Witam wszystkich Forumowiczów, od niedawna jestem bardzo szczęśliwym posiadaczem Alfy Romeo 147 z 2007 roku, silnik 1.9 8v 120 KM.
Radość z jazdy po przesiadce z Fiata Grande Punto 1.4 8v 77 KM jest nie do opisania, psuje ją tylko piszczący komunikat "CHANGE ENGINE OIL" pojawiający się na wyświetlaczu po odpaleniu i pozostająca tam przez jakiś czas kontrolka oleju. Do wymiany oleju (z zapasem) zostało jeszcze dobrych 6 tyś. kilometrów. [notranslate]Alfa[/notranslate] wyświetla średnie spalanie 8.4 litra, fakt, że moje przebiegi to trasa/miasto - 50/50, z klimatyzacją włączoną w trybie auto bez przerwy. Felgi 17 cali też na pewno dorzucają swoje do spalania, jednak znajomy użytkujący Alfę 156 z podobnym silnikiem sugeruje mi, że spalanie wciąż jest podejrzanie wysokie, a komunikat inspekcji oleju może mieć wpływ na zwiększone zużycie paliwa. Osobiście wątpię, ale dla pewności chciałbym zasięgnąć opinii doświadczonych użytkowników. Teraz do rzeczy - dwa pytania:
Czy jest możliwość samodzielnego wykasowania błędu bez wizyty w ASO?
Czy spalanie 8.4 litra przy wyżej wymienionych warunkach jest czymś normalnym, czy może być to powód do zmartwień?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam, Filip.