Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: [156] 2.0 ts "zrób to sam" osłona alu pod silnik

  1. #1
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie [156] 2.0 ts "zrób to sam" osłona alu pod silnik

    Witam
    Ponieważ obiecałem w innym temacie - a oddzielny temat być może będzie łatwiej przenieść - to opiszę wszystko tu.

    Jakie są osłony plastikowe - wszyscy wiedzą, a zaintrygowany podobnymi tematami na tym forum postanowiłem zamontować osłonę alu do alfy 156 2.0 TS.
    Wszystkie inne osłony miały jakieś zalety i wady, ale żadna wg mnie nie miała wszystkich potrzebnych mi zalet i nie była pozbawiona przeszkadzających mi wad, ponadto były wg mnie za drogie, dlatego też postanowiłem skompilować ze wszystkich swoją własną. Skutki poniżej.

    Co potrzebne:
    1. Arkusz blachy alu o wymiarach 142x100cm (jeśli wzmocnienie zrobimy sami) lub
    1a. Arkusz blachy alu o wymiarach 142x92cm i kątownik alu 40x40x3mm o długości 128cm
    2. Punktak
    3. Młotek
    4. Piła do metalu
    5. Pilnik płaski i półokrągły
    6. Wyrzynarka do drewna z brzeszczotem do metalu
    7. Wiertła
    8. Wiertarka
    9. 2 tuleje gumowe o średnicy ok 3cm i wysokości 2cm (ja użyłem tulei gumowych łącznika stabilizatora od opla kadetta E)

    10. Giętarka do blachy
    11. Spawarka do aluminium

    12. Jeżeli mamy dostęp do wycinarki numerycznej możemy pominąć punkty 4 - 8.

    13. Mniej lub więcej cierpliwości, trochę czasu, i ewentualnie 1 osoba do pomocy

    Teraz mamy 2 możliwości:
    1. kopiujemy plik dwg z rysunkiem osłony na nośnik wymienny i zabieramy swój arkusz blachy alu do firmy gdzie mają wycinarkę numeryczną (laserową lub waterjet) i tam zlecamy wycięcie osłony (co zaoszczędza nam mnóóóóóstwo czasu ale uszczupla nam trochę portfel) albo
    2. Drukujemy na ploterze rysunek osłony, przyklejamy do arkusza blachy, punktujemy (jeżeli chcemy decor to trzeba to wypunktować teraz - kupa czasu i cierpliwości), trasujemy, wiercimy otwory (pod mocowania na razie małym wiertłem - jak przymierzymy osłonę do samochodu to skorygujemy odpowiednim wiertłem - fi 8,5mm), za pomocą wyrzynarki wycinamy kształt osłony. Jeśli wycinaliśmy osłonę numerycznie trzeba nanieść linie gięcia i decor - albo przez punktowanie konturu lub gradowanie lub piaskowanie lub tym podobne.
    3. Za pomocą pilników wyrównujemy brzegi po cięciu.

    UWAGA: RYSUNEK PRZEDSTAWIA OSŁONĘ W WIDOKU OD DOŁU

    4. Idziemy na giętarkę.
    Odstęp pomiędzy płaszczyzną "górną" (czyli tą z decorem - przednią) a płaszczyzną "dolną" (czyli tą pod skrzynią i miską - tylnią) wynosi 4cm.
    4a. Kładziemy osłonę na giętarce decorem do góry i zaginamy tylną część osłony do góry o kąt 24 stopnie po linii B-B.
    4b. Jeśli jest taka możliwość przesuwamy osłonę do przodu i po linii D-D zaginamy tył osłony w dół o 24 stopnie.
    Jeśli się nie da, to odwracamy osłonę decorem do dołu, wkładamy tył osłony do giętarki i po linii D-D zaginamy przód osłony do góry również o 24 stopnie.
    5. Po gięciu mamy wygięte fragmenty osłony na odcinku F-B nie w tę stronę co trzeba. Prostujemy te odcinki na płasko za pomoca np gumowego młotka przez kawałek twardego drewna lub sklejki.
    6. Kładziemy osłonę decorem do dołu. Za pomocą ścisków mocujemy kątowniki na linii F-B i za pomoca młotka przez kawałek twardego drewna lub sklejki wyginamy w górę o 90 stopni kołnierz osłony.
    Uwaga: linia F-B (i D-G) są cofniete o 3mm wględem krawędzi by po zagięciu kołnierzy, lico kołnierzy równało się z krawędzią osłony. (zamotałem?)
    7. To samo robimy z kołnierzami bocznymi - zaginamy do góry o 90 stopni po linii D-G.
    8. Po wycinaniu zostały nam takie dwie "trapezowe blaszki" A-B-C-D-E. Zaginamy je po linii w punkcie C o kąt jaki jest pomiedzy liniami C-B i C-D osłony.
    9. Wyginamy wzmocnienie z paska blachy o długości 128cm i szerokości 8cm - uzyskujemy kątownik 40x40x3mm
    10. Wspawujemy (spawem ciągłym) wygięte "trapezowe" blaszki do wygiętej osłony na odcinku od A do E.
    11. Ustawiamy symetrycznie nasze wzmocnienie i wspawujemy je odcinkami po 2cm do osłony rozpoczynając od środka.
    12. Płacimy za gięcie i spawanie, spadamy do domu.
    14. W domu wypada nam jeszcze zrobić 2 zagłębienia pod śruby montażowe które wystają z belki pod chłodnicowej (patrz rysunek (2 otwory w innym kolorze) i foto na której jest belka podchłodnicowa). Pod miejsce zagłębienia kładziemy kawałek miekkiego drewna. Bierzemy kulkę stalową o średnicy jakieś 25mm przykładamy od góry i wstępnie uderzamy małym młotkiem żeby nam kulka "leżała". Teraz bierzemy młotek 10kg i sru... (warto potrenować na odpadzie blachy przed finalnym wykonaniem na osłonie)

    15. Pozostaje montaż do samochodu. Wsuwamy osłonę pod zderzak i za osłony boczne nadkoli (żeby nam się nie lało na osłonę), korygujemy położenie, korygujemy otwory, przykręcamy do samochodu.
    Tylne otwory osłony powinny nam wypaść pod oryginalnymi otworami w sankach do których była mocowana oryginalna osłona. Przykręcamy przez tuleje gumowe z metalowymi rurkami w środku.

    16. Zapomniałem dodać - na rysunku nie ma otworu pod korek spustowy oleju (wcięło) - warto wykonać (około fi 40mm) - umożliwia to samodzielną wymianę oleju i filtra oleju bez zdejmowania osłony. (wprawdzie nie jest to takie zupełnie proste - trzeba sobie dorobić klucz do odkręcenia filtra, i z filtra wylewa się olej na osłonę - trzeba sobie podłozyć jakieś płaskie naczynko lub trochę szmat - ale jest jak najbardziej możliwe)

    17. Mina diagnosty na stacji kontroli pojazdów przy przeglądzie okresowym (jak mu się chce złazić pod samochód - a u nas im się chce) - BEZCENNA.
    "Sam żeś pan to zrobił?? Niee no... Eee to reszty mogę nie sprawdzać..."

    Reszta na rysunku i fotkach.

    I na koniec:
    Wszystkie fotografie i rysunki są mojego autorstwa. Generalnie nie mam nic przeciwko ich wykorzystaniu - pod warunkiem wskazania miejsca ich pochodzenia (czyli wskazania tego forum i nicku ich autora) - dotyczy to użytku komercyjnego i publikacji na innych stronach i forach. Użytek na własne potrzeby - bez jakichkolwiek ograniczeń - zrób (czy tam kup) i używaj.
    Było by miło gdyby ktoś podzielił się rysunkiem osłony do ar156 2.5 v6 - może być na r-sokol@wp.pl - zobowiązuję się nie rozpowszechniać dalej - chyba że autor wyrazi zgodę.

    Ta osłona (wg mnie) raczej nie da się przenieść wprost do V6 (i pewnie diesli) - ponieważ silnik i inne klamoty wystają poniżej płaszczyzny wyznaczonej przez tę osłonę (i chyba przeszkadzające wzmocnienie) - ale nie mogę tego dokładnie potwierdzić i napisać co dokładnie przeszkadza i na ile - ponieważ na razie nie mam dostępu do kanału i niestety nie mam czasu żeby to posprawdzać przymierzyć itd.

    Posiadam jeszcze rysunki z pomiarów punktów pod samochodem pod osłonę i prototyp z płyty pilśniowej twardej (mogą być na foto jakby się ktoś uparł).

    Dodałem rysunek w pdf-ie dla tych co nie mają w czym otworzyć dwg. Ale jest to wydruk na kartkach A4 - 25 kartek (5x5). Postaram się jeszcze zrobić pdf-a na kartki A3 i formatkę A0 - ale na razie głupoty wychodzą.

    Osłony nie ważyłem - ale z obliczeń wychodzi że waży jakieś 9,5 do 10,5 kg.

    Jeszcze jedna informacja - prześwit dla ar156 z silnikiem 2.0 TS na standardowym zawieszeniu wynosi dla tej osłony:
    - 16 cm dla części przedniej (tej z logo) i
    - 12 cm dla części tylnej (tej pod miska i skrzynią biegów)

    Pozdrawiam.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03092010053b.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	106.7 KB
ID:	124211   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01a.jpg
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	151.4 KB
ID:	124213   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02a.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	141.9 KB
ID:	124214   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03a.jpg
Wyświetleń:	357
Rozmiar:	116.0 KB
ID:	124215   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04a.jpg
Wyświetleń:	172
Rozmiar:	105.9 KB
ID:	124216  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05a.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	142.4 KB
ID:	124217   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	06a.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	131.4 KB
ID:	124218   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	07a.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	124.8 KB
ID:	124219   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	08a.jpg
Wyświetleń:	306
Rozmiar:	125.0 KB
ID:	124220   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	09a.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	53.4 KB
ID:	124221  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10a.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	64.9 KB
ID:	124222   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11a.jpg
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	92.1 KB
ID:	124223   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12a.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	85.1 KB
ID:	124224   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	13a.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	92.7 KB
ID:	124225   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14a.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	112.6 KB
ID:	124226  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15a.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	101.1 KB
ID:	124227   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	16a.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	95.0 KB
ID:	124228   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	19a.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	71.0 KB
ID:	124229   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20a.jpg
Wyświetleń:	487
Rozmiar:	141.0 KB
ID:	124230  
    Attached Files Attached Files
    Ostatnio edytowane przez r-sokol ; 12-03-2014 o 11:01 Powód: dodanie pdf-a i ciężaru osłony
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Szef
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140 KM 2002r
    Postów
    1,208

    Domyślnie

    przepraszam jesli gdzies mi to ucieklo ale ile to wazy
    Alfa Romeo 156 1.8 16v T.S. V6 pipe DISTINCTIVE ECU ME 7.3.1 EOBD
    www.alfaromeo.mazury.pl

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    Cała dyskusja zaczęła się w tym temacie:

    http://www.forum.alfaholicy.org/156/...od_silnik.html

    więc odsyłam tam.

    Co do wagi - pojęcia nie mam - jakieś naście kilogramów - naprawdę ciężkie nie jest - to alu nie stal. Jakoś nie wpadłem na to żeby to zważyć. Jakby była wyraźnie ciężka to zaintrygowany na pewno bym ją zważył. Trzeba by zobaczyć ile waży arkusz 3mm blachy o wymiarach 142x100cm i pomnozyć o jakieś 0,7-0,8 i tyle pewnie waży.

    Policzyłem i uzupełniłem post o wagę. Wychodzi że jakieś 9,5 do 10,5 kg
    Ostatnio edytowane przez r-sokol ; 12-03-2014 o 10:58
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  4. #4
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Naprawdę fajna robota - nie myslałeś żeby zrobić krótką serie dla forumowiczów ?? Był moment że ludzie tutaj płakali że już nie można nigdzie metalowej osłony zakupic . Moja od twardego nadal dzielnie się trzyma

  5. #5
    Użytkownik Alfista Avatar zieloo007
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Racibórz
    Auto
    Była 156 1.9 jtd, jest Toyota Avensis t27 '18
    Postów
    4,144

    Domyślnie

    Wszystko fajnie, ale mało kto ma dostęp do sprzętu, dzięki któremu można pomodzić. Dla mnie instrukcja bezużyteczna... Gdyby były zakupy grupowe to się piszę.

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    Słuchaj - u mnie nie było dostępu do wycinarki - zapieprzałem wyrzynarką i pilnikiem chyba z tydzień - a giętarkę do blachy to ma każdy dekarz albo lepszy warsztat mechaniczny. Gorzej ze spawarką - ale można dołożyć kołnierz do tych dwóch blaszek i je przynitować. "Jak ktoś chce szuka sposobu - jak nie chce szuka powodu".
    Odsyłam do tematu zalinkowanego w poście #3. Tam człowiek w pierwszym poście pyta o rysunek bo chciałby takie osłony robić tym którzy nie mają czasu (młotka w domu) ;-D
    Za blachę z odpadu zapłaciłem 100zł, gięcie i spawanie 100zł, no własnego czasu nie policzyłem - ale jakbym miał dostęp do wycinarki komputerowej to na pewno ręcznie bym tego nie wycinał.
    Ostatnio edytowane przez r-sokol ; 12-03-2014 o 09:31
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

Podobne wątki

  1. [159] Brak foto w dziale "Zrób to sam"
    Utworzone przez Pawelek_S w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-01-2016, 19:05
  2. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 06-04-2012, 10:55
  3. [164] Książka do napraw "zrób to sam"
    Utworzone przez fr33 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-05-2008, 11:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory