Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Temat: Amortyzator tył, wymiana?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2017
    Auto
    ALfa 147
    Postów
    54

    Domyślnie Amortyzator tył, wymiana?

    Witam wszystkich, ostatnio wybrałem się w podróż w 4 osoby i od razu usłyszałem jak coś obciera mi z tyłu, wyszedłem z auta i zauważłem jak kielich od amortyzatora dotyka opony, z drugiej strony jest kilka centymetrów luzu, zdjąłem więc koło i co się okazało? Kielkich trzymający sprężynę pzrerdzewiał i prawdopodobnie opadł. Teraz kilka pytań do Was? Czy komuś się już to zdarzyło? Mi w życiu a miałęm kila lat nigdy nie przerdzewiał kielich od "amorów"? Co może być powodem tej usterki? Nigdy nie wymieniałem osobiśie amortyzatora więc prosze o kilka wskazówek. Odziwo amortyzator pownien być w dobrej kondycji, gdyż jak sprawdzałęm w maju , miał 75 % . Czy do wymiany amortyzatorów niezbędne są sciągacze? Prosze o jakieś rady? I czy ten amortyzator nadaje się do kosza?

  2. #2
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Ja też byłem zaskoczony gdy to się zdarzyło pierwszy raz w 156 w drugiej / równoległej 156 już nie byłem i wiedziałem co robić , no i tu się na forum dowiedziałem że sprawa typowa i norma.
    Więc - typowe w 156/147 i pewnie GT - w tych miseczkach podtrzymujących sprężynę zbiera się błoto, sól itd. i rdzewieją i puszczają.
    Doraźnie - może się da założyć dojazdówkę (węższa i ciut mniejsza średnica i wtedy szansa że ta podstawka sprężyny nie będzie ocierać o oponę . U mnie w obu się udało i można było do warsztatu dojechać.
    A naprawa - wymiana obu tylnych amortyzatorów, te już na złom.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2017
    Auto
    ALfa 147
    Postów
    54

    Domyślnie

    Proszę o porady jak wymienić? Jest jakiś poradnik na naszym forum? Ktoś wymieniał? Pewnie nie jest to trudne ,tylko , że ja jeszczy nie wymieniałem, więc dobrze by było mnie poprowadzić, a mam chęć sam to zrobić. No i czy trzeba użyć ściągaczy do wymiany?

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar SliwusBuu
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Mazda MX5 NBfl 1.8l, Alfa Romeo 159 2,4 JTDm 2006r.; Alfa Romeo 156, 1.9 JTD 115KM - była
    Postów
    1,075

    Domyślnie

    Tak, ściągacz do sprężyn jest potrzebny. Odnośnie wymiany żadnej filozofii tam nie ma. Zdejmiesz koło i sam będziesz widział które śruby należy odkręcić. No i jeszcze śruba w bagażniku. Największy problem będzie pewnie z zapieczonymi śrubami właśnie. Do czego w Alfie bym się nie zabierał, to prawie zawsze jest z tym problem.

  5. #5
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    I raczej łączniki stabilizatora do cięcia więc nowe potrzebne.
    Daj do warsztatu, grosze kosztuje a masz święty spokój ze śrubami, łącznikami itd.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Dwa tygodnie temu miałem to samo. To normalka w starych alfach - dym z opony w centrum Wrocławia. Na szczęście dojazdówka pomogła, bo już myślałem, że bez lawety się nie obejdzie.
    Co do wymiany amortyzatorów to sprawa nie jest specjalnie trudna, ale wielu poległo na wybiciu długiej śruby spinającej na dole amortyzator, zwrotnicę i wahacze poprzeczne. Chociaż muszę przyznać, że ta druga śruba, położona wyżej, mocująca amortyzator do zwrotnicy też za bardzo wychodzić nie chce i trzeba trochę nad nią popracować. Dobrze jest też mieć długą nasadkę sześciokątną do odkręcenia i dokręcenia nakrętki mocującej trzpień amortyzatora do poduszki. Zwykłej nasadki nie założysz, bo trzpień amortyzatora mocno wystaje, a kluczem oczkowym nie podejdziesz, bo nakrętka jest w ciasnym dołku. Ja ściągaczy do sprężyn nie musiałem używać, ale pewnie dlatego, że mam sportpacka i tam sprężyny są trochę obniżone. Jeśli masz łączniki stabilizatora stare to odkręcenie ich graniczy z cudem. Dlatego lepiej jest od razu kupić nowe.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 04-09-2017 o 14:06

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2017
    Auto
    ALfa 147
    Postów
    54

    Domyślnie

    OK, dzięki za wskazówki. Powiedzcie jeszcze jakie amortyzatory zakładaliście i jak się spisują?

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16V
    Postów
    609

    Domyślnie

    Kayaba są niezłe, wielu użytkowników poleca. Ja też mam i jest ok.
    Dobre też pewnie bilstein, ale chyba droższe.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2014
    Auto
    Alfa Romeo 147
    Postów
    58

    Domyślnie

    Odnośnie amortyzatorów nie wiem czy ja miałem szczęście czy nie, ale polecam Magneti Marelli. Miałem sporo wydatków i do tego wysypały mi się amortyzatory z przodu więc skusiłem się na najtańsze jakie były w sklepie, żeby tylko dojeździć do następnej wypłaty. Były naprawdę tanie, ale w 4 lata zrobiłem na nich 70 tyś. km. i dalej pracują elegancko. I nie jeżdżę po drodze płaskiej jak stół tylko głównie drogi wiejskie, drogi górskie, na których nie raz potrafi zaskoczyć dziura.

  10. #10
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtas1811 Zobacz post
    OK, dzięki za wskazówki. Powiedzcie jeszcze jakie amortyzatory zakładaliście i jak się spisują?
    W jednej Magneti, w drugiej Kayaba - bez różnicy, ok jedne i drugie.

Podobne wątki

  1. amortyzator
    Utworzone przez lukasz2511 w dziale 156
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 11-01-2016, 20:40
  2. Wymiana poduszki amortyzator przód 156
    Utworzone przez eddi87 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-01-2015, 08:07
  3. Amortyzator
    Utworzone przez polkop w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-10-2014, 19:21
  4. Amortyzator coś nie tak.....
    Utworzone przez Cichy 28 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-01-2013, 18:36
  5. [146] Amortyzator 1.9TD
    Utworzone przez autista146 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 31-05-2012, 11:05

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory