Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Alfa 147 1.9 JTD Przegrzewanie podczas jazdy

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Maydrax
    Dołączył
    05 2015
    Mieszka w
    Jastrzębie-Zdrój
    Auto
    AR 147 1.9 JTD 04r
    Postów
    89

    Exclamation Alfa 147 1.9 JTD Przegrzewanie podczas jazdy

    Hej,

    2 tygodnie temu mechanik wymieniał mi rozrząd (kupiłem ori z ori pompą wody).
    Wszystko było ok; do wczoraj.
    Po 150 km jazdy z prędkością ok. 130/140 km/h, wyskoczył komunikat o zbyt wysokiej temperaturze, na liczniku pokazywało 120 stopni, zwolniłem i zaraz spadło na 90 stopni.
    Jechałem dalej, co jakiś czas sprawdzałem stan oleju i płynów, do czasu aż nie przekraczałem 80/90/100 km/h temperatura utrzymywała się na poziomie 90 stopni ale nie było ogrzewania w aucie lub chwilowo coś tam grzało. Na postoju grzeje normalnie.
    Jakieś propozycje od czego zacząć ?
    Termostat zmieniony na Behr rok temu.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar Sidu
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    Alfa GT, Alfa 159
    Postów
    58

    Domyślnie

    Jaki przebieg auta??
    147 nigdy nie miałem ale przypuszczam że termostat może się zepsuł tu trzeba szukać najpierw przyczyny czy się otwiera.

    Jeśli termostat jest okey to przypuszczam uszczelke tak miałem w GT gdy obroty były do 2000tys można było jeździć, ogrzewanie grzalo zaś gdy obroty wzrosły to u mnie wywalalo płyn, ogrzewania brak

    Nie chce ci tu źle doradzić uszczelka to ostateczności zobacz ponownie termostat i chłodnice bo tu trzeba szukać NAJPIERW przyczyny

    PS: zobacz czy po jeździe węże ss ciepłe oraz miękkie
    Ostatnio edytowane przez Sidu ; 18-10-2018 o 05:58

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Maydrax
    Dołączył
    05 2015
    Mieszka w
    Jastrzębie-Zdrój
    Auto
    AR 147 1.9 JTD 04r
    Postów
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sidu Zobacz post
    Jaki przebieg auta??
    147 nigdy nie miałem ale przypuszczam że termostat może się zepsuł tu trzeba szukać najpierw przyczyny czy się otwiera.

    Jeśli termostat jest okey to przypuszczam uszczelke tak miałem w GT gdy obroty były do 2000tys można było jeździć, ogrzewanie grzalo zaś gdy obroty wzrosły to u mnie wywalalo płyn, ogrzewania brak

    Nie chce ci tu źle doradzić uszczelka to ostateczności zobacz ponownie termostat i chłodnice bo tu trzeba szukać NAJPIERW przyczyny

    PS: zobacz czy po jeździe węże ss ciepłe oraz miękkie
    300 tyś. przebiegu. Termostat się otwiera bo jak się nagrzeje do 90 stopni węże wchodzące do chłodnicy i z niej wychodzące są ciepłe i miękkie - myślałem, że może się zamyka i dlatego przegrzewa (wymieniałem termostat 2 lata temu na Behr) ???

    Jeżdżę na 3 biegu, pałuje auto na 3 - 3,5 tyś obrotów przy prędkości ok. 80/90 km/h i wszystko jest ok, nie grzeje się. Sytuacja się zmienia jak jadę na 4/5 biegu z prędkościa 100 i więcej to po czasie ok minuty temperatura cały czas rośnie i nie ma ogrzewania w aucie. Jak zwolnie i spadnie do 90 stopni to znowu jest ok. Jechałem 6h na autostradzie z prędkościa ok. 80/90 km/h i było ok do czasu aż nie zwiększyłem prędkości..

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    W-w
    Auto
    Była: 145 1,9JTD '99, Jest: 156 1,9JTD '03/04 115KM
    Postów
    284

    Domyślnie

    Jakby to był termostat to miałbyś cały czas grzanie - jest na małym obiegu.
    Jeśli nie masz grzania, temp rośnie a płynu nie ubywa to coś z przepływem. Wygląda jakby coś blokowało przepływ przy większym ciśnieniu / obrotach.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Maydrax
    Dołączył
    05 2015
    Mieszka w
    Jastrzębie-Zdrój
    Auto
    AR 147 1.9 JTD 04r
    Postów
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Falcoon Zobacz post
    Jakby to był termostat to miałbyś cały czas grzanie - jest na małym obiegu.
    Jeśli nie masz grzania, temp rośnie a płynu nie ubywa to coś z przepływem. Wygląda jakby coś blokowało przepływ przy większym ciśnieniu / obrotach.
    Bardzo możliwe, myślałem jeszcze o czujniku temperatury wody. Może świruje, przez co nie włączył się wentylator.
    Może to wskaźnik głupieje ?
    Szczerze mówiąc; nie mam pojęcia. A teorie różnych mechaników przerażają mnie z uwagi na wymiany metodą prób i błędów..

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    W-w
    Auto
    Była: 145 1,9JTD '99, Jest: 156 1,9JTD '03/04 115KM
    Postów
    284

    Domyślnie

    To nie 156 gdzie wskaźnik sobie a czujnik sobie . W mes/fes masz testy wentylatora. Sprawdzisz też co wskazuje czujnik.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Ludvigus
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Trzebownisko, Rzeszów, PL
    Auto
    Giulia 2.0TB, 147 1.6 TS
    Postów
    761

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maydrax Zobacz post
    Jakieś propozycje od czego zacząć ?
    Oberwał się wirnik pompy wody - miałem identyczne objawy u siebie AR156 (pompa ruville z plastikowym wirnikiem) i u brata AR159 (pompa skf z plastikowym wirnikiem).

    Wyjąć pompę, pooglądać i ewentualnie zareklamować, a założyć pompę z metalowym wirnikiem.

    L.
    Ostatnio edytowane przez Ludvigus ; 18-10-2018 o 11:10

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Maydrax
    Dołączył
    05 2015
    Mieszka w
    Jastrzębie-Zdrój
    Auto
    AR 147 1.9 JTD 04r
    Postów
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ludvigus Zobacz post
    Oberwał się wirnik pompy wody - miałem identyczne objawy u siebie AR156 (pompa ruville z plastikowym wirnikiem) i u brata AR159 (pompa skf z plastikowym wirnikiem).

    Wyjąć pompę, pooglądać i ewentualnie zareklamować, a założyć pompę z metalowym wirnikiem.

    L.
    To też jedno z rozwiązań, co prawda bardziej kosztownych związanych z odpinaniem rozrządu raz jeszcze.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Ludvigus
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Trzebownisko, Rzeszów, PL
    Auto
    Giulia 2.0TB, 147 1.6 TS
    Postów
    761

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maydrax Zobacz post
    To też jedno z rozwiązań, co prawda bardziej kosztownych związanych z odpinaniem rozrządu raz jeszcze.
    Spokojnie, w JTD 4-cylindrowym dostęp do rozrządu jest dosyć dobry. Każdy ogarnięty mechanik spokojnie zdejmie pasek rozrządu w Twoim JTD, wyjmie pompę wody i będziesz wiedział czy pompa wody jest przyczyną.

    A dlaczego wytypowałem pompę wody - jeśli płyn z powodu złej pracy pompy nie krąży wokół silnika wraz z obrotami, woda generalnie prawie stoi w płaszczu wokół silnika, miesza się tylko z powodu praw fizyki (swobodny przepływ) a z tym wiąże się:
    - rosnąca temperatura zczytywana przez czujnik temperatury wkręcony w termostat,
    - zimne powietrze lecące z kratek nawiewów, bo nagrzewnica nie jest nagrzewana krótkim obiegiem cieczy chłodzącej,
    - przy delikatnym traktowaniu silnika, temperatura uspokaja się, bo silniki JTD tak są skonstruowane, że gdy jedziesz jak z jajkiem (obroty dużo poniżej 3k RPM) to mają bardzo mało strat ciepła, tzn mało się nagrzewają (a przy tym mało palą),
    - a ponadto gdybyś miał problem z UPG(uszczelka pod głowicą) to miałbyś bąbelki powietrza w zbiorniczku wyrównawczym i popuchnięte przewody/węże między silnikiem i chłodnicą.

    Zbadaj ten trop.

    L.

Podobne wątki

  1. Alfa 147 1.9 JTD 8v - gaśnie podczas jazdy
    Utworzone przez Fitek w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-05-2015, 21:56
  2. Alfa gaśnie podczas jazdy
    Utworzone przez Reniek44 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-04-2015, 23:09
  3. Alfa GT gaśnie podczas jazdy
    Utworzone przez slig2 w dziale GT
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-11-2014, 00:42
  4. Alfa 1.9 jtd traci moc podczas jazdy.
    Utworzone przez Radek2332 w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 01-10-2013, 17:54
  5. Alfa 156 1.6 lpg problem podczas jazdy
    Utworzone przez karolek1992 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-03-2013, 18:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory