Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Temat: wymiana rozrządu

  1. #1
    Barney_Chorzow
    Gość

    Domyślnie wymiana rozrządu

    Koledzy mam pytanie- nie tak dawno temu kupiłem swoją bellę i szykuje się do wymiany rozrządu w 2.0 TS . Powiedzcie mi czy wymieniać kompletny rozrząd + pompa czy zam pasek z ew. pompą? Wariat też delikatnie diesluje silnik jak jest zminy-może go też wymienić? Dajcie znać jaki powinien być koszt części i wymiany, bo już raz mechanik mnie zrobił na szaro i przepłaciłem Z góry dzięki

  2. #2
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar prodigyboy
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    była 156 2.4 JTD z przesiadką na X5 , obecnie 156 1.9 SW
    Postów
    267

    Domyślnie

    O ile mnie pamięc nei myli to jakiś czas temu o to samo pytałeś i miałeś wyjaśnione.
    No chyba , że jeszcze raz rozrząd robisz a faktory zgubieś ...

  3. #3
    Użytkownik Alfista Avatar zieloo007
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Racibórz
    Auto
    Była 156 1.9 jtd, jest Toyota Avensis t27 '18
    Postów
    4,144

    Domyślnie

    Jeśli chcesz wymienić rozrząd to warto wraz z pompą wody.
    Poniżej masz na alledrogo przykładowe aukcje:

    rozrząd:
    http://allegro.pl/listing.php/search...5d+alfa+156+ts

    pompa wody:
    http://allegro.pl/listing.php/search...ttr=Poka%C5%BC

  4. #4
    Barney_Chorzow
    Gość

    Domyślnie

    dzięki, wybacz ale mam alfe od niedawna i nie znam jeszcze budowy rozrzadu w tym aucie-rozrzad kompletny to dwa paski, dwie rolki i do tego pompa wody? Sorry ale cos mi tu nie gra A tak nawiasem mówiąc-co z wariatorem? jak się za niego zabrać?

  5. #5
    Użytkownik Alfista Avatar zieloo007
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Racibórz
    Auto
    Była 156 1.9 jtd, jest Toyota Avensis t27 '18
    Postów
    4,144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barney_Chorzow Zobacz post
    dzięki, wybacz ale mam alfe od niedawna i nie znam jeszcze budowy rozrzadu w tym aucie-rozrzad kompletny to dwa paski, dwie rolki i do tego pompa wody? Sorry ale cos mi tu nie gra A tak nawiasem mówiąc-co z wariatorem? jak się za niego zabrać?
    Gdy miałem Hondę w benzynie to wymieniałem rozrząd z pompą wody, żeby nie było przygód. Oczywiście ty nie musisz jak nie chcesz.

    ---------- Post dodany o godzinie 13:48 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 13:46 ----------

    Cytat Napisał Barney_Chorzow Zobacz post
    dzięki, wybacz ale mam alfe od niedawna i nie znam jeszcze budowy rozrzadu w tym aucie-rozrzad kompletny to dwa paski, dwie rolki i do tego pompa wody? Sorry ale cos mi tu nie gra A tak nawiasem mówiąc-co z wariatorem? jak się za niego zabrać?
    Gdy miałem Hondę w benzynie to wymieniałem rozrząd z pompą wody, żeby nie było przygód. Oczywiście ty nie musisz jak nie chcesz.

    Co do wariatora to tez wymień jesli ci hałasuje.
    Tu masz info :
    Problemy z wariatorem w silnikach Alfa Romeo Twin Spark 16v
    W Alfach 145/146 (wyłącznie z silnikami benzynowymi) często występującym problemem jest awaria mechanizmu zmiennych faz rozrządu (dalej nazywam go w skrócie wariatorem). Objawia się ona przede wszystkim podczas rozruchu charakterystycznym hałasem silnika podobnym do dźwięku diesla. Co robić?

    Opis i diagnoza
    Awaria wariatora jest niewątpliwie problemem występującym najczęściej w wersjach benzynowych modeli 145/146 i objawiającym się specyficznym odgłosem pracy silnika, przypominającym diesla na wolnych obrotach – jest to oczywiście dźwięk nienaturalny dla prawidłowej pracy silnika benzynowego. Diagnoza wadliwie pracującego wariatora jest zatem bardzo prosta. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy mamy z tym do czynienia w naszym silniku, wystarczy uruchomić go na zimno (wtedy sprawdzian daje dokładniejszy wynik, ponieważ właśnie w takich warunkach olej, który uprzednio ściekł do skrzyni korbowej silnika, potrzebuje więcej czasu, by na nowo napełnić wariator. Jeżeli po uruchomieniu silnika początkowo dochodzi z niego głośny grzechot trybów zębatych, podobny do dźwięku diesla, a następnie, po upływie ok. 1-2 s. stopniowo zanika (ponieważ olej napływa pod coraz większym ciśnieniem i napełnia urządzenie), znaczy, że występuje awaria wariatora.

    Etapy awarii
    Po pewnym okresie eksploatacji bez naprawy wariatora dźwięk ten zaczyna być słyszalny także podczas rozruchu silnika nagrzanego, a wreszcie utrzymuje się stale. Jeżeli słychać go tylko przez krótką chwilę podczas zimnego rozruchu, awaria nie wpływa niekorzystnie ani na osiągi, ani na zużycie paliwa, ponieważ wariator mimo nieprawidłowej pracy wykonuje swoje zadanie przyśpieszania momentu otwarcia zaworów. W tej fazie awarii nie powoduje to także żadnego zagrożenia dla trwałości ani bezpieczeństwa silnika. Jeżeli natomiast hałas utrzymuje się na stałe, także przy ciepłym silniku, może to oznaczać, że sprężyna powrotna przestała funkcjonować i że nie następuje zmiana faz, czyli przekrycie między fazą otwarcia zaworów ssących i wydechowych, czego konsekwencją są gorsze osiągi, ale także mniejsze zużycie paliwa.

    Typy wariatorów
    Kod liczbowy wariatora faz, to 60666199 – jednakowy dla wszystkich modeli Alfy poczynając od 155 z rocznika 1996. Jesto to jednak nowy wariator, który zastępuje od kwietnia 2001 r. dwa poprzednie typy tego urządzenia: wariator 60651965 oraz wariator 71711864. W związku z tym wymieniając wariator należy się najpierw upewnić, czy częścią do wymiany jest nowy typ o numerze 60666199. W rzeczywistości wariator ten, mimo tego samego numeru, przeszedł w ciągu ostatnich lat szereg modyfikacji. Modele 145/146, pierwsze 156 i pierwsze 166 mają jeszcze te same, jednakowe wariatory. Dopiero później nastąpiła innowacja, która jednak dotyczy wyłącznie modeli 156, 166 i pierwszych 147. Nie objęła ona modeli 145/146, których linie produkcyjne były już od ponad roku zdemontowane. Także ten nowy wariator okazał się podatny na omawianą awarię, dlatego w kwietniu 2001 r. poddany został ostatniej modyfikacji.
    Co to jest wariator
    Ustalmy teraz powód awarii. Wariator faz jest urządzeniem mechanicznym, działającym na zasadzie ciśnienia oleju, umieszczonym na głowicy silnika. Jego praca polega na tym, że zmienia on normalny ruch ruch obrotowy wałka rozrządu zaworów ssących, który otwiera zawory wcześniej i szybszym ruchem i w ten sposób zwiększa lub zmniejsza wyprzedzenie otwarcia zaworów, czego efektem jest korzystniejsze wyzwalanie momentu obrotowego w średnim i niskim zakresie obrotów. I to wszystko! Zarówno moc, jak i maksymalny moment obrotowy pozostają bez zmian, nawet jeżeli wariatora w ogóle nie ma. Poza tym nasze wariatory są zaprojektowane tak, by raczej dawać zmniejszenie szkodliwych emisji niż zwiększać osiągi.

    ---------- Post dodany o godzinie 13:49 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 13:48 ----------

    WAŻNE !!!

    O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY WYMIANIE WARIATORA
    Pamiętajmy, że przy wymianie wariatora konieczna jest wymiana paska rozrządu. Procedura wymiany wariatora przewiduje także wymianę oleju silnikowego, nawet, jeżeli jest jeszcze świeży pod względem terminu ostatniej wymiany lub wykonanego przebiegu. Niezwykle istotne jest to, by nie dolewać (nie uzupełniać) aktualnie używanego oleju olejem innego typu, gdyż skutkuje to natychmiastowym pogorszeniem własności oleju znajdującego się w układzie smarowania i stopnia jego lepkości, co ma dodatkowo szkodliwy wpływ na gęstość powstałej mieszaniny i może w bardzo krótkim czasie zniszczyć nowy wariator, założony na starej głowicy. Tym, którzy sami podejmują się naprawy silnika przypominamy, że sprawą o decydującym znaczeniu jest nie tylko dokładnie ustawienie wałków rozrządu dla prawidłowej pracy zaworó, lecz także ze względu na prawidłowe zmiany faz. Jeżeli nowy wariator montuje ktoś spoza naszego wyspecjalizowanego personelu serwisowego, powinien przynajmniej, przystępując do ustawienia wałków w pozycjach wyprzedzenia, gwarantujących właściwe działanie urządzenia zmiany faz, uzyskać niezbędne informacje od naszych mechaników.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barney_Chorzow Zobacz post
    dzięki, wybacz ale mam alfe od niedawna i nie znam jeszcze budowy rozrzadu w tym aucie-rozrzad kompletny to dwa paski, dwie rolki i do tego pompa wody? Sorry ale cos mi tu nie gra A tak nawiasem mówiąc-co z wariatorem? jak się za niego zabrać?
    Jak chcesz robić to rób od raz dobrze i będziesz miał spokój.
    Do wymiany będzie:
    - wariator+uszczelniacz
    - pompa płynu
    - pasek rozrządu + napinacz paska rozrządu i rolka prowadząca tego paska
    - pasek napędu wałków wyrównoważających (tzw. balans) + napinacz tego paska
    - ewentualnie uszczelka pokrywy zaworów, jesli stara jest już twarda

    Za to wszystko zabulisz jak za zboże, ale pojeździsz - pod warunkiem, ze zrobi to fachmann mający bardzo dobre pojęcie o TS i posiadający specjalistyczny zestaw do wymiany (blokady, czujnik zegarowy i specjalne klucze).
    Sam nawet nie próbuj się za to zabierać, bo polegniesz na samym wstępie.

  7. #7
    Barney_Chorzow
    Gość

    Domyślnie

    O w życiu się sam za rozrząd nie wezmę-więc to odpada Nie no a tak na poważnie - jak za zboże tzn. ile? 1k, 2k, 3k ...? Bo fakt-faktem, chciałbym to zrobić raz a porządnie i mieć z głowy

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Tu są niezłe ceny
    http://allegro.pl/pasek-na-walek-wyr...180873016.html
    http://allegro.pl/rozrzad-alfa-romeo...176687913.html
    http://allegro.pl/napinacz-paska-bal...174095081.html
    http://allegro.pl/alfa-romeo-fiat-la...191736695.html

    - do tego dodaj ok. 120 zł na uszczelniacz wariatora i uszczelkę oraz ok. 300-400 zł za robotę.
    W żadnym wypadku nie kupuj paska rozrządu z zębami półokrągłymi, chyba ze takie masz na kolach.
    Ustal z mechanikiem nieodpłatną kontrolę stanu napięcia napinacza paska rozrządu po przejechaniu ok. 1000-2000 km od wymiany.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 31-08-2010 o 21:00

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    @SG0240
    - a może tak jeszcze dorzucić czyszczenie zaworka olejowego elektomagnesu wariatora.
    - w tym aucie nie był czyszczony od 9 lat !!!!
    Ostatnio edytowane przez bubu321 ; 31-08-2010 o 21:12
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Jak najbardziej. Najlepiej gratis jako bonus. Do tego również gratis, przy okazji, sprawdzenie wszystkich łozysk na osprzęcie silnika.

Podobne wątki

  1. Wymiana rozrządu
    Utworzone przez kak-tus w dziale 147
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 13-02-2020, 21:04
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-07-2014, 09:41
  3. [147] 2.0 twin spark 2001 wymiana rozrządu problem z blokadą rozrządu
    Utworzone przez Lenix w dziale Zachodniopomorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2013, 12:19
  4. wymiana rozrządu
    Utworzone przez wronx88 w dziale 147
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 20-04-2013, 12:22
  5. [164] Wymiana rozrządu 3.0 V6 24v
    Utworzone przez Skandahl w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-08-2010, 09:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory