Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 56

Temat: objawy uszkodzonej sondy lambda

  1. #11
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    mam program fiatecuskan 1.6 i 2.1 i na każdym wyszedł tylko ten błąd, a auto ma troche wyzsze spalanie z tego co zauważyłem.

    Gdzie jest Bubu specjalista od silników TS
    Jak jeszcze mozna sprawdzic sonde tym programem? Po jakich parametrach można poznac, że sonda kaput.

  2. #12
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2008
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    Lancer, Giulia quadrifoglio
    Postów
    1,256

  3. #13
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maciek_czer
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Czestochowa, Poland
    Auto
    AR 75 1.8IE
    Postów
    404

    Domyślnie

    Generalnie objawy padniętej sondy zależą od tego jak się zepsuła. Znam przypadki, że sonda zawisła z potencjałem gdzieś w granicach 700mV. ECU zubażał mieszankę do oporu (-16), efekt - auto ledwo jeździło, ale zimne odpalało OK. wariacje zaczynały się po ok 180 sek. gdy ECU rozpoczęło regulacje wg. sondy. Co ciekawe ECU nie było wstanie "domyśleć się" że to sonda padła. Innym przykładem jest zawiśnięcie sondy na potencjale ok 150mV. Wtedy sytuacja jest analogiczna jak w poprzednim przykładzie tylko ECU wzbogaca mieszankę do oporu (+16), a benzyna wręcz kapie z rury wydechowej. W obu przypadkach pomaga "czasowo" odłączenie sondy lambda, ECU przyjmuje wtedy wartość 450mV (czyli mieszanka ok) i chodzi z mapy.
    Innym przykładem uszkodzenia sondy jest jej powolność (nawet nowe sondy Magneti Marelli, NGK mają w Alfach tą przypadłość). Można do tego dojść tylko analizując wykres zmian potencjału sondy. W sondach Bosch (zalecanych do AR) wykres ma wyrażnie ostrzejszy przebieg i zmiana potencjału następuje bardzo szybko (coś jak Tatry wysokie). Magneti i NGK zmieniają potencjał powoli wykres jest łagodny (coś jak Góry Świętokrzyskie). W takich przypadkach auto może chodzić dość poprawnie, ale często występuje zwiększone spalanie i lekka "mułowatość", wynikająca z tego że integrator wzbogaca i zubaża mieszankę często o 2 czy 3 stopnie więcej niż potrzeba właśnie ze względu na zbyt powolną zmianę potencjału sondy.

    Generalnie po wymianie sondy należy wykonać adaptację.

  4. #14
    dududs
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek_czer Zobacz post

    Generalnie po wymianie sondy należy wykonać adaptację.

    Specjalista od TS-ów Bubu odpowiedział mi kiedyś na post, że po wymianie sondy nie trzeba robic adaptacji bo to częśc pasywna czy jakoś tak.

  5. #15
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2008
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    Lancer, Giulia quadrifoglio
    Postów
    1,256

    Domyślnie

    Panowie przeczytajcie temat który podałem 2 posty wcześniej. Dalsze pisanie o lambdzie raczej nie ma sensu.

  6. #16
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    po wykasowaniu błędy P0170 - Fuel Trim - signal high błąd powraca

    jak odpiąłem wtycze z przepływomierza to zaswieciła sie kontrolka tzw. marchewa i pokazało błąd P0100 - mass air flow, ale auto normalnie wkręcało sie na obroty (na luzie)
    po podłączeniu wtyczki i wykasowaniu tego błedu marchewa zgasła

    nie wiem dlaczego raz jedyny dzis podczasz szukania błędów ecu zanotowało błąd P0130 - O2 sensor , ale go wykasowałem i już nie powraca.

    Dodam jeszcze, że mam wydech okopcony na czarno, a z wydechu smierdzi nie spalonym paliwem i widac w rurze wydechowej kropelki wody, równiez czuc pare wodną.

    Auto jest bez LPG.

    Ecu auta to M1.5.5
    Parametrz jakie mi pokazalo to,
    self adaptive TRA parameter - 151,757ms (na minusie)
    self adaptive DTV parameter 0,000ms
    self adaptive FRA parameter 1,094
    FRA factor (high load) 1,117
    TRA factor (low load) 1,094
    Po odpieciu wtyczki z przeplywomierza te wartosci nie ulegly zmianie

    obroty w normie 840rpm

  7. #17
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maciek_czer
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Czestochowa, Poland
    Auto
    AR 75 1.8IE
    Postów
    404

    Domyślnie

    Cytat Napisał dududs Zobacz post
    Specjalista od TS-ów Bubu odpowiedział mi kiedyś na post, że po wymianie sondy nie trzeba robic adaptacji bo to częśc pasywna czy jakoś tak.
    Generalnie sonda lambda to najważniejszy czujnik dla adaptacji więc, gdy pojeździsz na zdechłej to adaptacja idzie w ... Czas po jakim się sam zaadoptuje jest dla mnie zbyt długi, żeby męczyć się...

    Generalnie reset wartości adaptacyjnych wg. serwisówki ma nastąpić zawsze po wymianie takich klamotów jak sonda lambda, przepływomierz, wtryskiwacze, silnik krokowy/nastawnik przepustnicy. Zresztą to zrozumiałe gdyż te elementy są bezpośrednio odpowiedzialne za adaptacje silnika (sonda, przepływka) oraz mają bezpośredni wpływ na pracę silnika (wtryski, krokówka itd).

  8. #18
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2008
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    Lancer, Giulia quadrifoglio
    Postów
    1,256

    Domyślnie

    majster dlaczego nie sprawdzisz parametrów przepływomierza i lambdy na kompie tylko błędy odczytujesz?.
    Nie polecam resetu gdy masz podejrzenia że lambda lub przepływka padają/padły.

  9. #19
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    - kilka wyjaśnień, wszystko poniższe dotyczy ECU M1.5.5 bo o nim tu rozmawiamy.

    - sonda lambda to ogniwo chemiczne o dość dużym oporze wewnętrznym i napięciu jak sonda jest zimna na poziomie 0.46 V.
    - ECU na wejście od sondy lambda podaje napięcie około - 0.33 V.
    - po to aby łatwo mu było powiedzieć "ta sonda Lambda nie ma połączenia elektrycznego z ECU".
    - jak sonda ma połaczenie z ECU to ustawia swoje napięcie początku , czyli 0.46 V.
    - a ECu wtedy w logach podaje " widzę sondę lambda status: Cold or Open circiuit"
    - ale czemu podaje zimna lub obwód otwarty, ponieważ konstruktorzy uznali że jeden i drugi stan jest nie przydatny do pracy silnika, jeden i drugi jest symptomem awarii.
    - ECu podaje jeszcze w logach S.C to VBAT, S.C to GND, Rich, Lean.
    - w sondzie lambda ważny jest jeszcze parametr narostu przebiegu, tego parametru nie podaje żaden program diagnostyczny, czas odpowiedzi musi być < 120 msek.
    - ECu w ten sposób testuje sobie kondycję sondy lambda.
    - zmienia skłąd mieszanki od ubogiej ( bogatej ) do bogatej ( ubogiej ) i mierzy czas reakcji sondy, sondy leniwe nawet te z sinusoidą są blokowane przez ECU i ich parametry są zastępowane.
    - po naliczeniu czasu do obliczenia TRA, ECu może zgłosić odpowiedni błąd.
    - diagnostyka sondy to nw naszym przypadku program Alfadiag i pomiar dynamiczny przebiegu sondy i jej statusu.
    - żadne odczytywanie błędu, numery błedów sa powiazane, tak jak było pokazane w tym wzmankowanym temacie.
    - link: http://www.forum.alfaholicy.org/156/...d_p0170-4.html
    - podczas testów kolejno sprawdzamy: grzanie sondy, praca do tych 50 st C, wykres po tiku temperatury, dobijanie przebiegu sondy do zera, masy, status sondy podczas testów.
    - oraz cały czas parametr Lambda Regulation Row 1, jak ten parametr jest zły to nie wymiennamy sondy lambda w ciemno , bo to czasami może byc także łacznik elastyczny oraz zabity katalizator.

    - adaptacja ECU, silnika krokowego.

    przy wymianie sondy lambda, MAF-a , świec zapłonowych małej i dużej, kabli wysokiego napięcia, elektromagnesu wariatora, elektromagnesu przewietrzania i odparowania paliwa z baku, zaworu i elektromagnesu zaworu dwukomorowego, wymiany rury wydechowej, tłumika końcowego.
    NIE ROBIMY ADAPTACJI .
    - ponieważ to są elementy pasywne o charakterystyce zaprojektowanej przez Boscha i dla tych parametrów ECU ma swoje stałe i niezmienne nastawy ( jeśli je ma, dla tłumika chyba nie ma !!! ).
    - i to jest cała tajemnica dlaczego taki tani MAF firmy YYY ( w moim temacie testy MAF-a ) nie może dać sobie rady z ECU M1.5.5, ponieważ nie trzyma parametrów załozonych przez Boscha.
    - szczególnie to widac po sondach lambda , te firmy bosch są produkowane w wąskim rezimie parametrów, tanie sondy NKG, francuskie, chinskie są produkowane w technologii tańszej i niezdatnej dla ECU M1.5.5
    - kolejny test bedę robił dla takiej sondy lambda aby odsłonić tajemnice tak niskiej i atrakcyjnej ceny.

    przy wymianie silniczka krokowego, wtryskiwaczy, przepustnicy, czyszczenia przepustnicy, czyszczenia zaworka odmy , wymianie kolektora ssącego, planowaniu głowicy, remoncie cylindrów, wyrzuceniu katalizatora, zaworu i elektromagnesu zaworu dwukomorowego, wymianie popychaczy, kręceniu śrubką przy przepustnicy, regulacji linki gazu
    ROBIMY ADAPTACJĘ .
    - ponieważ są to elementy aktywne, ich poprawne lub błędny montaż może zmienić podawane parametry i ECu musi się dostosowac do ich obecnych parametrów lub musi je odpowiednio wyregulować, ustawić ( patrz silnik krokowy i obroty biegu jałowego.
    - naturalnie kolejność poprawna to : odpowiedni reset a potem adaptacja.
    - chyba wszystkie opcje podałem.
    - nie wiem jak jest z akumulatorem ,
    - na pewno zbyt niskie jego napięcie nie służy ECU ale czy adaptować po wymianie, nie wiem ?
    Ostatnio edytowane przez bubu321 ; 03-07-2010 o 19:10
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  10. #20
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    czy ktos mi może powiedziec do czego są te dwa niebieskie wężyki i gdzie biegną w silniku 1.6ts? Sprawdzałem i jeden idzie na pewno do baku, a ten drugi to gdzie? Do pochłaniacza oparów paliwa? Ogólnie chciałbym wiedziec jakie sprawóją funkcje? Co sie stanie jak je rozepne na tej szybkozłączce?



    Oraz mam jeszcze pytanko odnosnie szczelnosci tych przewodów, ponieważ jak w jeden dałem delikatnie sprezone powietrze to było słychac, że ucieka gdzies tutaj (zaznaczone na rysunku)
    Ostatnio edytowane przez majster ; 05-07-2010 o 16:10

Podobne wątki

  1. Objawy niesprawnej sondy lambda
    Utworzone przez Awagandro w dziale 156
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 13-06-2017, 20:05
  2. Emulator sondy lambda V6 - 4 sondy
    Utworzone przez zadra66 w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-10-2013, 20:15
  3. Wyskakuje błąd grzałki sondy ale dziwne objawy
    Utworzone przez krolik_AR156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-12-2012, 10:20
  4. Objawy uszkodzonej przepływki JTD
    Utworzone przez fackamaka w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-10-2012, 14:20
  5. [156] Sondy Lambda
    Utworzone przez motofan w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-11-2010, 00:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory