Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Temat: Wymiana wysprzęglika

  1. #1
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie Wymiana wysprzęglika

    Witajcie.
    Jak w temacie, chcę wymienić sam wysprzęglik ponieważ jak się okazało ubywa mi płynu hamulcowego dość sporo.
    Na początku myślałem że to pompka sprzęgła ponieważ dziwnie się zachowywała i pedał wpadał w podłogę najczęściej po nocnym postoju.
    Dziś rozebrałem co trzeba i dotarłem do wysprzęglika.
    Jak wysprzęglik jest rozprężony to nic nie cieknie, ale w momencie odbijania cieknie od spodu (aż słychać chlapnięcia)

    Moje pytanie odnośnie wymiany. Czy trzeba jakoś zabezpieczyć ten "drążek" od sprzęgła żeby go potem ustawić w tej pozycji co jest?? Dodam że bardzo ciężko to chodzi i nie wiem czy dam radę potem go odciągnąć.

    Kolejna sprawa to sama wymiana. Trzeba wykręcić 3 śruby torxem 40, odkręcić śrube od płynu i tu zaczynają się schody. Sam wysprzęglik jest w takiej "obudowie" żeliwnej a np. na allegro widziałem tylko sam wysprzęglik, bez tej obudowy. Czy to oznacza że można go jakoś wyciągnąć z tej obudowy?? Bo nie wygląda mi to żeby można było łatwo go wyjąć.

    Proszę o jakieś sugestie, ponieważ jutro biore się za wymianę a nie chciałbym zostać bez autka.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    Ten drążek to łapa sprzęgła dlatego nie można jej wcisnąć bo łożysko opiera sie o 'słoneczko' docisku i to jest jak najbardziej ok, jeżeli nowy wysprzęglik ściśniesz na maxa i dopiero zamontowany odpowietrzysz to spokojnie wszytko złożysz. Problem z zamontowaniem jest tylko gdy w wysprzęglik się wysunie i jest w nim płyn wtedy trzeba się troszkę namęczyć ale też da się zrobić.

  3. #3
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    Ok, tylko chodzi mi bardziej o samą wymianę wysprzęglika. Z założeniem myślę kłopotu nie będzie, jedynie chodzi mi o to jak wyjąć stary wysprzęglik z tej obudowy żeliwnej w której siedzi, bo jak pisałem można kupic tylko wysprzęglik (pompkę) a tej łapy z 3-ma imbusami już nie ma, więc trzeba jakoś to wyjąć by wsadzić nowe.
    Nie wykręcałem jeszcze tego z auta ale wkrótce to zrobię tylko nie wiem jak się zabrać za wyjęcie tego.

  4. #4
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    okolice Wieliczki
    Auto
    AR 159 & Jaguar XF
    Postów
    690

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam to wystarczyło odkręcić rurke idącą do wysprzęglika i wymontować ten pierścień elastyczny i wycodził bez demontażu tej łapy żeliwnej ale do montażu lepiej ją wyjąć bo jest problem z montażem tego pierścienia elastycznego..

    Ciesz się że nie masz wyysprzęglika w skrzyni biegów tak jak u mnie tylko czekam aż padnie;p

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    tam jest 'zawleczka' sprężynująca da się ją śrubokrętem zdjąć przy odrobinie wprawy. Potem mocniej szarpnąć wysprzęglik do tyłu i powinien wyjść z tego mocowania.

  6. #6
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    A więc z tego co piszecie chodzi o pierścień o numerze 1 na zdjęciu??
    Czy chodzi o numer 2?
    Bo jeśli chodzi o numer 1 to powiem szczerze że nie wygląda to na pierścień, a jak już jest to u mnie strasznie pordzewiał. Próbowałem go podważać śrubokrętem ale to nie drgnie w ogóle. Wygląda jakby to była całość ale to chyba niemożliwe.
    Czy mogę przeciąć ten pierścień czy jest może jeszcze jakiś inny sposób?
    Lepiej będzie z wsadzoną łapą sprzęgła czy ją wyciągnąć??

  7. #7
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    Jednak udało mi się wreszcie dojść do tego jak zdjąć pierścień.
    Zrobiłem sobie aparatem zdjęcia od dołu wysprzęglika i są tam takie 2 końce tej obejmy. Można od dołu je lekko uchwycić i powoli wyciągać.
    Jutro postaram się załatwić sprawę do końca.

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    No to gitara bo właśnie miałem napisać, że zawleczka musi być powodzenia w dalszych pracach. Swoja drogą zestaw naprawczy kosztuje 15 zl a bardzo często się zdarza, że właśnie gumki padają

  9. #9
    wojtekml
    Gość

    Domyślnie

    No u mnie to wygląda właśnie jakby gumka strzeliła bo cieknie podczas wysprzęglania a na postoju kapie.
    A czy jest możliwość żeby co innego jeszcze padło oprócz gumki?? Dodam że wysprzęglik pracuje normalnie.
    Bo jeśli to gumka to może wystarczy zestaw?
    Z drugiej strony nowe to nowe i masz pewność że będzie działać.

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    Nic innego tam raczej nie mogło się popsuć - albo padły gumki albo odbudowa się wytarła i przepuszcza.

    Rozbierz wysprzęglik (gumową osłonę się zdejmuje, razem z popychaczem. W środku jest tłoczek na nim dwie gumki a pod nim sprężyna, wystarczy mocno wcisnąć tłoczek i szybko puścić to sprężyna go wypchnie na zewnątrz) obejrzyj środek wysprzęglika jak nie ma na jego powierzchni wytarć i głębokich rys to spokojnie starczy zestaw naprawczy.

    Przy składaniu trzeba pamiętać jak gumki były ułożone (gumki na tłoczek się naciąga) i tłoczek trzeba posmarować smarem do tłoczków hamulcowych taki za 7 zł w każdym motoryzacyjnym mają.

    U mnie po 217 tys padły gumki, powierzchnia wysprzęglika i tłoczek były ok.

Podobne wątki

  1. Wymiana wysprzęglika
    Utworzone przez NightDay w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-01-2013, 19:55
  2. Wymiana wysprzęglika po FL
    Utworzone przez sek300 w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26-03-2012, 21:49
  3. Naprawa/Wymiana wysprzęglika 3.0
    Utworzone przez magico w dziale 166
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-03-2011, 11:25
  4. [155] Wymiana wysprzęglika
    Utworzone przez lysy76 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 27-07-2009, 13:32
  5. Wymiana wysprzęglika AR33
    Utworzone przez williamdrake w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-02-2007, 14:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory