Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Nowy przepływomierz, zwiększone spalanie

  1. #1
    Użytkownik Ogier Avatar dStan
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.5V6 LPG
    Postów
    169

    Domyślnie Nowy przepływomierz, zwiększone spalanie

    Pacjent to AR156 2.0TS z gazem.

    Samochód od kupna trochę mi mulił, szczególnie poniżej 3000rpm i na zimnym silniku. Sprawdziłem przepływomierz (znalazłem gdzieś na forum opis jak sprawdzić, silnik zagrzany, na luzie, gaz w podłogę), napięcie wynosiło ~3.8V czyli dużo poniżej poprawnego które powinno wynosić w okolicach 4.5V. Kupiłem przepływomierz używany, wymieniłem, w teście wyszło ~4.3V czyli w granicach błędu.
    Problem pojawił się na stacji. Od wymiany przejechałem ponad 1500km i średnie spalanie wyniosło ponad 14l (ostatnie tankowanie nawet prawie 16l/100km). Średnia z poprzednich 1500km (przed wymianą) to poniżej 12.5l/100.
    I teraz nie wiem, gdzie szukać przyczyn. Poza przepływomierzem nic się nie zmieniło, czy to możliwe żeby spalanie się tak zmieniło? Może gdzieś jeszcze leży problem.
    Po podpięciu pod komputer pokazuje błąd integratora sondy lambda (P0170) oraz współczynnika TRA (P1172). Błąd P1172 pojawił się dopiero po jakimś czasie, w czasie ustawiania gazu obserwowałem i TRA roslo powoli podczas postoju auta (nie jestem pewny czy podczas jazdy również). W tym momencie wynosi poniżej 300ms. Gdzie szukać przyczyny wzrostu spalania, da się to poprawić, czy mam się po prostu z takim stanem rzeczy pogodzić?
    Byłbym wdzięczny za każdą odpowiedź/pomoc, widziałem że pomagasz na forum ludziom, myślałem że zgłoszę się osobiście Jak znajdziemy jakieś rozwiązanie to opiszę wszystko w temacie na forum, dla potomnych.
    Nie mam teraz dostępu, ale postaram się jutro wstawić wykresy przepływomierza i sondy. Czy jeszcze jakieś dane/wykresy z MESa pomogłyby w diagnozie?


  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2015
    Auto
    Alfa 156 2.4 jtd 136 KM 98r.
    Postów
    41

    Domyślnie

    sonda też ma wpływ na spalanie i też możesz pomierzyć ją woltomierzem..powinna płynnie pracować w swoim zakresie napięcia według obrotów(cisnienia spalin/poziomu tlenu) w wydechu..niestety nie wiem jaki zakres napięć ma twój silnik.

  3. #3
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał dStan Zobacz post
    Pacjent to AR156 2.0TS z gazem.

    Samochód od kupna trochę mi mulił, szczególnie poniżej 3000rpm i na zimnym silniku. Sprawdziłem przepływomierz (znalazłem gdzieś na forum opis jak sprawdzić, silnik zagrzany, na luzie, gaz w podłogę), napięcie wynosiło ~3.8V czyli dużo poniżej poprawnego które powinno wynosić w okolicach 4.5V. Kupiłem przepływomierz używany, wymieniłem, w teście wyszło ~4.3V czyli w granicach błędu.
    Problem pojawił się na stacji. Od wymiany przejechałem ponad 1500km i średnie spalanie wyniosło ponad 14l (ostatnie tankowanie nawet prawie 16l/100km). Średnia z poprzednich 1500km (przed wymianą) to poniżej 12.5l/100.
    I teraz nie wiem, gdzie szukać przyczyn. Poza przepływomierzem nic się nie zmieniło, czy to możliwe żeby spalanie się tak zmieniło? Może gdzieś jeszcze leży problem.
    Po podpięciu pod komputer pokazuje błąd integratora sondy lambda (P0170) oraz współczynnika TRA (P1172). Błąd P1172 pojawił się dopiero po jakimś czasie, w czasie ustawiania gazu obserwowałem i TRA roslo powoli podczas postoju auta (nie jestem pewny czy podczas jazdy również). W tym momencie wynosi poniżej 300ms. Gdzie szukać przyczyny wzrostu spalania, da się to poprawić, czy mam się po prostu z takim stanem rzeczy pogodzić?
    Byłbym wdzięczny za każdą odpowiedź/pomoc, widziałem że pomagasz na forum ludziom, myślałem że zgłoszę się osobiście Jak znajdziemy jakieś rozwiązanie to opiszę wszystko w temacie na forum, dla potomnych.
    Nie mam teraz dostępu, ale postaram się jutro wstawić wykresy przepływomierza i sondy. Czy jeszcze jakieś dane/wykresy z MESa pomogłyby w diagnozie?

    Sonda so sprawdzenia.Miernikiem zdiagnozujesz.Napięcie(motor rozgrzany)powinno oscylować w zakresie 0,2....0,8 V.
    P
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar GrzesiuŻar
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    156 SW 2.5 V6 2002/03 192KM
    Postów
    1,250

    Domyślnie

    Robiłeś przegląd i reset sterownika od lpg? Ja zawsze po ingerencji w silnik jechałem ustawić gaz do warsztatu za kilka zł i było ok. Po wymianie przepływki w jednym aucie mi w ogóle przestała instalacja działać, za 50zł z wymianą filtra uleczyli w 30 min
    AR 146ti 2.0 16v '96
    AR 155 1.8 16v '97+ podtlenek LPG
    AR 155 2.0 16v '95
    AR 156 SW 2.4 JTD '01 - biała perła
    AR 156 SW 2.5 V6 192KM '02 + podtlenek LPG

  5. #5
    Użytkownik Ogier Avatar dStan
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.5V6 LPG
    Postów
    169

    Domyślnie

    Wszystkie czynności wspomniane wcześniej były zrobione. Staram się w moim aucie ogarniać wszystko więc diagnostykę komputerową robię sam, tak jak i ustawianie gazu. Po zmianie przepływki był zrobiony reset parametrów adaptacyjnych, reset sterownika gazu, przejechane kilkanaście km na benzynie aby wszystko się poustawiało, później kalibracja oraz dostrojenie gazu w trakcie jazdy. Filtry gazu zmieniane 5kkm temu, olej oraz filtr oleju i potwietrza 1,5kkm wstecz.
    Wykres sondy poniżej. Zmienia płynnie napięcie w zakresie 0V-1V, tylko nie wiem czy tak jak powinna? Ta sinusoida nie powinna być bardziej "płynna"?



    Sonda zaczęła pracować od momentu, kiedy silnik się nagrzał do ~60st. to jest chyba poprawne zachowanie? I zbliżenie na pracę sondy:



    I jeszcze test przepływomierza. 4,39V wydaje się być dobrym wynikiem.



    Najdziwniejsze jest to, że w międzyczasie poza przepływomierzem nic się nie zmieniło (no poza spalaniem jeszcze ).
    Jakieś pomysły?
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	173
Rozmiar:	93.0 KB
ID:	170689   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	94.3 KB
ID:	170690   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	85.5 KB
ID:	170691  

  6. #6
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 Twin Spark Ricco TS
    Postów
    11

    Domyślnie

    mi też zwiększyło się spalanie po wymianie niedziałającego przepływomierza na używany sprawny w A.R 2.0 TS benzyna .. moc wzrosła tak samo jak i spalanie..

  7. #7
    Użytkownik Ogier Avatar dStan
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.5V6 LPG
    Postów
    169

    Domyślnie

    Ja się zastanawiam czy nie wrócić do poprzedniej przepływki. Mniejsze spalanie kosztem gorszej elastyczności.
    Obecnie: Alfa Romeo 156 2.5V6 Rosso Proteo
    Wcześniej: Alfa Romeo 156 2.0TS Blu Cosmo

Podobne wątki

  1. MiTo 1.4 155KM Wkładka K&N a zwiększone spalanie
    Utworzone przez dikileiden w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-02-2018, 13:07
  2. Zwiększone spalanie 2.0 JTS
    Utworzone przez Krzychu_19 w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 16-12-2014, 00:10
  3. Alfa 156 2.0 TS - Brak mocy, zwiększone spalanie
    Utworzone przez Mariano11 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 18-01-2012, 10:56
  4. nie oryginalny przepływomierz a spalanie?
    Utworzone przez nerlo1991 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-12-2009, 12:45
  5. Nowy przepływomierz i nic.
    Utworzone przez Mario62 w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-04-2009, 21:23

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory