Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Problem z mocą 2.4 JTD

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Bednarsky
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Krotoszyn
    Auto
    AR 156 2.4 JTD 150, 2002
    Postów
    16

    Domyślnie Problem z mocą 2.4 JTD

    Witajcie. Mój problem polega na tym, że moja Alfa 156 2.4 JTD 150hp CF3 ma muła do 2k rpm, od 2k ciągnie do 2.5 z mega kopem, czuć że turbo porządnie pompuje, a zaraz znowu muł, tak jak by te turbo odcięło, od 3k ciągnie, a potem znowu ma dołek. Nie muli go tak, że odcina, po prostu czuć że nie ma tej mocy co powinna być, w końcu to 320 niuta. Aż do dziś nie miałem zaworu EGR, ktoś po chamsku zdjął elektromagnes wyrywając przy tym kable. Zamontowałem używkę, sprawną i myślałem, że będzie dobrze, bo wsłyszałem, że w CF3 EGR wyłącza się programowo, bo inaczej powoduje problemy podobne do mojego. No cóż, to posunięcie chyba nic nie zmieniło, bo muł jak był tak jest. Podłączyłem więc auto do interfejsu, i zrobiłem logi. Wszystko wydaje się być w normie oprócz jednego - wartości powietrza zmierzonej. Słyszałem, że w oprogramowaniu ECU w rocznikach '02 występuje jakiś tam bug, który pokazuje jakieś tam fałszywe dane, ja wartość zmierzoną mam 50 (zapomniałem w jakich to jednostkach), a zadaną 300. Temat jeszcze edytuje i zarzucę logami z przejażdżki, może jakiś spec coś poradzi? Przepraszam, że tak chaotycznie to napisałem, za dużo myśli na raz.

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Ludvigus
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Trzebownisko, Rzeszów, PL
    Auto
    Giulia 2.0TB, 147 1.6 TS
    Postów
    761

    Domyślnie

    Wszystko wskazuje na:
    1. Przepływomierz masowy powietrza BOSCH 0 281 002 309 - Nr oryginału: 46559804 - musi być sprawny, bo inaczej silnik będzie jeździł jakby był w trybie awaryjnym - przetestowane na własnej skórze.


    2. Rozbierz i przeczyść elektrozawór VGT (sterujący gruszką od zmiennej geometrii turbosprężarki za pomocą podciśnienia - znajdziesz go na środku pasa przedniego nad chłodnicą cieczy chodzącej silnika -> https://www.czesciauto24.pl/oen/55203202


    3. EGR w modelu 2.4 JTD 10V CF3 110kW 150KM można zaślepić całkowitą zaślepką z kwasówki za kilka złotych (np. https://allegro.pl/listing?string=ZA...9+8v+2%2C4+10v) zamiast uszczelki w miejscu wchodzącej rurki od dołu do EGR - a więc za chłodniczką spalin a przed zaworem recylkulacji(EGR). Nie powoduje to ani błędów podczas pracy silnika, ani żadnych komunikatów na cyferblacie - jedynie w pamięć komputera zapisuje się miękki błąd EGR, który można swobodnie skasować dowolnym softem po OBD2 do tego przeznaczonym - tyle że nie ma to sensu, bo przez zaślepienie błąd powraca. Ciekawostką jest, że w tym samym silniku z obciętym jednym cylindrem 1.9 JTD 8V AXD1A 115KM jest ta sama zaślepka, podobnie z resztą jak termostat, egr i kilka innych części - tutaj masz ją na ostatnim zdjęciu -> https://imgur.com/gallery/ZmfGh


    Daj znać czy pomogło.

    L.
    Ostatnio edytowane przez Ludvigus ; 31-10-2018 o 11:03

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9/2.4jtdm
    Postów
    36

    Domyślnie

    Kilka miesięcy temu , miałem podobny problem tylko w silniku 2.4 175 km .. Nie byłem pewny elektrozaworu VGT. Stary rozebrałem wyczyściłem , a między czasie zamówiłem OE nowy . Po wyczyszczeniu starego , nie było szału. Jednak po założeniu OE rożnica była znaczna .
    Z własnego doświadzenia podpowiem , sprawdz jeszcze map sensor ( czujnik ciśnienia doładowania )

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Bednarsky
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Krotoszyn
    Auto
    AR 156 2.4 JTD 150, 2002
    Postów
    16

    Domyślnie

    Ludvigus, szacuneczek za bardzo obszerną wypowiedź. Teraz tak:

    1. Jeśli chodzi o przepływomierz, to tak jak mówiłem - po odłączeniu go jest totalna dupa, jednak z podłączonym jest lepiej. Nie wywala żadnych błędów, tylko te wartości masy powietrza są nieprawidłowe - prawdopodobnie dzięki ECU z '02 który mierzył przepływ powietrza w innych jednostkach, czy coś w tym stylu.

    2. Elektrozawór VGT rozebrałem, niestety mam ten "nierozbieralny", jedyne co mogłem zrobić to przeczyścić tą gąbeczkę, co uczyniłem. Poprawy brak. Dodam, że sztanga przy turbinie porusza się w całym zakresie.

    3. EGR'a nie miałem w ogóle. Ktoś mądry inaczej po prostu wykręcił elektromagnes zostawiając resztę bez zaślepiania, ucinając przy tym kostkę połączeniową. Kupiłem używkę, zamontowałem, ale nic się nie zmieniło, a po czasie na gorsze - falowały obroty biegu jałowego na ciepłym silniku, toteż odłączyłem wtyczkę i spokój. Jak znajdę chwile wolnego czasu to dam tą zaślepkę, bo rozumiem że bez niej spaliny i tak będą przedostawać się do kolektora? Widziałem w środku dwa kanały, więc pewnie się nie mylę.

    4. Dzięki Vin, co do tego elektrozaworu to tak jak wspomniałem w punkcie 2 - podobnie jak Ty próbowałem go wyczyścić ale nic to nie dało w tej "dziurze", chociaż obserwowałem sztangę i porusza się w pełnym zakresie, gdy odpalę silnik - wciąga ją całkowicie, dodanie gazu bez obciążenia skutkuje małym poruszeniem się sztangi. Więc jeśli nic innego nie pomoże to go wymienię.

    5. Czujnik ciśnienia doładowania czyściłem i to chyba tyle co mogę zrobić. W MES'ie wartość ciśnienia oczekiwana i zmierzona mniej więcej pokrywają się, chociaż gdy robiłem test na 4-tym biegu z butem w podłogę, wartość zmierzona była większa z tego co udało mi się zauważyć. Nie zrobiłem logów, bo nie ogarnąłem się do końca w tym programie. Możliwe, że występuje overboost? Marchewa się nie świeci.

    6. Z tego co zaobserwowałem, to przy tym "odcięciu" powyżej 2 k rpm, a potem w okolicach 3 - słychać jak by turbina się "wyłączała" - podsumowując - turbo dobrze pompuje przy 2k - słychać to, dochodząc do 2.5 "wyłącza się" - znaczy cichnie. I tak dalej - jak by działało skokowo.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2016
    Auto
    AR 156 SW 2.4JTD CF2 136KM 2000r
    Postów
    408

    Domyślnie

    A sprawdzales pod katem ukladu paliwowego? Jak sie zachowuje w mes przy tych zamulach?
    Co do pkt 1 to przeplywka temu pokazuje "we swiat" bo egr zatkany (w Twoim przypadku pewnie byl off w pozycji zamknietej), przewaznie z zaslepka pokazuje wiecej powietrza, po odpieciu przeplywki komp przechodzi na "awaryjna" mape...

    map sensor na kolektorze sprawny/czysty? - tez moze dawac takie objawy
    dolot szczelny?
    dymi?


    //
    cisnienie doladowania w mes oczekiwane pokrywa sie ze zmierzonym? jak to wyglada na tym mule?

    sprawdz pierwsze w mes turbo (cisnienie)
    pozniej uklad paliwowy (oczekiwane/zmierzone/otwarcie regulatora, korekty wtryskow)

    bez tego to se mozesz szukac i wymieniac pol auta
    Ostatnio edytowane przez przemo832 ; 13-11-2018 o 22:12

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Ludvigus
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Trzebownisko, Rzeszów, PL
    Auto
    Giulia 2.0TB, 147 1.6 TS
    Postów
    761

    Domyślnie

    Przy 3000 RPM w silniku 2.4 JTD CF3 (110kW) elektrozawór VGT puszcza podciśnienie do gruchy, żeby zmienić zmienną geometrię w turbosprężąrce - jak masz tutaj przycinki to:
    - albo problem z VGT (używka na *llegro za kilka dych + wyczyszczenie tego tłoczka z gumową membranką + skręcenie opaskami)
    - albo (mało prawdopodobne) źle wyregulowana grucha
    - albo zacina się zmienna geometria wewnątrz turbosprężarki (sadza tutaj jest największym problemem)

    Różnicami przy ciśnieniu doładowania się nie martw - ważne, żeby nie było dużych rozbieżności, przepływomierz warto wyjąć i popsikać odparowującym środkiem (alkoholem *propylowym) bo cała praca przepływki polega na tym, że nagrzewany jest drucik na środku czujnika i pędzące powietrze go schładza i jest to przekładane na teoretyczną ilość powietrza które idzie do dolotu - jeśli drucik jest zabrudzony, to może pokazywać złe wartości.

    Generalnie, jak ktoś ma 2.4 JTD i jeździ tym silnikiem rzadko przekraczając 3k RPM - to sam sobie robi problem na dłuższą metę.

    L.

Podobne wątki

  1. Problem z mocą 1,9 jtd 115 km
    Utworzone przez mimi 01 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-11-2014, 16:32
  2. [Giulietta] Problem z mocą
    Utworzone przez Mengele w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-03-2014, 11:33
  3. Problem z mocą w 1.8
    Utworzone przez lukass_92 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-01-2014, 10:46
  4. [159] Problem z mocą w 2.4
    Utworzone przez KuASY w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 03-10-2013, 10:48
  5. Problem z mocą 156 1.8 ts
    Utworzone przez majonez w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-04-2010, 15:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory