Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Wyświetlacz biegów po zmianie na manual - można go jeszcze użyć?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Screwdriver
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Pomorskie
    Auto
    AR 166 2.0 TS + LPG 2000r freccia d'argento
    Postów
    49

    Domyślnie Wyświetlacz biegów po zmianie na manual - można go jeszcze użyć?

    Witam serdecznie Alfaholików :-)
    Mam takie pytanko, posiadam Alfinkę ze zdemontowanym Selespeedem i przerobioną na manuala, podczas jazdy trochę straszy ten pusty kwadracik na wyświetlaczu komputera, dałoby się przywrócić go jakoś do życia? Gdzie znajduje się to całe ustrojstwo do rozpoznawania, który bieg jest wybrany? Na marginesie wspomnę że mi również odcina paliwo przy 4,5 tys obrotów a więc czeka mnie przeprogramowanie komputera ;-) . Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim Alfowych Wesołych Świąt :-)

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR 147 Selespeed
    Postów
    64

    Domyślnie

    Właśnie to całe ustrojstwo zdemontowałeś. To centralka SS na podstawie odczytów z czujników na aktywatorze ustala jaki aktualnie bieg jest wybrany i wysyła bodaj po CAN do zestawu wskaźników numer biegu.
    Puszczając wodze fantazji powinno dać się sklecić urządzonko, które wpięte w CAN na podstawie prędkości i obrotów silnika wyliczy bieg i wyśle odpowiednie ramki, skoro nie ma cetralki SS to nic ich nie nadpisze.

    BTW, jak mogłeś?

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Screwdriver
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Pomorskie
    Auto
    AR 166 2.0 TS + LPG 2000r freccia d'argento
    Postów
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał gallus37 Zobacz post

    BTW, jak mogłeś?
    Hehe, no taką już kupiłem przerobioną :-). Ja bym chyba naprawiał Selespeeda ;-) . Czyli jest to raczej licznik biegów przód - tył zamieniony na język cyfowy i podany po szynie cyfrowej do kompa? Myślałem, ze dane podawane są na zasadzie impuls z czujnika - bieg w górę i impuls z czujnika - bieg w dół i to wszystko biegło sobie dwoma kabelkami do kompa :-). Ale widzę że byłoby to spore wyzwanie ożywić ten kwadracik :-)

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Tommy_BANG
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    159 1.9JTS
    Postów
    97

    Domyślnie

    To byłby fajny gadżet gdyby pokazywało aktualny bieg i np. bazując na obrotach sugerowało bieg wyższy, niższy itd. Dla ogarniętego elektryka myślę że to nie kłopot.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Screwdriver
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Pomorskie
    Auto
    AR 166 2.0 TS + LPG 2000r freccia d'argento
    Postów
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kimi Zobacz post
    To byłby fajny gadżet gdyby pokazywało aktualny bieg i np. bazując na obrotach sugerowało bieg wyższy, niższy itd. Dla ogarniętego elektryka myślę że to nie kłopot.
    Mi by wystarczyło żeby chociaż biegi pokazywał :-) Nie wiem nawet czy wymontowano wszystkie klamoty z Selespeeda czy może chociaż elektronika została, ale wątpię.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR 147 Selespeed
    Postów
    64

    Domyślnie

    Nawet nie licznik- na podstawie czujników na wybieramy skrzyni jest "wyliczane" jaki aktualnie bieg jest zapięty. Jak miałem uszkodzony jeden z czujników to potrafiło się tak zrobić, że jadąc na 5. Biegu wskaźnik zaczynał migac, pokazywał 3 potem znów 5. A bieg ciągle był 5 i auto jechało równo. Tak samo jadąc na 4 potrafił pokazać R. Przyczyna prozaiczna: Zaśniedziałe styki czujnika położenia siłownika wyboru biegu

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Screwdriver
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Pomorskie
    Auto
    AR 166 2.0 TS + LPG 2000r freccia d'argento
    Postów
    49

    Domyślnie

    Hmmm, pozostaje tylko kwestia tego, czy sygnał do kompa biegnie po szynie cyfrowej czy na zasadzie włącz-wyłącz, stan niski-wysoki.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR 147 Selespeed
    Postów
    64

    Domyślnie

    http://selespeed.org/category/basic-selespeed-concepts/ - polecam fajny opis Selespeed

    Cytat Napisał Kimi Zobacz post
    To byłby fajny gadżet gdyby pokazywało aktualny bieg i np. bazując na obrotach sugerowało bieg wyższy, niższy itd. Dla ogarniętego elektryka myślę że to nie kłopot.
    Pokazać bieg można- wg info z ww. strony centralka SS steruje wyświetlaczem biegu poprzez CAN, jako że jej niema można nadawać odpowiednią ramkę bez obawy o kolizję. Może być również potrzebna jakaś inicjalizacja, żeby panel wskaźników myślał że centralka SS działa. No chyba że centralka Selespeed została to możnaby czujniki emulować- to są potencjometry.
    Podpowiadać zmianę biegu będzie ciężko- panel wskaźników nie przewiduje na to ikonek.

    Cytat Napisał Screwdriver Zobacz post
    Hmmm, pozostaje tylko kwestia tego, czy sygnał do kompa biegnie po szynie cyfrowej czy na zasadzie włącz-wyłącz, stan niski-wysoki.
    Stan wysoki/niski to dwa stany, biegów 5+R+N=7
    Poprzedni post był dość lakoniczny bo z telefonu więc wyjaśnię:
    Do centralki Selespeed podłączone są 3 czujniki, potencjometry. Dwa z nich ustalają pozycję wybieraka skrzyni biegów, trzeci pozycję wysprzęglika. Działanie tych czujników można sobie wyobrazić jako ustalanie pozycji dźwigni zmiany biegu: Jeden czujnik zamienia wychylenie w kierunku prawo-lewo na napięcie, drugi działa w kierunku przód-tył. Centralka mierzy owo napięcie, zamieniając je na położenie wybieraka(czyli naszej dźwigni). Dzięki temu centralka SS jest w stanie wyznaczyć jaki bieg mamy "wrzucony". Ta informacja trafia już poprzez magistralę CAN na wyświetlacz. Na przykład gdy wyświetlacz biegu miga znaczy to że zbadana pozycja nie odpowiada żadnemu biegowi i mamy (spory) kłopot
    Oczywiście ten cały pomiar nie służy tylko wyświetleniu biegu- jest to informacja zwrotna dla sterownika działąjącego w systemie closed-loop

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar Screwdriver
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Pomorskie
    Auto
    AR 166 2.0 TS + LPG 2000r freccia d'argento
    Postów
    49

    Domyślnie

    Aaaa, rozumiem, czyli prościej zaopatrzyć się w centralkę i sprawa jest jasna. Może nawet przestałoby odcinać paliwo powyżej 4,5 tys

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR 147 Selespeed
    Postów
    64

    Domyślnie

    Centralka jak coś jej nie podpasuje zablokuje rozrusznik. Prawdopodobnie sterownik silnika został wymieniony przy usuwaniu Sele. Ta blokada na 4,5kRPM to chyba skąd inąd, ale centralki silnika nie znam kompletnie.

Podobne wątki

  1. [159] Scieranie opon od wewnątrz Czy można jeszcze to jakoś naprawić ?
    Utworzone przez Siwy92 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 16-08-2021, 22:18
  2. Próbowałem zarżnąć Alfę i nic! Co jeszcze można zrobić?
    Utworzone przez Tuti w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-12-2014, 19:05
  3. co jeszcze można zrobić?
    Utworzone przez arek w dziale 156
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 20-01-2012, 19:46
  4. [Brera] Gdzie można jeszcze kupić nową Brere ? ? ?
    Utworzone przez Stanleyyy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 10-02-2011, 18:56
  5. Co jeszcze warto wymienić przy zmianie sprzęgła itp.
    Utworzone przez Kamilhex w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-06-2009, 17:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory