Strona 1 z 8 12345678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 77

Temat: 2.5 V6 - porady przed zakupem

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2017
    Auto
    civic 1.3
    Postów
    5

    Domyślnie 2.5 V6 - porady przed zakupem

    Cześć! Szukam dla siebie auta na dłuższy czas, ma być komfortowe i mieć sportowy charakter. Padło na 156 lub 166. Zastanawiam się głównie nad silnikiem 2.5 V6, nie piszcie mi, że ten silnik jest zbyt słaby do 166, bo nie o to tutaj chodzi. Interesuje mnie, na co zwracać uwagę przy tym silniku, bo ceny aut mocno się wahają. Posiada ten motor jakieś kaprysy? Czytałem, że siorbie olej litrami, ale czy coś więcej? Dzięki za informacje!

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Ten silnik wcale nie jest słaby, nie jest też regułą, że bierze dużo oleju (mój 3,2 bierze ok. 0,1 L/1000km)- to zależy od stanu technicznego i stylu jazdy (bardziej od stanu technicznego). Przy zakupie dobrze jest sprawdzić sprężanie, oraz stan okopcenia końcówki tłumika (zapewnienia sprzedającego trzeba traktować z rezerwą), w silniku potrafią się wycierać krzywki na wałkach rozrządu (jeśli ktoś jeździ na niewłaściwym oleju, lub ma go za mało), trzeba spytać sprzedającego jaki olej stosuje i czy pilnuje jego poziomu. Czasem silnik ma tendencje do przegrzewania się (termostat, pompa)- dobrze jest skontrolować czy temperatura chłodziwa jest na stałym poziomie. Poza tym , ten silnik jest bardzo trwały, jest to jeden z najlepszych V6 na świecie (o ile nie najlepszy), niestety, ekonomi i ekolodzy wykończyli go.

  3. #3
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Ten motor nie ma kaprysów, jedynie zaniedbania poprzedników. Do tego dolega mu wiek, czyli padają cewki, popychacze zaworów i osprzęt silnika. Myślę, że 80% problemów wychwycisz słuchem (stuki, puki, ogólny hałas, klekotanie, wypadanie zapłonów itd.). Sprawdzaj na zimnym, a potem dobrze rozgrzej (poleć kawałek 160, rozkulaj dłużej powyżej 5tys obr.) i wtedy też słuchaj. Obczaj czy się nie przegrzewa - zdrowy nie wyjdzie przy takiej pogodzie jak mamy powyżej 90st.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar Thoo24Mass
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Krk
    Auto
    Alfa Romeo 156 V6 Berlina, Toyota Celica GTi V gen
    Postów
    152

    Domyślnie

    2.5 i 3.0 bierze olej zawsze. Instrukcja podaje do 1L/1000km.
    Oczywiście można jeżdżąc delikatnie zejść do 250ml ale jak lata się autostradami 180-200 km/h (oczywiście za zachodnią granicą) to i 1,5L na tysiąc siorbnie bez względu czy to 5W40 czy 10W60. Dobrze jak poprzedni właściciel będzie wiedział kiedy i na jakich podzespołach był robiony rozrząd. Czy koło pasowe chodzi równo, bo drogie i mało dostępna część. Czy nie cykają cewki pod maską. Lekkim falowaniem obrotów 680-730 nie przejmowałbym się.
    Dobrze jakbyś zakupił sobie kabelek kkl/vag od viakena i z Fesem pojeździł chwilkę. Sondy, przepływka, wtryskiwacze i jeszcze kilka ciekawych rzeczy mógłbyś sprawdzić.
    Nie wiem natomiast o czym świadczy okopcona końcówka?


    Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar wilq01
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 Busso CF3 manual
    Postów
    47

    Domyślnie

    Ja mam 166 z tym właśnie silnikiem i też uważam, że wcale nie jest za słaby. Z manualną skrzynią i włączonym trybem STR daje naprawdę dużo radochy z jazdy Oleju również mi nie bierze praktycznie wcale. Przy przebiegach powyżej 200 tys. km mogą hałasować popychacze hydrauliczne a jest ich 24, więc koszt wymiany niemały. Także cewki przy tych przebiegach zaczynają szwankować, co może skutkować wypadaniem zapłonów i nierówną pracą. Skomplikowany temat to rozrząd. Mało kto potrafi go ogarnąć, trzeba mieć oryginalne blokady, bo nawet małe przestawienie skutkuje różnymi dziwnymi objawami, falują obroty i trzęsie silnikiem. Ogólnie ciężko znaleźć silnik w idealnej kondycji, ale to wynika raczej z zaniedbań poprzednich właścicieli, zbytniego pałowania przez pseudo-sportowców, byle jak założonego gazu (bo większość jeździ na LPG) lub łajzowatych mechaników. Zdrowe Busso jest praktycznie bezawaryjne, trzeba tylko często zmieniać olej (najlepiej co 10 tys. km) i można śmiało kręcić do 7000 obr.

    - - - Updated - - -

    W zasadzie powtórzyłem tomaza, ale napisał komentarz zanim odświeżyłem stronę To tylko potwierdza opinię o tym motorze

  6. #6
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    W tym wieku będzie jedna wielka loteria i żadnej reguły. A raczej taka że coś tam będzie do roboty bankowo jak ma byćfaktycznie na dlugo, oby tylko cewki, popychacze i walki. I to nieprawda że dobry olej i pilnowanie wymiany gwarantuje ich niewytarcie. Dopiero co byl tu temat o zakupie vki.
    Aha, oleju wcale nie siorbie sam z siebie bez powodu.
    Aha drugie - posprawdzaj jak się da czy sie olej nie miesza z chlodziwem lub samo gdzies nie znika. Jak byla przegrzana kiedys to pasmo kłopotów . A calkiem prawdopodobne że byla. Ale jak to sprawdzić nie wiem . Wyjdzie po pierwszym tysiącu, dwóch jesli tak lub w analizie oleju, tu takze wyjść mogą metale z panewek czy pierścieni.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Malamut
    Dołączył
    02 2011
    Auto
    alfa 166 3.0 24V6
    Postów
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thoo24Mass Zobacz post
    2.5 i 3.0 bierze olej zawsze. Instrukcja podaje do 1L/1000km.
    Oczywiście można jeżdżąc delikatnie zejść do 250ml ale jak lata się autostradami 180-200 km/h (oczywiście za zachodnią granicą) to i 1,5L na tysiąc siorbnie bez względu czy to 5W40 czy 10W60. Dobrze jak poprzedni właściciel będzie wiedział kiedy i na jakich podzespołach był robiony rozrząd. Czy koło pasowe chodzi równo, bo drogie i mało dostępna część. Czy nie cykają cewki pod maską. Lekkim falowaniem obrotów 680-730 nie przejmowałbym się.
    Dobrze jakbyś zakupił sobie kabelek kkl/vag od viakena i z Fesem pojeździł chwilkę. Sondy, przepływka, wtryskiwacze i jeszcze kilka ciekawych rzeczy mógłbyś sprawdzić.
    Nie wiem natomiast o czym świadczy okopcona końcówka?


    Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
    Co ty w ogóle mówisz to musisz mieć ładną ruinę jak ci tyle oleju bierze ... Ja może robię mało km bo rocznie to koło 20 tysięcy i raz tylko dolalem w tamtym roku Ale przez to że za mało kupiłem... kupiłem na styk i po kilku km dolalem i tyle auto mam jakieś 4 lata nie ma mowy żeby dolewać bagnet pokazuje normę zawsze ...

    Co do reszty to tak jak mówią wszystko na słuch a i trzeba dbać o rozrząd robić to na bardzo dobrych częściach jak dobrze będziesz miał ustawiony to jak położysz szklane z woda na silniku to nawet nie drgnie

    Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar maniek015
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Peugeot 508 SW 2.0 HDi 12' Active
    Postów
    1,334

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Ten motor nie ma kaprysów, jedynie zaniedbania poprzedników. Do tego dolega mu wiek, czyli padają cewki, popychacze zaworów i osprzęt silnika
    dobrze powiedziane, bo usłyszałem od jednego człowieka kiedyś, że padające z zużycia cewki to wada konstrukcyjna - a to czysta eksploatacja a że padają trochę.. szybciej.. who cares..

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Myślę, że 80% problemów wychwycisz słuchem (stuki, puki, ogólny hałas, klekotanie, wypadanie zapłonów itd.)
    żebyś wiedział, jakie to prawdziwe - wysłuchałem tak sobie wymianę rozrządu - w porę - bo napinacz już ledwo dyszał


    Cytat Napisał Thoo24Mass Zobacz post
    2.5 i 3.0 bierze olej zawsze. Instrukcja podaje do 1L/1000km.
    jak możesz podaj gdzie to wyczytałeś - silnik jest luźno spasowany i będzie brał jakieś ilości oleju w trakcie eksploatacji ale 1l/1000km... przesada ja mam zalany 5w50 VR1 od Valvoline i między serwisem olejowym dolałem może 0.2l ? Ale dyskusja o oleju tak jak o spalaniu - jednym V6 pali 8L po mieście a innym 15 i kłóćmy się
    Alfa Romeo 145 1.4 TS 16V 99' - była
    Alfa Romeo 156 SW Distinctive 1.9 JTD 16V 04' powered by @sdero [conmir.pl] 185KM 370NM - była

    Alfa Romeo GTV Lusso 3.0 V6 24V 98' - była
    Alfa Romeo 156 SW SportPack 3 2.4 JTD 10V 01' powered by @sdero [conmir.pl] 200KM 400NM -była
    Alfa Romeo 156 SW 2.5 V6 24V 02' Distinctive - była
    Peugeot 508 SW 2.0 HDi Active 12' - jest


    Alfa Romeo 156 3.0 V6 24V 05' Distinctive - jest


    Pomyślcie o niej jak o Angelinie Jolie. Słyszeliście, że jest szalona, że jada tylko klej do tapet, ale chciałoby się, prawda?

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar Kuba_6300
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.5 V6
    Postów
    35

    Domyślnie

    Jak jest w dobrym stanie motor i blacha to bier Pan i się nie zastanawiaj ! Oleju u mnie nie bierze ani grama po 3 tys km. Poza tym to co koledzy pisali powyżej. Swoje lata już ma i zawsze coś wyjdzie, nawet jeśli byłaby igiełka .

    Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Jeszcze coś mi przyszło do głowy - jak chcesz być bardziej pewien, kup sobie zestaw na alle do sprawdzania uszczelki pod głowicą - kosztuje z 25zł. Taka rurka z płynem, wpinasz w zbiornik wyrównawczy i zapuszczasz silnik na 15min na wolnych. Możesz lekko przygazować po drodze. Jak płyn zostaje niebieski jest OK, jak robi się zielony lub żółty to uszczelka ma przebicie - przy przegrzanych V6 to wystąpi raczej.
    Problem z Busso przy dużych przebiegach i zaawansowanym wieku to również pompa oleju. Ciśnienie siada i wiadomo... ale to już trudniejsze do sprawdzenia.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


Podobne wątki

  1. [159] przegląd przed zakupem
    Utworzone przez vxam w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-02-2016, 17:10
  2. Porady przed zakupem Alfa Romeo 147
    Utworzone przez Piotrek3006 w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 11-08-2013, 09:25
  3. Przed zakupem 147 1,6 TS 120 KM
    Utworzone przez adam08 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-07-2011, 20:52
  4. [156] Pytania przed zakupem
    Utworzone przez lukib7 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 09-04-2011, 07:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory