Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Zawieszenie tył, opony ?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar zwarte147
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa Romeo 147 , 1.6TS ECO 77KW (105KM)
    Postów
    104

    Domyślnie Zawieszenie tył, opony ?

    Witajcie ! Od dłuższego czasu z tyłu auta dochodzą (głównie na jeździe po kostce brukowej, małych dołkach ) - dźwięki/pukanie - nie jest to metaliczny dźwięk, bardziej jakby jakiś plastik, zderzak , coś w ten deseń. Jeżdżę ogólnie na oponach 225/40 R18 , sprawdzałem z tyłu na urlopie z mechanikiem zawieszenie itp itd, nic złego tam nie widział . Dzisiaj moja irytacja sięgnęła zenitu - wyciągnąłem wszystko z bagażnika, koło zapasowe , maty, półke, złożyłem fotele z tyłu, przejechałem po kostce brukowej, prędkość taka jak zawsze po osiedlu 20-30KM/h i puk puk puk . Zajrzałem jeszcze raz pod spód, sprawdziłem mocowanie tłumika z osłoną, mocowania zderzaka, itp itd - wszystko dobrze się trzyma. Czy problemem mogą być opony ? poprzedni właściciel niski profil napompował do 2,3bara ( brawo ) z czego co zauważyłem , bieżnik na środku opon jest zużyty bardziej niż na brzegach. Opony zostały wyprodukowane w 22 tygodniu 2014roku.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2018
    Auto
    Giulietta 1.4 170 MA
    Postów
    128

    Domyślnie

    Odnośnie opon jeśli miały 2.3bara to znaczy że były bardziej nie do pompowane niż przepompowane, a z tego co opisujesz to są zużyte na środku czyli były przepompowane.

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Z najtańszych rzeczy, które możesz wymienić to łączniki stabilizarora i gumy stabilizatora. Jakby co to pierwsze są TRW a drugie możesz zakupić na allegro oryginały (ze znaczkiem Fiat). I sam to zrobisz pod blokiem. Reszta, która może pukać to amortyzatory (głównie gumy, które są pod sprężyna i nad sprężyną), wahacze wzdłużne i poprzeczne oraz tulejka w zwrotnicy. Także jest w czym wybierać.

    Zawsze możesz upuścić powietrze z opon i zobaczyć czy ustąpił efekt stukania.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16V
    Postów
    609

    Domyślnie

    U mnie też występowało takie stukanie z tyłu na nierównościach. Za pierwszym razem były to łączniki stabilizatora, ale je idzie łatwo sprawdzić, przy bujaniu autem na boki na postoju strzelały dość wyraźnie. Wymieniłem je i problem ustąpił.
    Niestety po 2 latach problem powrócił, ale łączniki były ok.
    Przyczyna okazała się prozaiczna.. Problemem była klapa bagażnika. Gumowe odboje były zbyt mocno (głęboko) wkręcone i guma nie amortyzowała klapy. Spróbuj wykręcić trochę odboje tylnej klapy i przejedź się po kostce.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Guma w zwrotnicy... 99% przypadków pukania. Koszt nowej ok 30zl, wymieni nawet dziecko

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar zwarte147
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa Romeo 147 , 1.6TS ECO 77KW (105KM)
    Postów
    104

    Domyślnie

    Zawieszenie było sprawdzane miesiąc temu jak wymieniałem z tyłu tulejki w zaciskach hamulcowych. Maxi, przy bujaniu autem na boki/góra, dół, cisza . Odboje od klapy zaraz zobacze, dla mnie to jest taki dźwięk pukania jakby po prostu ktoś w zderzak pukał .

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar zwarte147
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa Romeo 147 , 1.6TS ECO 77KW (105KM)
    Postów
    104

    Domyślnie

    Teraz zrobiłem 2 eksperymenty - regulacja odbojów klapy- nie pomogło ale , co zauważyłem, przy pukaniu , które dochodzi z tyłu wystarczy wcisnąć lekko pedał hamulca i stukanie ustaje. Trzymałem jedną nogę na gazie, druga leciutko wciskała pedał hamulca i na kostce brukowej po osiedlu całkiem inna jazda. Temat dla mnie ciekawy, miesiąc temu wymienione tulejki zacisków , bo stare tak latały i biły , że masakra. Jakieś inne pomysły z hamulcami?

Podobne wątki

  1. Zawieszenie -30mm / -40mm felgi r17 opony 205/40
    Utworzone przez zajcutychy w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-03-2017, 18:34
  2. Obniżone zawieszenie, a 17" felgi, jakie opony?
    Utworzone przez robert_t18 w dziale 156
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 03-04-2013, 19:10
  3. Zawieszenie, geometria, stuki, opony...
    Utworzone przez tomaszko79 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-03-2012, 16:59
  4. [159] Jakie opony na zimę? Mogę zamontować opony 215/55R17 zamiast 225/50R17 w 2.4 JTDm?
    Utworzone przez alf-a147 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 08-06-2011, 12:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory