Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Proszę o pomoc w diagnozie - prawdopodobnie overboost (vgt)

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Rzeszów / Stalowa Wola
    Auto
    156 FL 1.9 16V A5000 (110kw)
    Postów
    83

    Domyślnie Proszę o pomoc w diagnozie - prawdopodobnie overboost (vgt)

    Cześć. chłopaki od jakiegoś czasu borykam się z doładowaniem. Może Wy coś doradzicie, co może być przyczyną?
    Kłopot objawia się w kilku kwestiach:
    1. występuje surge na zimnym silniku, na ciepłym też tylko że jest mniej słyszalne
    2. spalanie podniosło się o ok 1-2litry na 100 (nie mówię tu o pomiarze z komputera, tylko na baku)
    3. spadek mocy - nie jest to mniej o 50%, ale czuć że elastyczność poleciała na łeb
    4. drżenie silnika (silnik podczas pracy nie pracuje super gładko, poza tym czuć wibracje - może jest tu jakaś wspólna przyczyna)
    5. mam wrażenie że słychać łożyska taj jak by na turbo - ale to tylko podejrzenie, ciężko zlokalizować źródło tego dźwięku (a słychać go gdy silnik schodzi z obrotów).

    Do tej pory zrobione jest:
    - rozebrana do cna i wyczyszczona turbina - tu pytanie - z jak dużym oporem powinna się kręcić sprawna turbina kiedy miałem ją na wierzchu i rozpędzam paluchem? To pierwsze dmuchanie które rozkręciłem aż do łopatek i się nie orientuję.
    - wycięty egr - fizycznie i programowo, u człowieka który twardo stąpa po ziemi
    - czujnik doładowania - podmieniony, nie ma wpływu na żadne zmiany podczas jazdy
    - przepływka - jakiś czas temu zmieniona na nowego bosha (myślę że jest okej) - wykresy na przepływomierzu są przesunięte w górę - z tego co wiem to jest efekt wycięcia programowego i zaślepienie EGR które robiłem w ub. roku)
    - overBoost - no właśnie czyściłem kiedyś ten zawór (mam starego typu), potem czyściłem drugi raz i dodatkowo podklejałem żeby mieć pewność że nie puszcza nic bokiem - ale tego elementu jestem pewien najmniej.

    Załączam pliki.
    Jeśli trzeba dodatkowo drogowy zrobić to się zrobi, chodź już z jazdy po mieści widać że coś jest nie tak jak należy.
    Plik do pobrania: 4 pomiary pod katem turbo.zip
    Ostatnio edytowane przez czarek1982 ; 04-04-2014 o 23:54

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Rzeszów / Stalowa Wola
    Auto
    156 FL 1.9 16V A5000 (110kw)
    Postów
    83

    Domyślnie

    temat aż tak "przyjemny", czy aż tak banalny że brak podpowiedzi?

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar motodoktor1
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    RZESZÓW
    Auto
    ALFA 159 SW 2.4JTDm 210KM/250 KM by Weloo i 3200GT 2001 375KM V8
    Postów
    545

    Domyślnie

    Witam!Czasem lepiej nie stawiać diagnozy niż pisać popierdoły.Niektórych usterek nie da się stwierdzić na podstawie kilku słów opisu więc jeśli nikt nie odpisuje to nie jest PEWNY co dolega Alfiątku.Do postawienia poprawnej diagnozy czasem trzeba autem przejechać,powąchać tu i tam,wsadzić łapę czy po prostu posłuchać jak pracuje.
    Lekarz też nie powie co dzień wcześniej zjadleś jak zadzwonisz i powiesz że masz sraczkę.
    Mi osobiście trudno jest w jakikolwiek sposób Ci pomóc bo pomimo jakiegoś tam doświadczenia z autami nie przychodzi nic konkretnego do głowy.Spróbuj zaobserwować jeszcze jakieś symptomy a na forum na pewno znajdzie sie ktoś kto Ci coś zasugeruje.Pozdrawiam Tomasz

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar BB85
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    147 FL 1.9 JTDm 2007 r. Black Line
    Postów
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarek1982 Zobacz post
    Cześć. chłopaki od jakiegoś czasu borykam się z doładowaniem. Może Wy coś doradzicie, co może być przyczyną?
    Kłopot objawia się w kilku kwestiach:
    1. występuje surge na zimnym silniku, na ciepłym też tylko że jest mniej słyszalne
    2. spalanie podniosło się o ok 1-2litry na 100 (nie mówię tu o pomiarze z komputera, tylko na baku)
    3. spadek mocy - nie jest to mniej o 50%, ale czuć że elastyczność poleciała na łeb
    4. drżenie silnika (silnik podczas pracy nie pracuje super gładko, poza tym czuć wibracje - może jest tu jakaś wspólna przyczyna)
    5. mam wrażenie że słychać łożyska taj jak by na turbo - ale to tylko podejrzenie, ciężko zlokalizować źródło tego dźwięku (a słychać go gdy silnik schodzi z obrotów).

    Do tej pory zrobione jest:
    - rozebrana do cna i wyczyszczona turbina - tu pytanie - z jak dużym oporem powinna się kręcić sprawna turbina kiedy miałem ją na wierzchu i rozpędzam paluchem? To pierwsze dmuchanie które rozkręciłem aż do łopatek i się nie orientuję.
    - wycięty egr - fizycznie i programowo, u człowieka który twardo stąpa po ziemi
    - czujnik doładowania - podmieniony, nie ma wpływu na żadne zmiany podczas jazdy
    - przepływka - jakiś czas temu zmieniona na nowego bosha (myślę że jest okej)
    - overBoost - no właśnie czyściłem kiedyś ten zawór (mam starego typu), potem czyściłem drugi raz i dodatkowo podklejałem żeby mieć pewność że nie puszcza nic bokiem - ale tego elementu jestem pewien najmniej.

    Załączam pliki.
    Jeśli trzeba dodatkowo drogowy zrobić to się zrobi, chodź już z jazdy po mieści widać że coś jest nie tak jak należy.
    Plik do pobrania: 4 pomiary pod katem turbo.zip

    U mnie podobne objawy, tyle, że dopiero jak silnik jest nagrzany i powyżej kilku stopni na dworze. W trasie, raczej nie występuje, ale to dlatego, że auto nie schodzi poniżej 2 tys obrotów. Przepływkę mam nową, czujnik ciśnienia doładowania pokazuje dobre wartości i również obstawiam overboosta, z tym, że ja mam nową wersję, którą trudniej rozebrać i wyczyścić. Póki co, przeniosłem go wyżej aby był łatwiejszy dostęp do niego i szukam kogoś, z kim będę mógł go podmienić do testów.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Overboost pewnie masz do wymiany - czyszczenie nie zawsze pomaga... W jakim stanie są wężyki podciśnieniowe? A jeśli chodzi o drżenie to w któryś cylindrze wypadają zapłony - do sprawdzenia kompresja w cylindrach, wtryskiwacze i ich złącza elektryczne. Standardowo również regulator ciśnienia paliwa
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Rzeszów / Stalowa Wola
    Auto
    156 FL 1.9 16V A5000 (110kw)
    Postów
    83

    Domyślnie

    trochę mi się nie podoba zachowanie turbo kiedy ją zdemontowałem. Dość ciasno chodzi na łożyskach - na tyle że jak zakręciłem wirnikiem to od razu się zatrzymywał. Nie wiem jak powinno być. Może ktoś z Was miał takiego garetta ze zmienną geometrią na stole i pamięta jak się zachowywała?

    Overboost pewnie masz do wymiany - czyszczenie nie zawsze pomaga...
    też mi to chodzi po głowie, chodź szukam jeszcze sposobu na potwierdzenie tego. Na wykresach dziwi mnie to że czasem nawet na biegu jałowym wartość mBar zmierzona jest większa od zadanej o 50-80, co mogłoby wskazywać na czujnik lub sterowanie łopatkami (oboost).

    W jakim stanie są wężyki podciśnieniowe?
    sprawdzałem je już ze 2 razy i wyglądają okej. Kiedyś miałem już tak że jeden był sparciały i nie było podciśnienia - ale wtedy to turbo nie wstawało, a nie przeładowywało.

    A jeśli chodzi o drżenie to w któryś cylindrze wypadają zapłony - do sprawdzenia kompresja w cylindrach
    mierzone było przed i po wymianie głowicy. Przed wiadomo, szału nie było, ale po wymianie była norma utrzymana.

    wtryskiwacze
    korekty mam takie jak w załączeniu. plik: kilka_pomiarow_korekt_i_doladowania.zip
    natomiast przelewy jak robiłem wyszły mi odpowiednio:
    1: 24
    2: 32
    3: 27
    4: 32

    złącza elektryczne
    poczyszczone i pospinane. Zastanawiam się jeszcze czy aby nie ściągnąć z silnika okablowania celem przeczyszczenia bo ostatnio miałem też problem z elektryką (opisany wraz z przyczyną w innym topicku)

    Standardowo również regulator ciśnienia paliwa
    czy tu wystarczy że sprawdzam ciśnienie mierzone w mes? Bo jeśli tak to bardzo ładnie trzyma.

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Wartości ciśnienia doładowania wyglądają nieźle. Lekkie "przeładowanie" na postoju rzędu kilkudziesięciu mbar przy naszych turbinach jest, można powiedzieć, normalne. Mnie niepokoi bardziej przepływomierz - różnica między wartością masy powietrza zmierzoną a oczekiwaną.

    Jak auto zachowuje się po odpięciu przepływomierza?

    Zrób jeszcze logi ciśnienia doładowania, obrotów silnika i % otwarcia zaworu overboost z jakiejś przejażdżki.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar Jony88
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Hucisko-Leżajsk /Dungannon
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 16V '07 190km/425NM'& GT 1.9 16V '07& 156 2.5 V6 '98
    Postów
    3,545

    Domyślnie

    Mi przyszło turbo z regeneracji w poniedziałek i łopatki chodzą dosyć ciężko ale jeśli nie masz luzu na wirniku a dopuszczany jest ok 1mm to powinno być wszystko ok. Nie zakopci lekko na niebiesko zaraz po odpaleniu? To mogłoby świadczyć o uszkodzonym turbie bądź wtryskach. U mnie łożyska turba też wyły delikatnie jak schodziło auto z obrotów później zaczęła lekko poddymiać aż więcej palić,spalać olej przy tym odczuwalny spadek mocy aż w końcu turbawka się rozleciała. Masy powietrza jak już ktoś napisał Ci wyżej są nie teges nie nabija Ci błędu P0235 (o ile dobrze pamiętam) zbyt duża masa powietrza? Spróbuj odpiąć przepływke i przejechać się autem zobaczysz czy coś pomoże to najprostrze rzeczy jak w swojej kiedyś też się troche namęczyłem metodą prób i błędów ale doszedłem w końcu że to co niby wydawało się być ok nie było.
    Alfa Romeo 156 '00 1.9 JTD (była)
    Alfa Romeo 156 '03 1.8 T.S (była)
    Alfa Romeo 156 '03 1.9 JTD (była)
    Alfa Romeo 156 '03 2.4 JTD (była)
    Alfa Romeo 147 '02 1.6 T.S (była)
    Alfa Romeo 147 '01 1.6 T.S (była)
    Alfa Romeo 156 '04 1.9 16V (była)
    Alfa Romeo GT '07 1.9 16V (była)
    Alfa Romoe 159 '07 1.9 16V (jest)
    Alfa Romeo 156 '98 2.5 V6 (jest)

    Moje Panie http://www.forum.alfaholicy.org/nasz..._jony88-7.html


  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Rzeszów / Stalowa Wola
    Auto
    156 FL 1.9 16V A5000 (110kw)
    Postów
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jony88 Zobacz post
    Mi przyszło turbo z regeneracji w poniedziałek i łopatki chodzą dosyć ciężko ale jeśli nie masz luzu na wirniku a dopuszczany jest ok 1mm to powinno być wszystko ok.
    właśnie mniej więcej tyle mam.
    Cytat Napisał Jony88 Zobacz post
    Nie zakopci lekko na niebiesko zaraz po odpaleniu?
    nie, odpala okej, chodź mam wrażenie że spaliny bardzo nieładnie śmierdzą. Ciężko to opisać, ale na pewno rok temu tego nie było...
    Cytat Napisał Jony88 Zobacz post
    To mogłoby świadczyć o uszkodzonym turbie bądź wtryskach. U mnie łożyska turba też wyły delikatnie jak schodziło auto z obrotów później zaczęła lekko poddymiać aż więcej palić,spalać olej przy tym odczuwalny spadek mocy aż w końcu turbawka się rozleciała. Masy powietrza jak już ktoś napisał Ci wyżej są nie teges nie nabija Ci błędu P0235 (o ile dobrze pamiętam) zbyt duża masa powietrza? Spróbuj odpiąć przepływke i przejechać się autem zobaczysz czy coś pomoże to najprostrze rzeczy jak w swojej kiedyś też się troche namęczyłem metodą prób i błędów ale doszedłem w końcu że to co niby wydawało się być ok nie było.
    Dziś pojadę bez przepływki, zobaczymy jak będzie jechać. Błędów na kompie nie ma.

    Dodano po 7 minutes:

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Wartości ciśnienia doładowania wyglądają nieźle. Lekkie "przeładowanie" na postoju rzędu kilkudziesięciu mbar przy naszych turbinach jest, można powiedzieć, normalne.
    kurcze dla mnie to trochę jest niepojące. czasami wykres odczytany idzie równo z zadanym, a czasami takie jaja. To nie są małe przeładowania. Scrn zrobiony z wartości s z plików które kilka postów wyżej dołączyłem.




    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Mnie niepokoi bardziej przepływomierz - różnica między wartością masy powietrza zmierzoną a oczekiwaną.

    Jak auto zachowuje się po odpięciu przepływomierza?
    dziś będę testował to napiszę dokłądnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Zrób jeszcze logi ciśnienia doładowania, obrotów silnika i % otwarcia zaworu overboost z jakiejś przejażdżki.
    oko
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.JPG
Wyświetleń:	382
Rozmiar:	72.8 KB
ID:	126214   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	326
Rozmiar:	68.4 KB
ID:	126215  
    Ostatnio edytowane przez czarek1982 ; 28-03-2014 o 10:38 Powód: Dodano

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Rzeszów / Stalowa Wola
    Auto
    156 FL 1.9 16V A5000 (110kw)
    Postów
    83

    Domyślnie

    overboost wymieniony na nowy. Na nowym sztanga chodzi nieco mniej dynamicznie.

    to co zauważyłem po jego wymianie to że silnik szybciej łapie temperaturę i to wyższą (wcześniej sięgał do 65 st. dziś dał 93). Zakupiłem już nowy termostat (jutro zakładam).

    Przeładowanie niestety nadal jest jak było, ale co ciekawe podczas lagowania na testach pojawił się (tylko raz) błąd z czujnika ciśnienia z trybem serwisowym.

    Surge jest jak był czyżby pierwsze objawy pod regeneracje?

    Wykresy pokazują opóźnienie ciśnienia z turbo względem oczekiwanego. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?
    alfa - przejazd probny x2 po zm overboost.zip


    ps. odczyty z przepływki są podniesione względem oczekiwanej ilości - z tego co wiem to następstwo wycięcia EGR (które robiłem w ub. roku)
    Ostatnio edytowane przez czarek1982 ; 16-04-2014 o 22:29

Podobne wątki

  1. [159] Proszę o pomoc w diagnozie.. dym na niebiesko ? dpf ? wtryski ? silnik ?
    Utworzone przez takpoprostu w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 01-12-2015, 16:25
  2. Pomoc w diagnozie 2 problemy
    Utworzone przez jedker w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-07-2015, 07:44
  3. komunikat REPLACE FRONT BRAKE PADS Proszę o pomoc w diagnozie
    Utworzone przez policja9977 w dziale 147
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 27-01-2013, 22:48
  4. 1.9 jtd 105 pomoc w diagnozie Log FES
    Utworzone przez kosik17 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-02-2011, 14:32
  5. Sprzęgło-pomoc w diagnozie.
    Utworzone przez Keeperek w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-06-2010, 18:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory