Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Blokowania wariatora ?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    AF 147 2.0 TS
    Postów
    5

    Domyślnie Blokowania wariatora ?

    Dzień dobry,
    Świeżo kupilem AR 147 2.0 TS. rocznik 2006 od handlarza, sprowadzony wiadomo o co chodzi. Narazie prawie wszystko wygląda dobrze, brak błedów, brak stuków, lampy swiecą. Jestem przed wymiana rozrządu i oleju i zanim to zrobię przyszło mi coś do głowy i chcialbym prosić o opinie:

    1. Narazie silnik chodzi cicho i równo, dlatego chce wymienic sam rozrzad bez wariatora. Nie odezwał się jeszcze ani na zimnym ani podczas jazdy. To moja pierwsza alfa więc nie mam nawet porównania czy on faktycznie działa Czytałem np. że przez chwilę (2minut?) po odpaleniu wariator profilaktycznie nie jest załączany przez komputer. Skoro tak, pomyslalem żeby ze styków przekaźnika, który załącza selenoid wariata, wyciągnąć sobie sygnał i dorobic małą diodkę w kabinie. Dzięki niej wiedziałbym czy faktycznie jade na "zalączonym" czy nie.

    Przyszło mi do głowy isc krok dalej. Czy nie zamontować w obwodzie za przekaźnikiem łącznika 0-1, wyciągnietego do kabiny, którym móglbym "zezwalać" lub "blokować" załączanie selenoidu. Móglbym wtedy oszczędzać wariata w jakies krótkiej zimowej jezdzie miejskiej zamiast katować go w korkach. Może wytrzymałby dlużej.

    Pytanie czy wraz ze zmianą kąta otwarcia zaworów ssących komputer zmienia tez jakieś inne parametry? Moment zapłonu, skład mieszanki cokolwiek? Może się myle ale łacznik 0-1 wydaje mi się prostą robotą i skoro już bede robił diodkę to chciałbym spróbować. Tylko czy blokując zalączanie wariata nie popsuje, rozreguluje jakiś innych parametrow?
    Oczywiście mam na uwadzę że z wyłaczonym wariatem auto moze jezdzić jak "kupa" i caly ten wywod nie ma sensu, ale jeszcze tego nie sprawdziłem

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Kęty
    Auto
    Była 164 3,0 QV 90r. 164 3,0 93 r. 164 3,0 Super 96 Jest 164 TS 8v 1990r Spider TS 2.0 199
    Postów
    95

    Domyślnie

    Wariator to nie prom kosmiczny nie kosztuje tak wiele jest elementem rozrządu i podlega wymianie. To co piszesz to stek bzdur.............

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar andmurbud
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    świetochlowice
    Auto
    156 2.0 TS
    Postów
    264

    Domyślnie

    Mozesz jeszcze zainstalowac wylacznik 2 garow ... Bedzie mniej palil

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Cześć Michale,

    To co napisałeś w swoim poście to trochę brzmi jak prom kosmiczny... Ale już Ci śpieszę z pomocą

    Wariator to zmiennik faz rozrządu, który reguluje kąty wałków przy jego pracy, o ile się nie mylę działa on w zakresie 1900 do 3500obr, wtedy działa w trybie "eco" samochód wtedy mniej pali, poniżej tej granicy, lub powyżej dostaje pełną dawkę i pełną moc, możesz to ładnie zaobserwować jak powyżej 3500obr drastycznie zwiększa się zużycie paliwa. Więc jeżeli wyłączysz wariator, to samochód będzie Ci palił o wiele więcej paliwa i prawdopodobnie zajedziesz silnik.

    Wariator jest obsługiwany czymś takim co nagrałem kiedyś na filmiku:
    https://www.youtube.com/watch?v=8JGKwHNubuE

    Silnik TS'a ma szumieć, jak działa jak diesel, to wariator jest udupiony, szczególnie to słychać na rozruchu po np. nocce. JTS z kolei brzmi trochę jak diesel fabrycznie, więc wtedy trzeba wysłuchiwać na rozruchu.

    Nie masz co oszczędzać przy zmianie rozrządu, zmień też wariator, lub odeślij go do naszego forumowego mechanika z Będzina o ile dobrze pamiętam Darek , on Ci go zregeneruje. Ogólnie dbaj o poziom oleju, zalej silnik ceramizerem i nie pałuj go na zimnym, a wariator ma dożywocie.

    Takie małe moje skromne zdanie, jak już wymienisz teraz, to wiesz czym jeździsz i jak dbasz to kolejnym razem możesz go ominąć, tak to loteria, nie wiesz czym jeździsz, a jak walnie to koszta 2x takie.

    @@edit
    No i pamiętaj, żeby na rozrządzie nie oszczędzać, wal do ASO na wymianę, gdzie kol wiek gdzie nawet wołają kilka stówek więcej, niech zrobią to porządnie na blokadach, oszczędności na tym odbiją Ci się kilkukrotnie.
    Ostatnio edytowane przez Mongoose ; 10-09-2017 o 09:27

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    AF 147 2.0 TS
    Postów
    5

    Domyślnie

    Cześć i dzięki za odp.
    Cytat Napisał Mongoose Zobacz post
    zakresie 1900 do 3500obr, wtedy działa w trybie "eco" samochód wtedy mniej pali
    O takie smaczki jak tryb "eco" wlasnie mi chodziło. W takim razie wyłacznik 0-1 to zły pomysł.
    Jednak samo sterowanie dalej mnie ciekawi. Czy ECU sterujace załaczaniem i wyłaczaniem wariatora ma tutaj zaprogramowana jakaś histereze? Czy gdybym jeździł i przez wiekszosc czasu trzymał obroty w okolicach progu zalączenia (1900 +/- 1000obr/min) to sterowanie co chwile załączałoby i wyłączało wariata? Jest to coś co chciałem własnie sprawdzić przy pomocy tej diodki sygnalizującej ale może ktos już to zmierzył i ma wykres sygnału?

    Od razu mówie że nie mam zamiaru jeździć na takich obrotach.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147
    Postów
    111

    Domyślnie

    A to ze jeżdżę teraz cały czas na odłączonym wariacie może mieć zle skutki ? Bo chyba sterownik mi walnął i wariat chodzi cały czas od włączenia zapłonu dlatego go odłączyłem

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Michał, ja bym na Twoim miejscu to zostawił... To ma tak działać i nie kombinuj. Całość jest sterowana ciśnieniem oleju, przekaźnik tylko zamyka/otwiera zawór, zaiste poprzez obroty, dokładnie nie wiem, podejrzewam, że raczej nie ma tu żadnych przemilczeń, ma działać to otwiera, nie to zamyka, działanie i budowa raczej porównywalna do cepa...

    Zaś impo, skąd wiesz, że on ciągle działa ? Wyciągnij jak ja na filmiku ten zawór i przetestuj go przed kompem, jak się będzie chować i wysuwać, to znaczy, że działa jak powinien. Jak nie, to musisz znaleźć nowy zawór i raczej eco nie jest jeżdżenie bez wariatora, tam gdzie ma on być... Najważniejsze, że ma cykać, może wystarczy go przeczyścić świeżym olejem i wróci do życia.
    Ostatnio edytowane przez Mongoose ; 10-09-2017 o 19:55

  8. #8
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michal M. Zobacz post
    Dzień dobry,

    i caly ten wywod nie ma sensu, ale jeszcze tego nie sprawdziłem
    Zgadzam się ! dzialanie wariatora:"jesli temp cieczy jest nizsza niz 40*C,predkosc obrotowa rowana predkosci biegu jalowago lub wyzsza niz 4800 obr/min w tym stanie nie nastepuje zmiana faz.przy temperaturze wyzszej niz 40*C predkosci wiekszej niz predkosc biegu jalowego i mniejszej niz 4800 obr/min oraz przy kacie otwarcia przepustnicy wiekszym niz 8* faza rozrzadu zaworow dolotowych zmiena sie
    PS> Tak działa wariator ..."
    Ostatnio edytowane przez lesio146 ; 10-09-2017 o 20:08
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Lesio, a skąd to wytrzasnąłeś konkretnie ? Zawsze przewijało mi się, że wariator działa w obrotach, w których najczęściej się jeździ. Chyba, że walnąłem JTS z TS

  10. #10
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mongoose Zobacz post
    Lesio, a skąd to wytrzasnąłeś konkretnie ? Zawsze przewijało mi się, że wariator działa w obrotach, w których najczęściej się jeździ. Chyba, że walnąłem JTS z TS
    Z książki,co prawda nie AR a Fiata (tyczy się 1,8 16v oraz 2,0 20v) ale z tego co się dowiadywałem (dawno temu) zasada jest identyczna w Alfie i Fiacie. Przyznam że nie mam pewności co do obrotów czy są identyczne dla wszystkich pojemności silników.
    W AR tyczy się to TS 16V , 8 v to inna bajka.
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

Podobne wątki

  1. [159] Dwa pytania: Nie działa przycisk blokowania drzwi oraz ruda na sankach AR 159 2.4 JTD
    Utworzone przez peteski w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-12-2017, 17:12
  2. [155] Elektrozawór wariatora
    Utworzone przez kasztelan w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 05-02-2015, 18:07
  3. Wymiana wariatora i???
    Utworzone przez SCHNNAZZI w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 15-10-2012, 11:36
  4. [145] Spinka do blokowania podpory maski
    Utworzone przez as w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-12-2011, 21:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory