Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Dziwne zachowanie temperatury płynu chłodniczego

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar SilverV6
    Dołączył
    08 2011
    Mieszka w
    Warszawa-Praga
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.5 V6 jest :-D
    Postów
    284

    Domyślnie Dziwne zachowanie temperatury płynu chłodniczego

    Witam wszystkich forumowiczów, rzadko kiedy zakładam tutaj tematy bo wszystkie usterki usuwam sam natomiast od 2 dni mam dość dziwny problem w swojej Alfie. Problem pojawił się w poniedziałek w godzinach porannych gdy jechałem do pracy temperatura na wskaźniku w kabinie nagle skoczyła po okolice 110 stopni i z postojami na światłach rosła coraz bardziej. Po uzyskaniu na wskaźniku temperatury niemalże 130 stopni zatrzymałem się i zgasiłem pojazd po czym otworzyłem maskę i zobaczyłem, że zbiorniczek wyrównawczy jest mocno spuchnięty a wentylatory pracują na 2 biegu. Uznałem że to awaria czujnika więc kupiłem nowy (VEMO) i tutaj jest dość dziwna sytuacja, ponieważ wskaźnik dalej pokazuje 130 stopni po ok 5/7 minutach jazdy co jest wręcz niemożliwe. Po podpięciu komputera sterownik pokazuje temperaturę w granicach 93-97 stopni a przy 98 uruchamia oba wentylatory na 1 biegu i trzyma aż do uzyskania 95 stopni. Przy dłuższym trzymaniu pedału gazu w okolicach 6 tyś. obrotów temperatura na sterowniku nie przekroczyła 102 stopni. Pomyślałem że kupiłem walnięty czujnik więc zamówiłem jeszcze jeden tym razem firmy EPS i ponownie mamy sytuację gdzie temperatura na sterowniku jest ok wentylatory pracują na 1 biegu natomiast wskaźnik zatrzymuje się na kresce pomiędzy 90 a 130 stopni i tak trzyma a podczas jazdy podskoczy do góry i trzyma się między 90 a 110 stopni.

    Moje pytanie jest takie czy to faktycznie kolejny trefny czujnik czy coś jest nie tak z samochodem lecz po podłączeniu komputera sterownik jak w szwajcarskim zegarku pokazuje znacznie niższą temperaturę i zgodnie przy 98 odpala wentylatory na 1 biegu.

    Uprzedzę pytania. Termostat Bher i chłodnica mają rok czasu.
    Ostatnio edytowane przez SilverV6 ; 02-08-2018 o 19:11

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar GMB_156
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Tonale Edizione Speciale
    Postów
    187

    Domyślnie

    Te wskaźniki tak mają. Proponuję się przyzwyczaić W mojej V-ce na postoju też pokazuje ~110 stopni, a w trakcie jazdy spada do ~90.
    147 1.6 TS 120KM -> była
    156 1.9 JTD 8V 115KM -> była
    MiTo 1.4 TB 155KM -> była
    156 FL 1.9 JTD 16V 140KM -> była
    156 2.5 V6 190KM -> była
    Tonale Edizione Speciale 130KM 1.5 130 + 20KM -> jest
    Jaguar F-Type S AWD 3.0 V6 381KM -> jest

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar SilverV6
    Dołączył
    08 2011
    Mieszka w
    Warszawa-Praga
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.5 V6 jest :-D
    Postów
    284

    Domyślnie

    Zgadzam się lecz do tej pory wskaźnik zawsze wskazywał ciut przed 90 stopni. Teraz przy normalnej jeździe ponad 90 i potrafi dojść do 110. Chyba kupię jeszcze jeden czujnik i podmienię dla świętego spokoju. Nie lubię jak coś wskazuje ponad normę.

    Czy orientuje się ktoś jaki był producent owego czujnika na 1 montaż ?
    Ostatnio edytowane przez SilverV6 ; 03-08-2018 o 17:43

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2017
    Mieszka w
    B
    Auto
    AR 156 FL 2.0 JTS
    Postów
    51

    Domyślnie

    Delikatnie odbiegając co do twierdzenia "te wskaźniki tak mają". Sam tak twierdziłem, do póki nie wymieniłem chłodnicy na nową.
    Pół roku temu termostat Behr, miesiąc temu chłodnica Nissens - wynik jest taki, że temperatura (przy obecnej pogodzie) na wskaźniku w trakcie jazdy jest milimetr za 90 stopniami, przy postoju na światłach rośnie, wiadomo, ale wskaźnik w kabinie po wymianie chłodnicy na szczelną i drożną zaczął normalnie pokazywać temperaturę

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    U mnie wskaźnik zawsze jest pół milimetra przed 90 stopni. Wcześniej były wahania 90-95 stopni w czasie jazdy. Winna okazała się pompa wody- pękł plastikowy wirnik na osi i musiał się na niej ślizgać.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar Krzysiek723
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Police
    Auto
    Alfa romeo 156 2,4 jtd
    Postów
    154

    Domyślnie

    Odbiegając troszke od tematu, mój wskaźnik takze ma wahania z tym ze od okolo 70 do 90 , termostat i czujnik Behr wymieniony rok temu ale nie pomogło wiec odpuscilem temat tymbardziej ze po podłączeniu do komputera wskazal on 87 stopni gdzie wskaznik w aucie pokazywal 70 ... Jezeli to problem z chłodnica moglbym wlac jakiegos srodka uszczelniajacego chlodnice na probe czy problem faktycznie lezy w chlodnicy ? W ciagu roku plynu nie dolewam wiec jezeli nawet jest ubytek to minimalny.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2017
    Mieszka w
    B
    Auto
    AR 156 FL 2.0 JTS
    Postów
    51

    Domyślnie

    Jeśli komputer pokazuje Ci prawidłową wartość to bym sobie darował zbędne koszta. Nie twierdzę, że wszystkie wskaźniki w każdej jednej 6tce będą prawidłowo wskazywały po wymianie chłodnic.
    Poza tym dolania środka uszczelniającego raczej nie poprawi przepustowości/drożności chłodnicy.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar komisarz
    Dołączył
    11 2016
    Auto
    156 SW 1.9 16V 150KM '05r DISTINCTIVE
    Postów
    513

    Domyślnie

    wskaźnik w aucie pokazywał pewnie nie co za tą drugą kreske czyli prawidłowo bo ta druga to już 80 stopni oznacza
    Cytat Napisał Krzysiek723 Zobacz post
    Odbiegając troszke od tematu, mój wskaźnik takze ma wahania z tym ze od okolo 70 do 90 , termostat i czujnik Behr wymieniony rok temu ale nie pomogło wiec odpuscilem temat tymbardziej ze po podłączeniu do komputera wskazal on 87 stopni gdzie wskaznik w aucie pokazywal 70 ... Jezeli to problem z chłodnica moglbym wlac jakiegos srodka uszczelniajacego chlodnice na probe czy problem faktycznie lezy w chlodnicy ? W ciagu roku plynu nie dolewam wiec jezeli nawet jest ubytek to minimalny.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar GMB_156
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Tonale Edizione Speciale
    Postów
    187

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tidimel Zobacz post
    Delikatnie odbiegając co do twierdzenia "te wskaźniki tak mają". Sam tak twierdziłem, do póki nie wymieniłem chłodnicy na nową.
    Pół roku temu termostat Behr, miesiąc temu chłodnica Nissens - wynik jest taki, że temperatura (przy obecnej pogodzie) na wskaźniku w trakcie jazdy jest milimetr za 90 stopniami, przy postoju na światłach rośnie, wiadomo, ale wskaźnik w kabinie po wymianie chłodnicy na szczelną i drożną zaczął normalnie pokazywać temperaturę
    U mnie akurat chłodnica była wymieniana. Pod komputerem temperatura oczywiście w normie.
    147 1.6 TS 120KM -> była
    156 1.9 JTD 8V 115KM -> była
    MiTo 1.4 TB 155KM -> była
    156 FL 1.9 JTD 16V 140KM -> była
    156 2.5 V6 190KM -> była
    Tonale Edizione Speciale 130KM 1.5 130 + 20KM -> jest
    Jaguar F-Type S AWD 3.0 V6 381KM -> jest

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2017
    Mieszka w
    B
    Auto
    AR 156 FL 2.0 JTS
    Postów
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał GMB_156 Zobacz post
    U mnie akurat chłodnica była wymieniana. Pod komputerem temperatura oczywiście w normie.
    Duże znaczenie zapewne ma to co pod maską naszą siedzi. W 1.8 TS działo się co chciało, w 2.0 JTS tak jak mówie, termostat wymieniony, teraz chłodnice (małe puk z przodu) i wskaźnik idzie za pan brat z komputerem. Na jakiej zasadzie to działa? Pewnie jakaś czarna magia

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-06-2017, 21:17
  2. Czujnik temperatury płynu chłodniczego wariuje
    Utworzone przez mmng w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-11-2016, 16:08
  3. Dziwne zachowanie płynu chłodniczego AR 147
    Utworzone przez Wojo w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-01-2016, 19:26
  4. Problem ze wskazaniem temperatury płynu chłodniczego
    Utworzone przez byczynski12 w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-11-2013, 22:23
  5. Dziwne zachowanie temperatury 3.0 V6
    Utworzone przez andzia3.0 w dziale 166
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 18-03-2011, 11:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory