Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: 1.9 16V Błędy

  1. #1
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie 1.9 16V Błędy P1213 i P1102

    Znowu coś... wczoraj troszke pogoniłem autko na wysokich obrotach, ale nie długo, rano 10km spokojnie do pracy, po pracy odpalam i od razu wyskoczył błąd. Podłączyłem fiatecuscan 1.6 i pokazał błedy:

    P1213 niby Boost/Manifold Air temperature , a w opisie:
    "Air temperature sensor in turbine"

    P1102 /brak danych/ skasowalem i juz nie wrócił

    Nic w necie nie znalazłem na temat tych błędów, pierwsze co pomyślałem że to przepływka, ale nie. Z resztą zerknijcie na zrzuty z fiatecuscana:
    http://img691.imageshack.us/g/bledy0.jpg/
    Dziwny jest odczyt Boost/Manifold temperature : 130stC.
    Co to za czujnik? Ktoś wie?

    Poza błedami żadnych objawów.
    Ostatnio edytowane przez Keeperek ; 29-03-2010 o 21:46

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar sedici
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    OPL & (ANsbach) DE
    Auto
    Bravo1,6Mj , Astra J
    Postów
    1,912

    Domyślnie

    P1213 - Boost/Manifold Air temperature to jest czujnik ciśnienia doładowania - MAP (mierzy doładowanie i temp powietrza w kolektorze ssącym) , to on w kolektorze zarejestrował\lub błędnie rejestruje taką temp powietrza;

    P1102 - MAF (Mass Air Flow) sensor , błąd przepływki - prawdopodobnie spowodował go nielogiczny dla ECU odczyt temp mierzony przez MAP ;

    natomiast dziwna sprawa że MAP rejestruje tak wysoką temperaturę , może jest mocno zabrudzony i ma złe odczyty\lub się uwalił , wymontuj go i przeczyść delikatnie i znów pod kompa
    this is my truth tell me yours
    "Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda." G.Orwell
    http://www.youtube.com/watch?v=liSxjtd16xQ - bastard

  3. #3
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Czujnik ciśnienia doładowania czyściłem jakieś 6 tyś temu, ale zerkne tam jeszcze, może akurat czyszczenie pomoże. A jeśli odepne czujniik na próbę to zapewne auto nie odpali? I jeszcze pytanie : parametr "Boost presure" to ciśnienie z tego czujnika? Jakie powinno być przy maksymalnych obrotach? ok 2bar? Czy jest to jakiś sposób na sprawdzenie turbiny?

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar sedici
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    OPL & (ANsbach) DE
    Auto
    Bravo1,6Mj , Astra J
    Postów
    1,912

    Domyślnie

    raczej nie odpali bo tylko dzięki temu czujnikowi ECU steruje turbosprężarką - ciśnieniem doładowania (w tej chwili nie pamiętam czy ma recovery na MAPa );

    tak , boost pressure to ciśnienie doładowania zmierzone MAP-em , jak chcesz sprawdzić jak turbo pompuje to włącz wykresy : żądane ciśnienie i mierzone ciśnienie ,
    tabelki : desired boost pressure (żądane) i boost pressure (zmierzone) , włącz wykres i w drogę : najlepiej 3. lub 4 . bieg i od 2000rpm gaz w podłogę , i zobaczysz czy na wykresie mierzone pokrywa się z żądanym przez ECU (jego mapa doładowania)
    Ostatnio edytowane przez sedici ; 29-03-2010 o 23:12
    this is my truth tell me yours
    "Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda." G.Orwell
    http://www.youtube.com/watch?v=liSxjtd16xQ - bastard

  5. #5
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Wymontowałem czujnik ciśnienia doładowania, i okazało sie że cały koszyczek jest spalony. http://img638.imageshack.us/i/photo0038u.jpg/
    Mam zamiar go wymienić, jednak troche się obawiam że nowy też się uszkodzi. Jaka przyczyna uszkodzenia tego czujnika? Zbyt wysoka temp. w kolektorze ssącym? sadza się zapaliła czy co?
    Wartko kupić używany?

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Pewnie nie jest spalony a zabity sadzą z EGRa - przydałoby się wyczyścić. Przyślep sobie EGR dedykowaną zaslepką.
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  7. #7
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Czujnik jest ewidentnie spalony, wystają tylko resztki drucików z niego i nie ma tego plastikowego koszyczka. Dodam jescze że jakieś 6tys temu czujnik czyściłem i owszem był zabity sadzą ale tym razem sie zjarał:/
    Egr częściowo zaślepiony od 6tys km

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar sedici
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    OPL & (ANsbach) DE
    Auto
    Bravo1,6Mj , Astra J
    Postów
    1,912

    Domyślnie

    ciężko stwierdzić co było przyczyną , nagar \usterka mechaniczna przy czyszczeniu - jak go czyściłeś to lałeś czymś po nim ?;

    nowy czujnik kosztuje ok 150pln , więc używka musi być w dobrej cenie żeby było warto , sam kiedyś na allegro sprzedałem swój używany czujnik
    this is my truth tell me yours
    "Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda." G.Orwell
    http://www.youtube.com/watch?v=liSxjtd16xQ - bastard

  9. #9
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    Do czyszczenia użyłem benzyny ekstrakcyjnej, po czyszczeniu dokładnie osuszyłem i przejechalem 6tys.. Mam nadzieje że następny dłużej wytrzyma. Co do cen to na allegro nówki ok 280zł, zdecydowałem się na używke (w razie czego moge oddac).

    Jeszcze jedno pytanie mam , nie chce zakładać nowego tematu. Rozgladam się za przepływomierzem, Wg epera ma być: 46811312
    ale ja potrzebuje nr Boscha. Gdzieś kiedyś widziałem rozpiske na forum ale nie potrafie znaleźć. Wiem że moge wyciągnąć stary przepływomierz, ale nie jestem pewny czy jest właściwy.. chce założyć taki jak ma być.

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

Podobne wątki

  1. Błędy AIR-BAG
    Utworzone przez Andrzej78500 w dziale 166
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 12-05-2015, 20:12
  2. Air bag błędy
    Utworzone przez adagio72 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-10-2014, 17:23
  3. Co to za błędy
    Utworzone przez olaf w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-07-2014, 21:50
  4. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-10-2013, 18:52
  5. Błędy ABS
    Utworzone przez kaaamilp w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-03-2012, 17:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory