Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 49

Temat: Samopoziomowanie czyli pozycjometry w wersji z ksenonami

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR Spider 2.0 TS; AR Giulia 2.0 280KM
    Postów
    180

    Domyślnie Samopoziomowanie czyli pozycjometry w wersji z ksenonami

    Witam.
    Jeśli kogoś to interesuje, to wczoraj zasymulowałem dwoma potencjometrami 10 kOhm liniowymi A, działanie pozycjometrów, aby sprawdzić czy będzie to działać i w jakim zakresie, ponieważ planuję oszukać sterownik i podpiąć tylko jeden pozycjometr, ten tylny.
    Po przeglądnięciu wszystkich dostępnych mi dokumentów, okazuje się, że teoretycznie pozycjometry to nic innego jak potencjometry (dlaczego teoretycznie to opiszę niżej).
    Zakres działania, to płynne zmiany 0,5V - 2,5V - 4,5V. Na jednym przewodzie (biały z czerwonym jest podawany czały czas +5V, na drugim (czarny) jest masa, a trzeci (biały z zielonym w przednim pozycjometrze i biały z granatowym w tylnym pozycjometrze) to przewód z którego sterownik "pobiera" i porównuje napięcie między przednim, a tylnym pozycjometrem i wówczas ustawia wysokość świecenia soczewki. W pomiarach rezystancji przy danym ustawieniu, są błędy ponieważ były wykonane przy połączonym zestawie potencjometrów z obwodami. Ale kilka tych ważnych wykonałem też po wylutowaniu potencjometrów.
    Wcześniej napisałem "teoretycznie", ponieważ ta moja symulacja DZIAŁAŁA, ale mam jeden pozycjometr (zapomniałem go zabrać do garażu ojca, a garaż jest na drugim końcu miasta) który, zamówiłem ponoć tylny tylko, że nie ma na nim numeru katalogowego tylko jakiś seryjny, a po pinach które pokazują rezystancje wskazuje na przedni i tu jestem w kropce bo nie wiem czy przedni od tylnego różni się obudową, bo tym, że pinami pod które się podpina to wiem. A najlepsze jest to, że ten pozycjometr wskazuje tylko stałą rezystancję i nie zmienia wartości przy ruszaniu tym ramieniem, więc nie wiem czy mam nowy i uszkodzony i czy przedni czy tylny.
    Ale jeśli następnym razem wepnę w obwód to się sprawy powinny wyjaśnić.
    Tak więc w załączniku znajduje się dokument worda sprakowany zipem w którym wszystko opisałem, mam nadzieję, że czytelnie.
    Ewentualnie, proszę pytać.
    Pozdrawiam zainteresowanych.
    Ostatnio edytowane przez alfa16v ; 25-04-2010 o 21:06

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    ale podpinałeś już te potencjometry pod lampy czy to tylko teoria?

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR Spider 2.0 TS; AR Giulia 2.0 280KM
    Postów
    180

    Domyślnie

    Tak jak napisałem wyżej, że symulowałem pozycjometry podpinając potencjometry obrotowe 10kOhm i poziomowanie realnie działało. Regulacja napięcia powinna zawierać się w zakresie od 0,5v do 4,5V, ja ustawiałem troszkę mniej od 0,6 do 4,0 V. Wyjazd ponad 4,5V lub 0,5V skutkuje błędami i silnik soczewki zaczyna niebezpiecznie zgrzytać. Reszta opisu jest w spakowanym pliku. Czy uda mi się oszukać sterownik tylko jednym potencjometrem sprawdzę dopiero za 2 tygodnie, ponieważ na długi weekend wybieram się do znajomych i wolny czas będę miał dopiero w drugą sobotę maja. Oszukanie dwoma potencjometrami się udało.

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa16v Zobacz post
    Tak jak napisałem wyżej, że symulowałem pozycjometry podpinając potencjometry obrotowe 10kOhm i poziomowanie realnie działało. Regulacja napięcia powinna zawierać się w zakresie od 0,5v do 4,5V, ja ustawiałem troszkę mniej od 0,6 do 4,0 V. Wyjazd ponad 4,5V lub 0,5V skutkuje błędami i silnik soczewki zaczyna niebezpiecznie zgrzytać. Reszta opisu jest w spakowanym pliku. Czy uda mi się oszukać sterownik tylko jednym potencjometrem sprawdzę dopiero za 2 tygodnie, ponieważ na długi weekend wybieram się do znajomych i wolny czas będę miał dopiero w drugą sobotę maja. Oszukanie dwoma potencjometrami się udało.
    a czy jak poziomowanie załapie błąd czujnika to podłączasz pod komputer i kasujesz błędy, czy wystarczy że zasymulujesz czujnik potencjomentrem i znowu działa?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR Spider 2.0 TS; AR Giulia 2.0 280KM
    Postów
    180

    Domyślnie

    To załapanie błędu to napisałem tak troszkę na wyrost, bo nie mam laptopa z kablami, a jechać znowu do kumpli do serwisu z taką błachostką się nie opłaca (examiner mam u nich gratis, ale nie mogę tego nadużywać bo każby ma swoją cierpliwość i w końcu jest to ich chleb). Po wykroczeniu poza zakresy regulacji (napięć) zaczynały się zgrzyty, więc szybko wyłączałem światła i podawałem mu delikatnie wyższe lub niższe napięcie. Wystarczyło wyłączyć "krótkie" i przy włączonych postojówkach ustawić odpowiednie napięcie, a po włączeniu "krótkich" soczewki dostosowywały się już do nowego, odpowiedniego ustawienia.

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    widzę że sam zakładałeś ksenony, czy jak złożyłeś wszystko do kupy zaczęło samo działać czy konieczny był examiner?
    Ja mam już wszystko zmontowane tzn. pozycjometry zamienione właśnie na potencjometry jeden 10kohm, drugi zrobiony na regulację z kabiny (napięcia się zgadzają - są między 0,5 a 4,5 V), ale poziomowanie nie działa. Lampy wykonują tylko samotest przy włączaniu.
    Mam zamiar jechać na komputer, ale nie skończyłem jeszcze okablowania do kostki OBD i nie podłączyłem się jeszcze pod sygnał prędkościomierza. Orientujesz się czy trzeba to podłączać?

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR Spider 2.0 TS; AR Giulia 2.0 280KM
    Postów
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kali_33 Zobacz post
    widzę że sam zakładałeś ksenony, czy jak złożyłeś wszystko do kupy zaczęło samo działać czy konieczny był examiner?
    Ja mam już wszystko zmontowane tzn. pozycjometry zamienione właśnie na potencjometry jeden 10kohm, drugi zrobiony na regulację z kabiny (napięcia się zgadzają - są między 0,5 a 4,5 V), ale poziomowanie nie działa. Lampy wykonują tylko samotest przy włączaniu.
    Mam zamiar jechać na komputer, ale nie skończyłem jeszcze okablowania do kostki OBD i nie podłączyłem się jeszcze pod sygnał prędkościomierza. Orientujesz się czy trzeba to podłączać?
    Witam.
    To kolega jest "dalej" niż ja. Ponieważ, tak jak pisałem ja zrobiłem dopiero "przymiarkę" do zamontowania tylnego pozycjometra i sprawdziłem czy ten mój wymyślony system zadziała.
    Ja już wpiąłem się do gniazdka serwisowego, a przewód do licznika już mam przeciągnięty tylko muszę go troszkę przedłużyć odpowiednim kolorem (staram się prowadzić odpowiednimi kolorami, zgodnymi ze schematami i czasami jest problem aby dane kolory znaleźć na szrocie).

    Czy samopoziomowanie płynnie działa na postoju przy włączonych światłach tego NIE WIEM. TU APEL do wszystkich którzy mają samochody fabrycznie wyposażone w światła ksenonowe (np. wersje Ti) aby się wypowiedziały na ten temat.
    Bo mnie faktycznie, symulacja zadziałała, ale nie płynnie tzn. samochód stał w miejscu, włączone światła "krótkie" zmieniam płynnie napięcie na tylnym pozycjometrze (czyt. potencjometrze), a światła nie zmieniały swojego położenia.
    ALE, po wyłączeniu świateł i włączeniu ich ponownie, soczewki ustawiały się już zgodnie z zadaną wartością, więc system działał.

    Ja też liczę, że płynna regulacja następuje dopiero w trakcie jazdy, a nie na postoju.

    I może właśnie do tego jest potrzebne podpięcie po licznik, tylko, że chyba nie na wszystkich schematach ten przewód do licznika występuje.
    Tak więc ja rozwiążę tą zagadkę dopiero za 2 tygodnie, gdy pozakładam sobie instalację do samopoziomowania i sprawdzę jak to wszystko razem funkcjonuje.
    Pozdrawiam z Krakowa.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa16v Zobacz post
    Bo mnie faktycznie, symulacja zadziałała, ale nie płynnie tzn. samochód stał w miejscu, włączone światła "krótkie" zmieniam płynnie napięcie na tylnym pozycjometrze (czyt. potencjometrze), a światła nie zmieniały swojego położenia.
    ALE, po wyłączeniu świateł i włączeniu ich ponownie, soczewki ustawiały się już zgodnie z zadaną wartością, więc system działał.
    u mnie to nie działa w ogóle niestety, na teście się sprawa kończy... :-(
    zobaczymy w takim razie co komputer pokaże

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Ducrider
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Brema
    Auto
    159 1.9 16V ;156 2.4 20V sold,159 Tbi,GT QV 170 HP
    Postów
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa16v Zobacz post
    Ja też liczę, że płynna regulacja następuje dopiero w trakcie jazdy, a nie na postoju.
    Ja mam Xenony i powiem ci ,ze soczewki ustawiają się po przekręceniu kluczyka,obojętnie czy masz włączone światła czy tez nie, ale nie zauważyłem żeby one w czasie jazdy się poziomowały,jadać nawet z obciążeniem, myślę ze one płynnej regulacji nie maja,mogę również się mylić to proszę mnie poprawić.

  10. #10
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ducrider Zobacz post
    Ja mam Xenony i powiem ci ,ze soczewki ustawiają się po przekręceniu kluczyka,obojętnie czy masz włączone światła czy tez nie, ale nie zauważyłem żeby one w czasie jazdy się poziomowały,jadać nawet z obciążeniem, myślę ze one płynnej regulacji nie maja,mogę również się mylić to proszę mnie poprawić.
    A gdy na postoju zapakujesz liczne kilogramy do bagażnika to po odpaleniu dostosowują się tak aby zachować poziom jaki był przy pustym czy świecą w niebo ?

    Bo w czasie jazdy raczej obciążenie auta się nie zmienia, o ile pytałem użytkowników innych marek z ksenonami - np na progach zwalniających nie korygują poziomu . I chyba słsznie, bo inaczej jadąc pod górę zasięg światła znacznie by spadał.
    Więc całe to poziomowanie jest jak przypuszczam do korekcji obciążenia bagażnika zamiast pokrętła w wersjach bez ksenonu. Czyli wystarczy jeśli przy uruchamianiu silnika/świateł zadziała.
    Ja robiłem próbę ładując kilka kg (10-15)do bagaznika i niestety nie zadziałało to w ten sposób. Może to za lekki ładunek? (na odległości ok 2-3m było 1-2cm różnicy w poziomie świecenia
    Przy uruchamianiu światła robią "ukłon" ale wracały do tej samej pozycji niezależnie czy z tym ładunkiem czy bez.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 02-05-2014, 18:26
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-05-2014, 21:05
  3. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-02-2013, 23:35
  4. Problem z ksenonami
    Utworzone przez Revol84 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-03-2011, 10:46
  5. problem z ksenonami
    Utworzone przez salatin w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-08-2010, 22:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory