Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: [156] Czujnik temperatury silnika (termostat, czujnik temperatury, drugi czujnik?)

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar TechManiacHD
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    Alfa Romeo 156 Ti 1.6 Ti
    Postów
    2

    Lightbulb [156] Czujnik temperatury silnika (termostat, czujnik temperatury, drugi czujnik?)

    Witam wszystkich! Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem 156ki z silnikiem 1.6TS i że moja styczność z tą marką była wręcz zerowa pojawiło się dość nurtujące pytanie, które od kilu dni mnie dręczy. Chciałbym je skierować do innych posiadaczy 156ki w benzynce, którzy pomogli by mi rozwiać me wątpliwości.

    Więc o co chodzi - Auto od momentu zakupu trzymało poniżej 50C na zegarku. Nawet w dalszej trasie ta temperatura ledwie, ledwie odrywała się od dolnej kreski. Rura do chłodnicy jak i nawet powrót z lekka ciepły - wiadomo, termostat zacięty w pozycji otwartej i wszystko pędzi na chłodnicę. Ameryki tu nie odkryłem. Na postoju i kilkuminutowym wygrzewaniu na 3k obr/m wskazówka potrafi się odlepić, podjechać prawie do 90C po czym wentyl się odpala. No to bajer! Termostat jak nic!
    W tym przekonaniu oddając auto do warsztatu przy okazji rozrządu (bodajże 6 czy 8 lat temu zmieniany), oleju, świec, paska osprzętu, uszczelki pod klawiaturą (lało się) poprosiłem o wymianę termostatu. Odebrałem auto i widzę, że dalej temperatura wg wskaźnika jakaś "nieruchawa"... lub może nazbyt "ruchawa". W czasie jazdy z trudem dobija do 85C a jak dolatuję bez gazu do świateł to opada do 70C. Ruszam spod świateł na momencie się podnosi, puszczam nogę z gazu opada...

    Tu się pojawia moje pytanie do szanownych starych wyjadaczy, którzy zrobili swoje przebiegi podobnym autem. Czy to jest NORMALNE?
    Jeździłem kiedyś Passatem z '89 gdzie wskazówka się minimalnie potrafiła ruszać (2mm tu, 1mm tam). Przerabiałem BMW E36 przez 7 lat gdzie 90C to było 90C i jak silnik tam osiągnął swoją temperaturę pracy to wskazówka sterczała jak widły w gnoju! Nawet milimetr się nie ruszyła w czasie jazdy czy wytracania prędkości. To samo miałem przez ostatnie 4ry lata dojeżdżania VW Polo z '01. Dodam, że mieszkam w Irlandii gdzie klimat jest dość lekki. Zima 3-7C lato 12-17C (tak na oko).

    Powiecie - "Czujnik temperatury w termostacie Pan żeś wymienił?" Odpowiem, że nie. Przynajmniej początkowo byłem przekonany, że wymieniając termostat przychodzi on z nowym czujnikiem. Wróciłem do warsztatu i powiedzieli, że wkręcili stary bo nowy termo to sam termo bez czujnika. Rzeczywiście. Termostat świeci się jak psu *** a czujnik w niego wchodzący na wysłużony wyglądał. Kable dobrze podpięte gdyby coś. Mechanik stwierdził, że "ten typ tak ma" i że nie mam co się przejmować i że czujnik raczej jest OK

    Wcale mnie to nie powstrzymało i szukałem dalej. Podłączyłem pożyczony komputer od kolegi i trochę pojeździłem. Osoba przy mnie siedząca spisywała wartości widziane na komputerze i zapisywała tak trochę +- temperaturę widzianą w tubie. Wiadomo, ta dokładna nie jest, ale dołożyliśmy wszelkich starań aby spisać temp najbliższą prawdy. Oto kilka pomiarów:
    Zegar: 50 Komputer: 63 *na postoju aż do osiągnięcia 95C
    Zegar: 52 Komputer: 72
    Zegar: 60 Komputer: 79
    Zegar: 68 Komputer: 80
    Zegar: 70 Komputer: 85
    Zegar: 80 Komputer: 95 (po czym nastąpiło pełne otwarcie i wskazówka na zegarku spadła w oczach)
    Zegar: 71 Komputer: 81 *moment po otwarciu
    Zegar: 73 Komputer: 85 *odczyty poniżej spisane w czasie jazdy na autostradzie
    Zegar: 74 Komputer: 87
    Zegar: 71 Komputer: 85

    Wychodzi na to, że jeżdżąc normalnie nawet przy 120kph i to w temp. otoczenia w okolicach 9C zegarek pokazuje ledwie, ledwie powyżej 70C. Raczej nie tak być powinno? Byłem przekonany, że czujnik z którego czyta komputer jest jakiś inny. W sensie, że fizycznie inny sensor gdzieś wsadzony... To by tłumaczyło tak potężny rozjazd tych wartości. Mechanik stwierdził, że i komputer, i zegar korzysta z jednego i tego samego czujnika Ja w tym sensu nie widzę


    #Pytanie1: Jak wskazówka zachowuje się u Was?
    #Pytanie2: Komputer czyta z tego samego czujnika, czy ma jakiś drugi w innym miejscu?
    Ostatnio edytowane przez TechManiacHD ; 30-11-2018 o 11:06

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Jest tak jak piszesz. Pamiętaj jednak że pierwsza nie opisana kreska nie oznacza 70* a raczej 80*. Czujnik jest ten sam dwu obwodowy. Winnemu są po prostu zegary które mają za dużą deltę.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar TechManiacHD
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    Alfa Romeo 156 Ti 1.6 Ti
    Postów
    2

    Domyślnie

    Drogi przyjacielu, masz 100% racji. Jak to ktoś opisał pod zdjęciem "Wbrew wszelkiej logice ta kreska pomiędzy 50 a 90 to wcale nie 70, a 80..." Czemu, po co i dlaczego... pewnie się nie dowiemy
    Po Twoim poście zacząłem googlować już nie szukając zagadnienia a szukając obrazków i w ten sposób trafiłem ponownie na forum. (Wpiszcie tytuł: "wskaźnik temperatury alfa 156 FL"). W gwoli ścisłości ów tematu odnaleźć z wyszukiwarki nie mogłem. Dopiero google i po obrazkach na niego wpadłem.

Podobne wątki

  1. [159] 1.8 mpi czujnik temperatury oleju. Nie pokazuje temperatury silnika.
    Utworzone przez Stepaniuk w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 28-12-2017, 11:51
  2. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 11-11-2014, 09:03
  3. Termostat i czujnik temperatury
    Utworzone przez miedziu w dziale 147
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 11-02-2013, 20:52
  4. Czujnik Temperatury wody a temperatura silnika i termostat
    Utworzone przez black1233 w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 26-01-2012, 18:11
  5. Czujnik, wkaźnik temperatury, termostat?
    Utworzone przez cysio w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-09-2007, 20:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory