Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: TS 1,8- kontrolka silnika

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie TS 1,8- kontrolka silnika

    Od kilku miesięcy mam problem z Bellą, świeci się żółta kontrolka silnika, w ASO kilkakrotnie kasowali błąd, - był komunikat o za bogatej mieszance- kazali mi uszczelnić układ wydechowy- zrobiłem to, niestety, po kilkuset kilometrach znowu świeci. ASO podejrzewa którąś sondę lambda, mówią żeby się tym nie przejmować, właściwie poza świecącą kontrolką wszystko jest w porządku, ale trochę mnie to świecenie drażni, poza tym nie jestem w stanie wychwycić nowych błędów, które ewentualnie by się pojawiły. Ktoś może wie, jak można odkryć przyczynę świecenia tej kontrolki?

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    Kupić kabel za 30 zł, ściągnąć wersję demo MultiEcuScan, podpiąć laptop, zobaczyć konkretnie opis błędu, zobaczyć napięcia na sondach lambda. To chyba jedyne logiczne rozwiązanie.

  3. #3
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Od kilku miesięcy mam problem z Bellą, świeci się żółta kontrolka silnika, w ASO kilkakrotnie kasowali błąd, - był komunikat o za bogatej mieszance- kazali mi uszczelnić układ wydechowy- zrobiłem to, niestety, po kilkuset kilometrach znowu świeci. ASO podejrzewa którąś sondę lambda, mówią żeby się tym nie przejmować, właściwie poza świecącą kontrolką wszystko jest w porządku, ale trochę mnie to świecenie drażni, poza tym nie jestem w stanie wychwycić nowych błędów, które ewentualnie by się pojawiły. Ktoś może wie, jak można odkryć przyczynę świecenia tej kontrolki?
    Serwisy w wiekszości to nieporozumienie. Kasowanie błędów jest bez sensu jeśli nie usunie się przyczyny tych błędów.
    Bogata mieszanka wskazuje że może być uszkodzona sonda(że ASO podejrzewa sondę to już kabaret)
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    A jak można ustalić która to sonda jest padnięta? -W ASO właśnie nie wyświetlał się błąd dotyczący konkretnej sondy, czy pomiar napięcia na sondach, jak pisze leśny Zenon, pozwoli ustalić niesprawną sondę? Jakie jest wtedy napięcie na uszkodzonej sondzie a jakie na sprawnej? Może im coś tam podpowiem w ASO i zwiększę poziom serwisu FCA w Polsce.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    Sonda, czyli czujnik ilości tlenu w spalinach, przed katalizatorem (pre-cat sensor) jest wykorzystywana przez ECU do regulowania mieszanki paliwo/powietrze: komputer cały czas miesza pomiędzy mieszanką bogatą (mało tlenu w spalinach, odczyt w okolicach 0,9 V) a ubogą (dużo tlenu w spalinach, odczyt w okolicach 0,1V). Jeśli sonda da sygnał: mało tlenu, wtedy komp podaje mniej paliwa do wtryskiwaczy; na sygnał: dużo tlenu analogicznie podaje więcej paliwa, tak, żeby zachować optymalny skład mieszanki. Zatem odczyt z prawidłowo pracującej, rozgrzanej sondy pre-cat powinien oscylować między 0,1 a 0,9V. Jeśli np. stoi w okolicach 0,45V, wtedy prawdopodobnie sonda jest uszkodzona, albo zużyta.

    Jeszcze wartości: open loop (otwarta pętla) i closed loop (zamknięta pętla). Tu jest mechanizm sprzężenia zwrotnego: komputer wykorzystuje odczyt napięcia z sondy do regulowania składu mieszanki, z kolei skład mieszanki wpływa na odczyt napięcia na sondzie zależnie od ilości tlenu. Zatem jedno jest zależne od drugiego, koło się zamyka - właśnie zamknięta pętla. Zatem prawidłowo pracująca, rozgrzana sonda przed katalizatorem powinna pracować w pętli zamkniętej. Uwaga - dopóki sonda się nie rozgrzeje, to będziesz miał pętlę otwartą, ponieważ na zimnym silniku komputer tak czy siak dozuje bogatą mieszankę - zimna sonda nie dostarcza jeszcze sygnału. Z kolei, jeśli sonda jest rozgrzana a MES pokazuje otwarta pętlę, wtedy sonda może być uszkodzona, coś może nie łączyć, itp.

    Sonda post-cat (za katalizatorem) ma inną rolę - ona bada różnicę między ilością tlenu zarejestrowaną przez sondę pre-cat, a ilością tlenu, jaką sama zmierzyła. Jeśli ilość tlenu jest taka sama, lub niewiele się różni, to katalizator nie spełnia swojej roli, nie wspomaga procesu wypalania szkodliwych substancji. Tlenu ,,na wyjściu" powinno być więcej, bo sam się nie spala, ale wspomaga proces spalania, więc po wypaleniu syfu powinno być więcej miejsca dla niego....chyba?
    Więc sonda post-cat pełni bardziej rolę diagnostyczną stanu katalizatora, i nie bierze udziału w procesie regulacji mieszanki. Jej sygnał powinien być stały, gdzieś chyba w okolicach 0,45V. Więc jeśli masz komunikat o zbyt bogatej mieszance, to to wskazywałoby raczej na sondę przed katalizatorem. Sonda post-cat raczej dawałaby błąd typu uszkodzenie czy niska wydajność katalizatora, P0420.

    Aha - bo nie napisałeś, a z ASO to różnie bywa - jeśli masz TSa CF2, 144-konnego, to masz tylko sondę pre-cat. Post-caty wprowadzono w CF3, 140-konnym.
    Ostatnio edytowane przez Zenonzlasu ; 27-01-2018 o 18:57

  6. #6
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Zenon się rozpisał ...
    Ujmę to w paru słowach.Napięcie sondy przed katem powinno oscylować miedzy 0,2 a 0,8 V.
    Pomiar robimy przy rozgrzanym silniku.
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Mam TS- 140 KM, dzięki za wyjaśnienia- to nie moja branża, -trochę mi się już wyjaśniło.

Podobne wątki

  1. [156] Kontrolka silnika
    Utworzone przez Sky~ w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-06-2017, 22:55
  2. [Giulietta] Alfa Romeo Giulietta 1.4tb kontrolka silnika, szarpanie silnika
    Utworzone przez KrzysGum w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-04-2017, 12:49
  3. Kontrolka silnika
    Utworzone przez Bawarczyk w dziale 147
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-01-2016, 16:59
  4. [159] Kontrolka silnika, kontrolka poduszek, spadek mocy i brak reakcji wskaźnika turbo
    Utworzone przez ck82 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-10-2015, 16:30
  5. Kontrolka Silnika
    Utworzone przez bolopolska w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-02-2011, 00:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory