Witam oto mój krótki opis jak wymieniłem pompę wspomagania w Alfie Romeo 156. Musze zaznaczyć, że wymieniłem ją na blokowym parkingu w 5 godzin i nie wymagało to podnoszenia samochodu, gdyż wszystko zrobiłem od góry podnosząc jedynie maskę. Pompę kupiłem od takiego samego modelu alfy, lecz używaną.
Najpierw odkręciłem mocowanie silnika (po lewej stronie), ale tylko od resora gdyż potrzeby jest w tym miejscu dostęp. Następnie odkręcamy 3 śruby od rolki na pompie(tylko poluzowując je), a następnie zdejmujemy pasek klinowy(pasek przytrzymuje nam rolkę i łatwiej jest poluzować te śruby). Jeżeli ktoś zakłada nowy pasek klinowy może stary przeciąć, a jeżeli ma zamiar założyć ten sam to należy za pomocą klucza nasadowego 15 odciągnąć rolkę napinająca(dolną) i zdjąć ostrożnie pasek.
Rozpinamy przewody elektryczne znajdujące się przy kolektorze, oraz odłączamy przewody od pompy.
Poluzowujemy alternator i opuszczamy go maksymalnie w dół, aby zrobić miejsce na wyciągnięcie pompy. Lepiej jest najpierw ściągnąć plastikową osłonę z pompy wspomagania (łatwiej jest wtedy wyciągnąć pompę), ale nie jest to konieczne. Po dokręceniu rolki na pompie są widoczne 3 śruby mocujące pompę. Gdy odkręcimy te śruby należy przepchnąć pompę wspomagania pod kolektor i wracamy nią na alternator i po alternatorze wyciągamy ją do góry tuż przy przewodach elektrycznych, które wcześniej rozpieliśmy. Z włożeniem pompy postępujemy postępujemy tak samo tylko w odwrotnej kolejności.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem moim opisem. Ostrzegam, aby uzbroić się w cierpliwość. Mnie doprowadzały do nerwicy spadające śruby i podkładki, których szukałem ciągle pod samochodem.