Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Problem z chłodzenie silnika+brak ogrzewania w kabinie / masa pow. 156 2.4 175kM

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2014
    Auto
    Alfa 166 2.4 JTD 136 KM
    Postów
    3

    Domyślnie Problem z chłodzenie silnika+brak ogrzewania w kabinie / masa pow. 156 2.4 175kM

    Witam!

    Od kilku dni mam problem z chłodzeniem silnika (problem narasta, pojawia się coraz częściej)

    - wskaźnik temp. balansuje w przedziale 90 - 130 C
    - po zatrzymaniu i odkręceniu korka zbiornika bulgocze przez chwilę i można wrócić do jazdy gdyż temperatura opada do pierwszej ćwiartki wskaźnika i generalnie dojeżdżam już bez niespodzianek (dodam, że na wskaźniku temp. nigdy nie dochodziła do 90C a na kompie było pomiędzy 80-90C)
    - po kolejnym rozruchu temat się powtarza
    - kiedy temperatura nienaturalnie wzrasta nie grzeje się w kabinie - wieje zimnym powietrzem, po odpowietrzeniu kabina nabiera od razu temperatury.

    Zbiornik wyrównawczy i płyn wydają się być czyste.

    Dodatkowo od dłuższego czasu wyświetla się błąd masy powietrza, którego nie mogę pozbyć. Wymieniłem czujnik ciśnienia, przepyłwkę, sprawdziłem stan rur i szczelność. Błąd zaświeca się najczęściej na biegu jałowym lub przy delikatnym ruszaniu.

    Czy ktoś ma pomysł na jedną i drugą kwestie? Czy te problemy są zależne?
    Z góry dzięki za pomoc.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    LDZ
    Auto
    156 Ti 2.4 JTD 20V 175KM
    Postów
    29

    Domyślnie

    Pompa wody ok? Przelew jest ze zbiornika podczas pracy?
    Wydaje się jakby nie było obiegu i "woda" ci się gotuje... jak wzrasta ciśnienie po zagrzaniu to robi poduszkę powietrzną...
    Nie dokręcaj korka "na chama" - tam jest zawór bezpieczeństwa. Korek dokręca się lekko ręką i tyle - dokręcanie korka na maks do oporu, że już dalej się nie da to częsty błąd...

    Ewidentnie masz coś z chłodzeniem silnika... zamiast jeździć lepiej znajdź usterkę...

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS Sportwagen 2000r
    Postów
    21

    Domyślnie

    Hej,

    Pierwsze co rzuca mi się w oczy to to, że masz za mało płynu. Jeżeli poziom byłby prawidłowy na rozgrzanym silniku po odkręceniu korka, w zbiorniczku wyrównawczym, powinno wystrzelić około litra płynu ze względu na wytworzone ciśnienie. Jeżeli odkręcasz i tylko bulgocze to oznacza że płynu jest za mało. Samochód się grzeje a ogrzewanie nie działa ponieważ do nagrzewnicy nie dochodzi ciepły płyn. Przerabiałem to w innym aucie.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    LDZ
    Auto
    156 Ti 2.4 JTD 20V 175KM
    Postów
    29

    Domyślnie

    Bulgotać i strzelać to ma prawo zwykła woda... a nie "normalny" płyn chłodniczy który ma wyższą temperaturę wrzenia niż woda....

    Przy normalnie pracującym silniku i obiegu płynu chłodniczego - nie ma prawa NIC strzelać ani bulgotać (chyba że płyn - a co za tym idzie cały silnik - jest mocno przegrzany - pow 100st)...
    W zbiorniczku płyn powinien się przelewać poprzez przelew górny... tutaj ewidentnie problem tkwi w obiegu płynu z jakiegoś powodu, może do tego być zapowietrzony układ... poziom płynu i jego stan (woda / glikol) to druga sprawa - mająca znaczenie oczywiście, ale dopiero w przypadku gdy obieg i odpowietrzenia są ok....

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS Sportwagen 2000r
    Postów
    21

    Domyślnie

    W pierwszej kolejności sprawdzić płyn. Bulgota jak jest go za mało. Rozgrzać silnik do 90 i odkręcić zbiorniczek wyrównawczy. Fizyka płynów i wzrost ciśnienia wraz z temperaturą się kłania. Skoro płyn nie wypływa ze zbiorniczka na gorącym silniku znaczy to tylko tyle że jest go za mało. Nie szukajcie problemu w pąpie bo wtedy płyn w zbiorniku byłby co najwyżej letni a silnik by się przegrzewał.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 17-01-2016, 08:38
  2. Brak ogrzewania podczas postoju silnika.
    Utworzone przez maniek6600 w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17-10-2015, 20:57
  3. Brak osłony silnika a nadmierne chłodzenie 3.0 V6
    Utworzone przez mamut w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-12-2011, 17:55
  4. nie ma ogrzewania w kabinie
    Utworzone przez marcin1234 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2010, 20:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory