Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Wymiana przegubu wewnętrznego

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jaroslaw200
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Malbork
    Auto
    alfa 156 sportwagon1.9 jtd 2000r
    Postów
    95

    Domyślnie Wymiana przegubu wewnętrznego

    Witam.Mam do wymiany przegub wewnętrzny z prawej strony czy da radę go wymienić bez odkręcania nakrętki od piasty.Odkręciłbym te sześć śrub i chyba dało by się go wyjąć na samochodzie,czy ktoś tak robił?Proszę o radę bo nie chce dawać do mechanika ,parę dni temu gumy na stabilizatorze wymieniali dwa dni,licznik skasowany mieszek od ręcznego ściągnięty nie wiem po co.Jakieś eksperymenty robili,dlatego chcę to zrobić sam,kanał mam.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    ŁÓDŹ
    Auto
    159 1.9 Jtdm 16V
    Postów
    389

    Domyślnie

    nakrętki od przegubu zew. nie trzeba odkręcać ale będziesz musiał odsunąć półoś na zewnątrz i raczej będzie trzeba odkręcić sworznie od wahaczy bo odchylić kolumnę amortyzatora na zewnątrz

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar jary17
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Lidzbark Welski, Poland
    Auto
    164 3.0 12V była przesiadka na 166 3.0 V6 24V+156 1.6TS BMW E36 1.8is
    Postów
    504

    Domyślnie

    Sworznie na bank do odkręcenia.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jaroslaw200
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Malbork
    Auto
    alfa 156 sportwagon1.9 jtd 2000r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Jak sworzeń trzeba wybić to i nakrętkę odkręcę i wyjmę półoś.Myślałem że dam radę to zrobić bez ściągania koła.Dzięki koledzy za radę.Pozdrowionka.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Auto
    Była: Alfa Romeo 156 2.4JTD 100kW sedan 99' Obecna: Alfa Romeo 166 2.0 TB 151kW 99'
    Postów
    63

    Domyślnie

    I pamiętaj że jak wyciągasz przegub wewnetrzny to trzeba olej ze skrzyni spuścić bo inaczej trzeba bedzie sprzątać
    Ostatnio edytowane przez KamilJTD ; 10-02-2014 o 21:37

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jaroslaw200
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Malbork
    Auto
    alfa 156 sportwagon1.9 jtd 2000r
    Postów
    95

    Domyślnie

    to jest prawa strona,przegub wewnętrzny jest przy podporze,półośki za podporą nie ruszam,więc nie ma obawy o wyciek oleju.Ale dzięki.

  7. #7
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Nie słuchaj tych farmazonów o spuszczaniu oleju ze skrzyni. Jak ktoś tego nie robił to raczej nie wie jak to wygląda.
    Najpierw auto na podnośnik, oczywiście zabezpiecz go sobie przed opadnięciem. Następnie zadejmujemy koło uprzednio popuszcząjąc śruby. Następnie odkręcamy nakrętke sworznia górnego wahacza ( klucz 17, trzeba go zakontrować imbusem 6 luz 5 nie pamiętam dokładkie), tak samo z końcówką kierowniczą przykręconą do zwrotnicy na klucz 17 + konta imbus 5 lub 6. Odkręcasz, wybijasz delikatnie sworznie co by ich nie uszkodzić. Następnie odpinasz wszelakie połączenia elektryczne mocowane do zwrotnicy tj. kabel abs, przewód z czujnika klocków (jeżeli jest) + przewód hamulcowy co by ich przypadkiem nie uszkodzić.
    Odkręcasz 6 śrub trzymających przegub wewnętrzny z klielichem półosi wchodzącej do mechanizmu różnicowego.
    Ja pomagałem sobie wbijając 1 bieg i tak co 3 śruby luz, przekręcam koło i znów bieg 1 bo by przegub się nie kręcił. Potrzebny klucz imbusowy nr. 5 lub 6 (nie jestem pewien).
    Jak już pozbawisz przegub śrub mocujących do kielicha to będziesz musiał zdjąć zabezpieczenia w postaci SEGERA i do tego przydają się kleszcze odgięte. Zdejmujesz segera i będziesz może musiał troche małym młotkiem uderzyć w przegub co by popuscił na wieloklinie.
    Zdejmujesz przegub, starą osłone i jesteś przy tym ubabrany po pachy od starego smaru
    Przed montażem nowego przegubu całą półoś dokładnie czyścisz ze starego smaru.
    Montaż przegubu w odwrotnej kolejności tj. osłona + smar + przegub + seger zabezpieczający + przykręcenie śrubami do kielicha.
    Ja to robiłem odkręcając nakrętke piasty na klucz 32. W tedy masz łatwiej bo cała półoś z zewnętrznym przegubem wychodzi i robi się więcej miejsca dla demontażu przegubu wewnętrznego, a tak ciasnota.

    Teoretycznie może dało by się wyjąć owy przegub bez rozpinania górnego wahacza i końcówki drążka kierowniczego. Lecz ja zawsze odkręcałem tą nakrętke piasty przez co miałem więcej miejsca i pola manewru.

    Jak się nie myle to przegub wewnętrzny prawy to homokinetyczny a lewy krzyżak (przynajmniej ja tak miałem w 1.9jtd 116km).

    Robota nie jest specjalnie skomplikowana.

    pozdro,
    Arek.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jaroslaw200
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Malbork
    Auto
    alfa 156 sportwagon1.9 jtd 2000r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Dzięki,właśnie tak miałem zrobić,do końcówek mam ściągać,imbusy to 6 a klucz przy piaście to u mnie 36,przeguby to ponoć różne stosowali ale ja mam homokinetyczny,musiałem gumę rozerwać żeby zobaczyć jaki mam,w sklepach niestety mają komplety przeguby z półosią cena to ponad 1000 zeta

  9. #9
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Najlepsze jest to, że u mnie prawy wewnętrzny przegub pasował od jakiegoś VW oczywiscie homokinetyczny, dobrany w AS24 (jest na forum). Troche mnie zaskoczyłeś z tym kluczem 36 do piasty. Hmmm, zawsze w każdej alfie miałem 32....

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar Aster156
    Dołączył
    08 2011
    Auto
    Ford Ka MKII, Citroen C3 II
    Postów
    838

    Domyślnie

    Cytat Napisał majster Zobacz post
    Troche mnie zaskoczyłeś z tym kluczem 36 do piasty. Hmmm, zawsze w każdej alfie miałem 32....
    W 156 2.0 TS też mam na klucz 36

    Jest 156 2,0 TS, miała być GTV V6 2,0 TB, a jest ... kolejna 156 V6

Podobne wątki

  1. Wymiana osłony przegubu wewnętrznego
    Utworzone przez SG0240 w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 13-03-2017, 12:53
  2. Wymiana kielicha przegubu wewnętrznego.
    Utworzone przez FrankyFurbo w dziale 156
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 30-12-2014, 21:21
  3. [146] Wymiana uszczelniacza przegubu wewnętrznego
    Utworzone przez dymek1000 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-10-2012, 14:51
  4. Wymiana przegubu wewnętrznego V6
    Utworzone przez Hamster w dziale 166
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 28-02-2011, 22:17
  5. Wymiana przegubu wewnętrznego w JTD
    Utworzone przez cin1 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-04-2010, 19:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory