Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Stuki w zawieszeniu - przekładnia kierownicza?

  1. #1
    pitt24
    Gość

    Domyślnie Stuki w zawieszeniu - przekładnia kierownicza?

    Witam kolegów

    zima, a w zasadzie polskie trakty zrobiły swoje, po diagnostyce w ASO okazało się, że mam do wymiany górny -prawy wahacz (lewy o dziwo, podobno dobry).Niepokoją mnie jeszcze stuki dochodzące właśnie z lewej strony. W ASO usłyszałem teorię,że mogą one dochodzić z przekładni kierowniczej, i tu moje pytanie -czy są jakieś wyraźne objawy zużycia takiej przekładni?(cieknący płyn, jakieś namacalne luzy?) Stuki do złudzenia przypominają te jakie wydawała moja poprzednia alfa - wtedy do wymiany był drążek stabilizacyjny.Odgłosy słychać dobrze przy wolnym pokonywaniu nierówności.

  2. #2
    Doman
    Gość

    Domyślnie

    stawiam na stabilizator

  3. #3
    Paweł24
    Gość

    Domyślnie

    To może być wiele rzeczy. U mnie twierdzili, że przekładnia, a okazało się, że miałem poduszkę do wymiany...

  4. #4
    ViP Znawca Avatar cinas
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Tomaszów Maz. czasem Piła
    Auto
    Alfa 159 SW -> 2007->1.9 16v JTD->136KM
    Postów
    1,612

    Domyślnie

    mi sie wydaje że jeśi by to była przekładnia to nie mialbyś stuków przy jeżdzie tylko luz na kierownicy (listwa w maglownicy mogła by byc polużniona, zużyta) lub na końcówkach drążka kierowniczego. z tego co piszesz to jak dlamnie to nie jest przekładnia(maglownica) a raczej luz na łaczniku stabilizatora, lub stukający wachacz.

    Było Skromne 156 1.8 TS 144 km i mniej skromne 156SW 2,5 V6 i były powody do mruczenia
    Jest
    klekot 159 SW 1.9 JTD i 136 km i nie ma powodów do mruczenia
    ALFA-i każdy dzień jest inny

  5. #5
    Tako85
    Gość

    Domyślnie

    U mnie przekładnia nie jest w najlepszym stanie i na kierownicy są takie delikatne luzy. Jak się lekko rusza kierownicą na postoju to na granicach tych luzów słychać takie delikatne stuknięcia.

    Gdy mi stukało na małych nierównościach to pomogła wymiana gum stabilizatora.

  6. #6
    ***mach***
    Gość

    Domyślnie

    ja regenerowalem przekładnie, ale cieżko mi powiedzieć czy to miało wpływ na stukanie (luzów nie miałem). po regeneracji stuka jakby mniej ale wymieniałem też wahacze więc to może one pomogły. Powoli dochodze do wniosku że szkoda ładowac kase w stary samochód bo i tak nowego z niego nigdy nie zrobię.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    To pewnie stabilizator, ale może być też przekładnia. Jeśli to przekładnia, to będziesz na nierównościach czuł drgania (stuki) na kierownicy. Ja kiedyś miałem to samo i w końcu doszedłem, że mam kłopoty z przekładnią. Oczywiście najlepiej jest to sprawdzić po odłączeniu końcówki lewego drążka kierowniczego od zwrotnicy. Wtedy jedna osoba szybko rusza kierownicą, a druga trzyma drążek i wtedy może wyczuć luz. Cały problem w tym, że ten luz wynika z niewielkiego podtarcia się zębów listwy przekładni w środkowej jej części. Jednak jeśli nie jest on zbyt duży to można go skasować śrubą regulacyjną, która znajduje się w przekładni. W tym celu trzeba opuścić belkę przedniego zawieszenia i dość długim kluczem nasadowym z przegubem (jeśli dobrze pamiętam 17 lub 19 mm) skasować luz. Trzeba to robić z wyczuciem bo w przypadku zbyt mocnego dokręcenia śruby kierownica będzie ciężko chodzić. Oczywiście najlepiej byłoby do wyregulowania wyjąć całkowicie przekładnię z samochodu, no ale to już jak kto woli.

  8. #8
    pitt24
    Gość

    Domyślnie

    dziękuję wszystkim za podpowiedzi,wyczuwalnych luzów ani drgań na kierownicy nie odczuwam.Wydaje mi sie,że w tym wypadku poleciał stabilizator - ale 100% pewności nie mam.Podjadę do człowieka, który zna się na rzeczy i wtedy będę znał winowajcę.Po oględzinach zawieszenia dam znac co i jak.

  9. #9
    Starscream
    Gość

    Domyślnie

    mi też tłukło, okazało się, że silent bloki na wahaczu dolnym się skończyły, wymieniłem wahacz i jest cichutko już

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar phantom71
    Dołączył
    07 2006
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    AR 156 1.8TS 16V 10.1998
    Postów
    656

    Domyślnie

    Ciekawy temat. Z chęcią przeczytałbym rozwiązanie problemu, w czym była przyczyna.
    Mam podobny problem.

Podobne wątki

  1. [146] przekładnia kierownicza
    Utworzone przez kulik w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-08-2015, 11:38
  2. [159] Przekładnia kierownicza w AR 159
    Utworzone przez pier w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-09-2012, 08:52
  3. [145] Przekładnia kierownicza
    Utworzone przez Stelma w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-06-2011, 21:48
  4. [156] przekładnia kierownicza
    Utworzone przez sylwiniusz w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 03-10-2008, 07:05

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory