wymianie oleju nie zrobić płukania i jakie mogą być tego następstwa.
    Najgorszą diagnozą byłyby pierścienie? Czy jest ktoś w stanie przybliżyć koszty takiego remontu i czy jest to opłacalne?

    Prosiłbym o jakieś sugestie.


    PS. w załączniku nieszczęsna świeca - wymieniajcie swoje świece, nie zwlekajcie za długo
    Załącznik 198137

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Zrób ew plukanke i wymień na 10W40 syntetyk. Bialy dym to może być uszczelka pod glowica. Temat o remoncie jest aktywny ale pewnie nie przejrzales forum.

    Plynu chlodniczego nie ubywa?

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie

    Płynu nie ubywa, padł jeszcze pomysł walniętej przepływki

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 T.Spark 120km 2002 5d
    Postów
    44

    Domyślnie

    Może wilgoć z tłumika? U mnie dymi na biało i dopiero jak zrobiłem 150km to przestał ale postoi przez weekend i znowu dymi.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie

    Tłumik końcowy założony jest Zendera do tego 3 katalizatory i tłumik środkowy, też tak obstawiałem na początku bo auto nie jeździło więc to było możliwe.
    Właśnie zrobiłem ponad 120km w trasie, trochę dostała po obrotach trochę normalnej jazdy wiec myślę, że katy i tłumiki przedmuchało.
    Nie podoba mi się olej jest taki jakby wodnisty za bardzo. Przed wyjazdem miałem nieco ponad połowę stanu na bagnecie, zobaczę co pokaże rano bo teraz po trasie nie byłem w stanie określić na bagnecie poziomu (no chyba, ze zjadła pół miarki z bagnetu..).
    Czy przez zły olej zalany do silnika, może go spalać?

    Dzisiaj wymieniłem świece, stare były tak zniszczone, że to cud, że samochód odpalał na strzała. Ogólnie w kanałach świec była woda bo ktoś umył wcześniej silnik, w paru kanałach zrobiło się mleko i były brudne. Wyczyściłem, założyłem inne świece, silnik pali na strzała chodzi równo i cicho. Dosyć się zbiera (nie jeździłem wcześniej 1.6 ciężko mi powiedzieć czy ma tą moc co powinien, ale wydaje mi się, ze jest ok).
    Po powrocie przygazowałem do ponad 5k.rpm, na szmatce przyłożonej do wydechu nic się nie zebrało i jakby mniej woni oleju w spalinach.
    Nie wiem czy jest sens próbować płukać silnik i zalać jakimś lepszym olejem czy od razu zacząć kolekcjonować pierścienie, uszczelniacze itd..
    Rano sprawdzę poziom oleju i jeśli jest połowa stanu to wymienię olej, jeżeli nie ma to pewnie ta druga opcja.

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Dlaczego jeszcze nie wymieniłeś oleju?

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie

    Wskazania na bagnecie są jakieś niedorzeczne
    Z jednej strony full z drugiej minimum, czasami uda się go wyjąć gdy poziom jest na połowie.

    Po niedzieli pójdzie nafta na tłoki i wymiana oleju. Jeżeli nie pomoże będzie trzeba się zabrać za pierścienie i uszczelniacze.

    EDIT//
    Poziom na bagnecie: połowa, może minimalnie poniżej.
    Ostatnio edytowane przez Matti13344 ; 23-04-2016 o 11:27

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Przy niskich temperaturach ten samochód po prostu dymi na biało, to para wodna, która jest efektem ubocznym spalania benzyny, a jak wiemy mamy po 2 swiece na tłok, więc to spalanie jest DOBITNIE DOKŁADNE. Nawet można przejechac 400km, stanie się chwile na światłach i zaraz znowu zaczyna na biało dymić, a swojego czasu z tłumika spuściłem kilka litrów wody ^^... Jezdze tak tą Alfa od 4lat gdzieś, oleju jakoś super nie ubywa ok. 100-200ml/1000km, chłodniczy dolewam raz na rok może ok. 100ml...

    Jeżeli masz anomalie miernika oleju to sprawdz, czy bagnet po prostu Ci mocno siedzi, możliwe, że oderwał się od miski olejowej i Ci lata, poza tym, patrzysz na stan, który Ci sie pokazuje po wyjęciu bagnetu (od strony silnika) , nie z tyłu (od strony chłodnicy)

    Na paliwie 98 ciut mniej dymi

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie

    Wczoraj poszła nafta na tłoki i po 10ml środka do płukania silnika. Dzisiaj zaleje go płukanką i wymieniam olej. wieczorem zrobię jakieś 120/150km i powinno pokazać ile spali oleju.
    Ostatnio ciężko było ocenić, ale spalanie najprawdopodobniej oscyluje w okolicy....... 0,4l/250km (połowa miarki na bagnecie) czyli baaaaaaardzo lubi olej.

  10. #10
    Użytkownik Ogier Avatar ayrekp
    Dołączył
    05 2015
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 147 1.6 TS 105 kM 2001
    Postów
    196

    Domyślnie

    No ciekawy jestem rezultatu tego płukania....

Podobne wątki

  1. [159] Kolejny raz awaria 1.9 8v dtm 120km POMOCY !!!!!!!!!!!!!!!
    Utworzone przez mateusz-07 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-08-2015, 10:39
  2. [155] Kolejny problem...
    Utworzone przez Nowicjusz w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-09-2011, 18:40
  3. Różnica silników 147 1.6 120km a 156 1,6 120km
    Utworzone przez luniu w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-01-2011, 01:42
  4. Różnica silników 147 1.6 120km a 156 1,6 120km
    Utworzone przez luniu w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 04-11-2010, 23:15
  5. Czy to sprzęgło?? - po raz kolejny
    Utworzone przez Prezes_07 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-02-2010, 08:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory