Strona 1 z 8 12345678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 73

Temat: termostat

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie termostat

    Witam.
    Na temat temperatury cieczy chłodzącej w Alfie 156 to chyba już nie jeden bestseler można by sklecić. Tyle postów, że można się pogubić...
    W moim przypadku (1.8 T.S. '02) temperatura waha się pom. 50, a 70 stopni C (w zasadzie to tak tuż pod 70), czasem np. w korku wskoczy pod 90 i zaraz zacznie spadać do wspomnianego stanu - jakiegoś 68 stopni i tak się utrzymuje np. na trasie. Wskazania termometru są raczej OK, ponieważ przeprowadziłem test - zbiorniczka z płynem chłodzącym włożyłem termometr, którego odczyt miałem w kabinie i z rozbieżnością może 2 stopni wskazywały jednakową temperaturę.
    Jedynym sposobem na sprawdzenie czy wszystko gra jest podpięcie pod egzaminer, ale kosztuje ono więcej niż sam termostat (?).
    Dlatego skłaniałbym się do tego by go wymienić.
    Stąd moje pytanie - czy po opisaniu powyższej sytuacji uważacie, że kwalifikuje się do wymiany?
    Jeśli tak, to czy zaufać produktowi z tego linku: http://www.allegro.pl/item257124115_...6_1_8_2_0.html
    Będę wdzięczny za wskazówki.
    No to tymczasem...

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Oryginał jest niewiele droższy (niecałe 200zł). Awarię termostatu w TSie łatwo zaobserwować - Silnik powinien się nagrzać pod 90C (termostat zamknięty, pracuje tylko mały obieg) , następnie temperatura powinna gwałtownie spaść tak do prawie 50C (termostat otwarty i obieg jest przez chłodnicę) i na końcu ustabilizować się poniżej 90C (wyrównanie temperatur silnika i chłodnicy)
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  3. #3
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Jesteś w lepszej sytuacji niż ja bo u mnie wskazówk unosi się minimalnie ponad 50 w trasie.Po mieście jest lepiej bo stoję co kika minut na światłach lub w korkach.Wtedy wskaznik potrafi złapać te 90.U mnie dodatkowo chłodzi płyn instalacja gazowa.Też mam z tego powodu dylemat. Tak ma być czy termostat jest wadliwy.Narazie zobaczę co będzie jak przysłonię chłodnicę, może wtedy temp. będzie w normie. Napisz jak wymienisz termostat czy coś Ci to dało.

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar Siekier
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 156 1,8TS
    Postów
    522

    Domyślnie

    U mnie jest na wskazniku lekko ponad 70 ale w praktyce zmierzylem wtedy ok 80-83.
    Przy 90 wlacza sie wiatrak, przewodu gorace wiec domniemam ze jest ok.
    faktycznie powiesc by mozna napisac o tym.

    Cytat Napisał alces1
    Wskazania termometru są raczej OK, ponieważ przeprowadziłem test - zbiorniczka z płynem chłodzącym włożyłem termometr, którego odczyt miałem w kabinie i z rozbieżnością może 2 stopni wskazywały jednakową temperaturę.
    A przy jakiej temperaturze robiles test? Bo ja zauwazylem u siebie ze przy 70 na wskazniku jest 80 na termometrze ale im blizej 90 tym wskazania sie wyrownuja i tak w momencie wlaczenia wentyla mialem i tu i tu to samo 90 C...

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie SPROSTOWANIE

    Sprostowanie.
    Właśnie zrobiłem 140km, tyle co z samochodu wysiadłem Temp. waha się w granicach 58 stopni C. Więc chyba to nie tak ma być??
    Test przeprowadzałem w różnym zakresie temperatur, od 50 do niemalże 90 i zarówno termometr elektroniczny z sondą w zbiorniczku, jak i wskazówka tego oryginalnego zeznawały przybliżone wartości...
    Myślę, że zrobię tak: przeprowadzę test raz jeszcze (w najbliższych dniach) tylko bardzo skrupulatnie i po tym podejmę decyzje o zakupie termostatu.
    Mam jednak pytanko - jak go wymienić??

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar Szef
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140 KM 2002r
    Postów
    1,208

    Domyślnie

    alces1,
    Ja mam u siebie termostat Vernet-a
    Puki co od pol roku wszystko z nim ok wiec bierz smialo Zostanie ci jeszcze na nowy plyn chlodniczy
    Na jakims forum czytalem ze Vernety tez byly wkladane na pierwszy montaż tylko nie wiem w jakim modelu i na ile to prawda :?
    Co do aukcji to w InterCarsie tez maja je po 120 zl a po znizkach chyba 90 zl Przynajmniej ja za tyle kupilem
    Jezeli temp plynu chlodzacego na oby dwoch wzkaznikach byla podobna i nizsza od 88 stopni to sprawa jest jasna
    Termostat do wymiany

    Siekier,

    Od dawna na roznych forach czytam o problemie blednego pomiaru/ wzkazania temp przez wskaznik w kabinie Sam przed wymiana termostatu przeczytalem chyba wszystkie watki na ten temat i na moim przykladzie moge powiedziec ze jest to bzdura
    Chociaz wielu forumowiczow mnie o tym przekonywalo i mowilo ze tak ma byc ( czyli ok 70 C na wskazniku daje w rzeczywistosci 90 ) to postanowilem zaryzykowac i wymienic termostat Od tego czasu mam stale 90 C i wskazowka rzadko kiedy spada ponizej Wiec albo ja mam wyjatkowy wskaznik/czujnik temp albo to tylko jakas plotka powtarzana co jakis czas Byc moze jest tu tez jakas roznica w wersjach po 2000 roku produkcji
    Poza tym kazdemu kto wymienil termostat nagle temp zaczela stabilizowac sie w granicach 90 C
    Alfa Romeo 156 1.8 16v T.S. V6 pipe DISTINCTIVE ECU ME 7.3.1 EOBD
    www.alfaromeo.mazury.pl

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Mówisz: Vernet?
    OK, zakodowałem. Z pewnością u mnie temp. nie stabilizuje się w granicach 88 stopni C. Rozumiem, że taka właśnie powinna być (z tego co napisałeś).
    Dlatego sprawa wygląda na jasną, przynajmniej w moim przypadku.
    Prosiłbym Cię tylko byś podpowiedział mi, jak go wymienić, domyślam się, że poradziłeś sobie z tym sam
    Co do płynu chłodzącego - trzeba nowy, czy uda się to zrobić tak by wlać ten sam, bo póki co jego właściwością są całkiem dobre nawet w obliczu zimy.
    jeszcze raz dzięki za info.

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Szef
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140 KM 2002r
    Postów
    1,208

    Domyślnie

    http://www.fanta-team.org/porady.php?tid=10

    Plyn do wymiany bo i tak prawie caly wyplynie
    Alfa Romeo 156 1.8 16v T.S. V6 pipe DISTINCTIVE ECU ME 7.3.1 EOBD
    www.alfaromeo.mazury.pl

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    - do opisu to bym jeszcze dodał odpowietrzanie układu chłodzącego, dośc ważny krok przy pracach przy wymianie termostatu.

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar Siekier
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 156 1,8TS
    Postów
    522

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szef
    Siekier,

    Od dawna na roznych forach czytam o problemie blednego pomiaru/ wzkazania temp przez wskaznik w kabinie Sam przed wymiana termostatu przeczytalem chyba wszystkie watki na ten temat i na moim przykladzie moge powiedziec ze jest to bzdura
    Chociaz wielu forumowiczow mnie o tym przekonywalo i mowilo ze tak ma byc ( czyli ok 70 C na wskazniku daje w rzeczywistosci 90 ) to postanowilem zaryzykowac i wymienic termostat Od tego czasu mam stale 90 C i wskazowka rzadko kiedy spada ponizej Wiec albo ja mam wyjatkowy wskaznik/czujnik temp albo to tylko jakas plotka powtarzana co jakis czas Byc moze jest tu tez jakas roznica w wersjach po 2000 roku produkcji
    Poza tym kazdemu kto wymienil termostat nagle temp zaczela stabilizowac sie w granicach 90 C

    Tzn byc moze masz racje - czesc z opinii na pewno nie trzyma sie przyslowiowej "kupy" malo tego - ja do konca nie jestem pewien czy to co u mnie sie dzieje jest ok.
    Tak jak napisalem wczesniej - owszem wskazowke mam milimetr powyzej 70 st ale w rzeczywistosci nie mam 90 tylko cos w granicach 80-83.
    Czyli standardowa temp. (bez stania w korkach) u mnie jest w granicach 80 stopni. Pytanie czy to nie za malo. Z tego co wiem termostat przelacza sie w okolicach 85 - czyli normalna jazda powinna byc pomiedzy 80 a 85 - tak?

Podobne wątki

  1. termostat 1.6 ts
    Utworzone przez daniel1986 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-05-2014, 11:50
  2. Termostat
    Utworzone przez czanket w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-11-2012, 10:57
  3. [156] Termostat
    Utworzone przez mar_1981 w dziale 156
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 02-03-2011, 18:42
  4. Termostat EPC
    Utworzone przez cysio w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-11-2009, 08:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory