Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: AR156 dziwny stukot okolice sprężarki klimy

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Kacper_96
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    156 SW 2.5 V6 2002
    Postów
    58

    Domyślnie AR156 dziwny stukot okolice sprężarki klimy

    AR 156 1.9 JTD 105 KM
    Witam,
    Jakiś czas temu opisywałem inny dźwięk, którego do tej pory nie udało mi się zweryfikować.
    Ale zdążył pojawić się nowy, w poniedziałek podjadę dopytać się u mechaników o co może biegać, ale na razie chciałbym w miarę możliwości określić w czym jest problem i czy można jeździć czy nie.
    Czy ktoś wie skąd może dochodzić ten dźwięk?
    Moje podejrzenia padają na:

    Sprężarkę klimatyzacji - lecz przy wymianie napędu osprzętu mechanicy nie mieli zastrzeżeń do jej sprzęgiełka
    Pompę wody - po przejrzeniu różnych filmików z yt odnoszę wrażenie że brzmi podobne
    inne el. rozrządu?
    inne el. napędu osprzętu?

    Dźwięk zdecydowanie dobiega jakby z przedniej części silnika, jakby ze sprężarki klimatyzacji, albo znad niej.
    Poza dźwiękiem nie zaobserwowałem żadnych innych objawów/problemów.
    Pojawił się on po trasie Wrocław -> Czeszów -> Wrocław, łączny dystans pokonany ok. 160 km (w tym łączne ok. 30 km autostradą), 2 dni później, po odpaleniu dźwięk był od razu po odpaleniu.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Zdejmij pasek, odpal auto, wykluczysz albo nie pompę wody.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Kacper_96
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    156 SW 2.5 V6 2002
    Postów
    58

    Domyślnie

    Okej, zrzuciłem pasek wielorowkowy i odpaliłem auto, nie uraczyłem dźwięku stukotu, ale nie mam pewności czy dźwięk pracy jest w porządku (załączam filmik z dźwiękiem z różnych pozycji z nad sprężarki, nad rozrządem/pompą paliwa i mniej więcej w okolicy pompy wody)

    Założyłem pasek, odpaliłem auto i stukot się pojawił, więc dla pewności zrzuciłem ponownie pasek, ale nie odpaliłem tylko przyjrzałem się rolce kompresora klimy, więc kręcenie nim nie daje żadnych dziwnych objawów, rolka porusza się płynnie, nie szarpie, ale pracuje nie dużo na boki (jakby tłukła, lecz nie znacznie) i przy ruszaniu ręką dało się usłyszeć coś podobnego do stukotu który mnie zmartwił.
    Za drugim razem zapomniałem już odpalić nałożyłem pasek, a na 3 walkę z napinaczem zabrakło mi siły
    Mam nadzieję że moja diagnoza jest trafna, swoją drogą czy bardzo niebezpieczna może być rolka kompresora klimy?
    Może przyczynić się do jakiś poważnych uszkodzeń?

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Nie powinno koło chodzic bo jest łożyskowane. Więc demontuj je.

    Napisane z komóreczki!
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Kacper_96
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    156 SW 2.5 V6 2002
    Postów
    58

    Domyślnie

    A jak bardzo źle może być?
    Na wymianę koła czy kompresora na razie nie mam co liczyć, pasek jakiś od wersji bez klimy no może bym wykaraskał kasę.
    Bicia są ok. 0,5 mm tak mniej więcej na wyczucie.

  6. #6
    Użytkownik Ogier Avatar artur76
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    166 V6
    Postów
    187

    Domyślnie

    Koło sprężarki mimo tego luzu wydaje się być ok, pasek chodzi równo. Obstawiam sprzęgło jednokierunkowe alternatora, miałem podobne stuki i ono było przyczyną.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Kacper_96
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    156 SW 2.5 V6 2002
    Postów
    58

    Domyślnie

    Sprzęgiełko alternatora, napinacz paska i napinacz stały zostały wymienione nie dalej jak miesiąc temu, użyłem części Dayco, więc nie uważam żeby już miały być trafione.
    Wszystkimi rolkami się "bawiłem" i żadna, nawet ta od wspomagania nie dawały takich problemów, nawet koło pasowe wygląda że jest ok, jedynie minimalnie stuka rolka kompresora, i przy tym ruszaniu jak troszkę mocniej szarpnąłem to dało się usłyszeć takie pojedyncze stuknięcie.
    Tylko teraz problemem jest to jak bardzo naraża mnie to na ewentualne problemy, rozumiem że w najgorszym wypadku koło mogło by się zerwać, no to wtedy by trochę pokiereszowało.
    Plan mam taki żeby założyć pasek od wersji bez klimy (u mnie i tak ona nie działa) na szczęście nie jest drogi, ale i tak uprzednio skonsultuję to u mechanika.
    Tylko jeśli bym na przykład jutro chciał się ruszyć gdzieś dalej od domu jakaś woda czy coś, to czy ryzyko jest wysokie czy nie? Chyba że totolotek.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Kacper_96
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    156 SW 2.5 V6 2002
    Postów
    58

    Domyślnie

    Więc, dzisiaj wymieniłem pasek założyłem ten od wersji bez klimatyzacji.
    Dayco 6PK1035 dla innych jakby mieli zagwozdkę to potrzebny jest pasek o długości 1035 mm nr z epera 46540546 (z tego co widzę nr ten pasuje dla CF2, CF3 110CV i CF3 115KM)
    Dzisiaj już koło kompresora klimy, nawet przy kręceniu ręką dawało dźwięki, ewidentnie wysypanego łożyska.
    Dobrze że zdążyłem na czas
    Cała przyjemność możliwości dalszego śmigania wyniosła 25 zł czyli cena paska.

Podobne wątki

  1. [159] schemat instalacji sprężarki klimy
    Utworzone przez jasiu159 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-07-2013, 21:03
  2. Przełożenie sprężarki klimy z 1.8 TS do 2.0 TS
    Utworzone przez Michu89 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-09-2011, 18:36
  3. [156] Wymiana sprężarki klimy?
    Utworzone przez adam.st w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-09-2011, 08:13
  4. Łożysko sprężarki klimy 1.9 JTD
    Utworzone przez smooder w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-01-2011, 21:59
  5. regeneracja sprężarki od klimy
    Utworzone przez Cesar 156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-04-2010, 20:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory