Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: zestaw naprawczy wariatora

  1. #1
    anty
    Gość

    Domyślnie zestaw naprawczy wariatora

    czy ktoś sprawdził w praktyce ile warte są zestawy naprawcze dostępne na allegro (na przykład taki jak ten: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=694371087), tzn. ile na tej reperaturce zrobię kilometrów tak mniej więcej (:

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Spokojnie to sobie odpuść. Po założeniu "zestawu" wariator nie bedzie tylko hałasował ale dalej będzie uszkodzony i nie bedzie prawidłowo pracował
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  3. #3
    melek_italia
    Gość

    Talking

    Cytat Napisał anty Zobacz post
    czy ktoś sprawdził w praktyce ile warte są zestawy naprawcze dostępne na allegro (na przykład taki jak ten: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=694371087), tzn. ile na tej reperaturce zrobię kilometrów tak mniej więcej (:
    Czesc,ja juz jezdze 20k km po regeneracji i silnik jak igielka,a wczesniej jak traktor,tyle ze ja dalem 10 zl w autosklep24.
    Tak chodzi moj silnik http://www.youtube.com/watch?v=CaDaTMkaE9g
    Pozdrawiam

    ---------- Post dodany o godzinie 17:53 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 17:51 ----------

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Spokojnie to sobie odpuść. Po założeniu "zestawu" wariator nie bedzie tylko hałasował ale dalej będzie uszkodzony i nie bedzie prawidłowo pracował
    Tak,alfa specjalnie produkuje zestaw naprawczy by silniki TS jak najszybciej wybic z rynku,taka autokonkurencja
    Hehe.

  4. #4
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    Cytat Napisał melek_italia Zobacz post
    ja dalem 10 zl w autosklep24.
    swego czasu w aso fiata za 8zł tylko trzeba było znać nr części








  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Zamieszczę tu garść informacji odnosnie wariatora:
    Wariator faz jest urządzeniem mechanicznym, działającym na zasadzie ciśnienia oleju, umieszczonym na głowicy silnika. Jego praca polega na tym, że zmienia on normalny ruch obrotowy wałka rozrządu zaworów ssących, który otwiera zawory wcześniej i szybszym ruchem i w ten sposób zwiększa lub zmniejsza wyprzedzenie otwarcia zaworów, czego efektem jest korzystniejsze wyzwalanie momentu obrotowego w średnim i niskim zakresie obrotów. I to wszystko! Zarówno moc, jak i maksymalny moment obrotowy pozostają bez zmian, nawet jeżeli wariatora w ogóle nie ma.
    Zasada działania wariatora. Aby móc sobie wyobrazić, skąd może pochodzić hałaśliwy odgłos "diesla", trzeba zacząć od opisania sposobu funkcjonowania wariatora: 1) Centralka wysyła impuls elektryczny (+12V) do elektromagnesu, który w praktyce przekształca pole magnetyczne wytworzone przez prąd w uzwojeniu w energię mechaniczną, która popycha zaworek. Elektromagnes nie ma wystarczającej (a przede wszystkim ciągłej) mocy, aby przestawiać tuleję o "s" mm, dlatego zaworek "P" służy wyłącznie do otwierania małego kanalika olejowego, a olej napływający pod ciśnieniem, wykonuje całą mechaniczną część pracy związanej z odpowiednim obróceniem wałka rozrządu, jednocześnie pokonując opór sprężyny i naprężając ją;
    2) Tulejka ze skośnym uzębieniem, która zazębia się na wałku rozrządu i zamienia jego położenie osiowe na osi x w obrót kątowy o kąt około 32°. Wartość tę można dowolnie regulować i zależy ona wyłącznie od położenia "s" tulei na osi "x". Im większe "s", tym większy obrót.
    Przy zimnym rozruchu olej jest zgęstniały i nie ma możliwości przedostać się w odpowiedniej ilości przez kanalik otwarty przez zaworek P. Wskutek tego zęby tulei wprawdzie zazębiają się o wałek rozrządu, ale nie dokładnie, czyli nie do końca. Ponieważ mowa o uzębieniu helikalnym, czyli skośnym, a tuleja zatrzymuje się za wcześnie, nie docierając do końca przewidzianego ruchu, "s", zęby z powodu pozostałego luzu uderzają, wydając ów charakterystyczny odgłos "diesla". Wszystko to dzieje się do chwili, gdy olej zaczyna napływać pod wystarczającym ciśnieniem (i rzeczywiście, problem jest znacznie mniej dolegliwy, jeżeli używa się oleju cechującego się wysokim stopniem płynności w niskich temperaturach). Jednak w tej pierwszej fazie olej nie ma dość siły, by pokonać opór stawiany przez sprężynę powrotną. W niektórych wypadkach problem ten można rozwiązać wymieniając sprężynę. Reasumując, jeżeli założona sprężyna ma zbyt dużą sztywność (opór stawiany przy jej ściskaniu), zimny olej, dostarczony w za małej ilości, nie może pokonać jej oporu powrotnego i w efekcie tuleja nie wykonuje przewidzianego ruchu, to znaczy nie zazębia się wystarczająco dokładnie. Oczywiście po nagrzaniu silnika olej w całości wypełnia komorę rozprężną i przesuwa tuleję o cały odcinek "s". Należy jednak pamiętać, że zaworek P pomaga w pokonaniu oporu sprężyny. Gdyby najpierw nie następował ruch zaworka wprawianego w ruch przez elektromagnes sterowany impulsami z centralki, cały proces zmiany faz w ogóle nie zostałby zapoczątkowany. Gdy hałas świadczący o awarii wariatora utrzymuje się także przy nagrzanym silniku, świadczy to właśnie o tym, że zmiana faz już w ogóle nie zachodzi, ponieważ uzębienie tulei jest już tak stępione uderzeniami, że przy kolejnych niedokładnych zazębieniach są odpychane od wałka, zaczynają się ślizgać, brakuje docisku wystarczającego do wprawienia wałka w ruch i w końcu tulejka w ogóle przestaje się zazębiać. Istnieje możliwość rozwiązania problemu "odgłosu diesla" przez zmodyfikowanie wariatora, to znaczy użycie innej, specjalnej sprężyny i pierścienia teflonowego. Ale to nie naprawi zużytego uzębienia wariatora a jedynie go wyciszy - auto oczywiście nie straci mocy ani momentu obrotowego tylko ich charakterystyka będzie inna.
    Jednak nie wszystkie wariatory można w ten sposób poprawić - nie można tego robić z tymi, które oznaczone są namalowanymi niebieskimi kropkami (na samym wariatorze). Kod liczbowy zestawu modyfikacyjnego, to 71715450, a cena wynosi równowartość 2.53 EUR (z VAT). Pytanie teraz czy zestaw powinien się nazywać naprawczy czy wygłuszający?
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  6. #6
    melek_italia
    Gość

    Domyślnie

    Jak mi wytrzyma jeszcze 20k to wole wymieniac rozrzad z regeneracja wariata co 40 k km za 400 zl niz wymiane rozrzadu co 60k km i wariata nowego za 1000 zl.
    BTW. chyba normalne ze jak wariat ma zjechane zabki to sprezynka nie nic tu nie da.Moj wloski mechanik powiedzial bym wymienial tylko sprezynke i trzymal poziom oleju.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Sprężynka nawet na zjechanych ząbkach (a jak klekocze to są zjechane) zapewnia błogi spokój, bo wcale nie puszcza oleju. Regeneracja wariatora nie polega na wymianie sprężynki i podkładfki tylko tego kółka zebatego - stąd sa w ofercie wariatory tzw. regenerowane
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar andro34
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Płońsk-holandia
    Auto
    Alfa Romeo 156 1,9 JTD 2005r i AR 147 JTDm 2005r.
    Postów
    1,235

    Domyślnie

    witam!!!w swojej alfie osobiście przeprowadziłem taką operację wymiany tej sprężyny i podkładki.mam przejechane na tym regenerowanym wariatorze ok 30tyś.km i wciąż jest cicho.wariator pracuje prawidłowo (czuć to podczas przyspieszania,wiecie o co mi chodzi).

    warunkiem powodzenia jest posiadanie wariatora w dobrym stanie (wszystkie zęby całe) oraz poprawne zmontowanie wariatora!!!

    ja złożyłem jeden z dwóch wariatorów a poprawne złożenie tego g.....a zajęło mi kilka godzin.

    według mnie opłacało się i polecam każdemu!!!

    pozdrawiam!!!


    moja druga ulubienica...

  9. #9
    melek_italia
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał andro34 Zobacz post
    witam!!!w swojej alfie osobiście przeprowadziłem taką operację wymiany tej sprężyny i podkładki.mam przejechane na tym regenerowanym wariatorze ok 30tyś.km i wciąż jest cicho.wariator pracuje prawidłowo (czuć to podczas przyspieszania,wiecie o co mi chodzi).

    warunkiem powodzenia jest posiadanie wariatora w dobrym stanie (wszystkie zęby całe) oraz poprawne zmontowanie wariatora!!!

    ja złożyłem jeden z dwóch wariatorów a poprawne złożenie tego g.....a zajęło mi kilka godzin.

    według mnie opłacało się i polecam każdemu!!!

    pozdrawiam!!!
    Mi mechanik powiedzial ze jak wariator nie okazuje znakow zniszczenia to sprezynka zalatwia sprawe.
    Ostatnio przekonalem sie tez o tym na maszynach przemyslowych w fabryce w ktorej pracuje,mechanicy wymieniaja tylko sprezyny w wariatorach i paski calego rozrzadu.

  10. #10
    qwerek
    Gość

    Domyślnie

    Pozwólcie, że spytam: jaką średnio żywotność ma wariator?
    Ostatnio edytowane przez qwerek ; 27-07-2009 o 23:04

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-02-2023, 00:30
  2. Zestaw naprawczy wariatora silników Twin spark
    Utworzone przez KornelPL w dziale 156
    Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 10-08-2021, 22:04
  3. [GTV] Zestaw naprawczy wariatora?
    Utworzone przez A__L__I__ w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-11-2011, 13:16
  4. [145] Zestaw naprawczy wariatora
    Utworzone przez Wicked w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 01-07-2011, 08:58
  5. Zestaw naprawczy wariatora
    Utworzone przez scyzorsw w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-11-2007, 20:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory