Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: [2.4] silnik ani drgnie. Zatarty?

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    brak
    Postów
    12

    Domyślnie [2.4] silnik ani drgnie. Zatarty?

    Witam wszystkich
    Nie mogę odpalić samochodu. Pokrótce pisze wczorajszy dzień.
    Od około dwóch dni silnik zaczął trochę piszczeć (jakby pasek klinowy ale około 10x ciszej). sprawdziłem olej i wczoraj pojechałem w 1000 km trasę. Pierwsze 400 km to raczej zylowanie silnika (V śr. około 140). Nic się nie działo, jak wracałem 400 km to jechałem już w miarę normalnie (do 130). Ostatnie 200 km pokonalem jadąc na tempomacie 120. Żadnych objawów, temperatura w normie (podniosla się o max 5 stopni podczas kręcenia). Pod koniec wczoraj zaczął dochodzić do mnie dziwny zapach z wentylacji. Jakby coś się smazylo. Po dotarciu po paru kilometrach dymilo się dosyć mocno z okolicy zaworów z klimatyzacji. Jako że nie miałem wczoraj czasu chęci i światła olalem sprawe i zgasilem silnik. Nie było spadku mocy, dziwnych dźwięków z silnika oprócz tego popiskiwania na postoju. Dzisiaj rano próba odpalenia zakończyła się lekkim drgnieciem. Tak jakby wal był zablokowany. Zauważyłem również że brakuje płynu w chłodnicy. Zatarty?

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar evomarkos
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Łomża
    Auto
    Saab 9-5 Alfa romeo 156 2.4 jtd
    Postów
    29

    Domyślnie

    Miałem coś podobnego że silnik nie chciał drgnąć też w 2.4. Pękła obudowa alternatora i śmierdziało spalenizną a jak zgasiłem silnik to już nie ruszył. Ale dziwne że płynu chłodniczego nie masz. Zdejmik pasek klinowy i zobacz czy zakręci.

  3. #3
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    brak
    Postów
    12

    Domyślnie

    Przyznam się bez bicia, że ostatnie sprawdzenie płynu w chłodnicy to okolice lipca br. Ale też nie miałem powodu do niepokoju, jak jechałem 195 przez około godzinę to temp. wzrosła dużo powyżej 90, ale wtedy było 35 stopni na zewnątrz. Wycieków też żadnych nie zauważyłem. Objawy silnika nie wskazują na zatarcie, bo nigdy nie zgasł, olej w normie i dopiero jak przez noc do końca się ochłodził to się zaczęły problemy. Co do samego alternatora to ostatnio zauważyłem, że dopiero po wkroczeniu na ponad 2k obroty zasilanie przechodzi z akumulatora na alternator (światła mocniej się świecą etc.). Będę miał czas jutro to sprawdzę. Dodatkowo ostatnio trochę ciężej biegi wchodziły na zimnym, ale nie widzę związku. W pierwszej chwili obstawiałem rozrząd, bo miałem zmieniać w tym miesiącu, ale przecież nie zgasł nawet i moc miał do samego końca.

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    Od 1998 164 v6 , GT JTD 2004.Volvo V70 2007
    Postów
    422

    Domyślnie

    Masz plyn chlodniczy w komorze spalania.UPG albo peknieta glowica.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Jarosław
    Auto
    Zafira b 1.9 120
    Postów
    195

    Domyślnie

    Sprawdź ilość oleju na bagnecie.

  6. #6
    ViP Znawca Avatar cinas
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Tomaszów Maz. czasem Piła
    Auto
    Alfa 159 SW -> 2007->1.9 16v JTD->136KM
    Postów
    1,612

    Domyślnie

    Alternator obstawiam - kiedyś w fiacie jakimś tam miałem podobnie. Z trasy wróciłem jakiś swąd poczułem ale to olałem. Dojechałem do celu silnik zgasiłem a rano silnik nawet nie drgnął - padła obudowa alternatora.

    Było Skromne 156 1.8 TS 144 km i mniej skromne 156SW 2,5 V6 i były powody do mruczenia
    Jest
    klekot 159 SW 1.9 JTD i 136 km i nie ma powodów do mruczenia
    ALFA-i każdy dzień jest inny

  7. #7
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    brak
    Postów
    12

    Domyślnie

    Mógłbyś napisać skąd taki wniosek? Pęknięta głowica nie ma chyba wpływu na możliwość obrócenia wału?
    Olej sprawdziłem jest prawie na min, ale jest czarny, nie "majonez".
    Jeżeli faktycznie to byłby ten alternator to jestem uratowany. Jakaś metoda sprawdzenia na szybko pod blokiem?

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    Od 1998 164 v6 , GT JTD 2004.Volvo V70 2007
    Postów
    422

    Domyślnie

    Cytat Napisał apocaer Zobacz post
    Mógłbyś napisać skąd taki wniosek? Pęknięta głowica nie ma chyba wpływu na możliwość obrócenia wału?
    Olej sprawdziłem jest prawie na min, ale jest czarny, nie "majonez".
    Jeżeli faktycznie to byłby ten alternator to jestem uratowany. Jakaś metoda sprawdzenia na szybko pod blokiem?
    Wykrec swiece zarowe,to zakrecisz.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar evomarkos
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Łomża
    Auto
    Saab 9-5 Alfa romeo 156 2.4 jtd
    Postów
    29

    Domyślnie

    Najprostsze to zdjęcie paska klinowego. Najlepiej podnieść samochód lewarkiem zdjąć koło i jest dobry dostęp. Kluczem jakimś dużym nie pamiętam jaki tam jest. Ja zawsze robię to kluczem francuskim albo żabą. Jest tam taka duża śruba na napinaczu luzujesz napinacz i ssówasz pasek z rolki. I zobacz czy odpali.

  10. #10
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    brak
    Postów
    12

    Domyślnie

    Niestety to i tak za dużo na moje narzędzia i miejsce w Krakowie, trzeba będzie wynająć jakąś lawetę i cisnąć z tym do mechanika.

Podobne wątki

  1. [159] Silnik zatarty?
    Utworzone przez jackblackxxx w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 22-07-2015, 21:31
  2. Zatarty silnik - szybkie porady
    Utworzone przez dejoka w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-06-2014, 13:29
  3. Zatarty silnik
    Utworzone przez zbaku7 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 05-03-2013, 17:02
  4. JTS - zatarty silnik.
    Utworzone przez matezoma w dziale 156
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 30-11-2011, 22:38
  5. miska olejowa / zatarty silnik
    Utworzone przez moreeek w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21-01-2010, 22:25

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory