Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 40

Temat: JTDm olej w intercoolerze a odma

  1. #11
    Użytkownik Romeo Avatar Jacenty
    Dołączył
    12 2008
    Auto
    Alfa Romeo 147
    Postów
    500

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maro1500 Zobacz post
    może mi ktoś wytłumaczyć które to to ta odma?
    zobacz tego posta
    http://www.forum.alfaholicy.org/gt/6...tml#post798193
    i nastepnego z tego watku

    tam sa zdjecia i opisy ktory zawor i przewody oczyscic

    po kolei wszystko czyszcze najbardziej upierdliwe w tej robocie to te opaski zaciskowe, jak jest malo miejsca to strasznie trudno je odpiac, kombinerakami trzeba sie nameczyc..

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maro1500
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    LbN
    Auto
    AR 156 1,9JTD SW
    Postów
    429

    Domyślnie

    ok, czyli w moim przypadku bo mam 8v odma to to:
    http://autokacik.pl/files/283370029-...320img5738.jpg
    na zdjęciu zaznaczone strzałką, przewód idący od głowicy do puch z filtrem powietrza, tak? Bo w 16V idzie to z tyłu za silnikiem

  3. #13
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kusior007
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Szadek, Poland
    Auto
    AR 156 SW FL 1,9 jtd 16v m-jet.
    Postów
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Turbina puszcza olej, poszły uszczelnienia (konieczna regeneracja) - to konsekwencja zamarzniętej odmy

    Maciek powiedz mi jak to jest.
    Mam podobny problem co kolega , tym razem mam zdemontowaną turbinę i rozmawiałem z 4 firmami od regeneracji turbin z łodzi, 3 twierdzą, że regeneracja po zamarzniętej odmie nie jest konieczna , w jednej mówili , że trzeba ją wyważyć na nowo.
    Z 5 mechaników 1 , który naprawia mi auto mówi, że na 90% turbo puszcza i trzeba je regenerować, 2 - których oglądało turbinę mówi, że jest dobrym stanie praktycznie nie wyczuwalne luzy , a w serwisie fiata/alfy w łodzi to nie mają pojęcia , że takie coś dzieje się z tym silnikiem.
    "What We Do In Life, Echoes In Eternity"

  4. #14
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Jeśli po zamarznięciu odmy silnik wciągnął olej przez turbinę to turbina do regeneracji bo uszczelnienia już nie trzymają i sytuacja powtórzy się w krótkim czasie- moją na szczęście wymienili mi na gwearancji.
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  5. #15
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    09 2012
    Auto
    Citroen C5 Tourer 2.0HDi
    Postów
    234

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Jeśli po zamarznięciu odmy silnik wciągnął olej przez turbinę to turbina do regeneracji bo uszczelnienia już nie trzymają
    w przypadku awarii odmy turbina nie puszcza oleju na uszczelnieniach więc kolego nie pisz takich rzeczy bo ręce opadają. w dieslu ale nie włoskim mam zaślepione wejście odmy do dolotu (było między filtrem a turbiną) a sama odma jest połączona z dolotem ale nie o tym mowa. na takiej modyfikacji przejechałem ok. 100 tys. km a przebieg tego auta to 370 tys. km i nic nie dzieje się z turbiną a jest fabryczna. fiat skopał widocznie prosty układ filtra/odstojnika oleju na odmie, który bez problemu działa np. w bmw albo np. użytkownicy nie doczytali instrukcji serwisowej, że np. trzeba wylać to co jest w filtrze odmy co 20 tys. km albo raz na rok (o instrukcji teoretyzuję)

    problem odmy w autach z turbiną dotyczy w mniejszym lub większym stopniu wszystkich producentów ale ci producenci, którzy zrobili filtr/odstojnik oleju na odmie sami wpadli w pułapkę narzekania i niezadowolenia użytkowników bo ten filtr trzeba po prostu raz na jakiś czas opróżniać lub wymieniać a większość użytkowników o tym nie wie lub zapomina.
    w teorii w silnikach JTD do turbiny powinny trafić opary oleju a olej z odstojnika filtra powinien spłynąć z powrotem do silnika (przynajmniej w tym filtrze odmy z alfy 156, który miałem okazję zobaczyć osobiście)

    a z samymi turbinami jest inny problem i nie do końca jest mechaniczny. większość mechaników idzie na skróty nie do końca rozumiejąc działanie układu dolotu powietrza do silnika z turbiną i wymieniają turbiny jak tylko zobaczą olej w dolocie. PODSTAWĄ sprawnego działania dolotu jest sprawny (czytaj czysty) i dobrej jakości filtr powietrza (małe opory przepływu powietrza) ponieważ turbina wytwarza duże podciśnienie zasysając powietrze od strony filtra. jeśli filtr powietrza jest zabrudzony lub złej jakości i przepływ powietrza z tego powodu ograniczony to siłą rzeczy przez przewód odmy w większym procencie zasysane są opary i kropelki oleju z silnika ale idzie to, że tak napiszę "na bierząco" w konstrukcjach bez filtra/odstojnika oleju a w silnikach z filtrem odmy trafiają się takie niespodzianki jak u was czyli gluty olejowe co pewien czas.....
    kurcze, rozpisałem się a jeszcze daleko do końca wywodu. generalnie jest tak, że dzięki olejowi z odmy pojawiającym się w dolocie mechanicy (w swoim niedouczeniu) robią większość użytkowników w konia i zarabiają na wymianie turbin, które w 8 przypadkach na 10 są po prostu dobre (piszę to na podstawie własnych doświadczeń a nie teorii). wolę wziąć 500 zł za doprowadzenie turbiny do porządku (demontaż/montaż, sprawdzenie, czyszczenie zmiennej geometrii) i zobaczyć zadowolenie klienta niż wziąć 2000 za niepotrzebną wymianę turbiny. ja zyskuję zadowolonego klienta a klient "oszczędza" 1500 zł za nie zawsze dobrze zregenerowaną turbinę
    Ostatnio edytowane przez jendras ; 27-01-2013 o 00:08

  6. #16
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AlfaRomeo Brera 2.4 / Stelvio MY20
    Postów
    1,612

    Domyślnie

    Ok. A zdradzisz w takim razie, jak i kiedy czyścić odstojnik?
    Czy to jest prosty zabieg? Czy przy np. wymianie oleju zlecić mechanikowi, żeby "tam wyczyścił"? Ja się na tym kompletnie nie znam. Czyszczenie EGR robiłem sam, ale tylko dlatego, że był na forum opis z fotkami, i oceniam na średnio trudny do zrobienia (jeśli chodzi o trudność, to raczej nie jest to trudne, ale za to człowiek się zawsze usmaruje....).

  7. #17
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kusior007
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Szadek, Poland
    Auto
    AR 156 SW FL 1,9 jtd 16v m-jet.
    Postów
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał jendras Zobacz post
    w przypadku awarii odmy turbina nie puszcza oleju na uszczelnieniach więc kolego nie pisz takich rzeczy bo ręce opadają. w dieslu ale nie włoskim mam zaślepione wejście odmy do dolotu (było między filtrem a turbiną) a sama odma jest połączona z dolotem ale nie o tym mowa. na takiej modyfikacji przejechałem ok. 100 tys. km a przebieg tego auta to 370 tys. km i nic nie dzieje się z turbiną a jest fabryczna. fiat skopał widocznie prosty układ filtra/odstojnika oleju na odmie, który bez problemu działa np. w bmw albo np. użytkownicy nie doczytali instrukcji serwisowej, że np. trzeba wylać to co jest w filtrze odmy co 20 tys. km albo raz na rok (o instrukcji teoretyzuję)

    problem odmy w autach z turbiną dotyczy w mniejszym lub większym stopniu wszystkich producentów ale ci producenci, którzy zrobili filtr/odstojnik oleju na odmie sami wpadli w pułapkę narzekania i niezadowolenia użytkowników bo ten filtr trzeba po prostu raz na jakiś czas opróżniać lub wymieniać a większość użytkowników o tym nie wie lub zapomina.
    w teorii w silnikach JTD do turbiny powinny trafić opary oleju a olej z odstojnika filtra powinien spłynąć z powrotem do silnika (przynajmniej w tym filtrze odmy z alfy 156, który miałem okazję zobaczyć osobiście)

    a z samymi turbinami jest inny problem i nie do końca jest mechaniczny. większość mechaników idzie na skróty nie do końca rozumiejąc działanie układu dolotu powietrza do silnika z turbiną i wymieniają turbiny jak tylko zobaczą olej w dolocie. PODSTAWĄ sprawnego działania dolotu jest sprawny (czytaj czysty) i dobrej jakości filtr powietrza (małe opory przepływu powietrza) ponieważ turbina wytwarza duże podciśnienie zasysając powietrze od strony filtra. jeśli filtr powietrza jest zabrudzony lub złej jakości i przepływ powietrza z tego powodu ograniczony to siłą rzeczy przez przewód odmy w większym procencie zasysane są opary i kropelki oleju z silnika ale idzie to, że tak napiszę "na bierząco" w konstrukcjach bez filtra/odstojnika oleju a w silnikach z filtrem odmy trafiają się takie niespodzianki jak u was czyli gluty olejowe co pewien czas.....
    kurcze, rozpisałem się a jeszcze daleko do końca wywodu. generalnie jest tak, że dzięki olejowi z odmy pojawiającym się w dolocie mechanicy (w swoim niedouczeniu) robią większość użytkowników w konia i zarabiają na wymianie turbin, które w 8 przypadkach na 10 są po prostu dobre (piszę to na podstawie własnych doświadczeń a nie teorii). wolę wziąć 500 zł za doprowadzenie turbiny do porządku (demontaż/montaż, sprawdzenie, czyszczenie zmiennej geometrii) i zobaczyć zadowolenie klienta niż wziąć 2000 za niepotrzebną wymianę turbiny. ja zyskuję zadowolonego klienta a klient "oszczędza" 1500 zł za nie zawsze dobrze zregenerowaną turbinę
    Kolego napisz jasno i wyraźnie co zrobić, wielu nam to pomoże.

    Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2
    "What We Do In Life, Echoes In Eternity"

  8. #18
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    Bielsko-Biala
    Auto
    Alfa 147 1.9jtd 115
    Postów
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kusior007 Zobacz post
    Kolego napisz jasno i wyraźnie co zrobić, wielu nam to pomoże.

    Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2
    Rure z pokrywy klawiatury musisz wypiać z dolotu do sprerzarki zdjecie drugie,i zalozyc korek. Rure z pokrywy klawiatury odpowietrzenie przedluzyc i zostawic.dodatkowo nowy filtr powietrza.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obraz 826.jpg
Wyświetleń:	679
Rozmiar:	85.8 KB
ID:	84001Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obraz 823.jpg
Wyświetleń:	1230
Rozmiar:	63.0 KB
ID:	84002

  9. #19
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Cytat Napisał jendras Zobacz post
    w przypadku awarii odmy turbina nie puszcza oleju na uszczelnieniach więc kolego nie pisz takich rzeczy bo ręce opadają. ..... (o instrukcji teoretyzuję)

    ...
    Kolego teoretyzujesz nie tylko w tym temacie. Nikt tutaj nie pisze o oleju który w sposób "naturalny dostaje się odmą do dolotu tylko o przypadku kiedy odma ulegnie zapchaniu. Dowiedz się lepiej po co w silniku (szczególnie diesla) jest odma i co się dzieje jak straci drożność. A zamarznięcie odmy i wciągnięcie oleju przez uszczelnienia turbiny spotkało nie tylko mnie osobiście, ale też kilku innych użytkowników z tego forum. Alternatywą jest wyrzucenie oleju przez kominek bagnetu (bezpieczniejsze dla silnika) - tez się spotkałem z takimi przypadkami.
    Cytat Napisał Adam19845 Zobacz post
    Rure z pokrywy klawiatury musisz wypiać z dolotu do sprerzarki zdjecie drugie,i zalozyc korek. Rure z pokrywy klawiatury odpowietrzenie przedluzyc i zostawic.....
    ...
    A jak bedzie realizowane przewietrzanie skrzyni korbowej i przestrzeni pod pokrywą zaworów? - tak do atmosfery to sobie puszczasz?
    Ostatnio edytowane przez Maciek-156 ; 27-01-2013 o 11:03
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  10. #20
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    Bielsko-Biala
    Auto
    Alfa 147 1.9jtd 115
    Postów
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Kolego teoretyzujesz nie tylko w tym temacie. Nikt tutaj nie pisze o oleju który w sposób "naturalny dostaje się odmą do dolotu tylko o przypadku kiedy odma ulegnie zapchaniu. Dowiedz się lepiej po co w silniku (szczególnie diesla) jest odma i co się dzieje jak straci drożność. A zamarznięcie odmy i wciągnięcie oleju przez uszczelnienia turbiny spotkało nie tylko mnie osobiście, ale też kilku innych użytkowników z tego forum. Alternatywą jest wyrzucenie oleju przez kominek bagnetu (bezpieczniejsze dla silnika) - tez się spotkałem z takimi przypadkami.
    Kolega jendras
    w 100% opisał prawidłowe działanie odpowietrzenia jak i zamarzania i przedostawania sie oleju do intercoolera.

Podobne wątki

  1. [146] 1,9 td bierze olej, odma??
    Utworzone przez Goall w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 07-08-2013, 21:28
  2. [159] Jaki olej do 1,9 JTDm?
    Utworzone przez LukaszS84 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 28-12-2011, 19:17
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-04-2010, 10:14
  4. Olej w intercoolerze
    Utworzone przez matni w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 02-12-2009, 09:43
  5. 2.4 JTD 136KM - olej w intercoolerze (rura)
    Utworzone przez grzgar w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-04-2009, 20:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory