Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Wyciszenie kabiny w AR 147

  1. #1
    azbxcc88
    Gość

    Domyślnie Wyciszenie kabiny w AR 147

    Witam
    chciałem się dowiedzieć czy ktoś już wyciszał wnętrze kabiny jeśli tak to jakimi materiałami i z jakim skutkiem.
    Wydaję mi się że kabina auta mogłaby być lepiej wyciszona... i dlatego zrodził się pomysł na jej wyciszenie

  2. #2
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    Jest temat o wyciszaniu/wytłumianiu drzwi w celu uzyskania lepszego brzmienia audio w samochodzie.
    Co do wyciszania przodu to jeszcze nie spotkałem się z tematem.

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Takie problemy przerabiają na forach o caraudio. Ciesz się bo alfy uchodzą w tym światku za stosunkowo dobrze wyciszone (w swojej klasie) ale jak chcesz jeszcze poprawić fabrykę to muszę Cię zmartwić - 80-90% hałasu pochodzi od grodzi silnika i układu jezdnego, co za tym idzie z odgłosami zawieszenia nic nie podziałasz (w niewielkim stopniu pomaga wyklejenie matami nadkoli) a do opercjii na grodzi silnika trzeba zdjąć deskę (makabryczna robota).
    Całą blachę oklejają matami, uszczelniają wszelkie przelotki (najwięcej hałasu dobiega z otworu na kolumnę kierowniczą) na to filc, orginalną wykładzinę i składanie do kupy.
    Do tego wszystkie drzwi łącznie z dachem i jest cisza.....
    Jeszcze kwestia kosztów, maty dekarskie są do dachów (tanie i ciężkie, słabo tłumią) do samochodu produkuje się z gumy butylowej (lekka, dobra, droga ) więc ceny takiego tłumienia często przekraczają 2 tyś za materiały, a gdzie robota?? No i dochodzi ryzyko połamania zatrzasków, plastików, problemy z ruszoną elektryką, pokaleczonych rąk itp. itd.
    Jak nie masz worka pieniędzy i nie jesteś maniakiem caraudio - daruj sobie.
    Takie moje zdanie.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  4. #4
    Użytkownik Ogier Avatar DonARello
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    łódzkie
    Auto
    147 JTD 8v Rosso
    Postów
    190

    Domyślnie

    Witam
    Odkopuję temat.
    Zacząłem myśleć o wyciszeniu nieco swojej 147. Przy prędkościach 150km/h+ rozmowy w aucie się kończą, bo słychać jedynie szum Chcę to zrobić sam, więc odpada zabawa z grodzią silnika... Czy po wyciszeniu drzwi przednich odczuję trochę różnicę? Może ktoś już tak zrobił u siebie i podzieli się czy w ogóle warto się za to zabierać? Chcę zastosować matę bitumiczną BOLL i na to piankę z gumy butylowej 5mm.
    Jestem też ciekaw jak bardzo poprawi się jakość dźwięku po takim wytłumieniu, przy okazji też zamontuję dystanse pod głośniki z MDF-u (aczkolwiek na audio nie narzekam zupełnie ). Każda rada jest cenna dla mnie.

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar largo
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa 147 1,9 jTD 2004r 154 KM (fabr 115KM)
    Postów
    491

    Domyślnie

    Ja zmieniałem wygłuszenie podłogi:
    http://www.alfistilodz.pl/forum/show...tid=286&page=2
    Do tego mam wyciszone przednie drzwi matą.
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...aeba165bd.html
    Szczerze mówiąc nadal jest głośno przy większych prędkościach. Jak znajdę czas to postaram się wygłuszyć kanapę i tylne boczki (tak żeby wyciszyć też nadkola). Niestety najwięcej hałasu idzie od grodzi silnika i z kół. Ja na Twoim miejscu zastosowałbym od razu matę butylową (ma lepsze właściwości tłumiące niż bitum) i do tego jakąś piankę/filc grubą (polecane jest poroso).
    Jakość dźwięku przy poprawnym wytłumieniu poprawi się znacznie, bo wyeliminujesz rezonowanie blachy.

  6. #6
    Użytkownik Ogier Avatar DonARello
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    łódzkie
    Auto
    147 JTD 8v Rosso
    Postów
    190

    Domyślnie

    largo,
    racja z tą matą butylową, taką wezmę. Zdjąłem dziś boczek drzwi, żeby się przyjrzeć jak będzie robota szła Czy wewnątrz drzwi dałeś piankę czy tylko zewnętrzną stronę zrobiłeś ?? Tam w środku jest chyba kawałek maty bitumicznej, która już jest popękana, nie będę tego zrywać, tylko po prostu nakleję na to piankę kauczukową(7mm) dojście nawet nie jest takie złe jak myślałem Zastanawiam się jeszcze nad grubością tej pianki kauczukowej, która pójdzie na warstwę maty butylowej (zewnętrzna strona), na moje oko 10mm (?) powinno wejść...chcę, żeby potem boczek normalnie przylegał do drzwi Filcu nie chcę, bo to chyba chłonie zapachy i wodę, a ta kauczukowa pianka nie i do tego jest znacznie skuteczniejsza z tego co wyczytałem...

  7. #7
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar largo
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa 147 1,9 jTD 2004r 154 KM (fabr 115KM)
    Postów
    491

    Domyślnie

    Wewnątrz jest masa bitumiczna, ale radzę ją depresantem do diesla (tak słyszałem) zmyć Ja dawałem od wewnątrz i na zewnątrz matę butylową STP Silver (im grubsza tym lepiej). Do tego planuję dokleić tą piankę kauczukową 10mm. Wydaje mi się, że powinno wystarczyć.

  8. #8
    Użytkownik Ogier Avatar DonARello
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    łódzkie
    Auto
    147 JTD 8v Rosso
    Postów
    190

    Domyślnie

    Witam ponownie
    Jestem już prawie po wygłuszeniu drzwi od kierowcy (później wstawię fotki), jednak trochę stanąłem z robotą... Otóż zakupiłem dystanse z MDF-u typowo do 147, pasują do drzwi, ale otwory w głośnikach wystają poza dystans i musiałbym wiercić otwory mniej więcej w miejscach oznaczonych strzałką. Czy tak ma właśnie być? Średnica dystansów (gdzie można przykręcić głośniki) to 15,5cm.
    I czy w ogóle pod dystans ma być też mata butylowa + pianka kauczukowa (tak zrobiłem teraz) czy ma być goła blacha? Chwilowo przykręciłem same głośniki, dystanse póki co leżą...
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	glosnik.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	38.1 KB
ID:	142010  

  9. #9
    Użytkownik Ogier Avatar DonARello
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    łódzkie
    Auto
    147 JTD 8v Rosso
    Postów
    190

    Domyślnie

    Doszedłem do wniosku, że chyba te seryjne głośniki po prostu nie nadają się do dystansów i albo zostawię te co mam, albo dokupię coś innego.
    A teraz fotki z wczorajszej pracy:
    Na jedne drzwi zużyłem prawie 3maty 75x50cm. O dziwo najłatwiej mi szło naklejanie mat wewnątrz drzwi. Delikatnie szpachelką zeskrobałem starą matę bitumiczną, ale nie usuwałem tego starego kleju, bo musiałbym cały dzień z tym siedzieć, a po drugie dość mocno kleił się z ręką, więc mówię jak na to dam matę, która sama w sobie też bardzo mocno się trzyma, to nie ma szans, że to się kiedyś odklei. Na koniec odkurzaczem zebrałem resztki starej maty, która spadła na dół drzwi i oczyściłem przy okazji otwory przez które spływa woda. Od góry "przez szybę" wsunąłem dwa płaty maty 51x37cm i jeden płat 27x51cm i to idealnie zakryło całą wewnętrzną stronę, nic nie musiałem już docinać.

    O ile wewnętrzna strona była przyjemnością, tak już nad zewnętrzną stroną trochę musiałem się nagłowić... Zawsze starałem się kleić możliwie największe kawałki maty. Tu już jest więcej docinania i mierzenia i do tego trochę kable przeszkadzały. Co mogłem, to wypiąłem z zatrzasków, na to mata i potem śrubką od wewnątrz na oko szukałem ów otworów i w ten sposób robiłem dziury. Musiałem na bieżąco je robić, bo jakbym wszystko pozaklejał, to chyba na czuja bym ich później nie znalazł

    Na koniec położyłem jeden płat pianki kauczukowej 6mm, bodajże ~100x50cm. Tam gdzie idzie te cięgno od klamki, to od wewnętrznej strony nie zdejmowałem tej folii ( to też mierzyłem zaznaczając najpierw na piance gdzie idzie cięgno, a potem nożykiem ciąłem zostawiając ten fragment jeszcze z pewnym zapasem) , dzięki czemu klamka luźno chodzi. Przy klejeniu tej pianki, najpierw skupiłem się na lewej stronie drzwi, zostawiając po prawej stronie folię z tyłu pianki nie odklejoną(od momentu gdzie zaczyna się głośnik), dzięki czemu nie przyklejała się przypadkowo do czegoś.

    Kleiłem wszystko zawsze "od góry, do dołu" stopniowo zrywając z tyłu folię zabezpieczającą. Przydatnym narzędziem okazał się wałek, widoczny na 1 fotce
    Klamka działa, szyby się opuszczają bez problemu ( tu trzeba uważać, żeby z lewej strony głośnika trochę poniżej zbyt głęboko nie dociskać maty, bo będzie obcierała o szybę. Tapicerki drzwi nie zdążyłem jeszcze złożyć, mam nadzieje, że będzie pasować, aczkolwiek zastanawia mnie ta styropianowa wypukłość z lewej strony u dołu w tym "boczku", najwyżej ją nieco skrócę. Robota na cały dzień bez pośpiechu O efektach napiszę gdy już wszystko będzie złożone do kupy
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00535.jpg
Wyświetleń:	375
Rozmiar:	153.3 KB
ID:	142063   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00532.jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	95.7 KB
ID:	142058   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00534.jpg
Wyświetleń:	300
Rozmiar:	94.9 KB
ID:	142059   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	347
Rozmiar:	154.0 KB
ID:	142060   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	232
Rozmiar:	122.0 KB
ID:	142061  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00542.jpg
Wyświetleń:	594
Rozmiar:	98.3 KB
ID:	142062  

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alcapone154
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Nad Krakowem
    Auto
    159 2.0 / ex147
    Postów
    592

    Domyślnie

    I jakie byly efekty? ^^

Podobne wątki

  1. Wyciszenie radia po wyłączeniu.
    Utworzone przez Włodek w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-12-2014, 11:27
  2. [159] wyciszenie klocków hamulcowych
    Utworzone przez lukasz-ragus w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-05-2013, 21:29
  3. Wyciszenie / wygłuszenie samochodu
    Utworzone przez Dancho w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 18-12-2012, 20:28
  4. [164] Wyciszenie kabiny
    Utworzone przez mlodyamper2 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-01-2012, 11:30
  5. Wyciszenie wydechu
    Utworzone przez m4rcel w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-02-2011, 12:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory