Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: [wszystkie modele] - remont 2.0 TS - informacje i porady

  1. #1
    elbarto
    Gość

    Domyślnie [wszystkie modele] - remont 2.0 TS - informacje i porady

    witam,

    tutaj prosba do moderatora - czy jest mozliwosc umiesczenia posta w w głównym forum - tak by trafili na niego potencjalni zainteresowani [147, 156...]

    mianowicie przeszukuje forum, pod kontem znalezienia informacji dot. remontów silnika TS, i znajduję informacje ale rozbite po tematach i często z przed kilku lat.

    może uda się tu ogarnąć trochę doświadczenia i ceny, bo sądzę że nie tylko ja mam podobne dylematy.
    tutaj też proszę - jeśli doświadczeni forumowicze pamiętają i mają linki do wątków ktore odpowiadają na moje pytanie, proszę o ich podanie - nie wszystko może znalazłrm po słowach kluczowych remont ts itp.



    sprawa dotyczy silnika 2.0 TS.
    słowem wstępu:
    auto ma przejechane 185 000 KM. - w tym z 80000 na LPG

    gdy je kupowaliśmy, sprzedający opowiadał, że nie bierze oleju, więcej niż powinna. że raz na 10000 robi dolewkę i sprawa jest załatwiona.
    jako że posiadał auto od lat, i wyglądał wiarygodnie, nie było podstaw do sądzenia inaczej.

    aktualnie auto bierze około 1 l oleju na 1000 km. oczywście mniej więcej, ale taką ilość obserwujemy. [możliwe że jest to 1 l na 800 km, raz że mierzenie po bagnecie jest niemiarodajne a dwa że zależy to pewnie od stylu jazdy]
    jezdziło na castrolu 5w40, ( niestety sądzę że ten olej znacznie się przyczynił do tego, że taka sytuacja występuje ) zmieniłem na motula 10w40, i może jest odrobinę lepiej, ale to chyba subiektywne patrzenie na sprawe.

    pytania do tych, którzy mieli podobne problemy:
    1: czy auto wam kopciło, i kiedy? na zimnym, po odpaleniu, czy po przegazowaniu? jak i kiedy to najlepiej obserwować?
    2: wycieków niewidać, ale może? jednak? czy te silniki gdzieś gubiły olej?
    3: badam temat kosztów, i napisałem do ludzi z arkuszowej, jako ze wiem, że znają te auta doskonale. proponują:
    robota głowicy: uszczelniacze, gniazda, weryfikacja,
    wymiana pierscieni i przy okazji panewek,
    wszystkie uszczelki, płyny, itp.
    wraz z robocizną,
    koszt około 3500 zł - 2-3 dni robocze, bez wyciągania jednostki napedowej z auta
    [Przy okazji - firma ma wielki plus że odpisują na maile i wiedzą oco chodzi, rozmawiają konkretnie - jestem z gliwic, i poinformowałem ich że mam do nich daleko a mimo to p korespondencje prowadzona profesjonalnie - jeśli tak samo pracują, to wielki szacunek i uznanie!]


    i tu pytania:
    co radzicie?
    - czy jak się bawić, to w kompleksową robotę [czy taki warsztat z renomą i wiedzą jak arkuszowa2a jest znacznie drozszy niż inne? ]
    - czy może zacząć od głowicy, zobaczyć jak to wygląda, a potem wrazie czego grzebać w pierscieniach?
    - a może jescze jakoś inaczej mogę zdiagnozować ten pojazd?

    są dwie opcje:
    1: jade do warszawy i zostawiam tam te 3500 zł [może coś znegocjuję, itp :-) ]
    2: szukam mechanika na śląsku, [może ktoś poleci?]
    i np zaczynam od góry silnika, a w razie potrzeby idę dalej?

    - czy konstrukcja TS jest na tyle odmienna, że mechanik pracujący w ASO innej marki, mający doświadczenie kilku letnie, mający chęci, itp,
    itd. poradzi sobie z tym?
    [Mam takiego znajomego, i mogę go namówić na taki manewr, pytanie czy warto, czy da radę, czy będzie napewno taniej - chodzi tu o to że np arkuszowa2a wie co jak i gdzie, a tutaj będzie robił to ktoś, kto akurat TS ma pierwszy raz w rękach :-) - zato znam osobę i wiem, że jest to mechanik jakich niewielu zostało na tym swiecie - może dlatego że młody :-) ]

    licze bardzo na waszą aktywność. auta pozbyć się za bezcen nie chcę, zresztą co mam kupić? golfa? nie widzę specjalnie alternatywy jaką mogę zaproponować siostrze, która tym autem jezdzi tym bardziej że selespeed może nie jest ideałem, ale sprawdza się fajnie, a że jezdzi przedewszystkim po miescie, więc nawet lagi przy zmianie biegów jakie ta skrzynia powoduje nie są problemem.



    liczę na wasze zainteresowanie i na to że uda się zrobić temat, w którym podobni do mnie alfaowners znajdą informację zcalone w jeden temat.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Z tego, co obserwuję to rzeczywiście na Arkuszowej znają się na alfach, dlatego tym bardziej jestem zdziwiony, że na telefon proponują wykonanie zmiany pierścieni przy takim przebiegu auta. No chyba, że uprzedzili, że w przypadku stwierdzenia (po pomiarach) owalizacji cylindrów trzeba będzie robić szlif i dawać części nadwymiarowe - no, ale wtedy na pewno zapłacisz dużo wiecej.
    TS nie różni się od innych silników 4 suwowych. Jego specyfika polega tylko na unikalnym sposobie ustawiania rozrządu (w związku z zastosowaniem tzw. wariatora, czyli zmieniacza faz rozrządu na wałku ssącym), do czego trzeba wiedzy i odpowiednich narzędzi - blokady, czujnik zegarowy, klucze specjalne. Ponadto specyfiką 2,0 TS jest dodatkowo napęd wałków wyrównoważających - tzw. balans. W każdym dużym mieście na pewno znajdziesz mechanika, który ma pojęcie, jak należy to robić. Unikaj tylko takich mechaników, którzy nigdy TS-a nie robili i uważają, że ustawią rozrząd, jak sobie zrobią własne znaki na kołach, bo wtedy zapłacisz podwójnie.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 05-08-2011 o 13:40

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar nietyx
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    .
    Postów
    693

    Domyślnie

    Cytat Napisał elbarto Zobacz post
    czy auto wam kopciło, i kiedy? na zimnym, po odpaleniu, czy po przegazowaniu? jak i kiedy to najlepiej obserwować?
    po przegazowaniu, a najlepiej jak ktoś stanie z tyłu i będzie patrzył

    Cytat Napisał elbarto Zobacz post
    wycieków niewidać, ale może? jednak? czy te silniki gdzieś gubiły olej?
    spalają go

    Cytat Napisał elbarto Zobacz post
    - czy może zacząć od głowicy, zobaczyć jak to wygląda, a potem wrazie czego grzebać w pierscieniach?
    ja bym zaczął od głowicy bo sprawdzenie tego jest łatwe i bez większego rozkręcania silnika


    Aktualnie mój TS jest w remoncie, przy próbie wymiany wariatora okazało się że 2 krzywki na wałku są starte, w dodatku spożywał olej znaczących ilościach. Koszta jakie teraz mam to :
    Głowica - 600 zl (udało mi się dorwać głowicę w bardzoooo dobrym stanie)
    Pierścienie 140 zł
    Wariator - chyba około 350
    Pasek - też średnio pamiętam ale gdzięś w okolicach 80 zł
    Uszczelki - aktualnie 140 zł, zostałą jeszcze jedna do zakupienia
    Olej - jeszcze się zastanawiam jaki
    Robocizna - wyniesie mnie w okolicach 500 zł

    W opcji są jeszcze wymiany, bo nowa pompa wody bęzie tak więc rozrząd który mnie czeka za 15 tys km będzie już teraz z nim spokój na długo

  4. #4
    elbarto
    Gość

    Domyślnie

    nietyx: wysylam wiadomosc na prv. licze an odpowiedź
    SG: dzięki wielkie. twoje zdanie jest tu dla mnie bardzo istotne.
    powiedz, czy znasz jakiś inny warsztat, ktory mozesz polecic do tych celow [nawet w twojej okolicy?]

    dzięki serdeczne za wsparcie.
    Bartek

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Jak chodzi o Wrocław to spotkałem się z wieloma pozytywymi opiniami Irbisu z ul. Paprotnej, chociaż widziałem też negatywne opinie.

  6. #6
    elbarto
    Gość

    Domyślnie

    witaj,
    jeśli mogę jescze twoją wiedzę przejąć: czy 1.6 TS konstrykcyjnie i rozwiązaniowo jest podobny do 2.0? kolega z gliwic wypowiadający się w tym temacie, ma mechanika który pracuje nad jego 1.6, więc pewnie będzie wiedział co i jak przy 2.0, jeśli bysmy mu oddali nasze auto.
    jeśli byś mógł, napisz o swoich doświadczeniach.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Konstrukcyjnie silniki są prawie takie same, ale 2,0 ma dodatkowo wałki wyrównoważające, o których wcześniej pisałem, no i związany z tym napęd dodatkowym paskiem z napinaczem przy rozrządzie.
    Oczywiście blokady na wałki rozrządu są też inne niż w 1,6.
    No i dolot w 2,0 ma zmienne długości. realizowane za pomocą tzw. zaworu dwukomorowego sterowanego przez ECU - to taka gruszka widoczna na kolektorze ssącym.
    Natomiast zasada ustawiania rozrządu jest dla wszystkich TS-ów identyczna.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 09-08-2011 o 09:07

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo 156 Jtd wszystkie informacje potrzebne do zakupu!
    Utworzone przez Bartoss2000 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 24-04-2013, 16:15
  2. Czy wszystkie modele 156 przed FL mają ten sam przód??
    Utworzone przez meter30 w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 28-10-2010, 11:01
  3. Wszystkie modele alfa romeo.
    Utworzone przez artii_!3 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-11-2006, 19:03

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory