Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 56

Temat: objawy uszkodzonej sondy lambda

  1. #31
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    w tym tygodniu sprawdze to, zakupie tylko manometr i sprawdze jak to wygląda.

    Jeszcze pytanko odnosnie pomy paliwowej;
    - do jakiego cisnienia dobija
    - jakie cisnienie ma byc na listwie
    - jak długo ma sie utrzymywac po wyłaczeniu zapłonu

    Brak wycieków paliwa od pompy do listwy, jedynie jeszcze te wtryski lub jakis zawór w pompie nie trzyma cisnienia?
    Ostatnio edytowane przez majster ; 17-10-2010 o 18:56

  2. #32
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał majster Zobacz post
    w tym tygodniu sprawdze to, zakupie tylko manometr i sprawdze jak to wygląda.

    Jeszcze pytanko odnosnie pomy paliwowej;
    - do jakiego cisnienia dobija
    - jakie cisnienie ma byc na listwie
    - jak długo ma sie utrzymywac po wyłaczeniu zapłonu

    Brak wycieków paliwa od pompy do listwy, jedynie jeszcze te wtryski lub jakis zawór w pompie nie trzyma cisnienia?
    Tu poczytaj http://www.forum.alfaholicy.org/156/...pa_paliwa.html
    -zwróć uwagę na post nr 4
    - tam jest też temat "odpala z trzecim razem" , gdzie opisałem szczegółowo wartości ciśnienia paliwa, jakie otrzymałem podczas moich pomiarów.

  3. #33
    bennyhill4
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek_czer Zobacz post
    Generalnie objawy padniętej sondy zależą od tego jak się zepsuła. Znam przypadki, że sonda zawisła z potencjałem gdzieś w granicach 700mV. ECU zubażał mieszankę do oporu (-16), efekt - auto ledwo jeździło, ale zimne odpalało OK. wariacje zaczynały się po ok 180 sek. gdy ECU rozpoczęło regulacje wg. sondy. Co ciekawe ECU nie było wstanie "domyśleć się" że to sonda padła. Innym przykładem jest zawiśnięcie sondy na potencjale ok 150mV. Wtedy sytuacja jest analogiczna jak w poprzednim przykładzie tylko ECU wzbogaca mieszankę do oporu (+16), a benzyna wręcz kapie z rury wydechowej. W obu przypadkach pomaga "czasowo" odłączenie sondy lambda, ECU przyjmuje wtedy wartość 450mV (czyli mieszanka ok) i chodzi z mapy.
    Innym przykładem uszkodzenia sondy jest jej powolność (nawet nowe sondy Magneti Marelli, NGK mają w Alfach tą przypadłość). Można do tego dojść tylko analizując wykres zmian potencjału sondy. W sondach Bosch (zalecanych do AR) wykres ma wyrażnie ostrzejszy przebieg i zmiana potencjału następuje bardzo szybko (coś jak Tatry wysokie). Magneti i NGK zmieniają potencjał powoli wykres jest łagodny (coś jak Góry Świętokrzyskie). W takich przypadkach auto może chodzić dość poprawnie, ale często występuje zwiększone spalanie i lekka "mułowatość", wynikająca z tego że integrator wzbogaca i zubaża mieszankę często o 2 czy 3 stopnie więcej niż potrzeba właśnie ze względu na zbyt powolną zmianę potencjału sondy.

    Generalnie po wymianie sondy należy wykonać adaptację.

    ecu nie jest inteligentne i nie domyśli się że coś jest zepsute jeżeli sygnał wysyłany przezeń mieści sie w granicach tolerancji. tak samo jest choćby z czujnikiem temperatury- gdy podaje błedne informacje ale jego odczyt mieści sie w zakresie dzialania czujnika to ecu nie wykryje błędu bo skąd ma wiedzieć że temperatura silnika jest inna. dopiero gdy wysyłany sygnał wyjdzie poza zakres pracy (nieskończona rezystancja, bądź za duża rezystancja czyli np. zwarcie) to wtedy ecu przechodzi w tryb awaryjny i podaje dawkę paliwa dla stałej temperatury określonej przez producenta np. 60 oC. identycznie jest z innymi czujnikami np. sondą lambda dlatego ja gdybym miał wymienić nie sugerowałbym sie tylko i wyłącznie decyzją pana ktury nie ma o tym zielonego pojęcia ale odczytał na komputerze że sonda jest zepsuta i trzeba ją wymienić tylko zapytał bym specjaliste o zdanie lub kogoś kto naprawdę się na tym zna bo komp może pokazać że sonda lambda jest zepsuta np przy zepsutym czujnmiku temperatury: czujnik podaje temp. 40 oC a jest 80 oC ecu wzbogacamieszankę bo silnik ject niedogrzany sonda lambda wychodzi poza zakres swojej przcy i wyskakuje błąd sondy lambda!!!

  4. #34
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    @bennyhill4
    - muszę pogratulować spostrzegawczości, jakoś nie zwróciłem uwagę na post kolegi maciek_czer.
    - jedna tylko mała uwaga, sonda lambda nie ma jak wyjść poza zakres poprawnych parametrów.
    - albo podaje stałe za niskie napięcie lub podaje za wysokie napięcie od tego czego spodziewa się ECU.
    - ECU sprawdza także czas reakcji sondy lambda, jeśli jest wiekszy od 120 msek sonda odpada jako urządzenie pierwotne do pomiarów.
    - ECU nawet to M1.5.5 jest trochę inteligentne,
    - po nagrzaniu silnika jak tylko ECU stwierdzi regulowalność sondy lambda to zmniejsza skał mieszanki i patrzy co na to sonda.
    - potem wzbogaca mieszankę i patrzy jak sobie z tym radzi sonda.
    - nie wszyscy o tym wiedza ale np. podgrzewanie sondy jest cały czas regulowane przez ECU i sonda jest cały czas grzana !!!
    - to także jest powodem tego że inne sondy np. o oporze grzałki 4 omy nie będą działać razem z tym ECU ponieważ sonda jest grzana prądowo a nie napięciowo.
    Ostatnio edytowane przez bubu321 ; 18-10-2010 o 20:40
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  5. #35
    bennyhill4
    Gość

    Domyślnie

    bubu321 widzę że masz pojęcie o sprawie. ale z tego co uczą mnie w szkole to jak napięcie będzie za niskie(np zaśniedziałe styki) lub za wysokie (zwarcie czy coś) to wyjdzie poza zakres bo przecierz wszystkie czujniki pracują w pewnym polu tolerancji. jeszcze sie dopytam profesora.
    -o podgrzewaniu oczywiście wiem
    --ECU sprawdza także czas reakcji sondy lambda, jeśli jest mniejszy od 120 msek sonda odpada jako urządzenie pierwotne do pomiarów- tu się zgodzę ale ecu nie jest nieomylne. niestety wiele czynników może mieć wpływ na odczyty sondy lambda np. sam skład mieszanki, walnięty kturyś czujnik(częściowo im n ie wychodzi poza pole tolerancji)i jak to sie zesumuje to wychodzą cyrki. CHODZI MI O PODKREŚLENIE ŻE JAK KOMPUTER POKAŻE ŻE SONDA(LUB INNY CZUJNIK) JEST ZEPSUTY TO NIE KONIECZNIE TAK JEST BO NA ICH PRACĘ MAJĄ WPŁYW CZYNNIKI MECHANICZNE.
    -ecu jest trochę inteligętne tak jak piszersz ale to człowiek pisze jego program i człowiek chyba więcej może zdiagnozować
    - po nagrzaniu silnika jak tylko ECU stwierdzi regulowalność sondy lambda to zmniejsza skał mieszanki i patrzy co na to sonda - ale ciągle się tak chyba nie dzieje tylko co jakiś czas ( np. przy gwałtownym pełnym obciążeniu sygnał z sondy lambda jest ignorowany chwilowo żeby ecu mogło wzbogacić mieszanke na czas przyspieszania co da lepsze odejście( ale to tylko na chwilkę nie wiem nawet ile sekund)
    -nie wszyscy o tym wiedza ale np. podgrzewanie sondy jest cały czas regulowane przez ECU i sonda jest cały czas grzana !!! -ja o tym wiem i niewłaściwe podgrzewanie terz ma negatywny wpływ na jej pracę
    -wniosek jest taki że dzisiaj bez inżyniera do samochodu nie podchodź

    to fajnie że na forum są ludzie ktuży mają wiedzę na tamat i potrafią pomóc innym

  6. #36
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    - nie pytaj profesora bo prawo Kirchhoffa jest jedno a mówi ono o tym że chyba masz racje tylko tak nie do końca z tymi oporami.
    - sonda lambda to ogniwo chemiczne , czyli taka mała bateryjka.
    - na poczatku daje napięcie około 0.45 V, potem w zależności od ilosci tlenu w spalinach daje od 0.092v do 0.92 V.
    - opory, brak styku, zasniedziałe elementy oraz połączenia to ECU sprawdza poprzez podanie na swoje wejście ze zródła wewnętrznego napięcia - 0.27 V o charakterystyce pądowej.
    - jeśli jest połączenie to ogniwo chemiczne podbija to napięcie do +0.45 V ( status: open or lambda cold ).
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  7. #37
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Kynium
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Żary/Grabik
    Auto
    Alfa 166 3.0 '02 AT + Toyota Corolla Verso '04 na ropa + jakiś tam kombiaczek (Focus 1.6TDCI '05)
    Postów
    393

    Domyślnie

    Koledzy, a jakie są objawy zabitego katalizatora? moja sonda wraz z upływem km wykazywała coraz niższe góry na wykresie. Ostatnio jak robiłem wykresy to okazało się, że w większości czasu na gorącym silniku sonda rysowała wykresy, które coraz bardziej przypominały prostą. Zdecydowałem się na wymiane (oczywście bosch z numerem ......190 w zapakowanym pudełku z hologramem producenta). Założyłem nową, mimo wszystko zrobiłem reset i adaptację, i... wykresy dalej są rozciągnięte. Sonda wykazuje więszką chęć do pracy ale jednak...
    Nie mam fotek wykresów ale zamiast czegoś takiego: /\/\/\/\/\/\/ moja sonda pokazywała mniej więcej coś takiego \___/ czyli niby zamiast szczytow jakieś wyzyny i niziny. Sorry za durne rysunki ale juz sam kształt sinusoidy powinien coś wam powiedzieć. I dlatego zastanawiam się nad tym czy katalizator jest normie i jak mozna go zdiagnozować. Jesli okazałoby sie, że kat jest zabity czy można go np wyrzucić? Czy jego brak będzie wpływał na prace silnika.
    Z góry dzieki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Alfa Romeo 156 2.0TS '99 MOMO Nero 601- była
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 manual '01 Blue Odyssey - była
    Lancia Phedra 2.0 JTD '05 Automatic - była
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 automatic '02 nero vulcano - jest
    plus dwa jakieś wozidełka do szurania na ropę

    Była jeszcze masa innych, mało znaczących samochodów.

  8. #38
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    - ładne rysunki, poglądowe.
    - zabity katalizator to zawsze mniejsze osiągi.
    - jak będziesz we Wrocławiu to możemy podłączyć oscyloskop, pokaże zabity katalizator ale nie wypalony.
    - wypalony podczas stukania daje odgłos przesypywanego piasku.
    - nie stosuję wywalania katalizatora, zwłaszcza że nowy to tylko 250 zł + wstawienie.
    - dobry katalizator poniżej na tym zrzucie.
    --

    --
    Ostatnio edytowane przez bubu321 ; 19-10-2010 o 07:05
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  9. #39
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Kynium
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Żary/Grabik
    Auto
    Alfa 166 3.0 '02 AT + Toyota Corolla Verso '04 na ropa + jakiś tam kombiaczek (Focus 1.6TDCI '05)
    Postów
    393

    Domyślnie

    Bubu jak znajde chwilę aby podłączyć kompa to wyślę ci dokładne wykresy.
    Co do zabitego katalizatora to wlasnie osiągi mnie zastanawiają. Była taka chwila kiedy auto wyrywało jak wściekłe. Teraz niby auto zachowuje się poprawnie ale chyba to nie jest to. zastanawia mnie właśnie ten katalizator, ponieważ sonda jest nowa, przepływka również, świece też nowe ale nie ngk no i rozrząd też ustawiony - chyba nawet prawidłowo .
    Jesli chodzi o wyrzucanie kata to nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania w bardziej zaawansowanych autach niz golf II tym bardziej, ze cena jest niska jak na częsci do Alfy, ale spytałem ponieważ uwzględniłeś to w poście kiedy robimy adaptację a kiedy nie.
    A co do sprawdzenia oscyloskopem wiem, że potrafi on wiele, ale do wrocławia niestety narazie się nie wybieram, natomiast jakbyś leciał "na zachód" to zaproszenie na kawe ciągle aktualne
    Pozdrawiam
    Alfa Romeo 156 2.0TS '99 MOMO Nero 601- była
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 manual '01 Blue Odyssey - była
    Lancia Phedra 2.0 JTD '05 Automatic - była
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 automatic '02 nero vulcano - jest
    plus dwa jakieś wozidełka do szurania na ropę

    Była jeszcze masa innych, mało znaczących samochodów.

  10. #40
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Wiec sprawdziłem manometrem cisnienie jakie daje pompa paliwowa i oto wynik:
    - po przekreceniu kluczyka w pozycje mar (czyli 1 raz) pompa nabija równe 3,5 bara
    - po 2 minutach z kluczykiem w stacyjce w tej samej pozycji cisnienie spadło dosc szybko do 2,9bara, a po 5 minutach było już 2,5 i tak sie zatrzymało (sprawdzane ok. 15minut)
    Cisnienie mierzone nie na listwie paliwowej, ale na tym przewodzi który doprowadza paliwo do tej listwy na końcu u wejscia do listwy (przewód wypiety i podłączony do manometru), żeby sprawdzic na listwie to trzeba specjalną przejsciówke zrobic o wymiarach M8x1mm - musze to gdzies zakupic.

    Tylko jak ma zachowywac sie to cisnienie? Pompa nowa orginał? Jakie cisnienie musi dac pompa przy nabijaniu paliwa?

Podobne wątki

  1. Objawy niesprawnej sondy lambda
    Utworzone przez Awagandro w dziale 156
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 13-06-2017, 20:05
  2. Emulator sondy lambda V6 - 4 sondy
    Utworzone przez zadra66 w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-10-2013, 20:15
  3. Wyskakuje błąd grzałki sondy ale dziwne objawy
    Utworzone przez krolik_AR156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-12-2012, 10:20
  4. Objawy uszkodzonej przepływki JTD
    Utworzone przez fackamaka w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-10-2012, 14:20
  5. [156] Sondy Lambda
    Utworzone przez motofan w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-11-2010, 00:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory