Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: [156] 1.9 JTD, pali bezpiecznik "Uklad wtrysku - zaplonu elektr" oraz "Alfa CODE"

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Postów
    43

    Domyślnie [156] 1.9 JTD, pali bezpiecznik "Uklad wtrysku - zaplonu elektr" oraz "Alfa CODE"

    Witajcie,

    Wydaje mi się, że widziałem już wszystkie wątki, które choć trochę przypominają mój problem, ale albo nie znalazłem odpowiedzi, albo nie potrafię połączyć faktów.

    Zacznę od tego na czym problem polega oraz kiedy się pojawia.

    Podczas jazdy przepala mi bezpiecznik, który w instrukcji opisany jest jako "układ wtrysku - zapłonu elektronicznego" oraz "Alfa CODE" (zdjęcia na dole). Samochód wtedy gaśnie, wyłącza się wspomaganie kierownicy, hamowania itp. Do czasu, aż nie wymienię bezpiecznika samochód nie zapali. Kręci, ale to wszystko. Są różne okoliczności przepalania bezpiecznika, opiszę kilka z nich (te które zapamiętałem):

    1 scenariusz:
    -Odpalam samochód rano i wyjeżdżam z parkingu - na ułamek sekundy wyświetla mi się komunikat na ekranie "motor control system failure" i w tym samym czasie gaśnie silnik itd.

    2:
    -Silnik pracuje już parę minut i przepala mi bezpiecznik podczas zwykłej miejskiej jazdy, akurat wtedy zjeżdżałem z niezbyt stromej górki na 3 biegu niedodając gazu. Powiedziałbym, że bezpiecznik przepalił się wręcz zaraz po redukcji. Oczywiście pojawia się wtedy owy komunikat "motor control system failure".

    3:
    -Znowu jadę po mieście, znowu silnik nie zdążył się nagrzać. Zjeżdżam z dużego ronda, na wyjeździe z tego ronda muszę zwolnić i zredukować bieg. Sytuacja się powtarza. Ten sam komunikat. Ten sam bezpiecznik.

    Do tego czasu myślałem, że problem występuje tylko na zimnym silniku, bo tylko podczas takich sytuacji miało to miejsce.

    4:
    -Jadę w trasie, 100 na liczniku, 5 bieg, stała prędkość, a droga gładka, że aż chce się jechać. Pyk - czuję szarpnięcie, znowu pojawia się komunikat "motor control system failure", silnik gaśnie i zjeżdżam na pobocze, żeby wymienić bezpiecznik. Co ciekawe, w przeszłości wystarczyło że po wymianie jednego bezpiecznika samochód odpalał i jechał dalej. Teraz po próbie odpalenia samochód przepalał bezpiecznik natychmiast. W ten sposób przepaliłem aż 6 bezpieczników, aż nie odłączyłem akumulatora na parę minut i nie spróbowałem ponownie. Wtedy samochód odpalił i mogłem pojechać dalej na stację i kupić następny zapas.

    5:
    -Jadę po mieście (tego samego dnia, co sytuacja powyżej przejechałem wtedy koło 400km) i pieszy wtargnął na przejście. Gwałtownie zahamowałem i przepalił się ten sam bezpiecznik co zawsze.

    6:
    -Jadę przez wioskę i wykonuję mocne hamowanie, aby samóchd który wyjechał zza zakrętu mógł się ze mną minąć (droga tak szeroka, że aby dwa samochody się minęły oba muszą zjechać). Silnik gaśnie, wyświetla się komunikat i muszę wymienić bezpiecznik. Tym razem dopiero drugi zaskakuje.

    Reasumując - przepala na zimnym i ciepłbym silniku, podczas jazdy ze stałą prędkością i podczas mocnego hamowania.

    Piszę do was z prośbą o pomoc. Oddałem ten samochód już do dwóch samochodowych elektryków i obaj nie znaleźli problemu. Sprawdzone zostały chyba wszystkie przewody przy silniku, a w szczególności te przy komputerze pokładowym. Nie było żadnych zwarć - nic. Po podłączeniu do komputera też nic nie ma, po za błędnie odczytaną wartością położenia sprzęgła (czy coś takiego). Raz był błąd związany z pamięcią EPROM, ale podjerzewam, że to przez to iż odłączałem akumulator na parę minut, żeby nie przepalił mi następnego bezpiecznika. Jestem bezradny i po prostu boję się jeździć tym samochodem. A niech mi zgaśnie jak będę się włączał do ruchu, albo na autostradzie.

    Poniżej obrazki o który bezpiecznik mi chodzi:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bezpieczniki.png
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	26.8 KB
ID:	250739

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bezpieczniki2.png
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	22.8 KB
ID:	250740

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skrzynka.png
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	46.4 KB
ID:	250741

    Prawdziwe zdjęcie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	realfoto.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	52.1 KB
ID:	250742

    Aktualnie wstawiony jest bezpiecznik 15A, natomist instrukcja mówi o 7,5A. Za każdym razem jak mówiłem, że przepala bezpiecznik to był to bezpiecznik 15A, za wyjątkiem pierwszej sytuacji i tu nie jestem pewien jaki bezpiecznik tam był (może 7,5 może 15), bo wtedy to oddałem samochód do elektryka samochodowego i on namierzył, który to bezpiecznik.

    Z poważaniem,
    SF
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bezpieczniki.png
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	26.8 KB
ID:	250738  
    Ostatnio edytowane przez stasek44 ; 24-09-2018 o 11:59

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    W-w
    Auto
    Była: 145 1,9JTD '99, Jest: 156 1,9JTD '03/04 115KM
    Postów
    284

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę że ten sam bezpiecznik odpowiada za Alfa Code to może problem jest związany raczej z immo i przyległościami niż silnikiem i zapłonem?
    Elektrycy skupili się na tylo na silniku?

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Postów
    43

    Domyślnie

    Tak, skupili się na silniku. Tylko, zakładając że to immo jest problemem nie tłumaczy to przepalania się bezpiecznika już w trakcie jazdy - chyba że sie mylę.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Postów
    43

    Domyślnie

    Zauważyłem, że bezpieczniki na schemacie powinny być zamontowane w kolejności 10A 7,5A 7,5A 15A 15A 15A, a u mnie jest 15A 15A 15A 7,5A 7,5A 10A, czyli pierwszy zamieniony z ostatnim, drugi z przedostatnim... Czyli wynikałoby, że problem nie jest z bezpiecznikiem numer 13, a 14. Zatem dla testu wyciągnąłem WEDŁUG SCHEMATU bezpiecznik o numerze 14, który w rzeczywistości okazał się być bezpiecznikem o numerze 13 i Alfa CODE przy zapłonie nawet się nie pokazała na ułamek sekundy, a powinna.
    Oznacza to, że problem jest z bezpiecznikiem 14, który jest oznaczony tylko i wyłącznie "układ wtrysku - zapłonu elektronicznego", a nie jak wcześniej myślałem 13.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    W-w
    Auto
    Była: 145 1,9JTD '99, Jest: 156 1,9JTD '03/04 115KM
    Postów
    284

    Domyślnie

    O_O no to niestety przekracza moją wiedzę i doświadczenie .
    Trzebaby się obić o schematy elektryczne i sprawdzić gdzie to dokładnie biegnie i prześledzić. Schematy el chyb aw elearn były, pewnie gdzieś na sieci można znaleźć.
    Jakby nie było to napisz wrzucę na jakiegoś terenta czy inne mega (jak już znajdę)

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Postów
    43

    Domyślnie

    Czy możliwym jest aby problemem był wadliwie działający przekaźnik? Czy to możliwe, aby przekaźnik robił zwarcie?

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    W-w
    Auto
    Była: 145 1,9JTD '99, Jest: 156 1,9JTD '03/04 115KM
    Postów
    284

    Domyślnie

    Technicznie tak, ale chyba to powodowałoby wywalanie bezpiecznika już przy próbie rozruchu. Nie wiem czy przekaźnik może źle działać po rozrzaniu/ przy obciążeniu ("zimny lut" chyba to sie nazywa) czy raczej jak już padnie to na całego.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Postów
    43

    Domyślnie

    Od czasu mojego pierwszego posta minęło trochę czasu i Alfa postanowiła przepalić kilka następnych bezpieczników, w tym też przy próbie rozruchu jak i stojąc w miejscu, gdzie jedynym ruchem, który mógł spowodować zetknięcie się dwóch kabli były drgania silnika. Nic się tutaj kupy nie trzyma i tak jak na początku myślałem, że przepala tylko na zimnym silniku to później okazało się, że się myliłem. Później sądziłem, że przepala wtedy kiedy na samochód działa większe ciążenie jak na przykład na ostrym zakręcie czy podczas gwałtownego hamowania i to również okazało się być błędem. Po prostu nie ma reguły co do tego kiedy go przepala. Nie mam nawet tropu w postaci błędów na komputerze.

    Albo uszkodzone jest samo ECU, albo to jest jakaś pierdoła (jak na przykład przekaźnik), której naprawienie kosztuje ze 20zł.

    Swoją drogą przejrzałem schematy elektryczne i nie widzę w nich nic po za to co już wiem

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    W-w
    Auto
    Była: 145 1,9JTD '99, Jest: 156 1,9JTD '03/04 115KM
    Postów
    284

    Domyślnie

    Napisz na regionalnym - może ktoś użyczy ci ECU do sprawdzenia, bo kupowanie to różnie można trafić (ceny też mają niezły rozstrzał).

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Postów
    43

    Domyślnie

    To miałoby sens, gdyby padło, a tak to nikt mi ECU nie pożyczy na kilka dni jazdy

    Co się natomiast nowego stało - włożyłem inny przekaźnik (o takiej samej specyfikacji) w miejsce tego, który podejrzewam o źródło wszystkich moich zmartwień i zacząłem jeździć próbując wywołać przepalenie się bezpiecznika. Jedną z tych rzeczy było kilkukrotne gwałtowne przyśpieszanie, but w podłogę (na 2 i 3 biegu) i wywalało mi (nie za każdym razem!) komunikat na komputerze "motor control system failure", silnik trochę szarpnął ale samochód jechał dalej. Może to się jakoś łączy? Pamiętam, że kiedyś też mi szarpnęło z takim samym komunikatem, ale nie połączyłem tego z przepalanym bezpiecznikiem. Jakieś pomysły?

Podobne wątki

  1. [159] Katalog felg pasujących na zaciski Brembo: "duże" 2.4, 3.2, "małe" 1.9 polift)
    Utworzone przez Ciacho13 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 15-07-2020, 11:04
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-12-2014, 20:10
  3. [146] Kontrolka "kluczyk code" i "marchewka".
    Utworzone przez Kuba5093 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-01-2013, 17:08
  4. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 18:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory