Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Wariator 1,6 TS 120KM - diagnostyka

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2015
    Auto
    147
    Postów
    12

    Domyślnie Wariator 1,6 TS 120KM - diagnostyka

    Witam Was,
    Nie krzyczcie na mnie żebym szukał szukajką bo od godziny staram się odnaleźć coś pasującego ale nie znajduję. Może jestem nie kumaty ale nie potrafię tego niestety znaleźć.

    Chodzi mi o temat jaki wiele razy był poruszany na forum czyli wariatory. Pytanie moje to: Czy jest jakaś właściwa forma diagnozowania tego elementu?
    Rozumiem że poszukiwać błędów w ECU na próżno bo niekoniecznie muszą się pojawiać jeżeli wariator mamy zużyty, tak? Czytałem o stukaniu z silnika, ok.

    Pytam, gdyż mam 147 1,6 TS 120 KM której wydaje mi się brakuje nieco mocy. Błędów w ECU brak. Generalnie zachowuje się ok, ale według mnie coś jej pod pedałem brakuje. Parę lat wstecz miałem 147 1,9 JTDm 120KM. Ta sama moc a wrażenia zupełnie inne. Nie piszcie tylko proszę że inna charakterystyka bo moment na niskich obrotach wyższy no i turbo (to wszystko się zgadza) lecz przy wysokich obrotach gdzie moc mamy porównywalną auto powinno moim zdaniem być jednakowo żwawe.

    Czy są jakieś formy sprawdzenia wariatora bo nie wiem nawet czy on działa.

  2. #2
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Jak nie klekocze to działa. Jak będzie z nim coś nie tak - nie przegapisz tego, jakby Ci ktoś silnik na klekota jtd podmienił, nie do niezauważenia.

    A co do wrażeń - tu masz wolnossący silnik ciągnący równo do końca zakresu obrotów, w jtd miałeś tubo uderzające w plecy i tyle - złudzenie przyspieszania. Musiałbyś pomiary robić.
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 24-05-2017 o 10:22

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Speedmaniac
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    147 1.6TS 120KM
    Postów
    21

    Domyślnie

    Pierwsza i najprostsza metoda to zwyczajnie posłuchać czy klekocze. Jak nie klekocze to znaczy że działa. Druga, metoda to pojechać na hamownię i tam zbadać silnik. Na wykresie momentu, powinno być widać moment przestawienia się rozrządu. Ta metoda pozwoli Ci też określić czy Twój silnik osiąga 120KM i czy problem nie leży gdzieś indziej.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2015
    Auto
    147
    Postów
    12

    Domyślnie

    Zauktualizuję sprawę.
    No więc zrobiłem diagnostykę zaworu wariatora. Wysterowanie zaworu działa poprawnie, powyzej 2000rpm pojawia się napięcie. Sam zawór chodzi, sprawdzony manualnie podając mu 12V. Ponadto przy wkręcaniu silnika na wyższe obroty przy ok 2000rpm słuchać zmianę charakterystyki pracy silnika, coś tam faktycznie się przestawia więc sądzę że mechanicznie dochodzi do załączania wariatora. Nie mniej jednak zrobiłem jeszcze jeden test który mocno mnie zaskoczył.
    Odpiąłem elektrycznie elektrozawór aby zmienne fazy w ogole nie działały. Oczekiwałem efektu odczuwalnego pogorszenia osiągów i tu checa. Przy odłączonym elektrozaworze auto nie tyle nie traci mocy ale jest zdecydowanie żwawsze! :/ na wyższych obrotach. Jak to jest możliwe? Ktoś ma pomysł?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147
    Postów
    111

    Domyślnie

    Ja np mam uszkodzona centralkę silnika. Niezależnie od obrotów na zawor podawane jest napięcie przez co wariator już przy odpalaniu zmienia fazy. No niestety sterownik leci do naprawy

  6. #6
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Uszkodzony wariator wcale nie musi klekotać. Miałem w swojej AR zacięty w jednej pozycji.Nie klekotała a nie działał.
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2015
    Auto
    147
    Postów
    12

    Domyślnie

    Odświeżę ponownie temat. Wariator mimo wszystko został wymieniony na nowy. Ale sprawa zaczyna się pogarszać.
    AR nie ma w ogóle mocy. Muli niemiłosiernie. Przyspieszanie to istne piekło. Na 2 czy 3 biegu rozpędza się "godzinę" jak czołg i w zasadzie to chyba nie da się przekroczyć 5000rpm. Błędów totalny brak. Jedyny parametr jaki mi nie pasuje to zbyt mały (moim zdaniem) przepływ powietrza. Maksymalną wartość jaką odczytałem w czasie jazdy to ok 200kg/h. Przy czym od razu zaznaczę, że przepływomierz jest ok. Podmieniałem dwa inne nowe.
    Ktoś miał coś takiego z tym cudem AR147?
    Wspomnę iż silnik od roku ma instalację LPG. Na gazie jest to samo. Czy możliwe że sterownik LPG coś bruździ, albo rozjechał mapy ECU?
    Ostatnio edytowane przez young9 ; 25-01-2018 o 19:17

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    A odłącz po prostu wtyczke z przepływki co się stanie... Samo LPG i mapy - możliwe, zależy jak kto grzebał... Możesz też wyzerować parametry silnika. Może być tez przestawiony rozrzad, wszystko co z prądem, wtryski, paliwo, pompa...

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Sylwia87
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa 147
    Postów
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał young9 Zobacz post
    Odświeżę ponownie temat. Wariator mimo wszystko został wymieniony na nowy. Ale sprawa zaczyna się pogarszać.
    AR nie ma w ogóle mocy. Muli niemiłosiernie. Przyspieszanie to istne piekło. Na 2 czy 3 biegu rozpędza się "godzinę" jak czołg i w zasadzie to chyba nie da się przekroczyć 5000rpm. Błędów totalny brak. Jedyny parametr jaki mi nie pasuje to zbyt mały (moim zdaniem) przepływ powietrza. Maksymalną wartość jaką odczytałem w czasie jazdy to ok 200kg/h. Przy czym od razu zaznaczę, że przepływomierz jest ok. Podmieniałem dwa inne nowe.
    Ktoś miał coś takiego z tym cudem AR147?
    Wspomnę iż silnik od roku ma instalację LPG. Na gazie jest to samo. Czy możliwe że sterownik LPG coś bruździ, albo rozjechał mapy ECU?
    U mnie to samo. Muli a tez mam gaz.
    Bede robila test poprzez wyciagniecie przeplywomierza bo tak mi tu doradzono

    Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Nie trzeba go wciągać, wystarczy wtyczkę odłączyć. Wyskoczy check engine, silnik przejdzie w tryb awaryjny i zobaczyć co się stanie...

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 13-03-2013, 19:56
  2. [164] Diagnostyka
    Utworzone przez Skandahl w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 22-05-2012, 12:51
  3. Różnica silników 147 1.6 120km a 156 1,6 120km
    Utworzone przez luniu w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-01-2011, 01:42
  4. Różnica silników 147 1.6 120km a 156 1,6 120km
    Utworzone przez luniu w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 04-11-2010, 23:15
  5. Diagnostyka AR 156 1.8 TS
    Utworzone przez bastek5556 w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 18-04-2010, 13:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory