Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 52

Temat: "ukruszona" świeca 1.6 TS

  1. #31
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Jak by wszystko wiedział z teorii, to powinien mieć czujnik zegarowy. Ja nie za bardzo rozumiem, dlaczego ci wszystkowiedzący mechanicy nie mają podstawowego narzędzia, które nie jest bardzo kosztowne, a zapewnia dokładne ustawienie rozrządu.
    W sumie to dobrze, że nie chciał wymieniać wariatora, bo wtedy bez czujnika poległby niechybnie (pomijając sprawę gwarancji na silnik z zabezpieczeniem śrub farbą). Trzeba wiedzieć, że po odkręceniu wariatora i wymianie na inny, zawsze będzie on znajdował się w innym położeniu i wtedy to już nie ma innej możliwości, jak prawidłowa procedura z ustawieniem na tzw. pływających kołach.
    Co do równej pracy silnika to zamieszczam zdjęcia ustawienia jednego z samochodów, który niegdyś robiłem, a którego silnik też pracował równo. Na zdjęciach widać wyraźnie malowanki na kołach rozrządu zrobione zapewne przez wszystkowiedzących mechaników, którzy tak ustawili rozrząd, że wałek ssący był za wczesny, a wydechowy za późny. Jak widać niedokładności te nie były duże, więc silnik pracował w miarę dobrze, ale na pewno jego osiągi nie były maksymalne.
    Oczywiście, jak wiadomo, TS-posiada 2 znaki fabryczne - jeden na kole napędowym rozrządu, a drugi na kole wałka wydechowego. Znaki te służą dla ułatwienia prawidłowego założenia paska, który posiada również dwa znaki. I nic więcej nie potrzeba. Jeżeli Twój silnik ma jakieś inne znaki, jak np. ten na zdjęciach, to znaczy, że ktoś nieobeznany grzebał przy rozrządzie i nie może być pewności co do jego prawidłowego ustawienia.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCI0069.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	128.8 KB
ID:	255637   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCI0067.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	151.0 KB
ID:	255638  
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 08-03-2019 o 22:50

  2. #32
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Właśnie tego się obawiam że jest minimalnie przestawiony i silnik nie pracuje na 100%. A i wczoraj rano odezwał się wariator więc jak najszybciej muszę zmienić go na ten z padniętego silnika.
    Z tym czujnikiem to nie wiem czy miał ale mówiąc "o setkach mm ", Ja od razu pomyślałem o czujniku zegarowym. Sprawdzę sam i zobaczymy jak ustawił. Czy taki zestaw będzie ok? - https://allegro.pl/oferta/blokada-ro...-ts-6854089440
    No i jeszcze do tego muszę namierzyć przedłużkę do czujnika.
    Ostatnio edytowane przez esco1982 ; 10-03-2019 o 21:06
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  3. #33
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Zestaw będzie dobry, ale jak masz silnik 1,6 z wariatorem to wystarczą tylko blokady fioletowe, np. takie https://allegro.pl/oferta/blokada-ro...1-6-6556615724

    Wprawdzie nie będziesz miał klucza do napinacza, ale bez niego można sobie poradzić, tylko trzeba wiedzieć jak.
    Tak w ogóle to z blokadami różnie bywa. Czasami są wykonane niedokładnie. Kiedyś kolega bubu321 założył temat o blokadach, z którym powinieneś się zapoznać. Generalnie najlepiej jest używać blokad fabrycznych (które nie są malowane) lub blokad firmy HP.
    Przy okazji jak już zdemontujesz pokrywę rozrządu to sprawdź poprawność ustawienia napinacza.
    Brak wiedzy wielu mechaników o tym, jak należy ustawiać napinacz w silnikach TS spowodował już niejedną kolizję w rozrządach, czasami po 20 kkm od wymiany. Wielokrotnie robiłem samochody, które przyjeżdżały ze zbyt luźnym napinaczem i się dziwiłem, że to jeszcze jeździło.
    Jeżeli będziesz chciał samodzielnie wymieniać wariator (zakładam, że będziesz mial dostęp do klucza, który umożliwi Ci jego odkręcenie i dokręcenie), to będziesz musiał odkręcić również śrubę na wałku wydechowym, a wtedy będzie Ci potrzebny klucz do trzymania kół rozrządu. Możesz go kupić, pożyczyć lub zrobić samodzielnie z dwóch płaskowników. Prace przy kole wałka wydechowego trzeba wykonywać z wielką ostrożnością, aby nie uszkodzić czujnika Halla, który się za tym kołem znajduje.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 08-03-2019 o 23:24

  4. #34
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Dzięki za cenne w wskazówki. Klucz do wariatora miałem zamiar kupić a co do blokad z allegro to też mam obawy co do ich jakości. Klucz do kół z tego co widziałem to nic skomplikowanego więc myślę że dorobię sam. Całą procedure znam już na pamięć - filmik na YT użytkownika ArturR1975

    Klucz do wariatora, nie wygląda na jakiś mega solidny ale myślę że da rade https://allegro.pl/oferta/klucz-wari...acz-6437472411
    Do odkręcenia wariatora wystarczy blokada rozrządu czy jeszcze jakoś dodatkowe blokuje się wałek?
    Ostatnio edytowane przez esco1982 ; 09-03-2019 o 00:32
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  5. #35
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Żeby odkręcić wariator, należy wyjąć wałek z silnika. Odkręcenie trzeba wykonać w imadle, z miękkimi szczękami, najlepiej z krzywkami owiniętymi szmatą, aby ich nie uszkodzić. Odkręcanie wariatora na silniku z użyciem blokady wałka ssącego skutkuje najczęściej zerwaniem gwintów w głowicy. Dlatego tak wiele TS-ów ma, zamiast oryginalnych śrub (z gwintem drobnozwojowym) mocujących półpanewki wałka rozrządu, zwyczajne śruby 8-semki, bo po zerwaniu gwintu "mechanicy" używają zwykłych gwintowników M8.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 09-03-2019 o 01:09

  6. #36
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź, tak czułem że na samej blokadzie to tego się nie robi. Poczytałem temat o tych blokadach i teraz nie wiem skąd mam kupić żeby były dobre. Ale dzięki temu tematowi trafiłem na inne równie ciekawe a mianowicie o diagnostyce, muszę zagłębić się w temat i zrobić taką diagnostykę u siebie (FES i kabelek jest). No i teraz się zastanawiam czy powinienem zrobić reset parametrów adaptacyjnych (inny silnik, długo odpięty akumulator)??

    A takie blokady HP chyba już będą ok?: https://hazwerkpolska.sklepna5.pl/to...00-120-km.html
    Ostatnio edytowane przez esco1982 ; 10-03-2019 o 21:16
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  7. #37
    Użytkownik Świeżak Avatar DENIZOTAC
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Busko-Zdrój
    Auto
    ALFA ROMEO 147
    Postów
    104

    Domyślnie

    Uszczelniacz wału korbowego od strony skrzyni biegów jakiej firmy masz ?
    Z sprężyna na obrębie czy te nowe bez sprężyny na tulei montażowej.

    Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

  8. #38
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    Dzięki za podpowiedź, tak czułem że na samej blokadzie to tego się nie robi. Poczytałem temat o tych blokadach i teraz nie wiem skąd mam kupić żeby były dobre. Ale dzięki temu tematowi trafiłem na inne równie ciekawe a mianowicie o diagnostyce, muszę zagłębić się w temat i zrobić taką diagnostykę u siebie (FES i kabelek jest). No i teraz się zastanawiam czy powinienem zrobić reset parametrów adaptacyjnych (inny silnik, długo odpięty akumulator)??

    A takie blokady HP chyba już będą ok?: https://hazwerkpolska.sklepna5.pl/to...00-120-km.html
    Reset ECU zawsze warto zrobić. Blokady fajne, ale drogie. Jak już będziesz wymieniał wariator to warto dać nowy simering - ewentualnie również nowy simering wałka wydechowego. Niektórzy zalecają wymianę panewki wariatora, ale jak będzie ładna to bez przesady.

  9. #39
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał DENIZOTAC Zobacz post
    Uszczelniacz wału korbowego od strony skrzyni biegów jakiej firmy masz ?
    Z sprężyna na obrębie czy te nowe bez sprężyny na tulei montażowej.
    Uszczelniacz wału tył z firmy REINZ a czy ma sprężynę czy tulei to Ci nie powiem bo go nie oglądałem. A czemu pytasz?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał SG0240 Zobacz post
    Reset ECU zawsze warto zrobić. Blokady fajne, ale drogie. Jak już będziesz wymieniał wariator to warto dać nowy simering - ewentualnie również nowy simering wałka wydechowego. Niektórzy zalecają wymianę panewki wariatora, ale jak będzie ładna to bez przesady.
    No trochę drogie a cały zestaw (klucz do wariata, przedłużka do zegara, klucz do napinacza i blokady) to koszt 400zł ale satysfakcja po zrobieniu tego samemu będzie bezcenna Przy okazji wyczyszczę cały kolektor dolotowy i uszczelnie ten zawór od wariata żeby mi znowu tego kolektora nie uwalij olejem. Simeringi już czekają. A z ta panewką to mnie zaskoczyłeś musze obadać temat. Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  10. #40
    Użytkownik Świeżak Avatar DENIZOTAC
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Busko-Zdrój
    Auto
    ALFA ROMEO 147
    Postów
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał esco1982 Zobacz post
    Uszczelniacz wału tył z firmy REINZ a czy ma sprężynę czy tulei to Ci nie powiem bo go nie oglądałem. A czemu pytasz?

    - - - Updated - - -
    temat..
    W Grudniu robiłem sprzęgło .
    Tarcza docisk Luk Wysprzegliku Valeo Pompka sprzęgła SACHS
    Przy okazji uszczelniacz wału korbowego od strony skrzyni CORTECO 12015763B
    Styczeń robiłem Amorki tył łącz. Stabilizator poduchy patrzyłem pod silnik wszystko ok trzyma Luty nowe Amorki przód i poduszki patrzyłem trzyma susza między skrzynią a silnikiem wczoraj patrzę a tu mokre między skrzynią a silnikiem świeży ładny żółty olej " żem się wkurzył "
    Oryginalny jest z sprężynką i 10lat wytrzymał i kilka miesięcy w jednym miejscu na łebek zapałki dopiero się coś zaczynało dziać..
    Ma ktoś namiary gdzie oryginalny kupić.
    Alfa Romeo 147 1.6 TS ECO 105KM 2008r silnik AR37203
    Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez DENIZOTAC ; 12-03-2019 o 11:35

Podobne wątki

  1. [159] Katalog felg pasujących na zaciski Brembo: "duże" 2.4, 3.2, "małe" 1.9 polift)
    Utworzone przez Ciacho13 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 15-07-2020, 11:04
  2. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-10-2018, 13:11
  3. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-12-2014, 20:10
  4. Zlot Ogólnopolski "Alfaholicy" 2013 - Tor "Kielce" (Miedziana Góra)
    Utworzone przez LIGAR w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 703
    Ostatni post / autor: 21-08-2013, 19:34
  5. Nowe modele Maserati zamiast nowego "169" , "Gulia" ?
    Utworzone przez Mandziel w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 71
    Ostatni post / autor: 12-04-2013, 13:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory