Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Temat: błąd ABS "Centralka popsuta" pojawia się i znika, jak mu się podoba - pomocy

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar PassionatiPL
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Była 156 1.8 TS Rosso, była AR 156 SW 2.5 V6 Nero i zamieniła się w 3.0 V6 Busso
    Postów
    263

    Domyślnie błąd ABS "Centralka popsuta" pojawia się i znika, jak mu się podoba - pomocy

    ma ktos pomysl odnosnie mojego upierdliwego bledu ABS w 156? bo pomyslu nie mam, przewody czujnikow wygladaja dobrze, czyscili mi to i tamto a blad pojawia sie spontanicznie na przyklad prze skrecie kolami i rownie spontanicznie znika. Blad to "Popsuta Centralka" w MES, cokolwiek to znaczy nie wiem gdzie to ruszyc ale jak blad sie zapala jestem zmuszony hamowac bez ABS nie bede w ciemno czujnikow wymienial bo to bez sensu.

    Może ktoś się spotkał z takim błędem widmo, wiadomo, że jak błędu nie ma to ABS działa, jak się kontrolka świeci ABS nie hula.

    Co zrobić, co czyścić, co wymienic? HELP ME
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	abs.jpg
Wyświetleń:	615
Rozmiar:	51.3 KB
ID:	159158  

  2. #2
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS benzyna LPG 1999r
    Postów
    9

    Domyślnie

    Kolego , własnie tydzien temu borykałem się z ABSem powiedz mi czy czasami nie przestaje działać prędkościomierz do tego? lub błędnie wskazuje prędkość ? mogł Ci paść sterownik ABSu na pompie na 90% też miałem ten błąd ... najlepiej wyciągnąć sterownik i go otworzyć , sprawdzić czy czasami nie pourywały sie cienkie druciki łaczace ...sa do tego schematy jak to naprawić lub poprostu podmienic sterownik na inny o tych samych numerach . Koszt 40 zł na złomie płaciłem w tamtym tyg.

    Najczęstsze przyczyny nie działania/uszkodzenia systemu ABS:

     Uszkodzenie mechaniczne/elektryczne czujników

     Przetarcie, przerwanie przewodów zasilających czujniki ABS

     Zła odległość czujnika od elementu pomiarowego (pierścienia z zębami)

     Uszkodzenie/ześlizgnięcie/zabrudzenie elementu pomiarowego
     Zabrudzenie czujników

     Zaśniedziałe styki w kostkach połączeniowych

     Zakupiliśmy przegub, który ma pierścień z niewłaściwą ilością zębów

     Uszkodzenie modułu ABS – zerwanie cieniutkich połączeo na płytce wewnątrz modułu


    No to zaczynamy diagnozę:

    Pierwszy najtrafniejszy sposób to podłączenie auta pod VAG/VCDS i odczytanie błędów z pamięci sterownika ABS.

    Czyli po uruchomieniu programu:

    Select

    03 - ABS Brakes

    02 - Fault Codes


    Jeśli są błędy, to kopiujemy i analizujemy.

    Lista błędów po polsku do pobrania z mojego chomika: POBIERZ

    Bardzo fajny spis, po otworzeniu i naciśnięciu Ctr + F możemy wyszukiwać błędy po numerze, co znacznie ułatwia diagnozę i wyszukiwanie danego numeru błędu.

    W programie możemy jeszcze dokonać analizy odnośnie odczytu prędkości z kół:

    Select

    03 - ABS Brakes

    08- Measuring blocks

    Group 001

    I mamy w kratkach odczyt prędkości z 4 kół w km/h.

    Jedna uwaga – Moduł ABS rozłączy się z VAGiem po przekroczeniu 20 km/h, także jak sprawdzamy to na małej prędkości.

    Na postoju pokazuje 1 km/h.

    I teraz, jeśli np. odczyty z jednego koła nie zgadzają się z pozostałymi, może to świadczyć o zabrudzeniu czujnika lub też zabrudzeniu/uszkodzeniu (np. brak jednego zęba) pierścienia zębatego lub też złej odległości pomiędzy czujnikiem a pierścieniem.

    Jeśli prędkość z jednego z kół stoi cały czas na 1 km/h to mamy uszkodzony czujnik, przerwę w zasilaniu lub też za bardzo oddalony czujnik od pierścienia zębatego.

    Tak między wierszami: Jak działa czujnik ABS ?

    Wokół rdzenia magnetycznego owinięta jest cewka. Magnes trwały wytwarza pole magnetyczne, które przechodzi przez cewkę i pierścień zębaty tam i z powrotem. Obracanie się pierścienia zębatego powoduje zmianę pola, które za sprawą indukcji wytwarza prąd elektryczny – tzw. sinusoidę, w zależności od tego czy trafia na ząb, czy nie. Poprzez stałe zmiany: ząb – przerwa, ząb – przerwa powstaje częstotliwość, która przenoszona jest do sterownika ABS. Częstotliwość ta jest uzależniona od prędkości obrotu koła.



    1. Magnes trwały

    2. Obudowa

    3. ?elazny rdzeń

    4. Cewka

    5. Szczelina powietrza

    6. Pierścień zębaty ze szczeliną odniesienia

    Czujniki ABS są umieszczone przy kołach, dlatego też narażone są na działanie czynników atmosferycznych, wody, błota i co najgorsze korozji. Dodatkowo przewody często położone są wśród elementów wykonawczych i obrotowych, co w przypadku np. wypięcia ze spinki może doprowadzić do przetarcia czy też załamania przewodów. W szczelinę powietrzną pomiędzy czujnikiem a pierścieniem może dostawać się brud, rdza itp., co zakłóca pracę czujnika.

    Przykłady poniżej:







    Także pierwszym doraźnym krokiem w przypadku źle działającego czujnika jest jego kontrola wizualna + czyszczenie.

    Następnie kontrolujemy pierścień zębaty zlokalizowany na przegubie:





    I jeśli nie wymontowaliśmy czujnika to oceniamy stan powierzchni pomiarowej, oraz czy nie jest za bardzo wsunięty/wysunięty.



    Od razu nasuwa się pytanie jak głęboko wsunąć/wysunąć czujnik ? Najlepiej zrobić to tak, by wsunąć czujnik do momentu, aż poczujemy opór (dotknięcie do pierścienia) i potem leciutko cofnąć go do tyłu. Po tej czynności zawsze możemy złapać koło na 2 śruby, uruchomić program diagnostyczny i sprawdzić odczyt prędkości z danego koła. Ten sposób dotyczy się przednich czujników. Przy tylnym czujniku dosuwamy po prostu czujnik do ogranicznika.

    Przedni czujnik ABS



    1 – śruba mocująca

    2 – tuleja zaciskowa

    3 – pierścień uszczelniający

    4 – czujnik ABS

    5 – półośka z przegubem (na przegubie pierścieo zębaty)

    Tylny czujnik ABS



    1 – czujnik ABS

    2 – zacisk

    3 – tylna belka

    4 – osłona

    5 – tulejka zębata (wewnątrz łożyska)

    6 – łożysko koła

    8 - tarcza hamulcowa


    Lokalizacja wtyczek czujników:

     Wtyczka tylnego czujnika ABS - zlokalizowana jest pod tylną kanapą.

     Wtyczka przedniego czujnika ABS - zlokalizowana jest w nadkolu. Dodatkowo zintegrowana jest tu wtyczka od czujnika zużycia okładzin.



    Jeżeli sprawdziliśmy w VAGu i odczyt z któregoś czujnika stoi na 1 km/h ( mimo, że dokonaliśmy oględzin, wyczyściliśmy czujnik oraz poprawnie go wsunęliśmy), możemy przejść do sprawdzenia czujnika po stronie elektronicznej.

    Do tego celu wystarczy nam najzwyklejszy miernik elektroniczny z pomiarem rezystancji i napięcia.

    Najpierw sprawdzamy same czujniki. Dostajemy się do wtyczek i rozpinamy czujnik od reszty instalacji.Teraz wsadzamy bolce pomiarowe miernika we wtyczkę, ustawiamy zakres na 1000 - 2000 Ω i sprawdzamy odczyty. Najlepiej sprawdzić odczyty na obu kołach. Czyli jak nie działa tylny czujnik prawy, to sprawdzamy też rezystancję lewego.

    Wartość wymagana to: 400 – 2300 Ω

    Zazwyczaj czujnik posiada wartość: 1000 – 1500 Ω

    Jeśli przyrząd pokaże nieskończoność mimo różnych zakresów (brak przejścia – wyświetla się cyfra 1), to znaczy, że czujnik ABS jest uszkodzony. Wtedy pozostanie wam wymiana tego czujnika na sprawny, lub też dokładne sprawdzenie przewodu od kostki do samego czujnika. Czasami bywa tak, że jest załamany i nie widać tego pod warstwą ochronną.

    Miernikiem możemy też sprawdzić, jakie czujnik generuje napięcie – ustawiamy zakres na mV i kręcimy kołem. Powinniśmy mieć małe skoki napięcia – ok. 0,7 V przy 60 obrotów na minutę.

    Do tego celu może nam również posłużyć dioda LED, która przy kręceniu kołem powinna się zapalać i gasnąć (ząb – przerwa).

    Czujnik możemy też sprawdzić oscyloskopem – podłączamy do czujnika i kręcimy kołem – obserwujemy wysokość amplitudy i jej równomierność - ma to za zadanie sprawdzenia szczeliny powietrznej i bicia piasty.

    Jeśli okaże się, że czujniki wydają się być sprawne warto wtedy sprawdzić rezystancję czujników bezpośrednio na wtyce przy module ABS (pod maską) w taki sam sposób jak przy wtyczkach.Pozwoli nam to na sprawdzenie ciągłości przewodów w dalszej części instalacji.

    Poniżej mamy pokazaną numerację wejść na wtyczce, oraz sposób wypięcia wtyczki z samego modułu.





    Opis poszczególnych pinów w gnieździe oraz wejść we wtyce do pobrania w 1 poście tematu

    Jeżeli:

    - Sprawdziłeś czujnik po stronie elektrycznej, mechanicznej – jest OK.

    - Sprawdziłeś pierścień zębaty, jego stan, ilość zębów – jest OK.

    - Sprawdziłeś czystość tulei zębatej w łożysku – jest OK.

    - Sprawdziłeś wtyczki, wtykę przy module, przewody – instalację elektryczną – jest OK.

    I nadal pojawiają się błędy czujników w VAG/VCDS

    To prawdopodobnie uszkodzeniu/zerwaniu uległ cieniutki drucik w części elektronicznej modułu ABS.

    Ten sam problem dotyczy sytuacji, kiedy nie możemy połączyć się z modułem ABS i wyświetla się błąd:

    01203 - Electrical Connection between ABS and Instrument Cluster
    03-10 - No Signal Intermittent

    Najprościej wymienić wtedy moduł na „nowy” używany o takim samym symbolu.

    Ważne by przed wymianą sprawdzić jego kodowanie w programie, by później po zainstalowaniu nowego przypisać mu prawidłową wartość.

    Można także próbować wysłać moduł do regeneracji – jest kilka sklepów/serwisów zajmujących się tym – wpiszcie Naprawa Sterownika ABS Audi. Na forum można poczytać, kogo użytkownicy polecają itp.

    Niektórym udaje się też samemu regenerować moduły.

    Aby dostać się do modułu elektronicznego, należy odkręcić go najpierw od części hydraulicznej



    Moduł przykręcony jest na 6 śrub TORX 20.

    Najłatwiej odkręcić go zdejmując koło i odkręcając nadkole. Widziałem też, że da się bez tej operacji, ale jeśli ktoś ma zamontowany gaz, to zazwyczaj w miejscu tych zbiorniczków znajduje się reduktor i inne części instalacji LPG.



    Później wypinamy przewody z plastikowych zacisków i odłączamy wtyki – jedna główna na górze modułu (wcześniej opisywana) i jedna na dole (od spodu) – 2 przewodowa.





    Mamy nasz moduł ABSu na stole



    Na tym etapie albo zabezpieczamy i wysyłamy moduł do naprawy – co jest zalecane, jeżeli nie mamy praktyki.

    Albo

    Sami bierzemy się za penetrację.

    Teraz trzeba umiejętnie rozciąć osłonę by dostać się do elektroniki. OSTRO?NIE BY NIE POPRZECINAć SOBIE PALCY !



    Tak prezentuje się środek:





    Najczęściej uszkodzeniu ulega połączenie tego cienkiego drucika(ów).





    Jak naprawić możecie zobaczyć tu:

    VW Audi Bosch motronic 5.3 ABS repairing

    Jest to WIDEO-RELACJA

    Do tego polecam włączyć opcje HD – obraz bardzo wyraźny.

    Jak obejrzycie zobaczycie, że to wcale nie taka prosta sprawa. Trzeba mieć odpowiednie narzędzia, wiedzę i precyzyjność. Dlatego zanim otworzycie sami sterownik pomyślcie czy nie lepiej go wysłać do firmy specjalizującej się tym od wielu lat.
    Ostatnio edytowane przez skiii18 ; 07-03-2015 o 18:33

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar PassionatiPL
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Była 156 1.8 TS Rosso, była AR 156 SW 2.5 V6 Nero i zamieniła się w 3.0 V6 Busso
    Postów
    263

    Domyślnie

    dzięki za obszerny materiał, jest teraz jak szukać przyczyny co do prędkościomierza wszystko z nim ok. dobrze pokazuje prędkość. postawię chyba na sterownik i kupię, podmienie i zobaczę co będzie
    da się go odkręcić od pompy nie zdejmując nadkola gdzieś tam dołem tylko w miarę jakoś pod maską ?

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar bonzaj
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    alfa romeo 156 sw 105 KM 2000
    Postów
    1,991

    Domyślnie

    No to praca doktorska jest, a tera =z weź i wymień bezpiecznik przy klemie plusowej akumulatora i wszystko będzie ok, on ma chyba 70 A i dziwną budowę

  5. #5
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar PassionatiPL
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Była 156 1.8 TS Rosso, była AR 156 SW 2.5 V6 Nero i zamieniła się w 3.0 V6 Busso
    Postów
    263

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonzaj Zobacz post
    No to praca doktorska jest, a tera =z weź i wymień bezpiecznik przy klemie plusowej akumulatora i wszystko będzie ok, on ma chyba 70 A i dziwną budowę
    Hehheh dzieki nie omieszkam od tego zacząć

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar PassionatiPL
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Była 156 1.8 TS Rosso, była AR 156 SW 2.5 V6 Nero i zamieniła się w 3.0 V6 Busso
    Postów
    263

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonzaj Zobacz post
    No to praca doktorska jest, a tera =z weź i wymień bezpiecznik przy klemie plusowej akumulatora i wszystko będzie ok, on ma chyba 70 A i dziwną budowę
    bezpiecznik wyglada na caly

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar bonzaj
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    alfa romeo 156 sw 105 KM 2000
    Postów
    1,991

    Domyślnie

    Cytat Napisał emgarvey Zobacz post
    bezpiecznik wyglada na caly
    on ma nie wyglądać tylko być cały, mój też wygląął
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bezpiecznik.jpg
Wyświetleń:	540
Rozmiar:	85.5 KB
ID:	159608  
    Ostatnio edytowane przez bonzaj ; 09-03-2015 o 20:39

  8. #8
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar PassionatiPL
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Była 156 1.8 TS Rosso, była AR 156 SW 2.5 V6 Nero i zamieniła się w 3.0 V6 Busso
    Postów
    263

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonzaj Zobacz post
    on ma nie wyglądać tylko być cały, mój też wygląął
    Ale wyglada na caly nie przerwany dobra wloze nowy i zoboczymy

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar bonzaj
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    alfa romeo 156 sw 105 KM 2000
    Postów
    1,991

    Domyślnie

    Cytat Napisał emgarvey Zobacz post
    dobra wloze nowy i zoboczymy
    Wkręcę zdjęcie dodałem w poscie 7
    Ostatnio edytowane przez bonzaj ; 09-03-2015 o 20:40

  10. #10
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar PassionatiPL
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Była 156 1.8 TS Rosso, była AR 156 SW 2.5 V6 Nero i zamieniła się w 3.0 V6 Busso
    Postów
    263

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonzaj Zobacz post
    Wkręcę zdjęcie dodałem w poscie 7
    Aaaa to taki ja ten zwykly duzy 70A wymienilem i nic heeh dostane to w sklepie elektrycznym? czy do aso gnac

Podobne wątki

  1. Jest ABS i nie ma. Pojawia się i znika...
    Utworzone przez Alfiontko w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 30-01-2016, 12:51
  2. Check - pojawia sie i znika.
    Utworzone przez Sidu w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-10-2015, 17:13
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-08-2012, 18:33
  4. Pojawia się i znika (marchewa) - co jeszcze?
    Utworzone przez fabick w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-12-2010, 13:50
  5. [156] pojawia się i znika (kontrolka wtryskiwaczy)
    Utworzone przez adamek w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-03-2008, 17:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory