Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: 1.6 TS nierówna praca, check engine

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156 1.6 TS
    Postów
    13

    Domyślnie 1.6 TS nierówna praca, check engine

    Witam serdecznie wszystkich Alfoholików. Ostatnio stałem się właścicielem cudownej 156 sedan z silnikiem 1.6 Twin Spark o oznaczeniu AR32103. Niestety mój pojazd boryka się z paroma problemami. A więc od początku.
    Auto kupiłem od znajomego który jeździł nim przez prawie 14 lat bez żadnej awarii. Niestety auto zakupił już z instalacją gazową, która nie była trafiona do tego stopnia, że nie chciała współpracować, a zakończyło się to wyrwaniem świecy. Zaraz po zakupie oddałem auto do mechanika, który wymontował uszkodzoną głowicę, którą przekazałem następnie do regeneracji. Wymienione zostały gniazda zaworowe, zawory wydechowe, napawany gwint świecy, a cała głowica wyczyszczona i splanowana. Mechanik poskładał auto, wymienił kompletny rozrząd wraz z pompą wody, uszczelkę pod głowicą, wszystkie uszczelki głowicy, rolkę napinacza paska wielorowkowego oraz sam pasek do tego węże układu chłodzenia i jedną z cewek uszkodzoną po wyrwaniu owej świecy. Zrobił także adaptację przepustnicy, wymontował badziewne LPG i zaślepił po nim dziury w dolocie. Niestety mechanik popełnił też faux pas w postaci złego podpięcia świec. Wracając do domu słyszałem strzały z wydechu migała także kontrolka CHECK ENGINE. Po powrocie do swojego garażu zmieniłem kolejność kabli na prawidłową, poprawiłem kostki idące do cewek, wymieniłem olej oraz filtr. Odpaliłem i na wolnych obrotach silnik nadal pracował nierówno, ale chętniej się wkręcał a na wysokich pracował bez zastrzeżeń do tego zgasła kontrolka CHECK ENGINE. Wyjechałem na drogę porządnie rozgrzałem motor i przeciągnąłem go na 4 biegach do około 5 tys. obr. Po zatrzymaniu okazało się, że na wolnych obrotach zaczął pracować w miarę równo. Od tamtego momentu zrobiłem ponad 100km i znów zapaliła się niechciana kontrolka CHECK ENGINE.
    Dzisiaj podczas wyprzedzania, kiedy musiałem trochę mocniej docisnąć zaczęła znów migać. Dodam także, że silnik wkręca się max do 7 tys. tak jakby nie było odcięcia zapłonu (próbowałem na postoju z gazem w podłodze). Na wolnych obrotach nadal pracuje nierówno, bardziej odczuwalne jest to na zimnym silniku, wtedy trzęsie całym autem. Wariator wydaje się być w porządku. Nie stuka nawet na zimnym silniku. Falowanie obrotów raczej nie występuje. Przyglądałem się obrotomierzowi i nie zauważyłem żadnych wahań. Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję że pomoże to w diagnozie mojego problemu.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Jaszku ; 27-03-2019 o 22:19

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    Bez podpięcia pod komputer można jedynie zgadywać przyczyny błędu. Może to sonda lambda, może przepływomierz, może wypadanie zapłonów. Poszukaj na forum regionalnym - ktoś z kablem i laptopem powinien się znaleźć, a jeśli nie, to byle jaki laptop, kabel https://viaken.pl/pl/interfejs-fiat-...tyku-obd2.html i wersja demonstracyjna MES https://www.multiecuscan.net/ReleaseHistory.aspx w zupełności wystarczą.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156 1.6 TS
    Postów
    13

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytanie dotyczące podpięcia cewek. W momencie odbioru auta kable były podpidęre z 1 cewki spowrotem na 1 z 2 na 2 i tak dalej. Zauważyłem że są za długie i dochodząc po zdjęciach z forum zamieniłem z 1 na 4 z 4 na 1 z 2 na 3 i z 3 na 2. Wtedy na wyższych obrotach zaczął chodzić równo. Zastanawiam się nad samym ułozeniem cewek. Na 3 i 4 cylindrze fajka idąca prosto z cewki idzie na świece dopalającą a kabel na świece główną. Czy tak powinno być? Wszystko jest złożone zgodnie z układem dziur w blasze podpietej do masy. Dodam że auto jest z 2000 roku.
    Ostatnio edytowane przez Jaszku ; 28-03-2019 o 11:06

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Tak ma być. W tym układzie cewki zasilają duże świece na 1 i 2 cylindrze i małe świece na 3 i 4 cylindrze.
    Jeśli ten mechanik miał problemy z prawidłowym montażem układu zapłonowego to za bardzo o alfach nie ma pojęcia, więc pewnie i rozrząd nie jest ustawiony precyzyjnie, tym bardziej, że była remontowana głowica, wiec w takim przypadku musi być robione ustawienie zgodne z wymaganą procedurą.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156 1.6 TS
    Postów
    13

    Domyślnie

    Wychodzi na to, że albo mam coś nieźe skopane albo mam lewego twin sparka. Na szybkości wziąłem zdjęcie z Internetu i zaznaczyłem na czerwono miejsce świec głównych oraz na niebiesko świec dopalających. Wychodzi na to ze cewka 1 cylindra zasila dwie świece główne a 4 cylindra dwie dopalające.

    Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Nic nie masz skopanego - tak właśnie jest w tym układzie.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Źle zaznaczyłeś - świece główne są "pod cewkami" a dopalające na odzielnych fajkach. Cewka 1 cylindra zasila swiece główna na tym cylindrze i świece dopalającą na 4 cylindrze.Tak ma być. W nowszych TS jest już "normalnie" czyli cewka z 1 cylindra zasila dwie świece z 1 cylindra. Bez podpięcia pod kompa nic nie wymyślisz.
    Ostatnio edytowane przez esco1982 ; 28-03-2019 o 14:10
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    A ja uważam, że jest dobrze zaznaczone.
    Cewki na cylindrach 1 i 2 zasilają duże świece, a na cylindrach 3 i 4 małe świece.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar esco1982
    Dołączył
    12 2014
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    AR 166 3.0 V6 99r.,AR 147TI 1.6 TS 06r.
    Postów
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał SG0240 Zobacz post
    Cewki na cylindrach 1 i 2 zasilają duże świece, a na cylindrach 3 i 4 małe świece.
    Masz rację, byłem pewny że jest tak jak napisałem ale to w sumie byłoby nie logiczne bo cylinder 3 i 4 miałby inne ułożenie świec niż 1 i 2.
    AR 146 1.4 BOXER, AR 147TI 1.6 TS, AR 166 3.0 V6

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156 1.6 TS
    Postów
    13

    Domyślnie

    Zakupiłem kabel podesłany przez Zenonzlasu. Niestety ten program nie mógł się połączyć z moim komputerem więc pobrałem Fiat ECU Scan (dostępne np. na chomikuj). Błędy jakie mi pokazał komputer to błąd przepływomierza oraz wypadające zapłony. Z tym 1 sobie poradziłem ponieważ mój układ dolotowy był nieszczelny. Poprawiłem opaski i przede wszystkim obudowę filtra powietrza dodatkowo wyczyściłem przepustnicę i zrobiłem jej adaptację. Skasowałem wszystkie błędy, ale dziś rano znów zamrugał do mnie check engine. Podpiąłem ponownie laptopa i znów te same błedy:
    P0300 - Random Misfire Detected
    P0303 - Cylinder #3 Misfire Detected
    P0304 - Cylinder #4 Misfire Detected

    Obstawiam, że chodzi tutaj tylko o 3 i 4 cylinder, a po pracy silnika myślę że chodzi o świece dopalające. Patrząc od przodu auta 3 i 4 wg. komputera to cylindy po prawej stronie, te dalej od rozrządu? Obawiam się, że u mnie problem będzie leżał bardziej po stronie instalacji elektrycznej niż cewek. Chociaż sprawdziłem miernikiem i po włączeniu zapłonu na każdej cewce jest 12V.

Podobne wątki

  1. [159] Nierówna praca na wolnych obrotach -strzelanie- Check engine 1.9 jts
    Utworzone przez dzida84 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-09-2016, 20:03
  2. [159] TBi. Check engine. Have engine checked x3 w czasie jazdy.
    Utworzone przez _Mariusz_ w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-02-2016, 18:33
  3. 3.0 V6 lpg.Nierówna praca na PB, check itp
    Utworzone przez sneijder w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 02-10-2015, 09:46
  4. Nierówna praca dymienie z rury check
    Utworzone przez rafiz20let w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 06-05-2014, 21:29
  5. Nierówna praca
    Utworzone przez Paulos76 w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-08-2013, 13:24

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory