Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 51

Temat: Odma i zaworek zwrotny - dokładny sposób działania

  1. #41
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał lesio146 Zobacz post
    Ale po co Kolego ma być dostarczane powietrze do silnika przy zamkniętej przepustnicy?
    W starszych TS był silnik krokowy i bay-pas a w nowszych nastawiacz przepustnicy i w ten sposób dostarczane jest powietrze niezbędne do pracy na biegu jałowym.
    Po to, aby przy gwałtownym zamknięciu przepustnicy zachować stabilną pracę silnika na biegu jałowym (bez spadku obrotów i falowania).
    Dlatego konstruktorzy rozwiązali ten problem w silniku TS w dość ciekawy sposób, poprzez wykonanie kanału obiegowego - o stałym świetle przepływu, do którego powietrze jest dostarczane poprzez wąż łączący rurę dolotową przed przepustnicą z pokrywą zaworów, a następnie pod pokrywą zaworów do drugiego węża łączącego pokrywę zaworów (poprzez zaworek zwrotny) z kolektorem.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 23-08-2017 o 12:06

  2. #42
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Tak, się zastanawiam, że ten zawór, na uruchomionym silniku jest zawsze otwarty. Zamyka cię na wyłączonym silniku, a na włączonym „awaryjnie”. Zawsze wtedy, gdy nie ma podciśnienia w kolektorze ssącym.

    Jednak, powinien działać jak regulator. Raczej powinien mieć funkcję regulacyjną. Ma regulować przepływ i nie pozwolić, żeby za dużo powietrza i oleju szło z pod pokrywy zaworów. Dlatego w tym silniku duże ilości oleju mogą dostać się do głowicy i kolektora inną drogą. Ma też zapobiegać aby cokolwiek się cofnęło pod pokrywę zaworów, stąd zamknięcie awaryjne i jego zwrotność. I dlatego średnica przewodów nie ma znaczenia. Wszystko co poza, idzie odmą nr 2 do rury dolotu i jest pod kontrolą sterownika., ale nie podlega żadnej regulacji. Odma nr 2 zawsze działa, bo na włączonym silniku zawsze jest przepływ w rurze dolotu niezależnie od warunków.

    Wg mnie falowanie w 1 generacji TSów, to zjawisko uboczne wynikające nierzadko z zużycia dołu silnika. Skutecznie je wyeliminowano zastosowaniem elektronicznej TP.
    Dlatego można badać podciśnienie przez ten zawór, jest takie samo jak podciśnienie mierzone z zamontowaną odmą, w miejscu połączenia rury od serwo hamulca z kolektorem. To bez znaczenia, bo zawór zamyka się jak nie ma podciśnienia w kolektorze ssącym.

    Ma dostarczyć dodatkowe powietrze do silnika, aby go odpowietrzyć i zabrać też niedopalone paliwo, które może może odmą wrócić do kolektora ssącego, co w bezpośrednim wtrysku nie jest bez znaczenia.
    Jeśli działa tylko w dwóch opcjach ON i OFF, to nie będzie puszczać na jałowym i na małych obciążeniach (OFF), a na dużych obciążeniach i wysokich obrotach będzie puszczać maksymalnie (ON). Ale raczej mało powinien puszczać na jałowym i niskich obciążeniach, a maksymalny przepływ powinien być na wysokich i dużych obciążeniach. Z drugiej strony air leak zmienia się podczas schodzenia z wyższych obrotów, z trzeciej zaś w mojej ta sprężyna na jałowym bzyczy. Bzyczenie i ślad oleju na wejściu – niby do wymiany… może to jest jednak kwestia wartości podciśnienia. Nie wiem. Myślicie, że należy go wymienić na nowy z ASO, jak bzyczy? Tak czy owak na wysokich i dużych obciążeniach musi być przepływ odpowietrzania maksymalny.

    Możliwe, że ciśnienie badane w miejscu mocowania bagnetu powinno być ujemne..., przynajmniej wtedy gdy przepływ przez zawór jest maksymalny.
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 26-08-2017 o 23:06

  3. #43
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Niestety zaworek nie jest dostępny w sprzedaży, nawet w Aso go nie ma. Może zza granicy dałoby radę jakieś ostatnie sztuki, np. Z Rosji...

  4. #44
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Są w magazynie we Włoszech, o innym nr katalogowym, podanym dla mniejszych pojemności silnika TS. Niemniej jednak jest to chyba ten sam zaworek. Przynajmniej ja w JTS nie widziałam montowanego w przewód, w środek.
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 27-08-2017 o 21:02

  5. #45
    Użytkownik Znawca Avatar Mongoose
    Dołączył
    04 2013
    Auto
    156 Sportwagon 2.0 JTS
    Postów
    1,326

    Domyślnie

    Jakbyś zamawiała to daj znać

  6. #46
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Te zaworki się nie psują.
    Jak nie ma do AR to poszukajcie od Fiata. Bravo/Brava/Marea 1,8 2,0.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Majka Zobacz post
    Tak, się zastanawiam, że ten zawór, na uruchomionym silniku jest zawsze otwarty. Zamyka cię na wyłączonym silniku, a na włączonym „awaryjnie”. Zawsze wtedy, gdy nie ma podciśnienia w kolektorze ssącym.

    Jednak, powinien działać jak regulator. Raczej powinien mieć funkcję regulacyjną. Ma regulować przepływ i nie pozwolić, żeby za dużo powietrza i oleju szło z pod pokrywy zaworów. Dlatego w tym silniku duże ilości oleju mogą dostać się do głowicy i kolektora inną drogą. Ma też zapobiegać aby cokolwiek się cofnęło pod pokrywę zaworów, stąd zamknięcie awaryjne i jego zwrotność. I dlatego średnica przewodów nie ma znaczenia. Wszystko co poza, idzie odmą nr 2 do rury dolotu i jest pod kontrolą sterownika., ale nie podlega żadnej regulacji. Odma nr 2 zawsze działa, bo na włączonym silniku zawsze jest przepływ w rurze dolotu niezależnie od warunków.

    Wg mnie falowanie w 1 generacji TSów, to zjawisko uboczne wynikające nierzadko z zużycia dołu silnika. Skutecznie je wyeliminowano zastosowaniem elektronicznej TP.
    Dlatego można badać podciśnienie przez ten zawór, jest takie samo jak podciśnienie mierzone z zamontowaną odmą, w miejscu połączenia rury od serwo hamulca z kolektorem. To bez znaczenia, bo zawór zamyka się jak nie ma podciśnienia w kolektorze ssącym.

    Ma dostarczyć dodatkowe powietrze do silnika, aby go odpowietrzyć i zabrać też niedopalone paliwo, które może może odmą wrócić do kolektora ssącego, co w bezpośrednim wtrysku nie jest bez znaczenia.
    Jeśli działa tylko w dwóch opcjach ON i OFF, to nie będzie puszczać na jałowym i na małych obciążeniach (OFF), a na dużych obciążeniach i wysokich obrotach będzie puszczać maksymalnie (ON). Ale raczej mało powinien puszczać na jałowym i niskich obciążeniach, a maksymalny przepływ powinien być na wysokich i dużych obciążeniach. Z drugiej strony air leak zmienia się podczas schodzenia z wyższych obrotów, z trzeciej zaś w mojej ta sprężyna na jałowym bzyczy. Bzyczenie i ślad oleju na wejściu – niby do wymiany… może to jest jednak kwestia wartości podciśnienia. Nie wiem. Myślicie, że należy go wymienić na nowy z ASO, jak bzyczy? Tak czy owak na wysokich i dużych obciążeniach musi być przepływ odpowietrzania maksymalny.

    Możliwe, że ciśnienie badane w miejscu mocowania bagnetu powinno być ujemne..., przynajmniej wtedy gdy przepływ przez zawór jest maksymalny.
    Radosna twórczość Sorry nie mogłem się powstrzymać.
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  7. #47
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Na zdrowie.

    Zapomniałabym, dodatkowo reguluje wielkość przepływu drugą odmą do dolotu… Szkoda w sumie, że w JTS nie zrobili odprowadzenia odmy nr 2 - do EVAPa zamiast rury dolotu, ale raczej by nie mogli, bo EVAP czasem jest zamknięty.

    Może i radosna, ale raczej prawdziwa. Za wyjątkiem ciśnienia w miejscu mocowania bagnetu - nie zależy od tego, powinno być stałe, dlatego przepływ się zmienia i dlatego warto zbadać przed ewentualnymi wymianami czegokolwiek z układu odm. Czy powinno być ujemne? Tego nie wiem, ale na pewno nadciśnienia nie powinno tam być, więc co najwyżej b. niskie dodatnie. Czy chcesz tego czy nie, po to się montuje zaworki, by coś regulowały, a odpowietrzenie silnika musi być największe, wtedy gdy przepływ jest największy. A konstrukcyjnie musi wleźć tyle powietrza do kolektora ile zaplanowano i obliczono…

    Ten zaworek nie działa jak strzykawka, on ma dwie pozycje, gdy jest otwarty:
    - zaworek grzybkowy max w dole == mały przepływ, jałowy i małe obciążenia;
    - zaworek grzybkowy na górze, ale nie na max == duży przepływ, wysokie obroty i duże obciążenia.
    - przemawia też za tym to, że trzonek zaworka grzybkowego jest znacznie dłuższy od sprężyny, daje to wspomnianą możliwość jego pracy.

    W GT odsunięto odmę nr 2 od TP, co chyba oznacza, że zmodyfikowano pojemność powietrza. A nawet jak nie, to tym b. potwierdza takie działanie.

    Tak też sądzę, że tam się nie może za bardzo nic zepsuć. Musiałby blokować się w jakiejś pozycji, aby stracić swoje funkcje regulacyjne. Podobnie gdyby był zamontowany odwrotnie. Jest tam o-ring – uszczelka, po coś. Moja sprężyna, czy zaworek z jakiegoś powodu bzyczy. Co do wymiany miałam i mam podejście sceptyczne.

    Ten od AR można kupić w ASO… dla silników 1,6 występuje pod innym numerem katalogowym, po co szukać u fiata?

  8. #48
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka Zobacz post
    Na zdrowie.

    Zapomniałabym, dodatkowo reguluje wielkość przepływu drugą odmą do dolotu… Szkoda w sumie, że w JTS nie zrobili odprowadzenia odmy nr 2 - do EVAPa zamiast rury dolotu, ale raczej by nie mogli, bo EVAP czasem jest zamknięty.

    Może i radosna, ale raczej prawdziwa. Za wyjątkiem ciśnienia w miejscu mocowania bagnetu - nie zależy od tego, powinno być stałe, dlatego przepływ się zmienia i dlatego warto zbadać przed ewentualnymi wymianami czegokolwiek z układu odm. Czy powinno być ujemne? Tego nie wiem, ale na pewno nadciśnienia nie powinno tam być, więc co najwyżej b. niskie dodatnie. Czy chcesz tego czy nie, po to się montuje zaworki, by coś regulowały, a odpowietrzenie silnika musi być największe, wtedy gdy przepływ jest największy. A konstrukcyjnie musi wleźć tyle powietrza do kolektora ile zaplanowano i obliczono…

    Ten zaworek nie działa jak strzykawka, on ma dwie pozycje, gdy jest otwarty:
    - zaworek grzybkowy max w dole == mały przepływ, jałowy i małe obciążenia;
    - zaworek grzybkowy na górze, ale nie na max == duży przepływ, wysokie obroty i duże obciążenia.
    - przemawia też za tym to, że trzonek zaworka grzybkowego jest znacznie dłuższy od sprężyny, daje to wspomnianą możliwość jego pracy.

    W GT odsunięto odmę nr 2 od TP, co chyba oznacza, że zmodyfikowano pojemność powietrza. A nawet jak nie, to tym b. potwierdza takie działanie.

    Tak też sądzę, że tam się nie może za bardzo nic zepsuć. Musiałby blokować się w jakiejś pozycji, aby stracić swoje funkcje regulacyjne. Podobnie gdyby był zamontowany odwrotnie. Jest tam o-ring – uszczelka, po coś. Moja sprężyna, czy zaworek z jakiegoś powodu bzyczy. Co do wymiany miałam i mam podejście sceptyczne.

    Ten od AR można kupić w ASO… dla silników 1,6 występuje pod innym numerem katalogowym, po co szukać u fiata?
    Mijasz się z prawdą tworząc te wywody.Zasadę działania zaworka opisałem cytując fragment książki.
    Dziś przypadkiem wpadł mi zaworek odmy w ręcy przy szukaniu czegoś innego.I działa jak napisano w książce.
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  9. #49
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Nie napisałam, że Twój wpis był błędny, po prostu nie wynikało z niego jak działa. To co napisałeś nie wyklucza tego co napisałam ja i na odwrót. Te zaworki PCV działają wszystkie tak samo, w dwóch pozycjach ON i jednej OFF, niemniej jednak są z jakiegoś powodu dedykowane do pojemności silnika, może kolektora i chyba liczby zaworów, w tej samej grupie numerowej.
    Mając go w ręku, czy dmuchając w niego, możesz go sprawdzić tylko w dwóch pozycjach, a w zasadzie czy pozycja się zmienia. Długość sprężyny może mieć znaczenie, bo by grzybek na max wypchnąć w pozycję górną i go zamknąć, musi być przyłożona konkretna siła.

    Znalazłam w eper trzy nr katalogowe:
    - 71713715 – AR benzyna 1.8 – 2.0 16V i GTV 2,4 disel
    - 71715148 – AR benzyna 1.6 16V
    - 71714789 – Fiat/Lancia benzyna 2.0 – 2.4 20V

    Nie znalazłam go w fiacie 1,8.

    Nie mijam się z prawdą. Drążę temat, ponieważ zastanawiam się czemu bzyczy.

    Naturalne jest też, że się zastanawiam, czym się różnią zaworki (?) i czemu w GT jest druga odma odsunięta znacznie od przepustnicy, a w 156JTS nie. Czy są inne kolektory?

    Może faktycznie, niepotrzebnie ...


    Niemniej jednak czym się różnią? Może ktoś widział i wie? Bo mimo, że wyglądają tak samo, nie są wg producenta zamienne.


    Co mówi książka - fiat, o zaworze dwukomorowym, tzw. VIS?
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 31-08-2017 o 12:17

  10. #50
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Sorry ale ale to co piszesz,wnioski które wyciągasz to to totalny mijanie się z prawdą.Nie masz zielonego [pojęcia jak działa silnik i tworzysz własne teorie..
    Amerykę już odkryto.A Ty tego próbujesz .Różne nr to inne otwory które zostały skalibrowane pod dany silnik.Ot cała tajemnica..
    Mijasz się z prawdą w każdym napisanym zdaniu.
    Ostatnio edytowane przez lesio146 ; 31-08-2017 o 20:21
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

Podobne wątki

  1. [159] Gdzie znajduje się zaworek zwrotny paliwa w 1.9 JTDm 120 KM?
    Utworzone przez bober331 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-04-2018, 09:23
  2. 156 TS 1.6 zaworek zwrotny wariatora.
    Utworzone przez bubu321 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30-11-2011, 22:30
  3. [155] Zaworek zwrotny odmy
    Utworzone przez rrybski22 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-10-2011, 11:19
  4. [155] Zaworek zwrotny??
    Utworzone przez kamilq w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-05-2010, 18:22
  5. [156]zaworek zwrotny odmy
    Utworzone przez tomkap w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 29-04-2008, 11:24

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory