Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: 147 2.0 TS - nie pracuje pierwszy gar, wszystkie przyczyny wyeliminowane

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Lee-Shu
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS
    Postów
    9

    Domyślnie 147 2.0 TS - nie pracuje pierwszy gar, wszystkie przyczyny wyeliminowane

    Oczywiście z tym "wszystkie przyczyny wyeliminowane" to przesada, bo wciąż gar nie gra, ale chciałem położyć nacisk na fakt, że nikt już nie ma pomysłu. Ale od początku (wybaczcie, bo będzie długa opowieść)...

    Dokładnie rok temu zmieniłem rozrząd u jednego ze znanych lokalnych mechaników. Wszystko działało jak należy, silnik chodził jak bajka, lecz w pewnym momencie odezwał się wariat, którego przy okazji rozrządu nie ruszaliśmy. Ponieważ przez te kilka miesięcy autem jeździła w zasadzie tylko żona do pracy robiąc dziennie 4 kilometry, a przebieg od wymiany rozrządu wynosił kilkaset km postanowiliśmy wymienić wariata bez ruszania rozrządu. Temat poszedł do tego samego mechanika...

    Robota wykonana szybko, ale gdy już odpaliłem auto usłyszałem dziwny warkot z silnika. Coś jakby ktoś pod maskę wstawił mi miniaturę starego Kamaza. Warkot ewidentnie pochodził z jakiegoś pojedynczego elementu, bo zdecydowanie zagłuszany był przez pracę silnika, aczkolwiek było to słyszalne. Ten dziwny hałas był wprost proporcjonalny do obrotów silnika, czyli im ja bardziej w gaz, tym warkot nabierał prędkości. Krótka rozmowa z mechanikiem i miałem wyjaśnienie, że "silnik zimny" itp. ale ogólnie to "tak ma być". Nie mam wiedzy esktra-mechanicznej więc kiwnąłem głową i się oddaliłem. Hałas faktycznie mijał po rozgrzaniu silnika, co nie zmienia faktu, ze wcześniej nie występował w ogóle.

    Tymczasem tydzień później zapalił się błąd kontroli silnika (Engine Control System Failure). Chwilę później zgasł by po kilku dniach znów pojawić się na dłużej, a następnie znów zniknąć. I tak przez kilka tygodni bez żadnego wpływu na pracę silnika. Zapalało się raz na zimnym, raz na rozgrzanym - żadnej prawidłowości. Gdy jednak na wolnych obrotach auto zaczęło "pyrkać", a silnik podskakiwać stwierdziłem, że oto nie chodzi jeden cylinder. Nie myliłem się.

    Poprzedni mechanik miał urlop więc zajechałem do innego od razu z zamiarem wymiany wydechu, który po zimie się upominał o swoje. Wydech środkowy i końcowy wymieniony, komplet świec to samo (wciąż siedział oryginalny zestaw przy 169 000km przebiegu) i przy okazji cewki, które były popękane. Efekt - wszystko było ok przez dwa dni...

    Wróciłem do tego samego zakładu. Posprawdzali co trzeba i padła koncepcja by zdjąć głowicę. Po zdjęciu okazało się, że pierwszy cylinder był zawalony nagarem, a zawory spalone. Wszystko oczyszczono, a głowicę poddano planowaniu. Sprawa wydawała się być oczywista. Silnik złożono do kupy, wymieniono przy okazji rozrząd, bo był w fatalnym stanie, co mnie trochę zdziwiło po roku czasu od wymiany i niewielkim przebiegu. No i aktualnie jest tak, że iskra jest, paliwo do gara idzie, wszystkie kable sprawdzone, ciśnienie w cylindrach jest równe, wszystkie wałki są ok, korbowód ok, auto zapala bez problemu, sterownik silnika ok, komputer nie pokazuje błędów, na konsultacje podjeżdżało kilku zaprzyjaźnionych mechaników ze swoimi teoriami i każdy bez wyjątku rozkładał ręce, w akcie desperacji ściągnięto nawet kolektor ssący, a gar jak nie grał tak nie gra. Kompletnie nikt nie ma pomysłu, co może być przyczyną. Dziś usłyszałem, że nie policzą mi za robotę, bo już im głupio, ale miny mają nietęgie. Ja zresztą też, a pomysłów brak. Auto siedzi w zakładzie kilka ładnych tygodni...

    Może ktoś z szanownych forumowiczów podpowie co jeszcze po takiej historii można sprawdzić?
    Ostatnio edytowane przez Lee-Shu ; 19-07-2017 o 17:40
    "Wynajdywanie sobie coraz większej liczby obowiązków zwykliśmy nazywać rozwojem" - JA

  2. #2
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar andmurbud
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    świetochlowice
    Auto
    156 2.0 TS
    Postów
    264

    Domyślnie

    Jak stwierdzono ze nie pali na 1 gar ?

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Lee-Shu
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS
    Postów
    9

    Domyślnie

    No i zagiąłeś mnie, bo nie pytałem
    "Wynajdywanie sobie coraz większej liczby obowiązków zwykliśmy nazywać rozwojem" - JA

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Twój mechanik zepsuł Ci silnik , nie wiem jak można wymienić wariata bez ruszania rozrządu.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaboleq Zobacz post
    Twój mechanik zepsuł Ci silnik , nie wiem jak można wymienić wariata bez ruszania rozrządu.
    Myślę, że autorowi tematu chodziło o to, że pozostawiono dotychczasowy rozrząd.
    Natomiast z opisu wynika, że wszystko było OK, do czasu wymiany wariatora. Po wymianie wariatora zaczęły się problemy, które wystąpiły zaraz po naprawie. Można z tego wyciągnąć wniosek, że wymiana wariatora została przeprowadzona nieprawidłowo. Silniki TS wymagają specjalistycznej wiedzy i narzędzi do wykonywania takich prac. W szczególności potrzebne to jest przy wymianie wariatora. Jeśli wariatora się nie rusza, to jeszcze w większości przypadków mechanikom "od wszystkiego" udaje się ustawić w miarę prawidłowo rozrząd. W wielu przypadkach mechanicy ci robią sobie znaki markerem, a czasami korzystają nawet z blokad. Gorzej jest, kiedy ruszą wariator, bo wtedy te wszystkie ich znaki, a nawet blokady to za mało, bo TS-a trzeba ustawiać na pływających kołach i dokładnym wyzerowaniu tłoka 1-go cylindra w GMP przy użyciu czujnika zegarowego.
    Teraz prosta sprawa: idź do tego swojego mechanika i zapytaj, jak ustawiał rozrząd po wymianie wariata i czy używał blokad i czujnika zegarowego oraz czy ustawiał rozrząd na pływających kołach. Jeśli facet będzie robił wielkie oczy lub mówił, że to nie jest potrzebne to masz przyczynę swoich problemów. Dodatkowo widzę, że masz silnik 2,0 TS, który posiada wałki wyrównoważające, które też trzeba umieć ustawić. Jeśli Twoi mechanicy źle je ustawili to silnikiem będzie trzęsło. Ja wymieniałem wiele rozrządów i w wielu przypadkach zarówno rozrządy, jak balans były nieprawidłowo ustawione, bo naprawy wykonywali mechanicy ze zwykłych warsztatów, nieprzeszkoleni do silników TS.

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar andmurbud
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    świetochlowice
    Auto
    156 2.0 TS
    Postów
    264

    Domyślnie

    Podjedz do innego warsztatu na jakas diagnoze. Potem bedziesz wiedzial co robic bo narazie to gdybanie, ani nie wiadomo czy rozrzad poprawnie ustawiony

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Lee-Shu
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS
    Postów
    9

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za podpowiedzi. Tymczasem oczy sam zrobiłem po przeczytaniu opisu wymiany wariata. I oczywiście w temacie rozrządu chodziło o to, że go nie wymienialiśmy na nowy.
    "Wynajdywanie sobie coraz większej liczby obowiązków zwykliśmy nazywać rozwojem" - JA

  8. #8
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar andmurbud
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    świetochlowice
    Auto
    156 2.0 TS
    Postów
    264

    Domyślnie

    A znasz juz przyczyne ?

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar wb93
    Dołączył
    07 2017
    Auto
    AR 147
    Postów
    7

    Domyślnie

    Wymiana wariatora, rozrządu to nic takiego dla ogarniętego mechanika, nie jest to jakiś mega skomplikowany proces. Silnik jak silnik każdy działa na tej samej zasadzie myślę, że wystarczy zmienić mechanika tracisz tylko czas na szukanie odpowiedzi na forum, której i tak nikt na odległość Ci nie udzieli.

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Wieruszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 JTS LPG 2002r po LF
    Postów
    1,982

    Domyślnie

    Może wtryskiwacz leje zamiast rozpylać paliwo.
    Jeśli to nie jest tak skomplikowane jak w JTS-sie to zamień miejscami.
    Moja Bella

Podobne wątki

  1. Przyczyny cieknącego paliwa...
    Utworzone przez Ruda__ w dziale 147
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 14-12-2013, 15:36
  2. 1.9 JTD Nie pali, nikt nie zna przyczyny
    Utworzone przez kiniek93 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-03-2013, 13:32
  3. Przyczyny wysokiego spalania ?
    Utworzone przez patryk_dziedzic w dziale 147
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 28-11-2012, 23:44
  4. Przyczyny błędu P0204
    Utworzone przez kamko25 w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-09-2012, 09:56
  5. Zapaliła się moja Alfa - przyczyny
    Utworzone przez kapselek w dziale 166
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 23-07-2012, 19:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory